معرفی و دانلود PDF کتاب سیتوژنتیک

عکس جلد کتاب سیتوژنتیک
قیمت:
۱۸۴۰۰ تومان - 3.99€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50

برای دانلود قانونی کتاب سیتوژنتیک و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب سیتوژنتیک و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب سیتوژنتیک

کتاب سیتوژنتیک نوشته‌ی مهری خاتمی و محمدمهدی حیدری، مباحث کاربردی مانند ساختار و عملکرد کروموزوم، سلول و تقسیمات سلولی، روش‌های رنگ‌آمیزی و باندینگ کروموزوم‌ها، اثرگذاری ژنومی و دیزومی تک والدی، روش‌های متنوع تهیه کاریوتایپ و... را مورد بررسی قرار می‌دهد.

درباره‌ی کتاب سیتوژنتیک:

در طی سالیان اخیر، به دلیل گسترش فناوری‌های جدید در زمینه‌ی انواع شیوه‌های رنگ آمیزی و باندینگ کروموزوم‌ها، به روز شدن میکروسکوپ‌ها و روش‌های هیبریداسیون، علم سیتوژنتیک پیشرفت کرده است. در کشور ایران بیشتر دانشمندان تمام تلاش خود را جهت گسترش این شاخه از علم ژنتیک می‌کنند.

کتاب سیتوژنتیک (Cytogenetic) کروموزوم‌ها را از نظر ساختار و عملکرد مورد بررسی قرار می‌دهد و به معرفی روش‌های متنوع کاریوتایپ می‌پردازد. در فصل‌های بعدی، اختلالات کروموزوم‌ها از نظر تعدادی و ساختاری بررسی می‌شوند و نمونه‌های بالینی و سندرم‌های مرتبط با این اختلالات به صورت جامع مورد بحث قرار می‌گیرد.

در دو فصل آخر به دلیل اهمیت موارد بالینی پدیده اثرگذاری ژنومی و دیزومی تک والدی و روش‌های جدیدی مانند CGH و FISH به صورت دقیق مورد بررسی قرار می‌گیرند. در تمامی فصل‌های این کتاب تلاش شده علاوه بر مباحث پایه‌ای، مکانیسم‌های مولکولی هر فرآیند مطابق تحقیقات جدید شرح داده شوند.

کتاب سیتوژنتیک برای چه کسانی مناسب است؟

خواندن این کتاب به دانشجویان علوم مرتبط با زیست‌شناسی و ژنتیک (اعم از ژنتیک مولکولی، پزشکی، گیاهی و تکنولوژی) توصیه می‌شود.

در بخشی از کتاب سیتوژنتیک می‌خوانیم:

انتخاب نمونه برای آنالیز کروموزومی بسته به شاخص‌های بالینی دارد و اینکه آیا تشخیص قبل از تولد یا بعد از تولد انجام می‌شود. با این وجود بهترین و راحت‌ترین نمونه‌ها جهت بررسی‌های سیتوژنتیکی، لنفوسیت‌های موجود در خون محیطی می‌باشند (سلول‌های قرمز خون فاقد هسته‌اند و قابل استفاده نیستند).

معمولا برای بررسی اختلالات کروموزومی ذاتی یا اکتسابی از خون بیماران استفاده می‌شود. اختلال کروموزومی ذاتی، ناهنجاری است که فرد با آن متولد می‌شود و از مرحله تشکیل زیگوت همراه اوست ولی اختلال کروموزومی اکتسابی معمولا بعد از تشکیل زیگوت رخ می‌دهند (مانند عدم تفرق صحیح کروموزوم‌ها) و فرد مبتلا برای این نوع ناهنجاری کروموزومی به حالت موزاییک است، چون بافت‌های سوماتیک او با نسبت‌های متفاوت این اختلال را نشان می‌دهند.

فهرست مطالب کتاب

فصل اول: سلول و تقسیمات سلولی
فصل دوم: ساختار و عملکرد کروموزوم
فصل سوم: روش‌های کشت سلول‌های انسانی جهت بررسی‌های سیتوژنیک
فصل چهارم: روش‌های رنگ‌آمیزی و باندینگ کروموزوم‌ها
فصل پنجم: اختلالات تعدادی کروموزوم‌ها
فصل ششم: اختلالات و بازآرایی‌های ساختار کروموزوم‌ها
فصل هفتم: اثرگذاری ژنومی و دیزومی تک والدی
فصل هشتم: هیبریداسیون درجای فلورسانس (FISH)

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب سیتوژنتیک
نویسنده،
ناشر چاپیانتشارات وارستگان
سال انتشار۱۳۹۳
فرمت کتابPDF
تعداد صفحات۲۳۲
زبانفارسی
شابک978-600-6252-21-6
موضوع کتابکتاب‌های زیست شناسی، کتاب‌های دانشگاهی
قیمت نسخه الکترونیک
۱۸۴۰۰ ت - 3.99 یورو
خرید کتاب الکترونیک

نقد، بررسی و نظرات کتاب سیتوژنتیک

علی گروسی
۱۴۰۰/۴/۵
جمله بندی وکیفیت مناسب
مشاهده همه نظرات ۱

راهنمای مطالعه کتاب سیتوژنتیک

برای دریافت کتاب سیتوژنتیک و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.