معرفی و دانلود کتاب نخستین آدم: نمایشنامه در چهار پرده

عکس جلد کتاب نخستین آدم: نمایشنامه در چهار پرده
قیمت:
30000 تومان - 3.99€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی کتاب نخستین آدم: نمایشنامه در چهار پرده و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب نخستین آدم: نمایشنامه در چهار پرده و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب نخستین آدم: نمایشنامه در چهار پرده

کتاب نخستین آدم: نمایشنامه در چهار پرده اثر یوجین اونیل، نمایشنامه‌نویس برجسته آمریکایی و برنده جایزه ادبی نوبل درباره انسان شناسی به نام کرتیس جیسن است که به دنبال حلقه گم‌شده میان گونه انسان و دیگر حیوانات می‌گردد و حاضر است برای کشف این حقیقت به دورترین نقاط دنیا سفر کند.

درباره کتاب نخستین آدم:

کرتیس جیسن انسان‌شناس‌ و همسرش مارتا، پس‌ از آنکه‌ دو فرزند خود را از ‌دست می‌دهند، با‌ هم‌ عهد می‌بندند‌ باقی زندگی‌ مشترکشان را وقف‌ علم‌ و دانش‌ کنند تا از این راه به‌ بشریت‌ خدمت‌ برسانند. آن دو پس از ده‌ سال‌ به‌ زادگاه‌ کرتیس، بریج‌تاون‌ باز می‌گردند. کرتیس در فکر راهی شدن به یک سفر اکتشافی به سمت آسیا است و می‌خواهد همسرش، مارتا را هم با خود ببرد. خانواده‌ کرتیس جیسن‌ به‌ محیطی‌ کوچک‌ و سنتی‌ تعلق دارند و اهل شایعه پراکنی هستند. آن‌ها‌ به‌ مارتا مظنون‌اند که‌ گویا با بیگلو، دوست‌ مشترک‌ مارتا و کرتیس،‌ سر ‌و ‌سری‌ دارد و هنگامی‌ که‌ متوجه‌ می‌شوند مارتا علی‌رغم‌ میل‌ کرتیس باردار است‌، این گمان آن‌ها به‌ یقین‌ تبدیل‌ می‌شود. مارتا سر زا می‌میرد و اکنون کرتیس باید برای نگه‌داشتن فرزندشان و ادامه دادن سفر اکتشافی‌اش تصمیم‌گیری کند.

نخستین آدم (The First Man)، نمایشنامه‌ای در چهار پرده است که برای نخستین بار در سال 1992 درست قبل از شاهکار محبوب اونیل، یعنی گوریل پشمالو خلق شد.

کتاب نخستین آدم: نمایشنامه در چهار پرده مناسب چه کسانی است؟

این کتاب برای کسانی که به ادبیات نمایشی و خواندن نمایشنامه علاقه دارند و از طرفداران یوجین اونیل هستند، مناسب است.

درباره‌ی مجموعه نمایشنامه‌های بیدگل:

هدف اصلی این مجموعه معرفی جهان‌های گوناگون نمایشی است؛ جهان‌هایی که به دلیل سیاست‌های فرهنگی خاص هیچ‌وقت گشوده نشدند و مردم چیزی از آن‌ها تا به حال نشنیده‌اند. آثار این مجموعه به دلیل اینکه بتواند موضوعات مختلفی را پوشش دهد به بخش‌هایی از جمله آمریکای لاتین، کلاسیک‌ها، کلاسیک‌های مدرن، تک‌پرده‌ای‌ها، چشم‌انداز شرق، بعد از هزاره، نمایشنامه‌های ایرانی، نمایشنامه‌های امریکایی و اروپایی تقسیم شده‌اند.

با یوجین اونیل بیشتر آشنا شویم:

یوجین گلدستون اونیل (Eugene Gladstone O'Neill) در سال 1888 در خانواده‌ای ایرلندی در نیویورک متولد شد. پدر او بازیگر بود و به دلیل اجرای نمایش در شهرهای مختلف، اونیل دوران کودکی‌اش را در سفر و کوچ گذارند. وضعیت ناپایدار خانواده و محل زندگی، سبب شد یوجین و برادرش را در نوجوانی برای چند سال به مدرسه‌ای شبانه روزی بسپارند. او در دوران جوانی‌اش به سفرهای مختلف و اشتغال به کارهای عجیب و سختی مانند کار در کشتی‌های قاره پیما، معادن طلا، خبرنگاری و... پرداخت اما هنگامی که به بیماری سل مبتلا شد، به ناچار برای مدتی طولانی در یک آسایشگاه بستری بود و در آن جا به مطالعه و نگارش چند نمایشنامه پرداخت. پس از آن به مدت دو سال در دانشگاه پرینستون تحصیل کرد و به طور حرفه‌ای به نوشتن روی آورد.

