دانلود کتاب صوتی پرتره


خرید کتاب صوتی

برای دانلود قانونی کتاب صوتی پرتره و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب صوتی پرتره

کتاب صوتی پرتره اثر نیکلای گوگول، داستان جوان جویای نامی است که بعد از برخورد با پرتره‌ای عجیب زندگی‌اش دست‌خوش تغییرات زیادی می‌شود.

پرتره می‌تواند درون سرکش هر یک از انسان‌ها باشد که تا به حال فرصت مواجهه و دیدار با آن را نداشته‌اند. این که انسان تا چه اندازه بر درون خود مسلط بوده و برعکس. مهم‌ترین عنصر پرتره چشم‌ها می‌باشند. نه صرفا چشم‌های فیزیکی بلکه نویسنده از این طریق ما را دعوت می‌کند به چگونه دیدن و انتخاب این چگونگی در زندگی ما می‌تواند سرنوشت‌ساز باشد.

نیکلای گوگول (Nikolai Gogol) نویسندهٔ بزرگ روس بود. گوگول بنیان‌گذار سبک رئالیسم انتقادی در ادبیات روسی و یکی از بزرگترین طنزپردازان جهان است. از آثار معروف او می‌توان به کتاب کالسکه اشاره کرد.

نیکلای واسیلیویچ گوگول در خانواده‌ای از طبقه متوسط و علاقمند به ادبیات اوکراین متولد شد. تحصیلات متوسطه خویش را در شهر نژین به پایان رساند. در سال 1829 با نام مستعار «و. آلوف» منظومه‌ای رمانتیک به نام «هانس کوچلگارتن» منتشر کرد، اما این منظومه توفیق چندانی نیافت و حتی از سوی افراد اهل مطالعه و منتقدان نیز مورد استهزا قرار گرفت. در سال 1831 اولین بخش از مجموعه داستان‌های «شامگاهان در مزرعه‌ای در دیکانکا» به چاپ رسید. این کتاب برای گوگول موفقیتی باور نکردنی به همراه آورد. محتوای غنی و بومی، شیوایی سخن و رویدادهای تخیلی و جالب از ویژگی‌ کارهای گوگول از جمله کتاب «پرتره» است. آثار وی تحت تاثیر رمانتیسیم بوده و در این حال اصول واقع‌گرایانه را هم شامل می‌شود. گوگول به خصایل انسانی و تعالی روح بسیار توجه نشان داده و در داستان‌هایش به ویژه پرتره سعی دارد درونیات انسانی را برای ما بازگو کند.

او در داستان پرتره (The Portrait) اوج ذوق و استعداد خود را به کار می‌گیرد و فضایی پر رمز و راز را در سایه‌ی درون مایه‌ای مستحکم پدید می‌آورد. نویسنده با روندی جذاب و زیبا خواننده را در جریان هدف خود از این داستان قرار می‌دهد. او به گونه‌ای هنرمندانه روح هنر را شرح می‌دهد و جنبه‌های زیبایی شناسانه و والای آن را به خواننده می‌نمایاند. تفاوت بین اثر بی‌روح و کلیشه‌ای را با اثری که گویی روح هنرمند در آن تجلی یافته است، به روشنی در این داستان می‌توان حس کرد. او هم‌چنین تعالی روح یک هنرمند را در کنار هنرمند دیگری که با دوری از روح هنر به پوچی و ناامیدی می‌رسد، توصیف می‌کند. گوگول با روند داستان این حقیقت را به خواننده نشان می‌دهد که خوشبختی، هنر و لذت در تجمل و ثروت نیست. بلکه لطیف‌ترین و زیباترین احساسات در سادگی و دوری از تجمل است.

در قسمت‌هایی از کتاب صوتی پرتره می‌شنویم:

«او به چشمان خویش توجه بسیار کرد. آن‌چنان نیرویی در این چشمان نهفته بود که او امیدوار نبود بتواند همه آن را به بوم منتقل سازد، اما تصمیم داشت به هر قیمتی که هست برای درک سر درونی‌شان به تک تک خصوصیات و حالت‌های آن‌ها دست یابد.»

«خالق و هنرمند به همان اندازه که حضورشان در امور مهم دیده می‌شود، در رویدادهای بی‌اهمیت نیز نقش دارند. در آثار آن‌ها هیچ چیز پست و خواری دیده نمی‌شود، زیرا اندیشه‌ی فریبنده‌ی خالق به گونه‌ای نامحسوس در آن نفوذ می‌کند و هر آنچه که بی‌اهمیت است هنگامی که روح پاک هنرمند به آن دمیده می‌شود، بازتابی با ارزش و والا خواهد یافت. هنر برای انسان نشانه‌ای از روح خدایی و بهشت آسمانی است و تنها به همین خاطر است که موجب ترقی و تعالی هر پدیده می‌گردد.

برای انسانی که با جامه‌ای پاکیزه از منزل خارج می‌شود، تنها پاشیده شدن لکه‌ای گل از کالسکه‌ای در حال عبور کافی است که همه را به گرد وی جمع گرداند. مردم او را به یکدیگر نشان می‌دهند و درباره ظاهر کثیف وی به بحث می‌پردازند. اما همین اشخاص به توده‌ای از لکه‌های کثیف بر روی جامه‌ای عادی و روزمره رهگذران دیگر به هیچ وجه توجهی نمی‌کنند. زیرا لکه‌ها بر روی جامه‌ای معمولی هیچ جلوه‌ای ندارد.»

 ۳ ساعت و ۱۳ دقیقه، ۱۷۸ مگابایت، زبان فارسی، MP3، 
چاپ ۱۳۹۷، قیمت الکترونیکی: ۱۹۰۰۰ ت - 6.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب صوتی

فهرست مطالب

۳۲ دقیقه
بخش اول - قسمت اول
۲۶ دقیقه
بخش اول - قسمت دوم
۲۹ دقیقه
بخش اول - قسمت سوم
۱۸ دقیقه
بخش اول - قسمت چهارم
۲۰ دقیقه
بخش اول - قسمت پنجم
۳۱ دقیقه
بخش دوم - قسمت اول
۳۷ دقیقه
بخش دوم - قسمت دوم

راهنمای دانلود کتاب صوتی پرتره

برای دانلود کتاب صوتی پرتره و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب صوتی  پرتره

نظرات کتاب صوتی پرتره

Hani Khodadadian
۱۳۹۷/۱۱/۳
صدای راوی عالی و چقدر شبیه صدای آقای آرمان سلطان زاده 👌🏼👌🏼👌🏼👌🏼
ATENAN NooN
۱۳۹۹/۱۱/۱
جالب بود ولی زیاد سرگرم کننده نبود کشش زیادی برای من نداشت
Mehrnoosh Fg
۱۴۰۰/۱/۲۴
داستانش برام هیچ کششی نداشت.
مشاهد همه نظرات (۴)