معرفی و دانلود کتاب کریم خان زند (وکیل الرعایا)

عکس جلد کتاب کریم خان زند (وکیل الرعایا)
قیمت:
۵۰۰۰ تومان - 1.99€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50

برای دانلود قانونی کتاب کریم خان زند (وکیل الرعایا) و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب کریم خان زند (وکیل الرعایا) و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب کریم خان زند (وکیل الرعایا)

کریم‌خان زند (وکیل‌الرعایا):

آن زمان که ایران در تردید میان سه حکومت دست و پنجه نرم می‌کرد؛ در شیراز مردی از طایفه لر چشم به جهان گشود که همدم شاه چراغ شد و وکیل‌الرعایای مردم ایران زمین. لرزاده‌‌ای غیور که توانست دودمان افشاریان را برچیند و حکومت زند را برپا کند. پادشاهی که با توجه به پیشه‌اش که سرپرستی ایل بود از نزدیک با مشکلات مردم آشنا بود و چون نقش سپاهی‌گری آن هم در ارتش نادری نیز داشت، که درگیر جنگهای پیاپی بود به او نشان داد که بار جنگ‌های پیاپی به دوش خراج مردم است؛ پس، در حکومتش بیشتر آرامش و درگیر نکردن کشور در درگیری‌ها را می‌پسندید تا مبادا آشوب و یا جنگی به کشور و مردم آسیب برساند. اما دوران خوش حکومت او با مرگش پایان گرفت و خشم و نفرت قاجار آغازگر بی‌مهری‌هایی بود که بر وی روا داشتنند. قاجاریانی که حتی به تن پوسیده وکیل‌الرعایا در قبر نیز رحم نکردند...

فهرست مطالب کتاب

مقدمه: سلسه زندیه از ظهور تا سقوط
1. سلما دختری از خاندان زند
2. راهی که آغاز شد
3. عشق هرگز نمی‌میرد
4. مرگ نادرشاه
5. کریم‌خان در خراسان
‌6. کریم‌خان‌زند در جنگ
7. کریم خان و قحطی اصفهان
8. کریم‌خان بزرگ‌ترین مدعی قدرت
9. کریم‌خان‌زند وکیل‌الرعایای شیراز
10. آغامحمدخان و خدیجه‌بیگم
11. لطفعلی‌خان زند
12. بست نشستن آغامحمدخان در شاهچراغ
13. شاخه‌نبات
14. فتح‌ جزیره خارک و سرکوبى شورش میرمهنا
15. کریم‌خان‌زند در بستر بیماری
16. مرگ کریم‌خان
17. جانشینی کریم‌خان‌زند

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب کریم خان زند (وکیل الرعایا)
نویسنده
ناشر چاپیانتشارات پر
سال انتشار۱۳۹۴
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات۴۸۰
زبانفارسی
قیمت نسخه الکترونیک
۵۰۰۰ تومان - 1.99€
خرید کتاب الکترونیک
موضوع کتابکتاب‌های تاریخ ایران

نظرات کتاب کریم خان زند (وکیل الرعایا)

A Dx
۱۳۹۹/۱/۲۴
کتاب به صورت تعصبی و با اطلاعات غلط نوشته شده یعنی فقط حدی از اطلاعات ذکر شده که مطابق تصورات خود نویسنده بوده. از جمله اشتباهات فاحش کتاب اینه که میگه کریم خان با گویش لکی که زیر مجموعه لری هست حرف میزده لازم به ذکره که زبان لکی یک زبان مستقله و در سال ۹۶ ثبت ملی شده. زبان لکی و کریم خان زند جز و فرهنگ تاریخ قوم لک محسوب میشه و هیچ پیوستگی نژادی و زبانی بین لک‌ها و لرها نیست. نویسنده شجره نامه کامل کریم خان رو در کتاب قرار نداده چرا که شجره نامه کامل دروغ پردازی‌های نویسنده رو آشکار میکنه که کریم خان از نوادگان ایل حسنوند که از ایلات مطرح قوم لک محسوب میشه بوده. عمده ایل حسنوند همچنان در شهر الشتر واقع در شمال استان لرستان زندگی میکنن. زبان این ایل لکیه و کریم خان هم سپاه شو از همین منطقه و ایل پدریش گردآودی میکنه.
Majnoon Alast
۱۳۹۷/۱۲/۲۹
به نظرم نویسنده اصلا پژوهشی انجام نداده و هرچی که گیرش اومده نوشته و تمام
اونچه که مسلمه ایل زند از لک‌های ملایر بودن و اینکه لک هارو لر دونسته واقعا اشتباه فاحشیه لک‌ها دارای تاریخ جدا زبان جدا و فرهنگ جدا هستن و در عین حال همزیستی مردمان لک در استان‌های لرستان و ایلام و همدان باعث اشتباه گرفته لک
شدن قوم با لر شده به هر حال به روایت مستند تاریخ ایل زند از لک‌های شهر الشتر لرستان بودن که به ملایر تبعید شدن.
قوم لک برای پایان دادن به این عوام باوری‌ها با همکاری میراث فرهنگی شیراز در ۱۳ اردیبهشت ۹۸ در ارگ کریم خان همایش بزرگی رو تدارک دیده به نویسنده محترم و خوانندگان عزیز کتاب پیشنهاد میکنم که شرکت کنند.
Hemmat .N
۱۳۹۵/۸/۱۴
کریم خان «وکیل الرعایا» بنیاد گذار سلسله‌ی زندیه در ایران است. او از سرداران نادرشاه و از طایفه‌ی [زند] بود که شعبه‌ای از [قوم لک] هستند که در ملایر ساکن هستند اما در زمان نادر در خراسان و در تبعید به سر می‌بردند که پس از قتل نادر از خراسان خارج و به میان ایل خود در لرستان آمدند. نواحی لر نشین همدان جزیی از جغرافیای تاریخی لرستان هستند.
Hemmat .N
۱۳۹۵/۸/۱۴
بطور کلی کتاب بسیار خوبی است: الف) هم ادبیات آن روان و قابل توجه است ب) هم از منابع خوبی در آن استفاده کرده است. اگرچه از منابع انگلیسی بطور مستقیم در آن استفاده نشده است، اما نویسنده روح علمی حاکم بر کتاب را حفظ کرده است. ج) روند منطقی فصول و فهرست کتاب باعث دستیابی خواننده به سیر تاریخی پیش و پسا زندیه میگردد. در مجموع کتاب ارزشمندی است.
شیما فرشادی
۱۳۹۵/۳/۵
سلام، من به شیراز سفر کردم و در هنگام سفر در حال خواندن این کتاب بودم. من تمامی جاهایی که در شیراز وجود دارد را دیدم، ولی اولین جائی که رفتم، بازار، حمام و... کریم خان زند بود. به خاطر تأثیر این کتاب، پیشنهاد می‌کنم که هر کس می‌خواهد که به شیراز سفر کند، این کتاب را مطالعه کند، قطعاً علاقه مند به دیدن این آثار تاریخی می‌شود!
مشاهده همه نظرات ۱۶

راهنمای مطالعه کتاب کریم خان زند (وکیل الرعایا)

برای دریافت کتاب کریم خان زند (وکیل الرعایا) و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.