یوجین اونیل جوایز و افتخارات بسیاری به دست آورده است که مهم‌ترین آن برنده شدن جایزه ادبی نوبل در سال 1936 به خاطر تسلطش بر توصیفات تاریخی و نوشتن زندگی‌نامه و دفاع از ارزش‌های والای انسانی است. به افتخار او یکی از مهم‌ترین جوایز بازیگری در کشور سوئد جایزه یوجین اونیل (Eugene O'Neill Award) نام دارد و شامل یک بورس تحصیلی برای بازیگران تئاتر سوئد می‌شود. از دیگر افتخارات اونیل می‌توان به دریافت جایزه ادبی پولیتزر برای نمایشنامه‌های آن سوی افق، آنا کریستی، سفر طولانی از روز به شب اشاره کرد.

در بخشی از کتاب نخستین آدم: نمایشنامه در چهار پرده می‌خوانیم:

بیگلو: ببین بچه‌ها چه قشقرقی راه انداخته‌ن! حسابی کیف می‌کنن. (نزدیک پنجره می‌رود و به بیرون نگاه می‌کند، با شادی.) زنت داره باهاشون قایم‌باشک بازی می‌کنه. بیا ببین.
کرتیس: (اندکی نگران) اوو، از همین‌ جام خوب می‌بینم.
بیگلو: (با خنده) انگار اونم اندازه اونا از بازی لذت می‌بره. (درحالی‌که صدای جیغ از بیرون می‌آید، با هیجان.) آها، ادی اونو پشت درخت پیدا کرد. چه کیفی می‌کنه! (از کنار پنجره برمی‌گردد و سیگاری روشن می‌کند، پرشور.) تو سروکله زدن با بچه‌ها لنگه نداره!
کرتیس: (گویی از این موضوع خسته شده است.) آره، مارتا با هرکسی اخت می‌شه.
بیگلو: (دوباره روی نیمکت می‌نشیند، با لبخندی حاکی از بدبینی.) تو این‌طور فک می‌کنی؟ با هرکسی؟
کرتیس: (متعجب) آره... با هرکسی که تا حالا باهاش برخورد کرده‌یم... حتی با بومیای آسیایی.
بیگلو: با بومیای بریج‌تاون چی؟ مثلاً با خونواده متشخص جیسن؟
کرتیس: (روی پا می‌ایستد، سگرمه‌ها درهم.) چطور مگه؟ مارتا و اونا که میونه‌شون خوبه، مگه نه؟ منظورت چیه، بیگ؟ با خودم می‌گفتم حتماً... ولی باید اعتراف کنم این کتاب لعنتی اون‌قدر فکرمو مشغول کرده که...
بیگلو: اگه بهت برنمی‌خوره، باید بگم زیادی فکرتو مشغول کرده، بی‌انصافیه که بذاری اون یه‌تنه بجنگه.
کرتیس: (با بی‌صبری) با چی بجنگه؟ مارتا اهل مزاحه. مطمئنم تعصبات مسخره اونا فقط باعث تفریحش می‌شه.
بیگلو: (پندآموزانه) یه پشه زیر میکروسکوپ موجود بامزه و جالبیه، ولی اگه یه دسته از اونا تموم شب نیشت بزنن...
کرتیس: (نیشخندی پرمعنی بر چهره‌اش نقش می‌بندد.) اینو تجربه بهت می‌گه؟ آره؟
بیگلو: (می‌خندد.) آره ‌پس چی! به هرجای تنم دست بزنی جای نیش پشه‌س. این دیار که زادگاهمه سال‌هاس به من افتخار داده و تموم اوقات بیکاریشو وقف نیش زدن به من کرده و جونمم ‌به ‌لبم رسونده.
کرتیس: خب، اگه بشه یک‌دهم حرفایی‌ رو که خونواده‌م تو نامه‌هاشون در مورد دوست قدیمیم، بیگلو، می‌نوشتن باور کنم، حتماً عذرشون موجه بوده.
بیگلو: کرتیس، خب، من آدم منصفی‌ام. قبول دارم که... اون‌وقتا... حق با اونا بود. ولی وقتی می‌بینی اونا اصلاً قبول ندارن آدم می‌تونه عوض بشه... یعنی بهتره بگم خودشو اصلاح کنه... کفر آدمو بالا می‌آرن. آدم نباید گوشش بدهکار دری‌وریای مردم یه همچین شهری باشه... ولی هرچی بگی، بازم آدم کفرش بالا می‌آد.

فهرست مطالب کتاب

مقدمه
اونیل، تراژدی و تمثیل
کتاب‌شناسی
نخستین آدم
شخصیت‌ها
زمان
پرده یک
پرده دو
پرده سه
پرده چهار

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب نخستین آدم: نمایشنامه در چهار پرده
نویسنده
مترجمبهزاد قادری
ناشر چاپینشر بیدگل
سال انتشار۱۳۹۸
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات129
زبانفارسی
شابک978-622-6863-03-2
موضوع کتابنمایشنامه
قیمت نسخه الکترونیک
30000 ت - 3.99 یورو
خرید کتاب الکترونیک

راهنمای مطالعه کتاب نخستین آدم: نمایشنامه در چهار پرده

برای دریافت کتاب نخستین آدم: نمایشنامه در چهار پرده و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.