دانلود کتاب فرآیند مدیریت پیکربندی و تغییرات

عکس جلد کتاب فرآیند مدیریت پیکربندی و تغییرات
قیمت:
۹۰۰۰ تومان - 3.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50

برای دانلود قانونی کتاب فرآیند مدیریت پیکربندی و تغییرات و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب فرآیند مدیریت پیکربندی و تغییرات

کتاب فرآیند مدیریت پیکربندی و تغییرات به آموزش نحوه‌ی طرح‌ریزی و چگونگی اجرا و اصول فرآیند مدیریت پیکربندی می‌پردازد.

قطعا شما تاکنون با مشکلاتی که به هم ریختگی و سختی‌های ایجاد نظم در دارایی‌هایتان، ایجاد کرده است رو به رو شده‌اید. در محیط کاری و شخصی ممکن است با این موضوع برخورد داشته باشید. اهمیت این مسئله زمانی بیشتر می‌شود که این دارایی‌ها دائماً در حال تغییر باشند و توسط شما و هر کس دیگری به‌ صورت مشترک استفاده شوند.

نظم و انسجام و ارتباطِ بین این دارایی‌ها با نداشتن مدیریت صحیح و کارآمد از بین خواهد رفت. به خصوص زمانی که این دارایی‌ها در حال تغییر هستند و اگر این تغییرات با سرعت زیاد شکل بگیرند مدیریت بر روی آن‌ها غیر ممکن می‌شود. فرآیند مدیریت پیکربندی و تغییرات تا حد زیادی به رفع این مشکلات کمک خواهد کرد.

کتاب فرآیند مدیریت پیکربندی و تغییرات (Coniguration and change management process) با هدف ایجاد و افزایش توانایی در شما برای ریختن طرحی مناسب، اجرای آن طرح و بهبود مستمر فرآیند مدیریت پیکربندی و تغییرات (م.پ.ت) در پروژه مد نظرتان است. محتوای این کتاب بر اساس سرفصل‌های سند طرح م. پ. ت گردآوری شده است که قالب کلی و راهنمای تکمیل برای آن است و همچنین در انتهای هر یک از فصل‌ها، مثالی عملی برای درک بهتر آورده شده است.

فرآیند مدیریت پیکربندی و تغییرات در یک پروژه تولید محصول جدید، تعمیر و نگهداری محصول قدیمی، انبارداری، پدافند غیرعامل، 5S، قایق‌رانی، حتی در نگهداری وسایل شخصی و زندگی روزمره کاربرد دارد. در همه این مثال‌ها ابتدا اقلامی که به دلیل قیمت، کاربرد، اهمیت و سایر معیارها مهم هستند را شناسایی و دسته‌بندی می‌کنید و برای پیدا کردن راحت‌تر، آن‌ها را کدگذاری، نام‌گذاری یا شماره‌گذاری می‌کنید و در محل خاصی به ترتیب مورد نظر نگهداری می‌کنید و با رعایت اصول خاصی آن را در اختیار دیگران قرار می‌دهید.

از این کتاب می‌توان برای ایجاد زیرساخت لازم برای راه‌اندازی، استقرار و بهبود فرایند مدیریت پیکربندی و تغییرات استفاده نمود. همچنین برای پوشش‌دهی به الزامات مدیریت پیکربندی و تغییرات (م.پ.ت) در سند راهنمای نظامات و فرایندهای کاری در دفاتر طراحی با هر کاربرد دیگری قابل استفاده است.

پیروی از الزامات این کتاب به معنی بهترین شیوه نیست و نباید آن را هدفی محدود کننده در نظر گرفت. برخی از پروژه‌ها، سازمان‌ها ممکن است نیازمند انجام اقداماتی فراتر از الزامات این کتاب باشند.

در بخشی از کتاب فرآیند مدیریت پیکربندی و تغییرات می‌خوانیم:

در وابستگی بین اقلام مشخص می‌شود که هر قلم با چه اقلام پیکربندی دیگری در ارتباط است و تغییر آن منجر به تغییر در کدام اقلام می‌شود یا در صورت بروز تغییر در کدام اقلام این قلم نیز تغییر می‌کند. وابستگی را می‌توان ارتباطات افقی هر قلم با موارد مشابه نیز تعبیر کرد. به عنوان مثال در صورت تغییر در یک واسط کدام واسط‌ها و اقلام پیکربندی تحت تأثیر قرار می‌گیرند.

