دانلود کتاب صوتی مرگ ایوان ایلیچ

عکس جلد کتاب صوتی مرگ ایوان ایلیچ
قیمت:
۱۹۰۰۰ تومان - 6.49€
خرید کتاب صوتی
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50

برای دانلود قانونی کتاب صوتی مرگ ایوان ایلیچ و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب صوتی مرگ ایوان ایلیچ و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب صوتی مرگ ایوان ایلیچ

کتاب صوتی مرگ ایوان ایلیچ یکی از کوتاه‌ترین آثار لئو تولستوی نویسنده کلاسیک روسیه است و داستان آن درباره قاضی صاحب منصب روسی است که با نزدیک شدن به مرگ به پاسخ بزرگ‌ترین گره‌های زندگی‌اش می‌رسد. این کتاب توسط سروش حبیبی به فارسی برگردانده شده و با صدای گرم و دل‌نشین محسن زرآبادی پور روایت شده است.

مرگ ایوان ایلیچ (The Death of Ivan Ilyich) یکی از مشهورترین داستان‌هایی است که درباره مرگ نوشته شده است. تولستوی در بیشتر آثار خود از اندیشه مرگ فارغ نبوده است، اما در هیچ یک از آن‌ها همانند مرگ ایوان ایلیچ چنین مستقیم و فلسفی به آن نپرداخته است.

لئو تولستوی (Lev Nikolaevich Tolstoi‎) در این کتاب صوتی از تمام قدرت خود برای به تصویر کشیدن روحیات و احساسات یک بیمار سخت‌درمان استفاده می‌کند. تولستوی روحیات چنین بیماری را از لحظه آگاه شدنش به بیماری تا لحظه خاموشی یا مرگ را به پنج مرحله تقسیم می‌کند و این مراحل را در طول کتاب شرح می‌دهد. از دیگر آثار تولستوی رمان‌های تاریخی‌ همچون جنگ و صلح،‌ آناکارنینا،‌ پتر اول،‌ چندین مجموعه زندگینامه از مشاهیر جهان می‌توان نام برد.

داستان با خبر مرگ ایوان ایلیچ شروع می‌شود. اولین مطلبی که با شنیدن خبر مرگ او از ذهن دوستان همکارش در دیوان عالی می‌گذرد این است که جایگزین او چه کسی خواهد بود و جایگزینِ جایگزین او چه کسی.

به این ترتیب معنای مرگ ایوان ایلیچ برای همکاران او تنها خالی شدن یک پست سازمانی است، برای دیگران چه؟ در همان فصل اول از این رمان دوازده فصلی، در صحنه ملاقات همسر ایوان ایلیچ با دوستِ همکار او معلوم می‌شود معنای مرگ ایوان ایلیچ برای همسر او بیش از هر چیز خطر از دست رفتن منبع درآمد خانواده و لزوم تلاش برای بازیافتن آن است.

با چنین زمینه‌ای ممکن است فکر کنیم ایوان ایلیچ پیرمردی فرسوده و بیمار بوده و اطرافیان برای مرگ او آمادگی داشته‌اند. اما در فصل دوم معلوم می‌شود که چنین نیست. راوی داستان، که همانند همه آثار تولستوی دانای کل است، پس از آن‌که در شروع این فصل، کل داستان زندگی ایوان ایلیچ را در بسیار ساده و عادی و نیز سخت جان‌گداز خلاصه می‌کند، می‌گوید او در زمان مرگ 45 ساله بوده است.

علاوه بر سن پایین، علت مرگ ایوان ایلیچ بیماری ناشی از یک حادثه کوچک و احمقانه است که در اوج احساس خوشبختی او و در حین تزئین خانه رویاهایش اتفاق می‌افتد و از آن‌گونه‌ای است که در پی تحلیل رفتن تدریجی قوای جسمانی (و تنها قوای جسمانی و نه عقلانی) صورت می‌گیرد. تولستوی بی‌تردید آگاهانه چنین مردنی را برای بیان دیدگاه در نهایت خوش‌بینانه خود درباره مرگ طرح‌ریزی کرده است، مردنی ناباورانه، در تنهایی عاطفی، و در اوج توانایی تشخیص و داوری عقلانی.

نویسنده این کتاب به‌جای اینکه داستان ایوان ایلیچ را با زندگی او آغاز کند، با مرگ او آغاز می‌کند و با زندگی او پایان می‌دهد. پیام داستان نیز ساده و روشن است و تقریباً همانند همه نوشته‌های تولستوی درصدد القای این نکته است که نوعی از زندگانی که آدمیزاد در پیش گرفته غلط است و شایسته این است که به فطرت خویش بازگردد.

