معرفی و دانلود رایگان کتاب بزرگترین نعمت بهشت رویت الله جل جلاله

عکس جلد کتاب بزرگترین نعمت بهشت رویت الله جل جلاله
قیمت:
رایگان - 0€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی کتاب بزرگترین نعمت بهشت رویت الله جل جلاله و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب بزرگترین نعمت بهشت رویت الله جل جلاله و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب بزرگترین نعمت بهشت رویت الله جل جلاله

ابن قیم جوزیه در کتاب بزرگترین نعمت بهشت رویت الله جل جلاله، به این سخن رسول الله (ص) که می‌فرمایند: الله در روز قیامت با چشم دیده می‌شود؛ همان گونه که ماه در شب چهارده و خورشید در روشنایی روز دیده می‌شوند، اشاره دارد.

همه‌ی ما می‌دانیم که باید روزی این دنیای فانی را ترک کنیم. اهمیت این مسأله تا آنجاست که الله متعال یک سوم قرآن کریم را به آن اختصاص داده‌ است. دیدار بهشتیان با الله (ص)، دیداری‌ست که همانند دیدن ماه در شب چهارده است؛ برخی می‌گویند: الله تعالی در همه جا حضور دارد (نه بدین معنا که از همه جا آگاه است)، حتی در دنیا که به معنای «جای پست» است و یا در جاهای کثیفِ همین دنیا مانند کاباره، مشروب فروشی، مستراح و... ؛ در عین حال این عده منکر رؤیت باریتعالی در قیامت هستند.

در ترجمه‌ی آیات کتاب بزرگترین نعمت بهشت رویت الله جل جلاله، سعی شد‌ه تا از ترجمه‌های «شیخ شاه ولی الله محدث دهلوی» و «دکتر مصطفی خرم دل» (تفسیر نور) استفاده شود. ناگفته نماند که جز در حالت ضرورت از ذکر راویان احادیث، خودداری شده است و دوستانی که علاقه‌مند به این علم هستند، می‌توانند به کتبی که در پاورقی‌ها آمده، رجوع کنند. 

در بخشی از کتاب بزرگترین نعمت بهشت رویت الله جل جلاله می‌خوانیم:

ابن جریر [با اسنادش] روایت می‌کند: ابوبکر صدیق رضی الله عنه درباره‌ی آیه ((لِّلَّذِینَ أَحْسَنُواْ الْحُسْنَى وَزِیَادَۀٌ)) گفت: نگریستن به الله کریم است. و [با همان اسناد] روایت است: حذیفه رضی الله عنه گفت: ((لِّلَّذِینَ أَحْسَنُواْ الْحُسْنَى وَزِیَادَۀٌ)) نگریستن به پروردگارشان تبارک و تعالی است و علی بن عیسی از شبابۀ از أبوبکر هذلی از أبا تمیمۀ هجیمی شنیده بود که ابوموسی رضی الله عنه گفت: در روز رستاخیز، الله برای اهل بهشت یک منادی می‌فرستد که ندا دهد: آیا الله به وعده‌ای که به شما داده بود، وفا نمود؟ به آنچه الله از روی کرامت برای آن‌ها فراهم کرده است، می‌نگرند و می‌گویند: بله، و [منادی] می‌گوید: ((لِّلَّذِینَ أَحْسَنُواْ الْحُسْنَى وَزِیَادَۀٌ)) مشاهده‌ی [الله] رحمان (ص) است.

عبدالله بن مبارک از ابی‌بکر هذلی روایت می‌کند: که أبوتمیمۀ به او خبر داده بود که ابوموسی أشعری رضی الله عنه، وقتی در مسجد جامع بصره خطبه می‌خواند، گفت: الله در روز رستاخیز، فرشته‌ای را برای اهل بهشت مامور می‌کند، او می‌گوید:‌ ای اهل بهشت! آیا الله به وعده‌ای که به شما داده بود، وفا کرد؟ بهشتیان در حالی که به سنگ‌های گران قیمت، چیزهای حلال، نهرها و همسران پاکیزه می‌نگرند، می‌گویند: بله، الله به وعده‌ای که به ما داده بود، وفا کرد. سپس فرشته می‌گوید: آیا الله به وعده‌ای که به شما داده بود، وفا کرد؟ تا سه بار [این سخن را تکرار می‌کند]، ‌ آن‌ها از چیزهایی که به آن‌ها وعده داده شده بود، چیزی کم نمی‌یابند و می‌گویند: بله، فرشته می‌گوید: [هنوز] چیزی برای شما باقی است. الله تعالی می‌فرماید: ((لِّلَّذِینَ أَحْسَنُواْ الْحُسْنَى وَزِیَادَۀٌ))، آگاه باشید که ((الحسنی)) بهشت است و ((زیادۀ)) نگریستن به الله بلند مرتبه. 

در تفسیر اسباط ابن نصر [با اسنادش] از ابن مسعود رضی الله عنه در مورد آیه‌ی ((لِّلَّذِینَ أَحْسَنُواْ الْحُسْنَى وَزِیَادَۀٌ وَلأَ یَرْهَقُ وُجُوهَهُمْ قَتَرٌ وَلأَ ذِلَّۀٌ... ))  آمده است: ((الحسنی)) بهشت است و ((زیادۀ)) نگریستن به پروردگار بلند مرتبه و ((قَتَرٌ)) سیاهی است.

