معرفی و دانلود کتاب اختلالات جنسی زنان: روان درمانی شناختی - رفتاری

عکس جلد کتاب اختلالات جنسی زنان: روان درمانی شناختی - رفتاری
قیمت:
19900 تومان - 2.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی کتاب اختلالات جنسی زنان و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب اختلالات جنسی زنان و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب اختلالات جنسی زنان: روان درمانی شناختی - رفتاری

کتاب اختلالات جنسی زنان نوشته‌ی غزاله رفیع پور و حسن توزنده جانی، علاوه بر وارسی وضعیت روانشناختی زنان در دوران بارداری، راهکارهایی را جهت بهبود روابط جنسی ارائه می‌دهد که منجر به پایداری و بهتر شدن روابط زناشویی خواهند شد.

درباره‌ی کتاب اختلالات جنسی زنان:

صاحب فرزند شدن و بقای نسل یکی از نیازهای طبیعی انسان است که با هر سه بعد زیستی، روانی و اجتماعی وی ارتباطی تنگاتنگ دارد. بارداری و زایمان رخدادی طبیعی و فیزیولوژیک به شمار می‌رود. زنان باردار در این دوران حساس خود دچار تغییرات جسمی و روانی می‌شوند که گاهی برخی از این اختلالات آزاردهنده و غیرقابل تحمل هستند.

براساس تحقیقات و بررسی‌های صورت گرفته، وضعیت روانشناختی زنان باردار، تحت تأثیر باورها و نگرش‌های منفی قرار دارد و نشانه‌های آسیب‌شناسی روانی و بروز اختلالات در این دوران بیشتر از افراد عادی‌ست. نگرش‌های منفی و ناکارآمد فرد را مستعد اختلالات جنسی و سایر آشفتگی‌های روانشناختی خواهند کرد.

با توجه به اهمیت رسیدگی به اختلالات جنسی و اثراتی که این مشکلات بر زندگی زناشویی، روابط عاطفی و اجتماعی دارند، شناسایی و به کارگیری راهکارهای درمانی امری پراهمیت به شمار می‌رود. به‌علاوه علی‌رغم پیشرفت‌های شغلی زنان در دهه‌های اخیر، بچه‌دار شدن هنوز به عنوان نقشی مهم و حتی به عنوان نقش اجتماعی برای زنان محسوب می‌شود. به طور سنتی، هویت و نقش زن در جامعه پیرامون نقش مادر بنا شده است و مادری نقطه‌ای اساسی در رشد روانی -‌ هیجانی زن محسوب می‌شود.

از جمله پدیده‌هایی که تحت تأثیر مسائل مرتبط با بارداری و زایمان قرار می‌گیرد، اختلالات جنسی تجربه شده توسط زنان است. زندگی جنسی در چند لایه سازمان یافته که هر یک پیرامون لایه زیرین پرورش می‌یابد و اختلال‌ها و مشکلات جنسی می‌توانند در هر لایه روی دهند؛ سطحی‌ترین لایه عملکرد جنسی است.

اختلال‌ در عملکرد جنسی ممکن است مادام‌العمر یا اکتسابی، فراگیر یا موقعیتی باشد و علاوه بر ایجاد مشکلات عاطفی، اثرات مهمی بر کیفیت رابطه جنسی، روابط بین شخصی و سلامت روانی افراد بگذارد. شایع‌ترین اختلال‌های جنسی در زنان، اختلال کاهش میل جنسی (عدم تمایل به آغازگری فعالیت‌های جنسی) و اختلال ارگاسم (ناتوانی فرد در رسیدن به اوج لذت جنسی) هستند.

اهمیت کتاب حاضر به این لحاظ است که وضعیت روانشناختی زنان مبتلا به اختلالات جنسی را مورد توجه قرار می‌دهد. همان‌طور که قبلا بیان شد، زنان مبتلا به اختلالات جنسی نه تنها در زندگی فردی خود با مشکلاتی مواجه هستند، بلکه هم‌چنین همسران آن‌ها نیز مشکلاتی را در رابطه با آن‌ها تجربه می‌کنند، که ممکن است منجر به طرد و قطع ارتباطات عاطفی آن‌ها از جمله رابطه زناشویی گردد.

با توجه به رشد روز‌افزون پدیده طلاق، اهمیت فراهم نمودن مداخله‌های روان شناختی برای زوجین، به خصوص زوجینی که مبتلا به اختلالات جنسی می‌باشند، بر هیچ‌کس پوشیده نیست. اگر این مداخله‌ها موثر واقع شوند، از بسیاری از آسیب‌های احتمالی برای زوجین و فرزندان آن‌ها جلوگیری به عمل می‌آید و بافت جامعه کمتر در معرض آسیب‌های اجتماعی ناشی از پدیده طلاق قرار می‌گیرد. بنابراین مطالعه‌ی این کتاب و راهکارهایش را از دست ندهید!

کتاب اختلالات جنسی زنان برای چه کسانی مناسب است؟

خواندن این کتاب به زنان باردار توصیه می‌شود. همچنین راهکارهای این کتاب به بهبود اختلالات روابط زناشویی نیز کمک بسیار خواهد کرد.

در بخشی از کتاب اختلالات جنسی زنان می‌خوانیم:

زندگی جنسی در پنج لایه سازمان یافته است که هریک پیرامون لایه زیرین پرورش می‌یابد. اختلال‌ها و مشکلات جنسی شامل، اختلال هویت جنسی، انحراف جنسی و اختلال‌های جنسی، می‌توانند در هر لایه روی دهند.. هویت جنسی در مغز این لایه قرار دارد.

