دانلود کتاب سازمان همکاری شانگهای


خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

برای دانلود قانونی کتاب سازمان همکاری شانگهای و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب سازمان همکاری شانگهای

کتاب سازمان همکاری شانگهای نوشته‌ی حامد فرهمند معین، محمدابراهیم سماوی و مسعود آقاکوچکی ضمن معرفی این سازمان به تبیین وضع موجود، بیان وضع مطلوب و ظرفیت‌ها، راهکارها و پیشنهادها و سناریوهای پیشنهادی می‌پردازد.

درباره‌ی کتاب سازمان همکاری شانگهای:

وابستگی به بعضی از نظام‌های اقتصادی جهان، از جمله چالش‌هایی محسوب می‌شود که جمهوری اسلامی ایران با آن مواجه است. از مثال‌های بارز آن، تحمیل تحریم‌های اقتصادی به ایران است که به دلیل وابستگی کشور به زیرساخت‌ها و ابزارهای جهانی، اوضاع اقتصادی کشور را تحت تاثیر قرار داده است. با وجود چنین تهدیداتی از خارج کشور، توسعه همکاری‌های چندجانبه با سایر کشورها از جمله کشورهای نوظهور شرق، از راهبردهای مناسب جهت مقابله با فشارها و تهدیدات به شمار می‌رود. محقق شدن هر چه سریع‌تر این هدف از طریق پیوستن به اتحادهای موجود است.

سازمان همکاری شانگهای (SCO) بستری مناسب جهت تحقق اجرای این اهداف است. این سازمان، سازمانی میان دولتی و بزرگ‌ترین سازمان بین‌المللی پس از سازمان ملل متحد محسوب می‌شود. درخواست‌های متعددی از سوی کشورهای مختلف برای عضویت در این سازمان مطرح است که این مسئله باعث افزایش قدرت روز افزون آن در منطقه و جهان می‌شود. به لحاظ تاریخی، این سازمان از سال 1996 میلادی در قالب گروه شانگهای 5 با هدف غیرنظامی کردن مرز چین و شوروی تشکیل شد.

با توجه به موفقیت آن در انجام مأموریت‌ها، از سال 2002 اهداف خود را توسعه داد و از سال 2004 شروع به جذب اعضا کرد. تا سال 2017 میلادی، شش کشور عضو اصلی این سازمان هستند که مهم‌ترین آن‌ها کشورهای چین، روسیه و قزاقستان است. کشور هند نیز به همراه پاکستان که جزو اعضای ناظر بودند، در حال انجام اقدامات مربوطه جهت عضویت دائم هستند. علاوه‌بر اعضای دائم، چهار کشور عضو ناظر SCO هستند که ایران جزو آن‌هاست. شش کشور دیگر از جمله ترکیه نیز برای عضویت ناظر درخواست داده‌اند که هنوز با درخواست آن‌ها موافقت نشده است. در کل اهداف جدید سازمان که در منظور و اساس‌نامه آن درج شده است، ترکیبی از اهداف سیاسی، امنیتی و اقتصادی است که با هدف طرح کتاب سازمان همکاری شانگهای (Shanghai Cooperation Organization) همخوانی دارند.

کتاب سازمان همکاری شانگهای مناسب چه کسانی است؟

این کتاب برای علاقه‌مندان به مباحث اقتصادی و سیاسی مناسب خواهد بود.

در بخشی از کتاب سازمان همکاری شانگهای می‌خوانیم:

سازمان همکاری شانگهای ترکیبی از اهداف سیاسی، امنیتی و اقتصادی را به صورت توأمان تعقیب می‌کند. مقابله با ایده ‌جهان تک‌قطبی و مهار روند رو به گسترش حضور قدرت‌های فرامنطقه‌ای، به‌ویژه ناتو و ایالات‌متحده آمریکا در فضای اوراسیا از طریق موازنه ‌نرم و تحکیم همکاری‌های منطقه‌ای، مقابله با سه عنصر جدایی‌طلبی، افراط‌گرایی و تروریسم و نیز گسترش همکارهای اقتصادی به‌ویژه در بخش انرژی، از جمله مهم‌ترین اهداف SCO به شمار می‌رود (همان منبع).

آنچه بر اهمیت اهداف و برنامه‌های این سازمان افزوده است، تحولاتی است که در طی سال‌های اخیر در فضای ژئوپلیتیک اوراسیا و مناطق پیرامونی آن روی داده است. تحولات مهمی چون امنیتی شدن فضای بین‌المللی پس از حادثه ۱۱ سپتامبر، اشغال افغانستان، حضور مستقیم ناتو و ایالات‌متحده در منطقG آسیای مرکزی، گسترش فعالیت گروه‌های افراطی و تروریستی در افغانستان و پاکستان و مسائل مربوط به انتقال و امنیت انرژی، موجب توجه روزافزون جامعه جهانی به اهداف و برنامه‌های بازیگران SCO شده است.

 ۱۹۶ صفحه، ۶ مگابایت، زبان فارسی، PDF، 
شابک: 978-964-468-746-4 

چاپ ۱۳۹۸: ۳۸۰۰۰ ت قیمت الکترونیکی: ۱۰۵۰۰ ت - 3.99€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

فهرست مطالب

خلاصه کتاب
فصل اول: معرفی سازمان همکاری‌ شانگهای
فصل دوم: تبیین وضع موجود
فصل سوم: تبیین وضع مطلوب و ظرفیت‌ها
‌فصل چهارم: راهکارها و پیشنهادها
فصل پنجم: سناریوهای پیشنهادی
منابع و مأخذ

راهنمای دانلود کتاب سازمان همکاری شانگهای

برای دانلود کتاب سازمان همکاری شانگهای و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  سازمان همکاری شانگهای

نظرات کتاب سازمان همکاری شانگهای

هیچ نظری برای این کتاب ثبت نشده است.