معرفی و دانلود کتاب گنوسیزم: مادر فرقه‌ها

عکس جلد کتاب گنوسیزم: مادر فرقه‌ها
قیمت:
۱۸۰۰۰ تومان - 3.99€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50

برای دانلود قانونی کتاب گنوسیزم: مادر فرقه‌ها و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب گنوسیزم: مادر فرقه‌ها و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب گنوسیزم: مادر فرقه‌ها

کتاب گنوسیزم: مادر فرقه‌ها، به تالیف حسین بابازاده مقدم، مربوط به زنجیره‌ای از فرقه قدیمی است که نقش به‌سزایی در شکل‌بخشی بسیاری از جریان‌های فکری، عرفانی و عقیدتی بر عهده داشته است.

این مکاتب بعضاً قرن‌ها پیش منقرض شده‌اند و آثار خود را به فرقه‌ها و یا گروه‌های فکری دیگر انتقال داده‌اند، گروه دیگری از آنان با اندک تغییری صرفاً خود را در قالب‌های جدیدتر باز تولید کرده‌ و بخشی دیگر کاملاً نابود شده و از میان رفته‌اند.

گنوسیزم از تعمیدیان صابئی که هم اکنون با جمعیت ۷۰,۰۰۰ نفری به‌عنوان آیینی الهی و پذیرفته در اسلام، تا تصوف به‌عنوان یک جریان چندزیست معرفتی و عقیدتی و عموماً التقاطی و شیطان‌پرستی و شرپرستی به‌عنوان انحرافاتی محض از مسیر توحید و یگانه‌پرستی را شامل می‌شود. این گرایش چندپاره دارای برخی از ویژگی‌های مهمی است که کمک می‌کند تا ما دریابیم، چگونه این نگرش زنجیره‌ای خود را در لباس‌های مختلف بازآوری کرده است.

در کتاب گنوسیزم: مادر فرقه‌ها جنجالی‌ترین رویکردها نسبت به مطالعه گنوسیسم اعم از خاستگاه، مناسک، جهات عبادی و تأثیرات در فرقه‌های گسترده‌ای همچون کابالا طرح شده است، تا خواننده نهایتاً به دریافتی مستقل و اندیشه‌ورزانه دست یابد.

بسیاری از پژوهش‌های تاریخی انجام شده در این خصوص نیز حول چارچوب‌های انتزاعی جامعه‌شناسی دین که عمدتاً ناکارآمد و کم توان در توصیف پدیده‌های اعتقادی است، به رشته تحریر درآورده شده است که کمتر می‌تواند در گره‌گشایی‌های علمی مؤثر واقع شود، اگر چه نمی‌توان منکر برخی از زحمات درخور تحسین و طاقت‌فرسای محققین ادیان و فرق نیز شد.

هدف کتاب گنوسیزم: مادر فرقه‌ها عبارت است از اینکه خوانندگان در سطوح مختلف بتوانند بینش عمومی لازم را به‌دست آورده و البته بروزهای بیرونی گنوسیزم نیز در عصر حاضر مورد اشاره مختصری قرار بگیرد.

همچنین باید متذکر شد که در برخی از سرفصل‌ها صرفاً طرح مسأله صورت پذیرفته و نیازمند بررسی‌ها و سنجش‌های دقیق‌تری است که در صورت امکان موارد مهم‌تری چون چیستی ارتباط تصوف و گنوسیزم (انواع تصوف‌های مسیحی و اسلامی)، ارتباط فلسفی و ماهوی گنوسیزم و شیطان‌پرستی در انواع قدیمی و مدرن ان‌شاءالله در تألیف‌های دیگری مورد بحث جامع‌تری قرار خواهند گرفت.

یکی دیگر از شاخه‌های مهم در مطالعه گنوسیزم چیستی‌شناسی و ماهیت‌شناسی مقوله «جادو» و «طلسم» در ادیان و فرق و خاستگاه‌های آن در عرفان گنوسی است که کمتر مجال اشاره و بررسی در این تحقیق را یافته است.

مطالعه کتاب گنوسیزم: مادر فرقه‌ها، همچنین از منظر شناخت انحراف در آیین پرستش خداوند که از ریشه‌های مشترکی در میان فرق برخوردار است اهمیت پیدا می‌کند. همچنین یکی از مهمترین ارکان این مطالعات ریشه‌یابی این فرقه مادر نسبت به جریان‌های گسترده و پرمخاطب همچون تصوف و گوناگونی اشکال آن در جهان است که بر جوهره‌ای ثابت و عمدتاً کهنه تمرکز دارد.

فهرست مطالب کتاب

مقدمه
1. پدیدارشناسی گنوسیزم
2. بسترهای تاریخی و تمدنی
3. بسترهای فرهنگی شکل‌گیری
4. اصول اعتقادی
5. گنوسیسم به‌مثابه مذاهب اسراری (Mysteriums Mysteria)
6. تأثیر و تأثر آن با ادیان و فرهنگ‌ها و فرق
دین مصر
سامره
کیش مانوی
کیش مَندایى‌ صابئی
نماز در آیین مندائی
پرسش و پاسخ از آیین مندایی
عرفان‌ گنوسیسم و آیین مندائی
مشخصه‌های عرفان مندائی
چگونگی مراسم ازدواج مندائیان
مراسم فاتحه‌خوانی مندائیان
واژگان مندائی
7. گنوسیزم و تأثیر آن بر تصوف اسلامی
برای مطالعه بیشتر
جمع‌بندی
منابع
منابع مجازی

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب گنوسیزم: مادر فرقه‌ها
نویسنده
ناشر چاپیموسسه فرهنگی هنری سیب سرخ نیکان
سال انتشار۱۳۹۵
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات۱۱۸
زبانفارسی
شابک978-600-7790-18-2
موضوع کتابکتاب‌های ادیان
قیمت نسخه الکترونیک
۱۸۰۰۰ ت - 3.99 یورو
خرید کتاب الکترونیک

نقد، بررسی و نظرات کتاب گنوسیزم: مادر فرقه‌ها

Aminreza Khedri
۱۳۹۹/۱۰/۴
مقداری از کتاب رو خوندم و به نظر من اصلا دقیق نبود و گنوسیزم رو با عیسی مسیح ارتباط زیادی داده بود و حتی اسامی هم دقیق نبود، همون اوایل کتاب یه جا نوشته بود عالم مادی به دست "اهریمن" ساخته شده که خب این جمله غلط هستش، در کتاب تقریبا هیچ اشاره‌ای به صوفیا (سازنده عالم مادی) و دمیورج و امثالهم نشده و بود، بنظر من اصلا دقیق نبود، اگر دوستی به این سبک کتاب‌ها علاقمنده بهترین راه مطالعه از طریق کتاب‌های خارجی هست اونم نه هر کتابی.
یوسف الخالدی
۱۳۹۹/۲/۲۳
کتاب بسیار خوب و دقیقیه. بهتون پیشنهاد میکنم حتما بخونید.
Mehran Saberi
۱۴۰۰/۱۱/۳
کتاب جالبی بود، توصیه میشه
مشاهده همه نظرات ۳

راهنمای مطالعه کتاب گنوسیزم: مادر فرقه‌ها

برای دریافت کتاب گنوسیزم: مادر فرقه‌ها و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.