دانلود کتاب شکوه کلام در نهج‌البلاغه


خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

برای دانلود قانونی کتاب شکوه کلام در نهج‌البلاغه و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب شکوه کلام در نهج‌البلاغه

کتاب شکوه کلام در نهج‌البلاغه اثر حسن امیر انصاری مجموعه‌ای است از بیان و بنان نویسندگان و متفکران درباره‌ی امیر مؤمنان علیه‌السلام و شکوه کلام ایشان و کسانی که با مطالعه سخنان علی علیه‌السلام تاثیری عمیق گرفته‌اند.

یکی از جلوه‌های مهم اعجاز قرآن کریم، معارف بلند، اصیل و ناب توحیدی آن است. عمق این معارف چنان است که پس از چهارده قرن، کتابی در بیان توحید و خداشناسی، همتای قرآن کریم نیست؛ به‌گونه‌ای که فیلسوفان، عارفان، متکلمان و معرفت پژوهان، ریزه‌خوار آن مائده آسمانی و کتاب هدایت الهی‌اند.

البته که این کتاب الهی، به تفسیر کننده‌ای نیاز دارد تا مقاصد آن را تشریح و تبیین نماید. در این میان، امیرالمؤمنین علیه‌السلام تنها شخصیتی بود که همه معارف قرآن را می‌دانست و از کیفیت، نزول و شأن و سبب نزول هر آیه و سخنان پیامبر درباره آن به‌طور دقیق آگاه بود و آن‌ها را برای مردم به فراخور استعداد و تحمل‌شان بیان می‌کرد؛ بنابراین قرآن بدون حضرت علی علیه‌السلام و سخنان ایشان فهمیده نمی‌شود و طلب علم از قرآن، بدون زانوی ادب زدن در محضر عترت و کسب دانش از آنان کج‌روی و پانهادن در ظلمت است.

سخنان باب علم نبی (ص)، مصباح هدایت، مشکات معرفت، زجاجه حق و کوکب دری معنویت است که همگان را به فهم معارف قرآن ره می‌نماید. امیرالمؤمنین علیه‌السلام، تربیت‌ یافته دست توانای رسول خاتم (ص) است و به‌ حق می‌توان گفت که بزرگ‌ترین معجزه پیامبر، پس از قرآن مجید، تربیت انسان کاملی چون امام علی‌ علیه‌السلام است.

علی در دامان پیامبر بزرگ شد و به چنان مرتبه‌ای رسید که با جان و نفس پیامبر متحد گردید. پیامبر پیش از هر کس، علی را از اخبار وحیانی آگاه می‌کرد و پس از آن بر مردم قرائت می‌نمود. پیامبر این‌گونه علی را با معارف حقیقی توحید رشد داد و به قله علم، معرفت، توحید و اخلاق رساند.

همه فرقه‌های مسلمان اعم از شیعه، معتزله، اشاعره و مذاهب مختلف کلامی و فقهی اهل سنت و بلکه دشمنان آن حضرت، مانند خوارج در علم و دانش خود، ریزه‌خوار سفره مولود کعبه‌اند؛ از این جهت بر خود می‌بالند که خویشتن را به امیرالمؤمنین نسبت و پیوند دهند.

به جرئت و بدون مبالغه باید گفت که امیرالمؤمنین در مباحث توحیدی، عرفانی و سیر و سلوک یکه‌تاز این میدان است. امروزه بیش از یکصد فرقه مختلف، در جهان اسلام، ادعای عرفان و معنویت دارند. همه این فرقه‌ها که بیشتر از اهل سنتند چون قادریه، نقش‌بندیه، رفاعیه، بکتاشیه و... با سندهای مختلف ادعا می‌کنند که پیرو حضرت علی علیه‌السلام هستند و معنویت و راه قرب إلی‌الله را باید از آن‌ حضرت به‌دست آورد.

گرچه در درستی ادعای آنان، جای تأمل و تردید فراوان وجود دارد، معلوم می‌شود همه بر این باورند که معنویت و عرفان را بدون اهل‌بیت علیهم‌السلام و فرزندان حضرت امیر علیه‌السلام نمی‌توان به‌دست آورد. شاید برخی مسلمانان، از نادانی یا غرض‌های سیاسی و دنیوی به سراغ دیگران بروند و افراد تهی از علم و عرفان را به ناحق، جانشین پیامبر بدانند؛ اما هیچ‌کس در عرفان و معنویت ادعایی نداشته و سیر و سلوک را در انحصار حضرت علی علیه‌السلام می‌دانند.

برخی از حکمت‌های نهج‌البلاغه زنگار از دل پریشان و آشفته دنیا زدگان می‌گیرد و برای دنیا‌طلبان، بهترین داروی شفابخش است. نهج‌البلاغه افراد زیادی را در طول تاریخ هدایت کرده است؛ در حالی‌که هنوز غبار مهجوریت بر چهره دارد.

در بخشی از کتاب شکوه کلام در نهج‌البلاغه می‌خوانید:

گابریل (نویسنده و محقق فرانسوی) درباره علی علیه‌السلام می‌نویسد:

علی در عین حال که عنوان قهرمان و امام، هر دو را، دارا بود، سردار جنگی شکست‌ناپذیر و عالم بزرگ علوم الهی و فصیح‌ترین خطیب صدر اسلام به‌شمار می‌رفت و عموم مذاهب اسلامی، او را ستوده و تکریم کرده‌اند و بی‌آنکه خود او خواسته باشد، مذاهب و فرق اسلامی او را پیشوای خود می‌شناسند. در صورتی‌که پیشوایانی از قبیل نسطوریوس و فوسیوس و دکتر مارتین لوتر پیشوای انقلابی مذهب پروتستان، فقط مورد احترام کلیساهای خود هستند و از نظر کلیساهای دیگر، طرد شده‌اند. علی که ناطقی زبردست و نویسنده‌ای توانا بود و قاضی عالی‌ قدری به‌شمار می‌رفت، در صف مؤسسان و واصفان مکتب‌ها مقام دارد.

 ۳۰۴ صفحه، ۵۵۳ کیلوبایت، زبان فارسی، EPUB، 
شابک: 978-964-195-234-3 

چاپ ۱۳۹۱: ۶۶۰۰ ت قیمت الکترونیکی: ۲۵۰۰ ت - 0.99€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

فهرست مطالب

1. آشنایی با نهج‌البلاغه
2. گذری کوتاه بر زندگانی و شخصیت بی‌نظیر امام علی علیه‌السلام
3. نهج‌البلاغه از دیدگاه دانشمندان شیعه
4. نهج‌البلاغه از دیدگاه دانشمندان اهل تسنن
5. نهج‌البلاغه از دیدگاه دانشمندان مسیحی
6. نمونه‌هایی از شیوه‌های بیان و شگردهای بلاغی در نهج‌البلاغه

راهنمای دانلود کتاب شکوه کلام در نهج‌البلاغه

برای دانلود کتاب شکوه کلام در نهج‌البلاغه و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  شکوه کلام در نهج‌البلاغه

نظرات کتاب شکوه کلام در نهج‌البلاغه

هیچ نظری برای این کتاب ثبت نشده است.