اختلال هویت جنسی، تشخیصی است که روانشناسان و پزشکان برای توصیف افرادی که بی‌قراری و نارضایتی زیادی در رابطه با جنسیت خود و نقش جنسیتی مرتبط با آن دارند، به کار می‌برند. تخمین شیوع این اختلال 0/5 درصد در ماساچوست، تا 1/2 درصد در نیوزیلند گزارش شده است و دلایل آن عمدتا عوامل بیولوژیکی مانند هورمون‌ها، تفاوت در کارکرد مغز و ساختار آن گزارش شده‌اند.

لایه بعدی، جهت‌گیری جنسی است. انحراف و جهت‌گیری جنسی، علاقه جنسی غیرمعمول که باعث ناراحتی یا آسیب‌دیدگی روحی به فرد یا آسیب به دیگران شود، تعریف شده است. انواع مختلف برای انحراف جنسی دسته‌بندی شده است که شامل عریانگرایی، اعتقاد به طلسم، آزار جنسی کودکان، لذت از درد جنسی، آزار جنسی و غیره می‌شوند.

سطحی‌ترین لایه، عملکرد جنسی است. اینکه وقتی فرد با شخص مناسبی در محیط مناسبی قرار دارد، چگونه به طور شایسته عمل می‌کند، در این مرحله مشکلاتی وجود دارند که اختلال‌های جنسی نامیده می‌شوند. اختلال‌های جنسی تجربه مشکلات و سختی توسط فرد یا زوجین در طی هر مرحله از یک فعالیت جنسی طبیعی شامل لذت جسمی، میل جنسی، برانگیختگی و ارگاسم است. بر طبق نسخه پنجم راهنمای تشخیصی و آماری اختلال‌های روانی (DSM-5) ‌تشخیص اختلال‌جنسی مستلزم احساس ناراحتی شدید فرد و فشار بین‌فردی برای مدت حداقل شش ماه است.

بزرگترین تحقیق بین المللی درباره رفتار جنسی توسط موسسه جهانی مطالعه رفتار و نگرش جنسی نشان داده است که از میان 27500 زن و مرد 40 تا 80 ساله در 29 کشور جهان، 38 درصد زنان و 29 درصد مردان دارای اختلال‌های جنسی هستند. از میان مشکلات جنسی، اختلال‌های جنسی شیوع بیشتری دارند و تاثیر عمیقی بر درک فرد از کیفیت زندگی جنسی دارد. در این پژوهش، اختلال‌های جنسی به عنوان مشکلات جنسی مورد بررسی قرار می‌گیرند.

فهرست مطالب کتاب

مقدمه
موضع‌گیری‌های نظری پیرامون بارداری و زایمان
مدت طبیعی حاملگی و مراحل آن
- سه ماهه اول بارداری
- سه ماهه دوم بارداری
- سه ماهه سوم بارداری
عوامل تاثیرگذار بر روند بارداری و زایمان
رفتارهای جنسی در دوران بارداری و زایمان
خشونت خانگی در دوران بارداری و زایمان
مصرف الکل و داروهای غیرمجاز در دوران بارداری و زایمان
افسردگی در دوران بارداری و زایمان
استرس در دوران بارداری و زایمان
موضع‌گیری‌های نظری پیرامون رابطه جنسی
تاریخچه
تعریف میل، رفتار و رابطه جنسی
رفتار جنسی از دیدگاه‌های مختلف
زیست‌شناسی
عصب - زیست‌شناختی
عصب - روانشناختی
دوره پاسخ جنسی
نظریه‌های میل جنسی
نظریه فروید (1939 - 1856)
نظریه یونگ (1875 - 1961)
نظریه هورنای (1952 - 1885)
نظریه پرلز (1970 - 1893)
نظریه مزلو (1970 - 1908)
رابطه جنسی رضایت بخش
اهمیت رابطه جنسی
عوامل موثر بر رابطه جنسی
موضع‌گیری‌های نظری پیرامون اختلالات جنسی
دامنه اختلالات جنسی
دیر انزالی
اختلال نعوظ
اختلال زود انزالی
اختلال ارگاسم زنان
اختلال میل برانگیختگی جنسی زنان
اختلال درد دخول تناسلی زنان
عوامل تاثیرگذار بر اختلالات جنسی
موضع‌گیر‌ی‌های نظری در مورد درمان شناختی - رفتاری
تاریخچه و تکامل رویکرد شناختی - رفتاری
مبانی فلسفی درمان شناختی - رفتاری
تعریف و ماهیت درمان شناختی - رفتاری
ویژگی‌های درمان شناختی - رفتاری
رویکرد آموزش روانی به صورت گروهی
کاربرد درمان شناختی - رفتاری در قالب گروه
یافته‌های پژوهشی
منابع

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب اختلالات جنسی زنان: روان درمانی شناختی - رفتاری
نویسنده،
ناشر چاپیانتشارات گیوا
سال انتشار۱۳۹۵
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات134
زبانفارسی
شابک978-600-8479-26-0
موضوع کتابکتاب‌های مسائل جنسی و زناشویی، کتاب‌های مادر و بارداری
قیمت نسخه الکترونیک
19900 ت - 2.49 یورو
خرید کتاب الکترونیک

نقد، بررسی و نظرات کتاب اختلالات جنسی زنان

هیچ نظری برای این کتاب ثبت نشده است.

راهنمای مطالعه کتاب اختلالات جنسی زنان

برای دریافت کتاب اختلالات جنسی زنان و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.