دانلود کتاب دیوان شعر یزید ابن معاویه


خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

برای دانلود قانونی کتاب دیوان شعر یزید ابن معاویه و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب دیوان شعر یزید ابن معاویه

کتاب دیوان شعر یزید ابن معاویه نوشتۀ حیدر شجاعی و حیدر سهرابی، به نقد و بررسی زندگی و اشعار ترجیحی و منسوب به یزیدبن معاویه (لعنهما الله) می‌پردازد.

در بخشی از کتاب زخم دوزخ: ترجمه، نقد و بررسی دیوان شعر یزید بن معاویه می‌خوانیم:

یزید در سال 25 هجرى قمری از زنى به نام میسون دختر بجدل کلبى متولّد شد. میسون از زنان نامدار و با اصل و نسب قبیلۀ بنى کلب بود. وى زندگى با معاویه در شهر دمشق را تاب نتوانست آورد و به بادیه بازگشت. لذا یزید دور از پدر خویش پرورش یافت.

قبیلۀ کلب از قبایل چادر نشین اطراف حُوّارین بوده؛ صاحب نفوذ و نفوس بسیار در منطقه بودند. آنان قبل از مسلمان شدن بر دو آیین مسیحیت و بت پرستی بودند؛ گویا معاویه به جهت نفوذ بسیار آنان در منطقه و برخی مصالح سیاسی با دختری از این قبیله به نام میسون ازدواج کرد. اما میسون دمشق و فضای محدود قصر معاویه را بر نتافته، اشعاری در مدح بیابان و قبیله و مذمّت قصر معاویه سرود. این اشعار به گوش معاویه رسید؛ از این رو میسون را سرزنش کرده، طلاقش داد.

بیشترین بهره‌اى را که قبیلۀ بنى کلب در بادیه مى‌بردند، تأثیرى بود که در شیوا و به فصاحت و رسا سخن گفتن مى‌پذیرفتند و به نیکى شکار و سوارکارى و پرورش حیوانات دست آموز به ویژه سگ خانگى را مى‌آموختند. یزید هم به جاى این که از مواهب بادیه بهره برد، در آن‌جا نتیجه‌اى عکس داد و هیچ مزیتى در او پدید نیاورد. در نتیجه در مباشرت با شاعران و حضور در مجالس شراب خوارى به شعر فصیح فریفته شد.

 ۸۰ صفحه، ۲ مگابایت، زبان فارسی، PDF، 
شابک: 978-600-7811-62-7 

چاپ ۱۳۹۶، قیمت الکترونیکی: ۶۰۰۰ ت - 2.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

فهرست مطالب

مقدمه
بخش نخست: اشعار ترجیحی یزید
بخش دوم: اشعار منسوب به یزید
منابع و مآخذ

راهنمای دانلود کتاب دیوان شعر یزید ابن معاویه

برای دانلود کتاب دیوان شعر یزید ابن معاویه و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  دیوان شعر یزید ابن معاویه
محمد صفی‌خانی
۱۳۹۸/۵/۳۱
یک ستاره هم زیاده برای این کتاب، اشعار معروف یزید نبود! پیشنهاد میکنم نخرین
sadegh haeri
۱۳۹۸/۴/۸
اشعار معروف یزید نوشته نشدن
مصطفی مبارکی
۱۳۹۹/۲/۱۹
بسیار خوب بحث کرده‌اند. خدا قوت
مشاهد همه دیدگاه‌ها (۶)