معرفی و دانلود کتاب سرنوشت انسان و جهان از دیدگاه نجوم و کیهان شناسی

عکس جلد کتاب سرنوشت انسان و جهان از دیدگاه نجوم و کیهان شناسی
قیمت:
54600 تومان - 5.99€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی کتاب سرنوشت انسان و جهان از دیدگاه نجوم و کیهان شناسی و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب سرنوشت انسان و جهان از دیدگاه نجوم و کیهان شناسی و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب سرنوشت انسان و جهان از دیدگاه نجوم و کیهان شناسی

بهمن پرتو با نگارش کتاب سرنوشت انسان و جهان از دیدگاه نجوم و کیهان شناسی در تلاش بوده تا نشان دهد، افزون‌بر تعالیم دین اسلام، نتایج علم نجوم نیز خبر از وقوع قیامت و نابودی جهان مادی می‌دهند. نویسنده برای اثبات مدعای خود، علل احتمالی پایان جهان را مطابق با جدیدترین یافته‌های دانش اخترشناسی بیان کرده، همچنین رخدادهای روز قیامت و سرنوشت انسان را پس از پایان هستی، تشریح نموده است.

درباره‌ی کتاب سرنوشت انسان و جهان از دیدگاه نجوم و کیهان‌شناسی

یکی از ویژگی‌های مشترک تمامی ادیان توحیدی، اعتقاد آن‌ها به قیامت و پایان جهان مادی است. طبق آموزه‌های این ادیان، جهان و هر چیزی که هم‌اکنون در آن گنجانده شده، سرانجام رو به نابودی می‌روند و با پایان حیات زمینی انسان‌ها، روز حسابرسی به اعمال آن‌ها فرامی‌رسد. البته این نکته را هم باید یادآوری کنیم که اگرچه ادیان الهی همگی در مورد رخداد قیامت متفق‌القول هستند، اما در جزئیات این روز بزرگ و نحوه‌ی بروز آن، تفاوت‌ها و اختلافاتی میان آموزه‌هایشان دیده می‌شود. از سوی دیگر، علاوه‌بر تعالیم ادیان الهی، به نظر می‌رسد یافته‌های علوم گوناگون نیز وجود قیامت را تأیید می‌کنند. دانش کیهان‌شناسی یکی از علومی است که با روش‌های ویژه‌ی خود نشان می‌دهد، فرا رسیدن پایان جهان حقیقت دارد. برای این‌که وقایع روز قیامت را از منظر اخترشناسی و نجوم مورد تحلیل قرار دهید، پیشنهاد می‌کنیم کتاب سرنوشت انسان و جهان از دیدگاه نجوم و کیهان‌شناسی را تهیه کنید و با بررسی‌های کیهان‌شناختی بهمن پرتو در مورد پایان هستی، تا انتهای کتاب همراه باشید.

کلیه‌ی مطالب این اثر طی چهار فصل مطرح شده‌اند. فصل نخست کتاب شما را متوجه گستره‌ی وسیع جهان هستی می‌کند و نشان می‌دهد که زمین، منظومه‌ی شمسی و حتی کهکشان راه شیری، در این جهان بی‌کران، تنها نقطه‌ی کوچکی هستند که وسعتشان در برابر میلیون‌ها کهکشان دیگر، هرگز به چشم نمی‌آید. نویسنده همچنین در فصل اول به این موضوع می‌پردازد که اعتقاد قدما، تا پیش از پیشرفت علم کیهان‌شناسی، نسبت به پهنه‌ی هستی بسیار محدود بوده و قرن‌ها طول کشیده تا انسان‌ها دریابند سیاره‌ی زمین در برابر اجرام عظیم کیهانی، صرفاً به نقطه‌ای نادیدنی شباهت دارد. پس از این توضیحات، نگارنده در فصل دوم کتاب از حتمی بودن قیامت و نزدیکی وقوع آن سخن به میان آورده. همچنین دلایلی را مطرح کرده که حتمیت قیامت را اثبات می‌کنند. نویسنده برای اثبات چنین مدعایی، پنج احتمال را بیان کرده. احتمال اول به تمام شدن سوخت خورشید اشاره دارد. احتمال دوم خبر از برخورد کهکشان راه شیری با کهکشان دیگری به نام آندرومدا می‌دهد. نویسنده برای احتمال سوم به سراغ سیاه‌چاله‌ها رفته و نشان می‌دهد که ممکن است زمین ما هم عاقبت گرفتار یکی از همین چاله‌های کیهانی شود. در احتمال چهارم به شهاب‌سنگ‌ها و برخورد آن‌ها با زمین اشاره شده. احتمال پنجم نیز به پایان یافتن عمر سراسر جهان مربوط می‌شود‌.