فهرست مطالب

۳۰ دقیقه
بخش اول
۲۵ دقیقه
بخش دوم
۲۳ دقیقه
بخش سوم
۲۲ دقیقه
بخش چهارم
۱۵ دقیقه
بخش پنجم
۱۱ دقیقه
بخش ششم
۱۵ دقیقه
بخش هفتم
۲۴ دقیقه
بخش هشتم
۱۲ دقیقه
بخش نهم
۱۰ دقیقه
بخش دهم
۱۲ دقیقه
بخش یازدهم
۹ دقیقه
بخش دوازدهم

مشخصات کتاب صوتی

نام کتابکتاب صوتی مرگ ایوان ایلیچ
نویسنده
مترجمسروش حبیبی
گویندهمحسن زرآبادی پور
ناشر چاپینشر چشمه
ناشر صوتی آوانامه
سال انتشار۱۳۹۶
فرمت کتابMP3
مدت۳ ساعت و ۲۹ دقیقه
زبانفارسی
قیمت نسخه صوتی
۱۹۰۰۰ تومان - 6.49€
خرید کتاب صوتی
موضوع کتابکتاب صوتی داستان و رمان خارجی، کتاب‌های داستان و رمان خارجی

نظرات کتاب صوتی مرگ ایوان ایلیچ

Hooman100 Alizade
۱۳۹۸/۹/۲۵
تولستوی بخوبی نشون میده چطور بیماری جسمی استانه مقاومت و انگیزه داشتن بره هرکاری رو پایین میاره. وقتی از تجویز پزشکان مایوس میشه تا جایی پیش میره که مرز بین خرافه و واقعیتو گم میکنه و تضاد درست و غلط بودن تصمیمات بیمار رو با منولوگ درونی اون که شامل جدل عقل و احساسه هویدا میکنه. همچنین از خود و مرگ بیگانگی وضعیت بیمار درحال از دید خودش ودید دیگران نسبت اون رو شرح میده. و اینکه چگونه دیگران با ایلیچ به مثابه‌ی ابژه برخورد می‌کنند. همچنین استثنا شمردن خود و خیال بافی کاراکتر با یاداوری خاطرات کودکی و خاطرات گذشته برای فراموش کردن مرگ هم در نوع خودش جالب بود.
فرح حقیقی
۱۳۹۹/۶/۲۷
بعد از شنیدن کتاب به یاد آیه 115 سوره مومنون افتادم که خداوند خطاب به انسانها می‌فرماید: آیا چنین پنداشتید که شما را عبث و بازیچه آفریدیم و هرگز به ما رجوع نخواهید کرد؟ و نیز سوره عصر که میفرماید: قسم به عصر که انسان همه در خسارت و زیان است، مگر آنانکه بخدا ایمان آورده و نیکوکار شدند... کاش عبرت و بگیریم در برنامه روزانه مان قرائت ترجمه قرآن را قرار داده و با عمل به فرامین خداوند در این کتاب آسمانی دچار فرجامی نظیر فرجام ایوان ایلیچ‌ها نشویم. صدای گوینده خوب بود ولی کاش اینقدر تغییر صدا نمی‌دادند گاهی آزاردهنده است بویژه برای کسانی که از هندزفری استفاده می‌کنند.
پرواز گندمی
۱۳۹۹/۷/۲۲
من اینطوری متوجه شدم که تمامی این حرص‌هایی که برای این دنیا میزنیم بی خوده و در نهایت اون چیزی که باعث میشه لحظه‌ی مرگ احساس پشیمانی نکنیم اینه که در طول زندگی در عین لذت از زیبایی ‌های دنیا بیش تر به دنبال کمال و انسانیت باشیم. و چیزی که برام خیلی جذاب بود این بود که در لحظات آخر وقتی ایوان اقرار کرد که زندگیش رو خوب نگذرونده آرام شد و این که با این که این انسان در طول زندگی به کمال نرسیده بود با مرگش به آرامش رسید و دیگر درد روحی و جسمی نداشت. و این مژده ایست که آن دنیا بسیار زیباست.
زهرا رشیدی
۱۳۹۹/۷/۱۲
کتاب فضای تاریک و غمگینی داره و چون تولستوی بی نهایت ملموس همه چیز رو توصیف کرده اون فضای غمناک تا عمق وجود آدم رخنه میکنه. کتاب احوالات یک فرد محتضر رو بیان میکنه. به زیبایی هرچه تمام تر پوچ بودن دنیا و مادیات رو به رخ میکشه. و بسیار عمیق و تاثیر گذاره.
فقط اگه حالتون خیلی بد شد سه شنبه‌ها با رو
موری بخونین که بشوره ببره چون سه شنبه‌ها با موری هم موضوعش تقریبا میشه گفت مشابه هستش اما بسیار لطیف و مثبت.
رامین کرمی
۱۳۹۶/۷/۲۸
من این کتاب و خوندم یکی از شاهکارهای تولستوی هستش که در سالهای پایان عمرش نوشته شده و حاکی از انقلاب روحی در ایشان میکند.
ختما توصیه میکنم این کتاب و مطالعه کنید فرصت ندارید صوتیش و گوش کنید.
مشاهده همه نظرات ۵۵