دانلود کتاب مستطیل جنسیت نگر: پژوهشی درباره زنان هوادار فوتبال

  • از: کری دان، عطیه حسین زاده
  • ناشر: انتشارات خوب
  • ۱ رای
  • برای دانلود قانونی کتاب مستطیل جنسیت نگر: پژوهشی درباره زنان هوادار فوتبال و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.


خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

برای دانلود قانونی کتاب مستطیل جنسیت نگر: پژوهشی درباره زنان هوادار فوتبال و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب مستطیل جنسیت نگر: پژوهشی درباره زنان هوادار فوتبال

کتاب مستطیل جنسیت نگر: پژوهشی درباره زنان هوادار فوتبال نوشته‌ی کری دان به موضوعی اشاره می‌کند که کمتر نویسنده‌ای به آن پرداخته است؛ ارتباط زنان با فوتبال و ورزش. موضوعی که تاحدودی در قید و بند جنسیت‌زدگی قرار دارد و زنان کمی می‌توانند وارد آن شوند.

کری دان از خاطراتی که به عنوان یک طرفدار فوتبال دارد، می‌گوید؛ خاطره‌هایی از خودش و دیگران که زمینه‌ساز تحقیقات او درباره مسائل زنان در حوزه ورزش، فوتبال و... است.

درباره کتاب مستطیل جنسیت‌نگر:

کتاب مستطیل جنسیت‌نگر: پژوهشی درباره زنان هوادار فوتبال (Female Football Fans: Community, Identity and Sexism) نشان می‌دهد آنچه پیرامون فوتبال می‌گذرد صرفا درباره مردان است و طرفداران زن معمولا نادیده گرفته می‌شوند و اکثریت افراد تصور می‌کنند فوتبال قلمرویی کاملا مردانه است. در میان هوادارن زن فوتبال جنبه‌های خاص و منحصر به فردی به چشم می‌خورد. علاوه بر خانواده، محیط زندگی و محل تولد، عاملی که تعیین می‌کند زنان تیم مورد علاقه خود را انتخاب کنند، هویت آن‌هاست. هواداری وفادارنه و متعهدانه از فوتبال مهم‌ترین بخش این هویت است.

مطلب دیگر این است که اراده‌ای برای حذف جنسیت‌نگری بین طرفداران و مسئولان فوتبال نیست اما در دهه‌های اخیر با وجود حضور گسترده زنان در میان تماشاچیان، بی‌توجهی به آن‌ها و نادیده گرفتنشان از لحاظ اقتصادی هم قابل قبول نیست. به همین دلیل خانواده و زنان در اولویت بازاریابی بعضی از باشگاه‌های فوتبال قرار گرفته‌اند. با این وجود آن چه که بیشتر باید مورد توجه قرار بگیرد به رسمیت شناختن حق زنان برای شرکت در این ورزش است و دلیلش این است که زنان هوادار، بازیکنان و مدیران به اندازه هر مردی عاشق فوتبال و نقش خود در آن هستند.

درباره کری دان، نویسنده کتاب مستطیل جنسیت‌نگر: پژوهشی درباره زنان هوادار فوتبال:

کری دان (Carrie Dunn) روزنامه‌نگار، ورزشی‌نویس و استاد دانشگاه متروپولیتن منچستر انگلستان در رشته‌های روزنامه‌نگاری و ارتباطات است. کتاب‌هایی که او نوشته در فهرست بهترین کتاب‌های ورزشی گاردین قرار دارد. از مهم‌ترین فعالیت‌هایی که او انجام داده می‌توان به پوشش خبری و تهیه گزارش‌های سه دوره اخیر جام جهانی زنان در روزنامه تایمز و یویور اسپرت اشاره کرد. همچنین برای سایت‌های ورزشی معتبر و شبکه‌های اجتماعی آن‌ها محتواهای خاص و با کیفیتی تولید کرده است.

اکنون پانزده سال می‌شود که او مشغول به تحقیق و آموزش در زمینه‌های مختلفی چون فمینیسم، فرهنگ عام، فوتبال زنان در سراسر دنیا و تاریخچه ورزش زنان است و مطالبی در ارتباط با این موضوع‌ها در روزنامه‌های تایمز و گاردین منتشر می‌کند.

