دانلود کتاب گزیده‌ای از داستان‌های شاهنامه؛ سام (جلد اول)


خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

برای دانلود قانونی کتاب گزیده‌ای از داستان‌های شاهنامه؛ سام (جلد اول) و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب گزیده‌ای از داستان‌های شاهنامه؛ سام (جلد اول)

امیرحسین علیقلی و مهدی شفیعی در کتاب گزیده‌ای از داستان‌های شاهنامه؛ سام (جلد اول)، دو داستان مشهور و جذاب «از جمشید تا فریدون» و «زادن زال و رستم» حکیم طوس را به زبانی ساده روایت می‌کنند.

این اثر گزیده‌ای از شاهنامه‌ی حکیم ابوالقاسم فردوسی است. این کتاب در قالب نثر جهت مطالعه‌ی آسان علاقمندان شعر و ادب پارسی گردآوری شده است، تا هم زمینه‌ی خواندن کل اثر بدیع فردوسی کبیر را فراهم آورد و هم مهم‌ترین قسمت‌های شاهنامه را در مجموعه‌ای جداگانه به دست دوستداران آن شاهکار برساند. در انتخاب داستان‌ها به تقدم آن‌ها در کتاب اصلی توجه شده است تا پس از ارائه‌ی مجموعه‌ی کامل، از نظر ترتیب زمانی وقایع، مشکل وجود نداشته باشد.

شاهنامه نگاهبان راستین سنت‌های ملی و شناسنامه قوم ایرانی محسوب می‌شود. شاید بدون وجود این اثر بزرگ بسیاری از عناصر مثبت فرهنگ آبا و اجدادی ما در طوفان حوادث تاریخی نابود می‌گشت. شاهنامه نبرد خوبی و بدی را روایت می‌کند و پهلوانان، جنگجویان این نبرد دائمی در جهان هستند. دیدگاه فردوسی و اندیشه حاکم بر شاهنامه همیشه خوبی‌ها در برا‌بر ستم و تباهی را پشتیبانی می‌کند.

در بخشی از کتاب گزیده‌ای از داستان‌های شاهنامه؛ سام (جلد اول) می‌خوانیم:

سام پس از آگاه شدن از هویت واقعی سیندخت، او را زنی خردمند و با فراست یافت و بدو گفت که دل خوش دار، من، شما را مردمی نژاده و بزرگ‌زاده می‌بینم که شایسته‌ی وصلت با خاندان نریمان هستید. بدان که من زال را با نامه‌ای به سوی منوچهر فرستاده‌ام و امید فراوان دارم که پادشاه با او بر سر مهر آید و بدو اجازه‌ی وصلت با رودابه را دهد.

سیندخت بسیار خرسند شد و سواری به قصد رساندن مژده‌ی رفع خطر، به سوی مهراب فرستاد تا او را نیز از دلهره و نگرانی رها سازد. سام نیز سیندخت را هدایای فراوان بخشید و خلعت نیکویش داده، به سوی کابل روانه‌اش نمود تا با دلی آرام‌تر به انتظار زال بنشیند. پهلوان هر آنچه که در کابل داشت، از کاخ و باغ گرفته تا کشتزارهای آباد را به همراه چهارپایان دوشیدنی و گستردنی‌ها و پوشیدنی‌های نفیس، به همسر مهراب بخشید تا نشان دهد که دخت او را به عروسی خویش پذیرفته است.

از آن سو، زال به نزد پادشاه رسید و در مقابل او بر خاک بوسه زد. منوچهر به او گفت که از خاک برخیزد و احترامش نمود. زال به نزدیکی پادشاه رفت و گوش به سخنان وی سپرد که از رنج راه می‌پرسید. زال، پاسخش داد و بدو گفت که به فرّ تو، رنجی نمی‌بینم. پس از رد و بدل شدن سخنانی از این دست، پهلوان جوان، نامه‌ی پدر را تقدیم پادشاه نمود.

منوچهر نامه را خواند و پس از آن به زال گفت که از کار تو مرا رنجی در دل حاصل شده است، ولی من بر آنم که کام تو را برآرم و به آرزویت برسانم، ولی پیش از آن، دمی بیاسای و به بزم بنشین تا فکری کنم و تو را پاسخ دهم. خوانی آراسته و بزمی برپا شد. آنگاه بزرگان به شادی نشستند و غم از دل بپرداختند. پس از آن بزم و رامش نیز، زال به خلوت خویش رفت تا ببیند که چه پیش می‌آید. پادشاه اما، پس از رفتن او نتوانست از ستودنش خودداری نماید و بر او آفرین کرد.

 ۹۸ صفحه، ۷۲۷ کیلوبایت، زبان فارسی، EPUB، 
شابک: 978-964-972-390-7 

چاپ ۱۳۹۶: ۸۵۰۰ ت قیمت الکترونیکی: ۴۵۰۰ ت - 1.99€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

فهرست مطالب

پیشگفتار
داستان از جمشید تا فریدون
داستان زادن زال و رستم

راهنمای دانلود کتاب گزیده‌ای از داستان‌های شاهنامه؛ سام (جلد اول)

برای دانلود کتاب گزیده‌ای از داستان‌های شاهنامه؛ سام (جلد اول) و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  گزیده‌ای از داستان‌های شاهنامه؛ سام (جلد اول)

نظرات کتاب گزیده‌ای از داستان‌های شاهنامه؛ سام (جلد اول)

Erfan Hashemi
۱۳۹۹/۲/۲۲
به نام خدا من چون عاشق داستان‌های شاهنامه هستم و این کتاب را تمام کردم و در حال خواندن کتاب دوم شاهنامه هستم پنج ستاره میدهم چون هم آموزنده هست و هم من خیلی دوستش دارم. از نویسنده‌ی این کتاب متشکرم. ❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️🤣🤣🤣
سجاد فتحی دیزگاه
۱۳۹۸/۴/۱۵
واقعا هر ایرانی باید این داستان‌ها رو بخونه
hadi esmaili
۱۳۹۷/۱۲/۲۲
شاهکار نثر فارسی شاهنامه. پیشنهاد میشه
مشاهد همه نظرات (۱۴)