بهمن پرتو در سومین فصل کتاب، رخدادهای روز قیامت را ترسیم کرده و سرنوشت بشر را توصیف نموده. مؤلف در این بخش از کتاب سرنوشت انسان و جهان از دیدگاه نجوم و کیهان‌شناسی، هم به تحقیقات کیهان‌شناختی توجه داشته و هم آموزه‌های دین اسلام را مورد کنکاش قرار داده. فصل چهارم به شرح سرنوشت انسان پس از پایان روز قیامت اختصاص پیدا کرده. در این فصل هم نظریه‌ی احتمالی انیشتین به‌دقت واکاوی شده و هم گوشه‌ای از تفاسیر آقای قرائتی از برخی آیات قرآن مجید، مبنی بر جمع شدن جهان، تحلیل شده است. در ادامه، مؤلف به ادامه پیدا کردن هستی بعد از خاموش شدن خورشید یا از بین رفتن کهکشان راه شیری پرداخته و بیگ‌بنگ هفتم و گسترش دنیا را تشریح کرده است.

احتمالاً برخی از مخاطبان معتقدند از آن‌جایی که ادیان توحیدی، به‌خصوص دین اسلام، ریشه در معرفت الهی دارند، لازم است بدون هیچ چون و چرایی پذیرفته شوند. زیرا از علم لایزال خداوند که بر تمامی علوم بشری احاطه دارد، سرچشمه می‌گیرند. بااین‌اوصاف، اگر در آیات نورانی قرآن به وقوع قیامت اشاره شده، دیگر دلیلی وجود ندارد که دانشمندان، چه اخترشناسان و چه اندیشمندان سایر علوم، به دنبال اثبات قیامت از راه علم بشری باشند. به این دسته از مخاطبان لازم است چند نکته‌ی مهم را یادآوری کنیم. گرایش به علم و دانش بارها در قرآن کریم مورد ستایش قرار گرفته و هرگز منافاتی با دینداری انسان‌ها نخواهد داشت. از طرف دیگر، اگر صاحب‌نظرانی مانند بهمن پرتو به دنبال آن باشند که با زبان علم نیز آموزه‌های دین اسلام را تأیید کنند، نه‌تنها کاری خلاف دستورات الهی انجام نداده‌اند، بلکه می‌توان گفت در حقیقت گامی بلند برای ترویج باورهای دینی برداشته‌اند. به این شکل که با استفاده از قلمروهای دانش بشری، به انسان‌ها نشان می‌دهند که تعالیم دینی با پیشرفت علم، هرگز منسوخ نخواهند شد، بلکه اعتبار و حقانیت آن‌ها بیش‌از‌پیش اثبات می‌شود.

کتابی که پیش رو دارید، از آثار خواندنی حوزه‌ی نجوم و اخترشناسی محسوب می‌شود که پیوند محکم میان دین و علم را ترسیم می‌کند. زبان ساده و انسجام در بیان مطالب، دو مشخصه‌ی بارز این اثر ارزشمند به شمار می‌آیند. نشر مانیان چاپ و انتشار این کتاب را به عهده داشته.

کتاب سرنوشت انسان و جهان از دیدگاه نجوم و کیهان‌شناسی برای چه کسانی مناسب است؟

اگر به دنبال کتابی هستید که سعی داشته باشد با دلایل علمی به اثبات آموزه‌های دینی، به‌ویژه دین اسلام، بپردازد و در این راستا از یافته‌های علم کیهان‌شناسی نیز بهره گرفته باشد، باید بگوییم کتاب سرنوشت انسان و جهان از دیدگاه نجوم و کیهان‌شناسی، دقیقاً همان اثری است که در جست‌و‌جوی آن هستید.

