دانلود کتاب فرزندم این چنین باید بود - جلد 1

  • از: اصغر طاهرزاده
  • ۱۷۳ رای
  • برای دانلود قانونی کتاب فرزندم این چنین باید بود - جلد 1 و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.


افزودن به کتابخانه

برای دانلود قانونی کتاب فرزندم این چنین باید بود - جلد 1 و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب فرزندم این چنین باید بود - جلد 1

کتاب "فرزندم این چنین باید بود" نوشته اصغر طاهرزاده، شرحی است از نامه سی و یکم نهج‌البلاغه.

این کتاب در دو جلد تنظیم شده و شامل اصول تعلیم و تربیت از منظر امام علی (ع) است. نامه سی و یک نهج البلاغه نامه‌ای است که امام علی(ع) برای فرزند خود امام حسن(ع) نوشتند. این نامه شامل موارد تربیتی بسیاری است که با اصول اساسی درست نصیحت کردن همراه شده است. برای مثال به جمله‌هایی که امام خودشان را با آنها خطاب می‌کنند، دقت کنید: “من الوالد الفان: از پدر پیر، المقر بالزمان: اقرارکننده به زمان، المد برالعمر: کسیکه عمرش گذشته، المستسلم لدهر: تسلیم شده به روزگار، الزام بالدنیا: پدری که دنیا را قابل ستایش ندیده، الساکن المساکن الموتی: ساکن خانه‌های اموات” حال به جملاتی توجه کنید که امام با آنها فرزندشان را خطاب می‌کنند: “الی المولود المومل مالا یدرک: به فرزندی که دلش می‌خواهد به خیلی چیزها برسد ولی نمی‌رسد، السالک سبیل من تورهلک: راهرو راهی که پایان آن هلاکت است، رهینته الایام: فرزندی که در گرو روزگار است” این نوع خطاب‌ها به طور کلی فضای حیات بشر را روشن می‌کند.
نامه سی و یک نهج البلاغه تعریف کاملی از دنیاست و اینکه انسان چگونه باید با هر بخش زندگی رو به رو شود تا دچار خسران نشود. این سطور نگاشته‌های پدری دلسوز است که گرچه به راه پسر خود واقف است ولی جایگاه پدری را محملی قرار می‌دهد تا نامه‌ای بنویسد به امت خود، به شیعیان خود؛ پدری که همان سالها پیش نگران امروز ما بود.
گذشته از نامه عمیق و راهگشای امام علی (ع)، پرداخت نامه در کتاب حاضر، توسط استاد طاهر زاده بوده است که همواره دغدغه اصلی وی توجه به فرهنگ عمیق و ناب اسلامی و فهم و ارائه آن بوده است. طاهرزاده عمدتاً تحت تاثیر حکمت متعالیه ملاصدرا و عرفان محی‌الدین است و امام خمینی(ره) و علامه طباطبایی(ره) و آیت‌الله جوادی آملی را برای خود نمونه خوبی از تفکر دینی و تحرک سیاسی اجتماعی می‌داند و معتقد است اگر سازمان فکری جامعه ما از چشمه ناب تفکر این بزرگواران سیراب شود، سعادتی را که دین اسلام برای آنها آورده، بدست خواهند آورد و آنچه ایشان در دانشگاه و مراکز تربیت معلم و جلسات منظم هفتگی دنبال می کنند، همه و همه در راستای تحقق همین عقیده است.
این کتاب می‌تواند پاسخ مناسبی باشد به کسانی که در پی روش درست زندگی می‌گردند و از آنجایی که جانمایه کتاب کلام معصوم است، می‌توان مطمئن بود که راه را به درستی به انسان نشان می‌دهد و از آنجایی که نامه سی و یک نهج‌البلاغه نگاشته‌ای همه جانبه است که زندگی را از وجوه مختلف مورد بررسی قرار داده، می‌توان به جرات گفت که کتاب حاضر هم کتابی است با دیدی همه جانبه نسبت به زندگی. این کتاب می‌تواند پایانی باشد بر سردرگمی‌های جوانانی که فطرتی حق‌طلب و حق‌پذیر دارند.