در ردگیری به ایجاد قابلیتی پرداخته می‌شود که هر قلم از یک یا تعدادی قلم دیگر مشتق می‌شود و می‌تواند تعدادی قلم دیگر نیز از آن مشتق شود و این کار به صورت سلسله مراتب عمودی ادامه یابد. به عنوان مثال، یک یا تعدادی نیازمندی مشتری، منجر به گنجاندن قابلیتی خام در محصول می‌شوند.

برای ایجاد این قابلیت به طراحی، آزمون و سپس ساخت ماژولی خاص در محصول نیاز است. حال برای صحه گذاری اینکه نیازمندی مشتری برآورده شده است باید بتوان مستندات نیازمندی مشتری را به مستندات طراحی و سپس ماژول مربوطه ردگیری کرد و همین طور بالعکس از هر ماژول (یا قلم پیکربندی (محصول باید بتوان به نیازمندی مربوطه ردگیری کرد.
اطلاعات ردگیری نیز مانند وابستگی برای تعیین اثرات تغییر در اقلامی که مشتق شده‌اند کاربرد دارند.

این اطلاعات را نیز می‌توان در جداول یا به صورت برچسب‌های ردگیری ثبت و به روز آوری کرد. روش ثبت اطلاعات ردگیری باید ساده و کارآمد باشد، به کارگیری روش مناسب برای ثبت و نمایش اطلاعات ردگیری بین اقلام به تعیین وابستگی‌ها کمک می‌کند

فهرست مطالب

مقدمه
هدف
محدوده
تشکر و قدردانی
تعاریف، اصطلاحات و اختصارها
مراجع
روش تغییر ستاد
مثال کاربردی
مرور کلی
وظایف فرایند مدیریت پیکربندی و تغییرات
وظیفه تدوین طرح مدیریت پیکربندی و تغییرات
وظیفه شناسایی اقلام پیکربندی
وظیفه کنترل واسته‌ها
وظیفه تهیه نسخه پشتیبان
وظیفه میناگذاری
وظیفه مدیریت انتشار
وظیفه کنترل تغییرات اقلام پیکربندی
وظیفه کنترل تأمین کنندگان
وظیفه گزارش وضعیت پیکربندی
وظیفه ممیزی پیکربندی
تشکیلات سازمانی مدیریت پیکربندی
سازمان اجرایی و مسئولیت‌ها
وظایف و مسئولیت‌ها
ارتباطات
مقاطع کلیدی
آموزش و منایع
آموزش
الزامات نیروی انسانی
الزامات سخت افزار
الزامات نرم افزار
سایر الزامات
پیوست ها
پیوست (1) نمونه گزارشات پیکربندی
پیوست (2) قالب درخواست تغییر پا رفع نقص
پیوست (3) نقش‌های مرتبط با م.پت در پروژه نرم افزاری
پیوست (4) سرفصل‌های آموزش م.ب.ت
پیوست (5) ویژگی ابزارهای م.پ.نت سه
پیوست (6) فهرست بررسی طرح مپ.ت
پیوست (7) فهرست بررسی اجرای طرح مپدث

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب فرآیند مدیریت پیکربندی و تغییرات
نویسنده، ،
سال انتشار۱۳۹۳
فرمت کتابPDF
تعداد صفحات۱۵۳
زبانفارسی
شابک978-600-93084-9-1
قیمت نسخه الکترونیک
۹۰۰۰ تومان - 3.49€
خرید کتاب الکترونیک
موضوع کتابکتاب‌های مدیریت پروژه

نظرات کتاب فرآیند مدیریت پیکربندی و تغییرات

mostafa mostafa
۱۳۹۹/۵/۱۴
کتاب جالبی بود و کاربردی:
خود فرایند مدیریت پیکربندی را به صورت فرایندی توضیح داده بود.
یک مثال عملی بود که در همه فصلها ادامه داشت و اجرای فرایند را بصورت کاربردی توضیح میداد.
توصیه‌ها و نکات ریز جالب توی کتاب بود.
فکر میکردم این فرایند خیلی سخت و پیچیده است ولی با توضیحات نویسنده راحت درکش کردم والان درخودم توانایی اجرا میبینم!
علی نوروزی
۱۳۹۹/۱/۲۲
متاسفانه ازجز به کل توضیح داده ونویسنده خودش رو انقدر درگیر جزییات کرده که فراموش کرده باید مفاهیم ساده وروان توضیح داده شود
mojtaba iran
۱۴۰۰/۲/۱۵
متفاوت بود و جالب
مشاهده همه نظرات ۳