دانلود کتاب میل روشن هوس: گفتگو با لوئیس بونوئل


خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

برای دانلود قانونی کتاب میل روشن هوس: گفتگو با لوئیس بونوئل و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب میل روشن هوس: گفتگو با لوئیس بونوئل

کتاب میل روشن هوس: گفتگو با لوئیس بونوئل، مصاحبه‌ی خوزه دلا کولینا و پرز تورنت با کارگردان فقید اسپانیایی در اواخر عمرش است.

در کتاب میل روشن هوس (Objects Of Desire) تمام زوایای پیدا و پنهان فیلم‌های این کارگردان برجسته اسپانیایی تحلیل می‌شود. خوزه دلا کولینا (Jose de la Colina) و پرز تورنت (Perez Turrent) نویسندگان این اثر سعی کرده‌اند اندیشه‌‌ و جهان‌بینی لوئیس بونوئل را در نگاهش به زندگی و هنر هفتم را برای مخاطب کتاب تبیین نمایند.

به واسطه‌ی رفاقتی که دو منتقد مکزیکی، خوزه دلا کولینا و پرز تورنت با بونوئل داشتند به او پیشنهاد یک گفتگوی مفصل و صحبت درباره‌ی فیلم‌هایش را می‌دهند و در کمال شگفتی با جواب مثبت بونوئل روبرو می‌شوند. این کتاب حاصل گفتگوهایی است که این دو منتقد بین سال‌های 1975 تا 1977 با بونوئل داشته‌اند، در انتها آن‌ها متن کامل گفتگو را به بونوئل می‌دهند تا در صورت لزوم تصحیح و ویرایش انجام شود. البته متأسفانه او هرگز کتاب را نمی‌بیند و قبل از انتشار آن از دنیا می‌رود.

لوئیز بونوئل پورتولس یک نابغه است، یک تابوشکن، یک معلم اخلاق، یک سورئالیست آوانگارد که علیه ایدئولوژی‌های اجتماعی و اخلاقی نظام بورژوازی دنیای غرب به پا می‌خیزد. کسی که اولین فیلمش، سگ آندلسی را در 29 سالگی و در دوران سینمای صامت ساخت و از آن به عنوان «مشهورترین فیلم کوتاهی که تا به حال ساخته شده است» یاد می‌شود و آخرین فیلمش، میل مبهم یک هوس را 48 سال بعد ساخت و برنده جایزه بهترین کارگردان از طرف هیئت ملی نقد و بررسی فیلم و اجتماع ملی منتقدین سینما شد.

بونوئل در تمامی زندگی‌اش به دنبال حقایقی بود که از چشم دیگران پنهان مانده بود. او یک بار خطاب به دوستش کارلوس فئونتس می‌گوید: حاضرم تا لحظه‌ی مرگ با کسی که دنبال حقیقت است همراه شوم و حاضرم تا سر حد مرگ با کسی مخالفت کنم که ادعا می‌کند حقیقت را یافته است.

از او آن‌قدر نوشته‌اند که می‌توان تمام روزنامه‌ها و نشریات را پر کرد اما به یاد داشته باشیم که او از رسانه‌های جمعی نفرت داشت و یک‌ بار این طور آرزو کرد: «وقتی که مردم دلم می‌خواهد با وجود این که از رسانه‌های جمعی نفرت دارم هر ده‌ سال یک‌ بار از میان مرده‌ها بیرون بیایم، چند روزنامه بخرم، آن‌ها را زیر بغلم بگیرم، کورمال کورمال به قبرستان بازگردم و از فجایع این جهان باخبر شوم، سپس با خاطری آسوده در بستر امن گور دوباره به خاک بروم.»

در بخشی از کتاب میل روشن هوس می‌خوانیم:

بونوئل: آن‌چه اتفاق افتاد این بود که من از خودم سوالی پرسیدم؛ و حالا آن‌ها در این صحنه قرار است درباره‌ی چه‌ چیزی صحبت کنند؟ آن‌ها نباید فقط از صبح تا شب کارهای عملی بکنند پس باید درباره‌ی یک چیز صحبت کنند. بعد به ذهنم رسید که درباره‌ی مذهب حرف بزنند. رابینسون کاتولیک یا پروتستان بود و جمعه بت‌پرستی وحشی. آن‌ها درباره‌ی خدا و اراده‌ی آزاد حرف زدند، همان‌طور که می‌توانستند درباره‌ی هر چیز دیگری هم حرف بزنند. من مباحث مذهبی یا ضد مذهبی در فیلمم نگنجاندم زیرا واقعاً برای تماشاگر جذاب نیست. این چیزها در کتاب‌ها جالب هستند، نه در فیلم‌ها.

