معرفی و دانلود کتاب راهنمای اجرا و نمره‌ گذاری آزمون اندریافت بزرگسالان

عکس جلد کتاب راهنمای اجرا و نمره‌ گذاری آزمون اندریافت بزرگسالان
قیمت:
۲۲,۵۰۰ تومان
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی کتاب راهنمای اجرا و نمره‌ گذاری آزمون اندریافت بزرگسالان و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب راهنمای اجرا و نمره‌ گذاری آزمون اندریافت بزرگسالان و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب راهنمای اجرا و نمره‌ گذاری آزمون اندریافت بزرگسالان

کتاب راهنمای اجرا و نمره‌ گذاری آزمون اندریافت بزرگسالان، دربردارنده‌ی آزمون اندریافت (TAT) یکی از آزمون‌های رایج روانشناسی است که در آن سعی می‌شود قسمت خصوصی شخصیت شما وارسی شود و شرایطی فراهم آید که تا حد زیادی به سوالات شما پاسخ داده شود.

معرفی آزمون اندریافت بزرگسالان (TAT):

در آزمون‌های فرافکن، افراد با استفاده از تخیل خویش جزئیات شخصیت خود را بروز می‌دهند یا به بیان دیگر فرافکن می‌کنند. در این نوع از آزمون‌ها افراد برخلاف پرسشنامه‌های شخصیت که معمولا گزینه‌های ثابتی دارند، آزادی بیشتری برای پاسخ دادن دارند. برای نمونه از آزمون‌های فرافکن می‌توان به دو آزمون رورشاخ و آزمون اندریافت موضوع اشاره کرد.

فرض بنیادی در این آزمون‌ها این است که نحوه‌ی ادراک و تفسیر آزمون، یا ساختار دادن به آن توسط فردی که تحت آزمون قرار گرفته، می‌تواند ویژگی‌های اساسی عملکرد روانی فرد را نمودار سازد. در واقع در این آزمون‌ها به جای اندازه‌گیری صفات جداگانه، ترسیم یک تصویر جامع از کل شخصیت فرد مورد توجه قرار می‌گیرد.

در یک آزمون فرافکن از انگیزه‌ای مبهم استفاده می‌شود تا فرد هر طور که مایل است به آن پاسخ دهد. از دید نظری، چون این انگیزه مبهم است و نیازمند پاسخ خاصی نیست پس فرد شخصیت خود را در آن فرافکنی می‌کند.

آزمون اندریافت موضوع (TAT) یکی از آزمون‌های شناخته شده فرافکن است که از سال 1935 به وسیله‌ی مورگان و هنری موری در دانشگاه هاروارد بر مبنای نظریه‌ی نیاز - فشار ساخته شده است.

کاربرد کتاب راهنمای اجرا و نمره‌ گذاری آزمون اندریافت بزرگسالان:

TAT یک ارزشیابی جامع و فراگیر از شخصیت را امکان پذیر می‌سازد که گاهی به عنوان رویکرد «فراگیر» از آن یاد می‌شود. از جمله ابعادی که این آزمون مورد سنجش قرار می‌دهد شامل: سبک‌شناختی، فرآیندهای تحلیل، سازگاری درونی، پویایی‌های خانوادگی، واکنش‌های هیجانی، هوش کلی و سازگاری جنبش شخصی (بلاک، 1986: هنری، 1956) و نیز خلاقیت، سطح عاطفه، مهارت‌های حل مسئله و سیالی کلامی را ارزیابی می‌کند (مارنات، ترجمه‌ی شریفی و نیکخو، 1376).

روش استفاده از کتاب راهنمای اجرا و نمره‌ گذاری آزمون اندریافت بزرگسالان:

جهت اجرای آزمون، بعد از مصاحبه مشاوره‌ای و ایجاد آمادگی لازم در فرد به او چند تصویر نشان داده خواهد شد و به او گفته می‌شود: «لطفا درباره‌ی هر تصویر داستانی برای من بسازید. به من بگویید چه رویدادهایی این داستان را به وجود آورده، چه چیز در داستان اتفاق افتاده، قهرمان داستان به چه چیزی فکر می‌کنند وجه احساسی دارد و سرانجام داستان چه خواهد شد.»

