دانلود کتاب هی‌هی - جبلی - قم‌قم

  • از: رضا دانشور
  • ناشر: نشر چشمه
  • ۰ رای
  • برای دانلود قانونی کتاب هی‌هی - جبلی - قم‌قم و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.


خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

برای دانلود قانونی کتاب هی‌هی - جبلی - قم‌قم و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب هی‌هی - جبلی - قم‌قم

کتاب هی‌هی - جبلی - قم‌قم اثر نویسنده‌ی معاصر رضا دانشور، با مضامینی متفاوت در قالب بیش از بیست داستان کوتاه به رشته‌ی تحریر در آمده است.

هی‌هی - جبلی - قم‌قم در دو بخش تنظیم شده که بخش نخست، بی‌نام اما بخش دوم عنوان «قصه‌های مهمل تلخک» را به خود اختصاص داده است. نویسنده در این اثر با استفاده از تکنیک‌های زبانی خاص و زبانی روان و ساده، لطمه‌ای به روان‌خوانی داستان نزده و توانسته است قصه‌هایی مجذوب کننده خلق کند.

برخی از قصه‌های این مجموعه به کوتاهی یک صفحه هستند، اما آن‌قدر پر مغز و زیبا نوشته شده‌اند که در همان یک صفحه به اندازه‌ی یک رمان بلند، هنر داستان‌نویسی نویسنده قابل مشاهده است. دیالوگ‌نویسی قوی، فضاسازی و شخصیت‌پردازی عالی از دیگر ویژگی‌های این اثر فاخر است که آن را از دیگر مجموعه داستان‌ها متمایز می‌کند.

رضا دانشور، رستگاری را در کتاب می‌جوید. به اعتقاد او اگر کتاب وجود نداشت، بی‌گمان روح متلاطمش سرنوشتی جز غرق شدن در هولناک‌ترین ورطه‌ها را نداشت. او نوشتن را نه ثمره‌ی الهام، بلکه حاصل کاری بی‌وقفه می‌داند که با کسب دانش و هنر میسر می‌شود. به بیان او حیات و بقای کتاب در نوشتن و در خواندن است و از رابطه‌ی این دو کتاب فروغ می‌گیرد و دوام می‌یابد.

او متولد سال 1326 در مشهد و فارغ‌التحصیل از دانشکده‌ی ادبیات از همین شهر است. او نخست در دهه 50 خورشیدی با چاپ داستان‌های کوتاه در نشریات و مجلات شناخته شد، اما در ادامه انتشار رمان «نماز میت» دانشور را به عنوان نویسنده‌ای توانمند در عرصه داستان‌نویسی ایران مطرح کرد.

از دیگر آثار رضا دانشور می‌توان داستان‌های بلند عاشورا، عاشورا؛ کپرنشین‌ها؛ شب روی ایوان؛ خانواده‌ی کوچک صبوحی و نمایش‌نامه‌های کجای سال دو هزار منتظرت باشم؛ خورشید روی یخ؛ شهر لوط؛ عقرب؛‌ ابوالقاسم فردوسی به روایت مرشد رستم خراسانی؛‌ سفر دوزخی آقای ارداویراف و شاهزاده و اژدها را نام برد.

داستان‌هایی که در این مجموعه می‌خوانید گلچینی از همین آثار است، بی‌شک نمی‌توان از این مجموعه‌ داستان‌ که برگزیده‌ای است توسط خود نویسنده بی‌تفاوت گذشت.

در بخشی از کتاب هی‌هی - جبلی - قم‌قم می‌خوانیم:

آن‌جایی که آن‌ها نشسته بودند، دیوارهایی کوتاه و سقفی پایین داشت. بخار، و یادگاری‌هایی که با سیخ سوخته‌ی کبریت و ذغال نوشته بودند، دیوارها را سراسر، پوشانده بود. بخار، به‌خصوص، همه‌چیز را پوشانده بود. در «چشم‌انداز»‌شان پشت مسافتی که حایل بود میان آن‌جا که نشسته بودند و «چشم‌انداز» هیچ چیز به وضوح دیده نمی‌شد. شاید باران ملایمی می‌آمد، شاید بهار بود، و شاید آن‌جا دشتی بود افتاده و مرده.

آن‌ها دو نفر بودند که آن‌جا، پشت میزی کوچک، روبه‌روی هم، نشسته بودند.

برای کسی که می‌تواند گوشه‌ای بنشیند و درباره‌ی دیگران تخیل کند، شاید آن‌ها مسافر بودند، شاید یکی‌شان مسافر بود یا از مسافرتی طولانی بازگشته بود یا در راه طولانی مسافرتی دور بود، شاید آن‌ها دوستانی بودند که سالیانی پیش با یکدیگر خاطرات مشترکی را ساخته بودند، شاید وقتی بسیار جوان بودند بوی بهار‌نارنج و دختران دم‌بخت را دوست داشتند، شاید هر دو قهرمانان از‌ پا‌ درآمده‌ی قصه‌ای عشقی بودند که اینک، نابه هنگام، زمان از‌ دست رفته‌ای را مرور می‌کردند و بی‌هیچ شتابی برای رفتن نشسته بودند و لب‌هاشان به آهستگی تکان می‌خورد.

نگاه‌شان به «چشم‌انداز» بود که مثل جزیره‌ای سبز میان زمین و هوا و در هاله‌ای از بخارهای رنگارنگ ایستاده بود. شاید، در نقطه‌ای از اقیانوس، باران‌ ریزی می‌بارید و انعکاس رنگین‌کمانش روی «چشم‌انداز» بخارهای گرداگرد جزیره را هفت رنگ می‌کرد.

 ۱۶۸ صفحه، ۵۸۴ کیلوبایت، زبان فارسی، EPUB، 
شابک: 978-600-229-360-2 

چاپ ۱۳۹۴: ۱۲۰۰۰ ت قیمت الکترونیکی: ۷۲۰۰ ت - 2.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

فهرست مطالب

درباره‌ی نویسنده
عصرانه
با دوستان داماد به عروسی نرو!
آبی
هی‌هی - جبلی - قم‌قم
آیا پلنگ در البرز راه می‌رود؟
بازنشسته‌ها / ساعت 9:30
زندگی گیاهی
کرفون
من، گنگ خواب‌دیده
آن‌چه فردا بینی و پس فردا بینی و پسان فردا
قصه‌های مهمل تلخک
هیولا و تلخک
تربیت
عید سعید
قتل در طبیعت بی‌جان
احتراز از رودخانه
حیوان حرام گوشت
سفر
نگرانی‌های تلخک
تشویق کنندگان
واریاسیون‌های فراموشی - 1
واریاسیون‌های فراموشی - 2
دشمن
تلخک مجاب می‌شود

راهنمای دانلود کتاب هی‌هی - جبلی - قم‌قم

برای دانلود کتاب هی‌هی - جبلی - قم‌قم و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  هی‌هی - جبلی - قم‌قم