 ۲۲۳ صفحه، ۶۷۶ کیلوبایت، زبان فارسی، EPUB، 
چاپ ۱۳۹۱، قیمت الکترونیکی: رایگان
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
افزودن به کتابخانه

فهرست مطالب

مقدمه
مقدمه‌ی مؤلف
جلسه اوّل مکاتبه پدری نمادین با فرزندی نمادین
کنار آمدن با واقعیات
در موقعیتی که هستیم
جلسه دوم آنچه باعث بیداری من شد
پشت کردن دنیا، سرکشی دنیا، پیش آمدن آخرت
شناخت دنیا عامل استفاده از آن
غم خود خوردن
ماه مبارک رمضان و خودسازی
جلسه سوم یاد خدا عامل نشاط قلب
جایگاه تقوی
آبادانی و مرگ قلب
مطمئن‏ترین ریسمان
جلسه چهارم جایگاه دنیا در منظر علی(ع)
معنی حکمت
آفات غفلت از مرگ
فجایع دنیا
معنی گردش روزگار
جلسه پنجم برکات یاد معاد
شب قدر و مقام امام معصوم
تاریخ فهمی، نه تاریخ دانی
یاد معاد عامل بصیرت
یک دستورالعمل مفید
غفلت از وظیفه چرا؟
جلسه ششم انتخاب‏های مبهم، زندگی‏های پوچ
توجه به قیامت عامل نجات از سایه‏های ذهنی
زندگی در ابهامات چرا؟
نگرش بر واقعیات خود، راه نجات از مبهمات
چه کنیم که از انحراف‏ها منفعل نشویم؟
برکات امر به معروف
جلسه هفتم سختی‏ها و پروریدن‏ها
دینداری محکم
عقل کامل، دینداری کامل
هنر تفقّه در دین
سختی‏ها عامل پرورش روح
جلسه هشتم پایداری در دین و نتایج آن
نتایج واگذاری امور به خدا
جلسه نهم معنی اخلاص و نتایج آن
یقین و خلوص عامل ایجاد مطلوب
به اندازه‏ای که از خدا بخواهیم هستیم
خیر خواستن و خیر دیدن
جلسه دهم آفات علم لاینفع
همان قدر که با خدا می‏توانید حرف بزنید هستید
دارایی، نه دانایی
جلسه یازدهم زندگی پوچ و علم لاینفع
راه نجات از علم غیرمفید
جلسه دوازدهم مقام وحدت، مقام عبرت
رابطه مقام وحدت با شریعت
عصاره حیات معنی‏دار
جلسه سیزدهم زندگی بی‏اضطراب
حضوری فوق زمان و مکان
حاکمیت حکم خدا عامل کنترل هوس
جلسه چهاردهم انگیزه تحقیق
گذشته توحیدی ما
آفت هدایت
انگیزه شایسته در تحقیق
جلسه پانزدهم حیات مستحکم
مرگ، دریچه‏ای به نعمت بزرگ
برکات سختی‏ها
جلسه شانزدهم بالاترین بصیرت
شعورِ فهم نادانی‏های خود
نتایج اصلاح جهت‏گیری روح
جلسه هفدهم یگانگی خدا در منظر علی(ع)
خداوند عین بقاء است
جلسه هجدهم حضور همه جانبه حق
جلسه نوزدهم زیباترین مسافرخانه، خطرناک‏ترین منزل
مرگ زشت و مرگ زیبا
چشم بستن واقعه را عوض نمی‏کند
عامل ایجاد زهد
دینداری همان رفتن است
شرط سفر توجّه به مقصد است
جلسه بیستم آشتی با خلق، راه آشتی با حقّ
آنگاه که معروف منکر و منکر معروف می‏شود
چاره راه
شورش بر خود
علت غفلت از مسافر بودن
آثار منتشر شده از استاد طاهرزاده