در بخشی از کتاب سرنوشت انسان و جهان از دیدگاه نجوم و کیهان شناسی می‌خوانیم

اگر ملاک پایان عمر جهان و برپایی روز قیامت را نابودی خورشید و به پایان رسیدن عمر آن در نظر بگیریم ما به پایان عمر جهان بسیار نزدیک شده‌ایم چراکه درست است که خورشید 5.3 میلیارد سال دیگر باقی خواهد ماند اما فعل‌وانفعالات نابودی آن چندین میلیون سال بلکه یکی دو میلیارد سال زودتر آغاز گشته و چند صد میلیون سال طول خواهد کشید که طبیعتاً با آغاز اولین فعل‌وانفعالات در راستای نابودی آن، منظومه شمسی در همان وهله‌ی اول نابود خواهد شد؛ یعنی حدود یک میلیارد سال دیگر، کم‌کم با افزایش دمای خورشید و بزرگ شدن آن مواجه خواهیم شد که این فرآیند چند میلیارد سال تا پایان 5.3 میلیارد سال عمر باقی‌مانده به طول خواهد انجامید؛ اما کاملاً مسلم است که با افزایش بسیار کم دمای خورشید لایه‌ی اتمسفر زمین نابود گشته و حیات برای بشر و سایر جانوران بر روی آن غیرممکن خواهد شد و این خشکی و بلا سکونت شدن زمین تا فرآیند بزرگ شدن کامل خورشید و یا انفجار آن، به مدت چندین میلیارد سال ادامه پیدا خواهد کرد تا اینکه براثر بزرگ شدن خورشید، بلعیده‌شده و یا براثر انفجار آن از بین برود و یا حتی اگر مدار آن به عقب رانده گشته و از مدار خورشید خارج شود نیز، به یک‌تکه سنگ سرد و بدون حیاتِ سرگردان در فضا تبدیل خواهد شد؛ بنابراین این سرنوشت برای زمین حتمی بوده و لزوماً بعد 5.3 میلیارد سال اتفاق نخواهد افتاد بلکه دو سه میلیارد زودتر از آن و با اولین آغاز فعل‌وانفعالات سطح خورشیدی به کره‌ی بدون حیات تبدیل خواهد شد و احتمال اینکه توسط خورشید بلعیده نشود و براثر فشار انفجار یا جاذبه‌ی معکوس خورشید، از مدار آن خارج شود وجود دارد؛ اما کره‌ی ماه طی آیات قرآن کریم قطعاً توسط خورشید بلعیده خواهد شد

فهرست مطالب کتاب

مقدمه
فصل اول: بزرگی جهان هستی
بزرگی جهان هستی
فصل دوم: علت حتمی و نزدیک بودن قیامت
بخش اول: چرا قیامت حتمی و وقوع آن نزدیک است؟
بخش دوم: اما چرا قیامت نزدیک است؟
احتمال اول: نزدیک بودن پایان سوخت خورشید
احتمال دوم: برخورد کهکشان آندرومدا با کهکشان راه شیری
احتمال سوم: برخورد با یک سیاهچاله
احتمال چهارم: برخورد شهاب‌سنگ‌ها
احتمال پنجم: پایان عمر کل جهان
آشنایی با روزهای خدایی
فصل سوم: وقوع روز قیامت و سرنوشت انسان‌ها
مراحل شش‌گانه
برپایی محشر و دیدن نابودی جهان
منتظر ماندن انسان‌ها‌ در عالم برزخ به مدت چند میلیون سال تا برپایی قیامت و محاسبه‌ی اعمال در قیامت به مدت چند میلیارد سال
فصل چهارم: سرنوشت انسان و جهان بعد از اتمام روز قیامت
نظریه احتمالی انیشتین
تفسیر آقای قرائتی از قرآن کریم مبنی بر جمع شدن سفره‌ی جهان
ادامه‌ی جهان هستی بعد نابودی خورشید یا کهکشان راه شیری
بیگ بنگ هفتم و خلق آسمان هشتم و گسترش ابدی جهان
نتیجه‌گیری
منابع و مآخذ

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب سرنوشت انسان و جهان از دیدگاه نجوم و کیهان شناسی
نویسنده
ناشر چاپینشر مانیان
سال انتشار۱۴۰۱
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات84
زبانفارسی
شابک978-622-310-044-4
موضوع کتابکتاب‌های فقه و اصول، کتاب‌های نجوم و اختر شناسی
قیمت نسخه الکترونیک
54600 ت - 5.99 یورو
خرید کتاب الکترونیک

راهنمای مطالعه کتاب سرنوشت انسان و جهان از دیدگاه نجوم و کیهان شناسی

برای دریافت کتاب سرنوشت انسان و جهان از دیدگاه نجوم و کیهان شناسی و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.