دانلود کتاب واقعیت مجازی VRML,X3D

  • از: مسعود پورمیدانی
  • ۲ رای
  • برای دانلود قانونی کتاب واقعیت مجازی VRML,X3D و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.


خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

برای دانلود قانونی کتاب واقعیت مجازی VRML,X3D و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب واقعیت مجازی VRML,X3D

کتاب واقعیت مجازی VRML,X3D نوشته‌ی مسعود پورمیدانی نخست شما را با مفهوم این تکنولوژی شگرف آشنا و سپس به بررسی آن می‌‌پردازد.

واقعیت‌ها در طول تاریخ برای تخیل تصور بشر کوچک بوده‌اند؛ بنابراین شوق راه‌یابی به دنیایی دیگر، اشتیاقی دست‌ نیافتنی و بزرگ است. خلق تلویزیون، فیلم و تصاویر متحرک به همین دلیل است. ولی مشکل این روش‌ها این است که بیننده وقایع را مستقیماً تجربه نمی‌کند و فقط صحنه‌ها را از پشت پرده‌ای بزرگ می‌بیند. علت این است که این تصاویر کل زاویه دید انسان را که 180 درجه افقی و 150 درجه عمودی است، پر نمی‌کند و کاربر در آن مستغرق نمی‌شود.

به‌ عنوان‌ مثال فیلم 35 میلی‌متری تنها 5 درجه افقی و 38 درجه عمودی از دامنه دید انسان را پر می‌کند. با پیشرفت فیلم‌ها، سینما اسکوپ به کار بسته شد تا کل دامنه دید انسان را بپوشاند؛ اما بازهم کاربران را به درون فیلم نمی‌کشاند. جهت رسیدن به ارتباطی دو جانبه، سیگنال‌های حواس موردبررسی قرار گرفتند. در اکثر موارد ورود اطلاعات به کامپیوتر از طریق سخت‌افزارهایی نظیر صفحه‌کلید و موس صورت می‌گیرد و ارتباط با کامپیوتر بیشتر به چشمان کاربر محدود می‌شود. ما تا به‌ حال از تمام توانمندی‌هایمان برای ارتباط با کامپیوتر بهره نگرفته‌ایم.

این فنّاوری می‌تواند ابزاری فراهم کند که ما بتوانیم از طریق توانایی‌های دیگرمان به‌ منظور برقرار نمودن رابطه با کامپیوتر بهره بگیریم. فنّاوری «واقعیت مجازی» نام دارد. با استفاده از واقعیت مجازی می‌توان از موزه‌ای مجازی بازدید نمود، در پارکی قدم زد و یا برای خرید به فروشگاهی رفت. مهم‌ترین خصوصیات واقعیت مجازی، برقرار نمودن رابطه دو جانبه و استغراق کاربر در محیط مجازی است. تمام موارد فوق در حافظه کامپیوتر اتفاق می‌افتد. در واقع واقعیت مجازی فنّاوری پیشرفته با مفهومی نوین است، مفهومی که با سرعت خیلی بیشتری از تجهیزات کامپیوتری پخش شده است. با استفاده از این تکنولوژی مجاب خواهید شد که در واقعیت دیگری قرار دارید و وقایعی را که از لحاظ فیزیکی وجود ندارند را تجربه می‌کنید.

به وسیله‌ی این تکنولوژی می‌توان از مکان‌های دیدنی نظیر موزه‌های مجازی بازدید کرد، در پارک پیاده روی کرده و یا حتی برای خرید به فروشگاه رفت. از اصلی‌ترین ویژگی‌های واقعیت مجازی می‌توان به برقراری رابطه دو سویه و غرق شدن کاربر در محیط مجازی اشاره کرد.

در بخشی از کتاب واقعیت مجازی VRML,X3D می‌خوانیم:

VR در مفهوم عام عبارت است از شبیه سازی فضای سه بعدی توسط فتون نرم‌افزاری روی فضایی که ذاتا دو بعدی است. به گونه‌ای که کاربر می‌تواند به غیر از مشاهده این فضا، در آن سیر کرده و در محیط تغییراتی را نیز ایجاد کند. در حقیقت یک محیط مصنوعی است که به وسیله سخت افزار و نرم افزار خلق می‌شود و به انسان امکان انجام کارهایی را می‌دهد که در دنیای واقعی قادر به انجام آن نیست.

مفهومی که ارائه شد ذاتا دارای ابهام است؛ زیرا هر کس می‌تواند از آن برداشت و استنتاج شخصی خود را داشته باشد. جهت روشن‌تر شدن قضیه صفحه شطرنجی را در نظر بگیرید که از رو به رو به آن می‌نگرید. در محیط VR شما می‌توانید این صفحه را مطابق میلتان بچرخانید و از زوایای مختلف به آن نگاه کنید و در عین حال اشیاء صفحه (مهره‌ها) را جا به جا کنید (با استفاده از صفحه کلید، موس، دسته فرمان) و در نهایت نتیجه را روی صفحه ببینید. چنین کاری با تصاویر دو بعدی گرفته شده از طبیعت امکان پذیر نیست؛ زیرا شما ملزم به دیدن تصویر از زاویه‌ای هستید که دوربین آن را ثبت کرده است

 ۲۰۳ صفحه، ۳ مگابایت، زبان فارسی، PDF، 
شابک: 978-600-04-4703-8 

چاپ ۱۳۹۵: ۷۰۰۰ ت قیمت الکترونیکی: ۳۰۰۰ ت - 1.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

فهرست مطالب

فصل اول: واقعیت مجازی
فصل دوم: سخت افزارها و نرم‌افزارهای مبنایی پشتیبانی VR
فصل سوم: کاربردهای واقعیت مجازی
فصل چهارم: وضعیت بازار، نگرانی ها و محدودیت های VR
فصل پنجم: VRML، زبان مدل‌سازی واقعیت مجازی
فصل ششم: گره‌های - VRML
پیوست‌ها
منابع و مراجع
ضمیمه‌ها

راهنمای دانلود کتاب واقعیت مجازی VRML,X3D

برای دانلود کتاب واقعیت مجازی VRML,X3D و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  واقعیت مجازی VRML,X3D