راهنمای دانلود کتاب فرزندم این چنین باید بود - جلد 1

برای دانلود کتاب فرزندم این چنین باید بود - جلد 1 و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  فرزندم این چنین باید بود - جلد 1

نظرات کتاب فرزندم این چنین باید بود - جلد 1

مرضیه حسینی
۱۴۰۰/۲/۴
سخنان حضرت علی صد در صد عالی بودند ولی از بعضی از تعابیر نویسنده یا گوینده خوشم نیومد. مثل کسایی حرف زدن که میگن اقتصاد اسلامی وجود نداره و اسلام رو منفعل میدونن و فکر میکنن حتی فکر کردن به پول هم گناهه در حالی که پول و ثروت اگر در راهش استفاده بشه ان ادم ثروتمند سعادتمنده. الان که دارم نظر میدم از دست دیدگاه تعصبی نویسنده عصبانی شدم ولی اگه منصفانه نگاه کنیم گاهی تفاسیر درستی هم به کار بردند ولی نگاه‌های کورکورانه مخصوصا به پول، ثروت، دنیا مادی و غرب کاملا اشتباهه و حتی به جرئت میتونم بگم حضرت علی (علیه سلام) چنین دیدگاهی نداشتند. حضرت علی در سن پیری کار میکردند و اون زمین رو وقف میکردند، این مقدس تر از ذکر گفتن با زبان نیست؟ به نظر من هست چرا که با جان و دل داشتند عبادت میکردند که نویسنده میگن که ایا ذکر گفتن کمتر از کار کردنه؟؟ خودشون چندین بار تذکر دادن که ما نمیگیم صوفی گری، منفعل بودن ولی در عمل کاملا برعکس بوده. کاش کسی سخنان حضرت امیر را تفسیر میکردند که دید باز تری داشتند و تخصص بیشتر.
mostafa bahoosh
۱۴۰۰/۱/۳۰
سلام من تازه شروع کردم به خوندن کتاب و متاسفانه پشمیون شدم از ادامه دادنش علتش هم این نیست که خدای نکرده حرفای امام علی رو قبول ندارم. دلیلش برداشت بدیه که نویسنده از کلمات و حروف داشتن. این و باید اول در نظر داشت که دنیا مزرعه آخرته و در بسیاری از احادیث اومده و خیلی تاکید شده که فقر شرک میاره و و کسی که اجازه بده فقر بر اون چیره بشه مسلمون نیست خیلی آیه دیگه هم راجب امید و رسیدن به شرایط بهتر هست.......... حالا چیزی که نویسنده از دو خط اول برداشت کرده چیزی به جز بدبختی و بیچارگی نبوده حتی گفته شده که دنیا جاییه که هیچ راه فراری از مصیبت‌ها نیست و اینکه همه فانی‌اند و نباید دنبال هدفاشون باشن اینا واقعا برای یک جوون باید نوشته بشه؟ این جوری که تموم آینده زیر سوال می‌ره
amb bbz
۱۴۰۰/۲/۱۲
درکل برای رسیدن به عرفان میتونه عالی باشه
بنظرم یسری اشکالات از نظر سوگیری داری
مثلا
یجا صحبت از حکمت به معنای دوری از افراط و تفریط شده بود اومد گفت اروپا بدبخت شد چون همش باقتصاد توجه میکنه و اصلا چرا باید جوری زندگی کنن کدوسال دیرتر بمیرن؟؟؟
بعدش میگه ما خوشبختیم چون بیخیال اقتصادیم
و خوبی
اروپا و عیب مارو ذکر نمیکنه
در کل بنظرم کتاب مفیدیه بشرطی که به سوگیری‌ها خیلی اهمیت داده نشه،، بیخیال
مشاهد همه نظرات (۶۰)