دانلود کتاب سنجش افسردگی، اضطراب و استرس (DASS-42)

  • ناشر: انتشارات آزمون یار پویا
  • ۱ رای
  • برای دانلود قانونی کتاب سنجش افسردگی، اضطراب و استرس (DASS-42) و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.


خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

برای دانلود قانونی کتاب سنجش افسردگی، اضطراب و استرس (DASS-42) و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب سنجش افسردگی، اضطراب و استرس (DASS-42)

کتاب سنجش افسردگی، اضطراب و استرس (DASS-42) دربردارنده‌ی انواع پرسشنامه‌، کلید پرسش‌ها، شیوه‌ی نمره‌گذاری و توضیحاتی کاربردی و موثر است که به شما کمک خواهد کرد تا میزان استرس و افسردگی خود را ارزیابی کنید.

مقیاس افسردگی، اضطراب و استرس DASS در سال 1995 توسط لاویبوند تهیه شد. این مقیاس دارای دو فرم است. فرم اصلی آن (همین فرم) دارای 42 عبارت است که هر یک از سازه‌های روانی «افسردگی»، «اضطراب» و «استرس» را توسط 14 عبارت متفاوت، مورد ارزیابی قرار می‌دهد. فرم کوتاه آن شامل 21 عبارت است که هر یک از 7 عبارت، یک عامل یا سازه روانی را اندازه‌گیری می‌کند. فرم کوتاه 21 عبارتی توسط صاحبی و همکاران در سال 1384 برای مردم ایران تایید و تصدیق شده است. کتاب سنجش افسردگی، اضطراب و استرس (DASS-42) هر دو فرم 42 و 21 عبارتی را در بردارد.

ویژگی‌های روان سنجی سه عامل استرس، اضطراب و افسردگی توسط مقیاس 42-DASS اندازه گیری می‌شود. منظور از استرس در این مقیاس شامل استرس‌های فیزیکی و روانی است.

دانشمندان علوم رفتاری و خصوصاً روانشناسان سال‌هاست که به شیوه‌های مختلف و متنوع در زمینه سنجش و اندازه‌گیری فرآیندهای ذهنی و رفتار انسان تلاش می‌کنند که نتیجه این زحمات، تولید انواع آزمون‌های روانشناختی است.

گسترش روزافزون آزمون‌ها و کاربرد‌های مختلف و فراوان آن‌ باعث شده تا روانشناسان تمایل بیشتری نسبت به تهیه و اجرای آزمون‌ها داشته و از آنجا که آزمون‌ها هنگامی مورد اعتماد یا معتبر هستند که فرایند علمی تهیه و استانداردسازی را به شکل صحیحی طی کرده باشند، بنابراین رشته روانسنجی در دانشگاه‌ها برای آماده‌ کردن آزمون‌ها به لحاظ تئوری و عملی به وجود آمده و از نظر تخصصی این امر به مراکز صلاحیت‌دار سپرده شده است.

امروزه آزمون‌ها به شکل وسیعی در مراکز مشاوره، مدارس، درمانگاه‌های اعصاب و روان و حتی در سازمان‌ها به منظور جذب و استخدام کارکنان کارآمدتر مورد بهره‌برداری قرار گرفته و روزبه‌روز این کاربردها توسعه و تعمیق بیشتری می‌یابد.

روش استفاده از کتاب سنجش افسردگی، اضطراب و استرس (DASS-42):

این کتاب با ارائه توضیحات روان، پرسشنامه‌ها، جداول نمره‌گذاری و ویژگی‌های روان‌سنجی روش‌های نوین و علمی را برای ارزیابی استرس و اضطراب به کار برده و بر اساس جمع نمرات به دست آمده از این پرسشنامه‌ها معیاری از میزان اضطراب و افسردگی درونی را ارائه خواهد داد.

برای استفاده از این مجموعه نیاز است تا کاغذ یادداشتی در کنار خود داشته باشید تا پاسخ پرسش‌ها، نمرات و تفسیر نتایج را برای خود یادداشت کنید. این مجموعه مشتمل بر چند بخش است که در ابتدای هر بخش در مقدمه، توضیحات قابل فهم و ساده‌ای برای پاسخ به پرسش‌ها و چگونگی نمره‌گذاری ارائه شده است. در پایان مجموعه با توجه به تفاسیر نتایج، میزان اضطراب‌های فیزیکی و روانی درونتان سنجیده خواهد شد. آگاهی از نتایج استرس و افسردگی، اولین گام برای بهبود آن است.

کتاب سنجش افسردگی، اضطراب و استرس (DASS-42) به چه کسانی پیشنهاد می‌شود؟

این کتاب برای افرادی که تمایل دارند تا با روشی علمی و محاسبه شده از میزان دقیق استرس و اضطراب و یا افسردگی خود آگاه شوند، گزینه‌ای مناسب است، همچنین آزمون‌ها و نتایج این کتاب برای افراد علاقه‌مند به مباحث روانشناسی کاربردی و جذاب است.

در بخشی از کتاب سنجش افسردگی، اضطراب و استرس (DASS-42) می‌خوانیم:

مقیار DASS-42 توانایی تشخیصی و غربالگری نشانه‌های اضطراب، افسردگی و استرس را در طی یک هفته گذشته دارد. کاربرد این مقیار برای افراد بزرگسال است. هرچند این آزمون توانایی غربالگری و تشخیص در دوره نوجوانی را نیز
دارد، ولیکن بهتر است برای افراد بالاتر از 15 سال مورد استفاده قرار گیرد. نحوه پاسخ‌دهی به پرسش‌ها به صورت 4 گزینه‌ای است که به صورت خودسنجی تکمیل می‌شود. دامنه پاسخ‌ها از «هیچوقت» تا «همیشه» متغیر است.

 ۲۰ صفحه، ۲ مگابایت، زبان فارسی، PDF، 
شابک: 978-600-7849-69-9 

چاپ ۱۳۹۷: ۱۲۰۰۰ ت قیمت الکترونیکی: ۷۹۰۰ ت - 2.99€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

فهرست مطالب

مقدمه
مقیاس افسردگی، اضطراب و استرس (DASS-42)
معرفی
ویژگی‌های روان‌سنجی
شیوه نمره‌گذاری
کلید آزمون
منابع
پرسشنامه
مقیاس افسردگی، اضطراب و استرس (DASS-21)
معرفی
ویژگی‌های روان‌سنجی
شیوه نمره‌گذاری
کلید آزمون
منابع
پرسشنامه

راهنمای دانلود کتاب سنجش افسردگی، اضطراب و استرس (DASS-42)

برای دانلود کتاب سنجش افسردگی، اضطراب و استرس (DASS-42) و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  سنجش افسردگی، اضطراب و استرس (DASS-42)

نظرات کتاب سنجش افسردگی، اضطراب و استرس (DASS-42)

هیچ نظری برای این کتاب ثبت نشده است.