دانلود کتاب عروس کوچک

  • از: سینا عباسی هولاسو
  • ۲۲ رای
  • برای دانلود قانونی کتاب عروس کوچک و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.


خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

برای دانلود قانونی کتاب عروس کوچک و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب عروس کوچک

کتاب عروس کوچک، تالیف سینا عباسی هولاسو، به زندگی دخترانی از سرزمینمان اشاره دارد، که بازی‌هایشان ناتمام مانده و با لباس سفید عروسی قاطی بازی بزرگترها شدند...

با توجه به این که سن قانونی ازدواج در کشور 13 سال است و ازدواج در سن زیر 13 سال تنها با شرایط خاصی انجام می‌شود، منظور از ازدواج‌های در سنین پایین ازدواج‌هایی است که زیر 13 سال انجام می‌شود. در سال 1394 در مجموع 37117 هزار ازدواج زیر سن 13 سال در کشور ثبت شده است. با توجه به مناطقی که این نوع ازدواج‌ها در آن انجام می‌شود، احتمالا آمار واقعی بسیار بیشتر از رقم ثبتی است. این تعداد ازداوج‌ها حدود 5.5 درصد از کل ازدواج‌های ثبت شده در کشور است. از میان 37 هزار ازدواج زیر 13 سال، تنها 179 مورد زیر 10 سال بوده و 36 هزار 938 مورد نیز بین 10 تا 13 سال انجام شده است. در 9 ماهه اول سال 1395 نیز تعداد کل ازدواج‌های در سنین پایین که بر اساس سن زیر 15 سال محاسبه شده است 29 هزار 710 مورد بوده است.

در بخشی از کتاب عروس کوچک می‌خوانیم:

زیر زمین خانه تنها جایی هست که می‌توانم با خودم تنها باشم. غرق در خیال‌بافی‌هایم. دست عروسکم را می‌گیرم. کنار دبه‌های سیر ترشی می‌نشینم. با آنکه همه جا تاریک و روشن است، اصلا نمی‌ترسم. شاید خیال می‌کنم نمی‌ترسم. از بس با این ترس‌های موهوم با این سایه‌های وحشتناک روبرو شده‌ام که دیگر نمی‌ترسم. شاید با ترس‌هایم کنار آمده‌ام؟!

درست مثل کنار آمدن با کفش‌های قرمزی که آنقدر اوستا محمود به آن‌ها وصله زده که دیگر برای خودشان یک جفت کفش دیگری شده‌اند.

با عروسکم حرف می‌زنم. کلی می‌خندیم. مثلا با نقل‌هایی که عمو یحیی پارسال عید برایمان از ارومیه آورده بود از او پذیرایی می‌کنم. حال بچه‌هایش را می‌پرسم. می‌پرسم از او که وقت می‌کند به درس و مشق آن‌ها برسد؟ حوصله می‌کند تا به خواب‌هایی که می‌بینند گوش بدهد؟ برایشان هر چند سال یکبار لباس می‌خرد؟

صدای زنگ در آمد. از زیرزمین بیرون پریدم. نگار زودتر از من در را باز کرده بود.

آقا جان کلی میوه خریده بود. آن هم بعد چند ماه! به سرعت سراغ تقویمی رفتم که روی دیوار کنار در ورودی زده بودیم که رویش عکس آب میوه‌های پاکتی بود. آب میوه‌هایی که از عکس‌شان معلوم بود که چقدر باید خوشمزه باشند. امروز را پیدا کردم. مناسبتی زیر آن نوشته نشده بود. باعث تعجبم شد. آقا جان هیچ وقت بی‌دلیل میوه نمی‌خرید.

هندوانه را داخل حوض می‌اندازد. از صدای شالاپ افتادن هندوانه در آب نگار خنده‌اش می‌گیرد. ریسه می‌رود. دل درد می‌گیرد. من هم از خنده‌های نگار خنده‌ام می‌گیرد. حالا هر دوی ما می‌خندیدیم. آن هم با صدای بلند. طوری که گلین باجی هم می‌شنید.

ظهر شد. میوه‌های دست نخورده در ظرفی روی هم چیده شده بودند. هندوانه هم قاچ شده بود. نمی‌دانم مادر منتظر چه کسی است؟ دائم به ساعتش نگاه می‌کند. سرش را با هر چیزی گرم می‌کند اما به خوبی معلوم است که زمان برایش به کندی می‌گذرد.

بعد از ظهر شد. سه زن غریبه به خانه ما آمدند. هرگز آن‌ها را به عمرم ندیده بودم. با یک جعبه شیرینی!

 ۱۰۴ صفحه، ۱ مگابایت، زبان فارسی، EPUB، 
شابک: 978-622-00-0743-2 

چاپ ۱۳۹۷: ۹۰۰۰ ت قیمت الکترونیکی: ۳۰۰۰ ت - 1.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

راهنمای دانلود کتاب عروس کوچک

برای دانلود کتاب عروس کوچک و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  عروس کوچک

نظرات کتاب عروس کوچک

زهرا کشاورز
۱۳۹۹/۴/۱۹
موضوع داستان برایم تازگی داشت. دوست داشتم بیشتر ازاین به جزئیات پرداخته شود. تا اثر داستان بیشتر در مخاطب باقی بماند و دیرتر فراموش شود. در کل از داستان خوشم اومد ولی به نظر من در خانواده‌هایی که این قبیل رسومات وجود دارد نا خودآگاه بچه‌ها زودتر از سنشان بزرگ میشوند و می‌فهمند در صورتی که نویسنده و به ابن نکته توجه نکرده دختر ۱۳ ساله قصه را در حد یک دختر ۷یا ۸ ساله آورده است که در ناز و نعمت بزرگ شده. متشکرم
Zahra Gheidarpor
۱۳۹۷/۸/۱۷
باسلام چندتانقدبه این داستان هست اولاداستان درمورددخترهای زیر۱۳سال نیست برخلاف آنچه درمقدمه اومده دومانویسنده شخصیت اصلی داستان روطوری توصیف میکنه که ذهن انسان میره به این سمت که درموردیک دختر۸یاشاید۹ساله صحبت میکنه وحتی کوچکترکاش بیشترروش کارمیشدبالاخره دختر۱۵ ساله حداقل وقتی لباس عروس میپوشه میفهمه چه خبره اینطورنیست؟؟؟؟؟؟
Masumeh Ahmadi
۱۳۹۷/۶/۲۰
ازدواج زود باعث بدبختی خودم دختر میشه ولی ازاونجایی که مردم قدیم سطح فکرپایینی داشتن البته شایدباشن هنوزم ازاین پدرمادرها که فکرمیکنن دخترشان هنوز کاردستشون نداده عروسشون کنن ولی دراصل نمیدونند ازدواج درسن پایین باعث خوشبختی نمیشه بلکه همیشه اززندگی خودناراضی
مشاهد همه نظرات (۱۷)