دانلود کتاب کلان تاریخ و کلان تاریخ دانان: دیدگاه‌هایی پیرامون تغییر فردی، اجتماعی و تمدنی


خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

برای دانلود قانونی کتاب کلان تاریخ و کلان تاریخ دانان: دیدگاه‌هایی پیرامون تغییر فردی، اجتماعی و تمدنی و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب کلان تاریخ و کلان تاریخ دانان: دیدگاه‌هایی پیرامون تغییر فردی، اجتماعی و تمدنی

کتاب کلان تاریخ و کلان تاریخ دانان: دیدگاه‌هایی پیرامون تغییر فردی، اجتماعی و تمدنی نوشته‌ی یوهان گالتونگ و سهیل عنایت اله، به بررسی و تبیین بیست کلان ‌تاریخ‌دان، مراحل و الگوهای تاریخ، واحدهای تحلیل، دیدگاه‌های تاریخ‌نگاری، کلان ‌تاریخ اجتماعی به ‌عنوان استعاره‌ای برای کلان‌ تاریخ جهان و... می‌پردازد.

یکی از مقدمات ضروری و مهم تلاش‌ها و رویکردهای تحولی به کل علوم از جمله علوم انسانی، فهم و ادراک منطق کلان تغییرات و چارچوب تحول در موضوعات بزرگی نظیر تحول در کل یک تمدن و تاریخ است. قطعاً تحول در علوم به ‌عنوان یکی از محصولات و اجزا تحول در تمدن و تاریخ محسوب می‌گردد و قانون‌مندی‌ها و نظامات آن را پیروی و تبعیت می‌کند.

قطعاً بررسی اموری نظیر، امکان‌پذیری و یا عدم امکان تحول در تمدن و تاریخ، چگونگی تحول، چرخه و دوره‌های تحول، عوامل و عناصر تحول، ویژگی‌های قهرمانان تحول، سطوح تحول در تاریخ و تمدن و ده‌ها موضوع دیگر به ‌حکم هماهنگی جزء و کل در شکل‌گیری تحول در علوم انسانی مؤثر خواهد بود.

یوهان گالتونگ (Johan Galtung) در این کتاب به بررسی موضوع کلان‌تاریخ و کلان‌تاریخ‌دانان (Macrohistory and macrohistorians) می‌پردازد و در نظر دارد تا نگاهی عمیق فراروی موضوع تحول در کلیات موضوع از آن جمله چارچوب‌های دانش را آینه‌داری کند و برخی سطحی‌نگری‌های مرسوم از تحول‌خواهی‌های شتاب‌زده و کم‌حاصل را اصلاح کند.

کلان‌ تاریخ از طریق تعریف الگوی رشد و حیات تحول تاریخ، ساختار چشم‌اندازهای شگفت آینده‌پژوهان را ترسیم می‌کند. کلان‌تاریخ وزن، گرایش‌ها و جهت‌گیری‌های تاریخ، متعادل ‌سازی کشش تصاویر آینده را به شما می‌دهد و همچون آینده‌پژوهی، به دنبال تحول گذشته، حال و آینده و نه صرفاً تفکر ایستا درباره‌ فضا و زمان اجتماعی است.

در بخشی از کتاب کلان تاریخ و کلان تاریخ دانان می‌خوانیم:

باید کلان‌تاریخ‌ها را در شرایط تاریخی زندگی و معرفتی که شکل‌دهنده‌ مطالب آن‌ها است، در نظر گرفت. مثلاً ابن‌ خلدون، فیلسوف مسلمان اظهار می‌کند که جامعه‌شناسی وی فارغ از زمان، فضا و فرهنگ است، اما پایه‌های نظریه‌ وی از اولویت و برتری توحید در تفکر اسلامی ناشی می‌شود. می‌توان نظریه‌ تاریخ و دیدگاه‌های وی پیرامون تاریخ‌نگاری را در چارچوب تفکر جاری آن زمان، یعنی قرن چهاردهم میلادی، قرار داد. با توجه به اطلاعات و دانش او درباره‌ «بدویان»، مشارکت فردی در انواع کودتاها و توطئه‌های مختلف قصر و مرکزیت توحید در جهان‌شناسی اسلامی، شگفت‌آور نیست، آنچه که ظاهر می‌شود تاریخ سلسله‌ها با چالش‌های بدویان در مقابل «تمدن» حرکت به سمت یگانگی و توحید به ‌عنوان متغیر تشریحی کلیدی است.

این مطلب درباره‌ مارکس نیز صادق است. اگرچه مارکس تلاش کرد که یک دنیای جدید کامل قابل تحقق از طریق درک عینی دنیای واقع‌ بسازد، ولی در حال پاسخ دادن به سنت و ملاحظات قرن نوزدهم اروپا بود. تفکر او با منطق عصر روشنگری و پاسخ آلمانی (دیدگاه آرمان‌گرایانه‌ کانت و هگل) شکل گرفته بود. با توجه به ماهیت آرمان‌گرایانه‌ پیوند فلسفی پیرامون وی و گذشته‌ مسیحی، ادعا کرد که کار او علم عینی دنیای مادی و نه تفکر درباره‌ دنیای آرمان‌گرایانه یا مذهبی عصر قرون میانی است.

 ۴۲۶ صفحه، ۶ مگابایت، زبان فارسی، PDF، 
شابک: 978-622-6885-73-7 

چاپ ۱۳۹۸: ۷۵۰۰۰ ت قیمت الکترونیکی: ۱۰۰۰۰ ت - 3.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

فهرست مطالب

1: کلان تاریخ و کلان تاریخ دانان: یک چارچوب نظری
2: بیست کلان تاریخ دان: ارائه
3: مقایسه کلان تاریخ دانان: به سمت نظریه کلان تاریخ
4: ترکیب افکار کلان تاریخ دانان: به سمت به گزینی
5: کلان تاریخ اجتماعی به عنوان استعاره‌ای برای کلان تاریخ فردی
6: کلان تاریخ اجتماعی به عنوان استعاره‌ای برای کلان تاریخ جهان

راهنمای دانلود کتاب کلان تاریخ و کلان تاریخ دانان: دیدگاه‌هایی پیرامون تغییر فردی، اجتماعی و تمدنی

برای دانلود کتاب کلان تاریخ و کلان تاریخ دانان: دیدگاه‌هایی پیرامون تغییر فردی، اجتماعی و تمدنی و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  کلان تاریخ و کلان تاریخ دانان: دیدگاه‌هایی پیرامون تغییر فردی، اجتماعی و تمدنی