دربخشی از کتاب مستطیل جنسیت‌نگر: پژوهشی درباره زنان هوادار فوتبال می‌خوانیم:

تلاش کرده‌ام تجربیات نسل‌های مختلف زنان هوادار فوتبال را بررسی و درک کنم. جریان اصلی آثار آکادمیک پیرامون گروه‌های هواداران فوتبال همیشه به تجربیات مردان از این بازی پرداخته است. هنجار این است که گروه‌های هواداری مردانه‌اند؛ این حق مردان است که به ورزشگاه‌ها بروند؛ گروه‌های هواداری‌شان هم بازنمایی ارزش‌هایشان است. بیشتر این گروه‌ها را مردانی از طبقه کارگر تشکیل می‌دهند که مانند اجتماع یا «قبیله»‌ای خاص رفتار می‌کنند و آداب‌ورسوم خاص خود را دارند. ممکن است فقط شعار بدهند و آواز بخوانند (کرافورد، 2004) یا خشونت به خرج بدهند (مارش و دیگران، 1978).

مشارکت زنان در گروه‌های هواداری فوتبال تا حد زیادی در این پژوهش‌ها نادیده گرفته یا حتی حذف شده است. این در حالی است که پژوهش‌های جدید تصدیق کرده‌اند که از میانه دهه 1980 گروه‌های هواداری مردانه بسیار تغییر کرده‌اند و از نظر منتقدانی مثل ریچارد گلیانوتی از تجربه‌ای که شاخصه اصلی‌اش بازنماییِ طبقه کارگر از مفهوم مردانگی بود، تبدیل شده‌اند به تجربه‌ای «تجاری‌تر»، «جهانی‌تر»، «متمدنانه‌تر» و «اعیانی‌تر». نظر منتقدانی مثل رابسون این است که حال دیگر افراد طبقه متوسط‌ به تماشای مسابقات می‌روند. حتی وقتی حضور یا تأثیر زنان در این بازی‌ها تأیید می‌شود، نظیر آثار ویلیامز، دانینگ و مورفی، باز هم تأثیر حضور آنان بر رفتار و تجربه مردان است که موضوع پژوهش قرار می‌گیرد و همیشه حضور «زنان» خلاف معمول است.

با این حال در بعضی پژوهش‌ها شیوه بروز هواداری زنان هوادار فوتبال نیز بررسی شده است، از جمله پژوهش‌های کودینگتون. غیر از او هیچ پژوهشگری در هیچ سطحی به بررسی تجربه‌های گسترده‌تر زنان در گروه‌های هواداری فوتبال انگلستان نپرداخته است. هدف او از این پژوهش‌ها در عنوان فرعی کتابش نیز هویداست: یکی از بروبچه‌ها: زنانی که فوتبال را دنبال می‌کنند، مخاطب او در این کتاب دانشگاهیان و غیر دانشگاهیان‌اند. او تجربیات زنان زیادی را از سراسر انگلستان گرد آورده؛ زنانی از نسل‌های متفاوت و هوادار تیم‌هایی از سراسر انگلستان.

 ۲۰۰ صفحه، ۳۷۹ کیلوبایت، زبان فارسی، EPUB، 
شابک: 978-622-6983-61-7 

چاپ ۱۳۹۹: ۴۳۰۰۰ ت قیمت الکترونیکی: ۲۱۰۰۰ ت - 6.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

فهرست مطالب

درباره نویسنده
1: مقدمه
2: پس‌زمینۀ پژوهش
3: نوع ارتباط زنان هوادار فوتبال با خانواده و با دیگر هواداران در کودکی و بزرگسالی
4: برخی از الگوهای عملکرد و رفتار زنان هوادار در حمایت از باشگاه‌ها
5: تجربۀ زنان هوادار از اهمیت جنبش بنیاد هواداران
6: تلقی باشگاه‌ها و مقامات مسئول از فعالیت‌های زنان هوادار فوتبال
7: نگاهی به آینده
کتاب‌شناسی

راهنمای دانلود کتاب مستطیل جنسیت نگر: پژوهشی درباره زنان هوادار فوتبال

برای دانلود کتاب مستطیل جنسیت نگر: پژوهشی درباره زنان هوادار فوتبال و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  مستطیل جنسیت نگر: پژوهشی درباره زنان هوادار فوتبال

نظرات کتاب مستطیل جنسیت نگر: پژوهشی درباره زنان هوادار فوتبال

Z.Kazemi 64
۱۴۰۰/۱/۹
خیلی با این کتاب ارتباط برقرار کردم خیلی خوب بود. ممنون از کتابراه
مشاهد همه نظرات (۱)