دانلود کتاب سماع ققنوس


افزودن به کتابخانه

برای دانلود قانونی کتاب سماع ققنوس و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب سماع ققنوس

احسان داستانی در کتاب سماع ققنوس نگاه متفاوت و بازتری به سماع یا همان رقص مولانا داشته و آن را از گذشته تا به امروز مورد بحث و بررسی قرار می‌دهد.

هر نوع رقصی در جهان دارای نام و شناسنامه‌ای مخصوص به خود است و در میان انواع رقص‌ها؛ به معنای کلی در عام، سماع به رقص روحانی گفته می‌شود که شخص یا اشخاصی با نیت و هدف‌های متفاوت، با محرک‌های درونی یا بیرونی و با آداب و فرهنگ خاص، همراه با موسیقی، با احوالات متفاوت روحی، فکری، روانی، به حول محور جسم خود می‌چرخند.

عموما به اشخاصی که سماع می‌کنند، سماعگر، سماع زن و یا سماع کننده نیز می‌گویند. لازم به ذکر است که، این رقص برگرفته و به تقلید از یک عارف و صوفی ایرانی به نام جلال الدین محمد بلخی معروف به مولانای رومی یا مولوی به وجود آمده است.

پس از تحقیقات، مطالعات و مشورت در طول سالیان متوالی در زمینه‌های: عرفان، صوفیان، دراویش، رقص سماع، مولانا و زمینه‌های مرتبط، اکنون احسان داستانی سعی بر آن دارد تا با نگاه متفاوت‌تری به سماع، آگاهی و اطلاعات مفید و جدیدی را به زبان ساده در اختیار علاقه‌مندان قرار دهد.

او در این کتاب قصد دارد تا از تکرار اطلاعاتی که در مورد سماع موجود هست تا حد زیادی کاسته و یا آنان را به نوع دیگری بیان کند. احسان داستانی همچنین در پی کسب نتایج متفاوتی از بررسی‌های مورد نظر است. بدون شک این کتاب برای کسانی که به دنبال اطلاعات تخصصی و عام نسبت به سماع هستند، بسیار کارآمد خواهد بود.

در بخشی از کتاب سماع ققنوس می‌خوانیم:

در طریقت و یا سلسله‌های دیگر، سماع به آداب و ترتیب پیروان مولوی نیست. از آن‌جا که هر طریقتی نسبت به چند دهه قبل تغییرات قابل توجه‌ای داشته است و باید اکثر صوفیان حال را صوفیان مدرن یا صوفیان مکر و ریا و گمراه نامید، متاسفانه سبک و سیاق سماع صوفیان در حال حاضر بیشتر برخواسته از تأیید‌ طلبی و توجه و نمایش است و در جایی برای کسب درآمد و متأسفانه عده‌ای هم از بحر حیله و مکر دکان صوفی‌گری باز کرده‌اند نه راه و روشی برای سلوک و خودشناسی و عارف شدن.

در حال حاضر صوفی واقعی بسیار کمیاب است و تشخیص صوفی واقعی از صوفیان نمادین و متظاهر مشکل است.

باید متذکر شوم که معنی درویش و صوفی دو معنای جدا ولی دارای شباهت‌هایی بهم می‌باشند.

درویش به مسلمانان صوفی گفته می‌شود که در زندگی مادی فقیر و یا عزلت‌نشین است و یا اکثراً در سفر هستند و در حال خویشتن‌داری با خدای خود و در حال راز و نیاز و سلوک هستند و یا اینکه به مانند دراویش خاکسار اغلب با کشکول گدایی خود در کوچه‌ها، به صورت ملامتی سلوک می‌کنند و همیشه در حال ذکر و تزکیه و ریاضت‌اند و در مسلکشان گرایشی به استادی و مرادی و پذیرش شاگرد و مرید ندارند و به صورت انفرادی سلوک و سفر می‌کنند از جمله دراویش می‌شود به بابا طاهر اشاره کرد.

 ۴۵ صفحه، ۱۵۴ کیلوبایت، زبان فارسی، EPUB، 
شابک: 978-622-9638-09-5 

چاپ ۱۳۹۸: ۱۷۰۰۰ ت قیمت الکترونیکی: رایگان
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
افزودن به کتابخانه

فهرست مطالب

مقدمه
سماع
سماع سالکان مولوی در قونیه
سماع مولانا
سماع حقیقی (سماع خاص الخاص)
سماع واقعی (سماع خاص)
سماع صوفیان (سماع عام)
سماع در تاریخ
سماع در تظاهر و تضاد
سماع و چرخ زورخانه ای
سماع در ایران
سماع و رقص
فواید سماع
سماع در عرفان

راهنمای دانلود کتاب سماع ققنوس

برای دانلود کتاب سماع ققنوس و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  سماع ققنوس

نظرات کتاب سماع ققنوس

احسان داستانی
۱۴۰۰/۱/۱۲
ممنونم از تمامی عزیزانی که نظرات خود را در مورد کتاب این حقیر دادند. احسان داستانی
نفیسه شایگان
۱۳۹۹/۵/۱۱
عالی بود... سپاس گزارم از زحمات حضرتعالی
ایمان اسفندیاری
۱۴۰۰/۱/۱۳
خیلی هم عالی با اطلاعاتی کمیاب، مختصر و مفید واقعی
مشاهد همه نظرات (۶)