فهرست مطالب کتاب

مقدمه مترجم
آنچه که از صحابه رضی الله عنهم ر در مورد این آیه آمده است
سخن تابعین و کسانیکه اسلام را درک کردند، شاملِ امامان محدث، فقیه، مفسر و پیشتازان تزکیه نفس
در سخن امامان چهارگانه و نظراتشان و معلمان و پیروانشان، کسانی که در راه و منهج آن‌ها بوده‌اند
وعده‌ای برای منکر رؤیتِ [الله متعال در آخرت]
انحراف در عقیده‌ی رؤیت به دو دسته تقسیم می‌شود

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب بزرگترین نعمت بهشت رویت الله جل جلاله
نویسنده
مترجمپدرام اندایش
سال انتشار۱۳۹۷
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات110
زبانفارسی
شابک978-622-00-0878-1
موضوع کتابکتاب‌های کلام و عقاید
قیمت نسخه الکترونیک
رایگان - 0 یورو
افزودن به کتابخانه

نقد، بررسی و نظرات کتاب بزرگترین نعمت بهشت رویت الله جل جلاله

تقوی شاکری
۱۳۹۸/۳/۱۰
دلیل نقلی هم در روایات شیعه بسیار است خصوصا در التوحید شیخ صدوق رحمه الله. اما در قران لیس کمثله شیئ
و لا تدرکه الابصار و هو یدرک الابصار
ماجرای طلب کردن قوم موسی علیه السلام از ایشان برای رویت خدا و مجازات ایشان توسط خدا که در سوره بقره امده است. البته بزرگواران سنی توجیهاتی در تفاوت رویت و نظر که
بیان فرموده‌اند به نظر حقیر تکلف زیادی کرده اند_با عرض پوزش_
در نهایت این عقیده‌ای است که اشاعره و اهل حدیث از اهل سنت که جناب ابن قیم جوزی از دسته دوم هستند و از شاگردان ابن تیمیه، و محملی برای صحت ندارد. اگر چه معتزله از اهل تسنن که سالهای بسیاری است منقرض شده‌اند این عقیده را رد میکرده‌اند. والسلام علی من اتبع الهدی
مهران مهربانی
۱۳۹۸/۱/۱۷
برای مولف این کتاب واقعا متاسفم که هیچ از خداشناسی و عظمت حضرت حق درک نکرده
رویت الله توهم یک عده احمق نافهم است که برای خودشان دکان و بازار درست کرده‌اند خدایی که به چشم دیده شود حقیرترین موجودات است
هیچ مخلوقی یارای رویت الله ندارد نه در این جهان نه در آخرت
هرگز اهل معرفت منتظر رویت الله نیستن
تمامی احادیث این کتاب دروغین و نتیجه فهم ناصحیح مولف میباشد
یه بچه شیعه
۱۳۹۸/۱۰/۲۰
کسانی که واقعا دنبال حقیقت هستندامیرالمومنین و حضرت زهرا که قرآن به پاکی آن هاازهرگناهی شهادت داده در نهج البلاغه و خطبه‌ی فدکیه صفات خداوند متعال روبه زیبایی بیان کردند
دین مادین پرستش خدای نادیده است خدایی که دیده نمیشود
Fateme Nakhaiy
۱۳۹۸/۹/۶
از اسم کتاب مشخصه که چیع؟الله نو رالسماوات والارض دیگه چی رو میخوایم ببینیم؟بعدم ایمانی که بخاطر بهشت و جهنم و وعده و وعید باشه به درد نمیخوره و الحق که اسانیت کاملترین دین است که پیروان چندانی ندارد
Mostafa Mohammadi
۱۳۹۸/۱/۶
لطفا یه جایی بنویسید که این کتاب بر اساس عقاید برادران اهل سنت هست تا مبانی فکری نویسنده کتاب مشخص گردد.
مرضیه کردبچه
۱۴۰۱/۸/۷
خدایی که به چشم دیده شود با بتها و خدایان مادی دنیوی چه فرقی دارد؟ من نپسندیدم و برام قابل قبول نیست 🙏
حکیم محمدی
۱۳۹۷/۱۲/۱۴
من فعلا مطالعه نکردم این کتابو، واقعا ممنون به خاطر کتاب ابن قیم، یکی از محبوب‌ترین شخصیت جهان اسلام، لطفا کتابهای زیادی از ابن قیم بزاریدجزاکم الله
روضه رضوام
۱۴۰۱/۱۱/۲۰
ابن قیم جوزیه یکی از شاگردان قدر ابن تیمیه وهابی مسلک است
گرچه ایشون ظاهرا حنبلی مسلک هستن
Aaa Taa
۱۴۰۰/۲/۳
کتاب مفیدیست مخصوصا برای دوران ما که شناخت خدا در اولویت فرهنگسازی میباشد.
موفق باشید.
Touraj Moradi
۱۴۰۱/۱۲/۶
زیاد قوی نبود برای من آسان روان نبود
ابوالحسن محمدی
۱۴۰۱/۱/۱
عجیب کتاب دوستداشتنی است😘
Sara A
۱۴۰۰/۶/۱۰
کتاب آرامش بخش وخوبیه👌
فاطمه سادات بهشتیان
۱۳۹۸/۸/۲۸
پدرام با کی صحبت میکنه در نظرات؟؟؟
لاوین مظفری
۱۳۹۸/۱/۱۵
ممنون. عالیه!
میلاد کاویان
۱۳۹۹/۳/۱۸
خیلی زیبا و دلنشین
مشاهده همه نظرات 15

راهنمای مطالعه کتاب بزرگترین نعمت بهشت رویت الله جل جلاله

برای دریافت کتاب بزرگترین نعمت بهشت رویت الله جل جلاله و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.