کولینا: باورکردن این مسئله که شما تمایل خاصی برای ارائه‌ی یک نقطه‌ نظر مذهبی در فیلم نداشته‌اید کمی سخت است؛ زیرا در ابتدای فیلم جمعه تقریباً رابینسون را یک خدا می‌داند؛ وقتی‌ که جمعه می‌بیند رابینسون از تفنگش شلیک می‌کند، در مقابلش زانو می‌زند و به او تعظیم می‌کند، نه فقط به‌عنوان یک نوکر در برابر اربابش بلکه ب ه‌عنوان مخلوقی در برابر خدای خودش.

بونوئل: اگر من قبل از نوشتن و فیلم‌برداری به این چیزها فکر کرده بودم، حق با شما بود. شما تنها بعد از دیدن فیلم به این چیزها فکر کرده‌اید. من بی‌منطق نیستم اما فیلمم را به‌ عنوان یک بحث روشنفکری یا ایده‌ای از قبل مشخص شده برای رساندن مفهومش نمی‌سازم. بحث با صحنه‌ای از فیلم آغاز می‌شود و اگر شما بخواهید، من به روش‌هایی وارد آن می‌شوم. در پایان ممکن است همه‌اش درست از آب دربیاید و چیز جالبی ظهور کند که می‌تواند حتی بهترین بخش فیلم باشد اما در اصل این فقط یک دیالوگ مابین حرکات است.

 ۳۹۵ صفحه، ۸۲۹ کیلوبایت، زبان فارسی، EPUB، 
شابک: 978-600-8067-13-9 

چاپ ۱۳۹۶: ۲۶۵۰۰ ت قیمت الکترونیکی: ۱۵۰۰۰ ت - 5.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

فهرست مطالب

یادداشت مترجم
1: سال‌های اولیه/ کالاندا/ مادرید/ خوابگاه دانشجویان
2: پاریس؛ ال رتابلو دو مائس پدرو/ سرنوشت فریتز لانگ؛ سورئالیست‌ها
3: سگ آندلسی و محاکمه‌ی سورئالیست‌ها
4: عصر طلایی و رسوایی بعد از آن/ مارکی دو ساد؛ طبل‌های کالاندا
5: سورئالیست سرگردان در هالیوود/ سرزمین بی نان/ جدایی از گروه سورئالیست‌ها
6: بلندی‌های بادگیر/ فیلموفونو؛ جنگ داخلی اسپانیا/ بازگشت به هالیوود؛ آخرین جدایی از دالی، نقل‌مکان به مکزیک
7: کازینوی بزرگ/ ناخوانا، پسر فلوت/ دیوانه‌ی بزرگ
8: طفل یتیم من، قربان/ فراموش‌شدگان (جوان و نفرین‌شده)
9: سوزانا یا شیطان و جسم
10: دختر انگانیو (دختر فریب) / زنی بدون عشق/ اتوبوس‌سواری مکزیکی
11: بروت (قوی پنجه) / واقعیت و تخیل؛ هرزه‌نگاری
12: ماجراهای رابینسون کروزوئه
13: ال (این شور و شوق عجیب) / لذت بصری
14: بلندی‌های بادگیر/ وهم با تراموا سفر می‌کند
15: رودخانه‌ی مرگ/ زندگی جنایت‌بار آرچیبالدو دِلا کروز
16: نامش سپیده‌دم است/ مرگ در باغ
17: نازارین
18: تب در ال پائو بالا می‌گیرد/ دختر جوان
19: بازگشت به اسپانیا/ ویردیانا
20: ملک‌الموت
21: خاطرات یک کلفت
22: شمعون صحرا
23: زیبای روز
24: راه شیری
25: تریستانا/ قوانین شانس
26: جذابیت پنهان بورژوازی
27: شبح آزادی
28: میل مبهم هوس

راهنمای دانلود کتاب میل روشن هوس: گفتگو با لوئیس بونوئل

برای دانلود کتاب میل روشن هوس: گفتگو با لوئیس بونوئل و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  میل روشن هوس: گفتگو با لوئیس بونوئل