کتاب راهنمای اجرا و نمره‌ گذاری آزمون اندریافت بزرگسالان شامل توضیحات کاربردی و مفید، توصیف کارت‌ها، شیوه‌های استخراج و تفسیر آزمون، نمره‌گذاری و تفسیر کلی، تکمیل جدول استخراج نتایج و... است که کتاب به طور کامل به آن می‌پردازد.

کتاب راهنمای اجرا و نمره‌ گذاری آزمون اندریافت بزرگسالان به چه کسانی پیشنهاد می‌شود؟

این کتاب برای روانشناسان و علاقه‌مندان به مباحث روانشناسی اثری جذاب و سودمند است.

در بخشی از کتاب راهنمای اجرا و نمره‌ گذاری آزمون اندریافت بزرگسالان می‌خوانیم:

آنچه بیش از همه در تفسیر و تجزیه و تحلیل آزمون حائز اهمیت است درک بینشی آزمونگر و مفسر است. در واقع در اجرای آزمون‌های روانی علی الخصوص از نوع فرافکن فرد آزمونگر باید تجربیات بالینی و تسلط بر مصاحبه‌های مشاوره‌ای داشته باشد و نیز اطلاعاتی در زمینه اصول روان تحلیل گیری رؤیاها و تفسیر آن‌ها در اختیار داشته باشد.

بدین جهت لازم است فرد بعد از آموزش‌های نظری، زیر نظر متخصص دوره‌ی کارآموزی عملی داشته باشد تا بتواند تجربه کافی را در انطباق دادن نتایج حاصل از داستان‌ها با عوامل شناخته شده در کل شخصیت به دست آورد. از سویی باید بتواند نظر و تصورات شخصی خود را کنترل نموده و آن را در تفسیر داستان‌ها دخالت ندهند. معمولا آنچه لازم است در مصاحبه‌ی فردی جمع آوری شود شامل مواردی مانند سن، جنس، شغل، وضعیت تأهل آزمودنی و اطلاعات کلی در مورد ویژگی‌های خانوادگی او مانند ترتیب تولد، پدر و مادر و نیز اگر ازدواج کرده باشد و دارای فرزند باشد یک اطلاعات کلی در مورد فرزندان وی است. یک شجره نامه‌ی کلی خانوادگی در نظر گرفته می‌شود و اطلاعات لازم و سوابق کلی در آن درج می‌گردد.

فهرست مطالب کتاب

مقدمه
معرفی آزمون اندریافت موضوع
کاربرد آزمون و روش‌های اجرا و ثبت پاسخ آزمودنی
ویژگی‌های روان سنجی آزمون
توصیف کارت‌ها
مقدمه‌ای بر شیوه‌های استخراج و تفسیر آزمون
روش‌های استخراج نتایج
تفسیر از نظر مورای
نمره‌گذاری و تفسیر کلی 
تکمیل جدول استخراج نتایج
واکنش بیماران مختلف به کارت‌ها
منابع

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب راهنمای اجرا و نمره‌ گذاری آزمون اندریافت بزرگسالان
نویسنده
ناشر چاپیانتشارات آزمون یار پویا
سال انتشار۱۳۹۷
فرمت کتابPDF
تعداد صفحات64
زبانفارسی
شابک978-600-7849-67-5
موضوع کتابکتاب‌های تست روانشناسی
قیمت نسخه الکترونیک

نقد، بررسی و نظرات کتاب راهنمای اجرا و نمره‌ گذاری آزمون اندریافت بزرگسالان

abolfazl parsia
۱۴۰۱/۴/۲۴
بدنبال ارائه مطالبی درخصوص شیوه‌های مصاحبه بودم اما این کتاب با محتوای کمی که دارد اطلاعات خوبی ارائه نمود
zahra amini
۱۴۰۰/۲/۸
نامبرر واااان و تووکپ
فاطمه جوان
۱۴۰۱/۱/۲۲
عالی و تقریبا کامل
مشاهده همه نظرات 3

راهنمای مطالعه کتاب راهنمای اجرا و نمره‌ گذاری آزمون اندریافت بزرگسالان

برای دریافت کتاب راهنمای اجرا و نمره‌ گذاری آزمون اندریافت بزرگسالان و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.