معرفی و دانلود کتاب آبشوران: داستان‌های کوتاه

عکس جلد کتاب آبشوران: داستان‌های کوتاه
قیمت:
۱۵۰۰۰ تومان - 3.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50

برای دانلود قانونی کتاب آبشوران و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب آبشوران و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب آبشوران: داستان‌های کوتاه

کتاب آبشوران از برجسته‌ترین آثار علی‌ اشرف درویشیان به شمار می‌آید. این اثر که مجموعه‌ای متشکل از دوازده داستان به‌هم‌پیوسته است، نخستین بار در سال 1353 به چاپ رسید، و پس از آن بارها تجدید چاپ شد. فقر و تنگدستی قشر محروم، اصلی‌ترین درونمایه‌ی این کتاب است.

درباره کتاب آبشوران:

ادبیات ایران، پیش از انقلاب، شاهد ظهور نسل درخشانی از نویسندگان بود که نهایت کوشش خود را به کار بردند تا هنر خود را در خدمت قشر ضعیف و فرودست جامعه درآورند. در نظر آنان، اصلی‌ترین کارکرد ادبیات، بازنمایی رنج و دشواری‌هایی‌ست که در دل جامعه رواج داشته، و غالبا دامنگیر طبقات فقیرتر می‌شود. دو تن از برجسته‌ترین این نویسندگان، احمد محمود و جلال آل احمد بودند. در کنار این دو، باید از علی اشرف درویشیان (Ali Ashraf Darvishian) نیز نام برد.

خصلت بارز آثار درویشیان، پایبندی‌شان به رئالیسم در روایت است؛ داستان‌های کوتاه و بلند او، همگی از واقعیت‌های بیرونی الگوبرداری شده‌اند. درویشیان ساده و همه‌فهم می‌نویسد، و در آثارش به دنبال خودنماییِ ادبی نیست. از این لحاظ، کتاب آبشوران مثال خوبی در میان کارهای اوست.

این کتاب کم‌حجم، از دوازده داستان تشکیل شده که اگرچه به‌هم‌پیوسته‌اند، می‌توان جدا از هم نیز مطالعه‌شان کرد. قصه‌ها از زبان شخصیتی به نام اشرف روایت می‌شود که همراه خانواده‌اش ساکن دهی به نام آبشوران است. مشکلات اقتصادی و فقر همه‌گیر، عمده‌ترین مضمون داستان‌های این کتاب می‌باشد. علاوه بر این، موضوعاتی چون خرافه‌پرستی، مردسالاری، مذهب‌زدگی و... نیز در این کتاب مطرح شده است.

کتاب آبشوران مناسب چه کسانی است؟

این کتاب را به تمام علاقه‌مندان به ادبیات معاصر ایران پیشنهاد می‌کنیم.

با علی اشرف درویشیان بیشتر آشنا شویم:

او به سال 1320، در محله‌ی آبشوران کرمانشاه به دنیا آمد. مشکلاتی که خانواده‌ی کارگری‌اش متحمل می‌شدند، و سختی‌های دیگری که خود شاهدشان بود، بعدها به اصلی‌ترین منبع الهام درویشیان در خلق داستان‌هایی ماندگار بدل شدند. بی‌هیچ تردیدی می‌توان وی را یکی از بزرگ‌ترین نویسندگان معاصر ایران، در مکتب رئالیسم نامید. برخی از آثار او عبارتند از:

- فصل نان
- درشتی
- از این ولایت
- روز اول تعطیلی
- سال‌های ابری

در بخشی از کتاب آبشوران می‌خوانیم:

بعد از ظهر پنجشنبه بود؛ مثل همه پنجشنبه‌ها خاموش و دلگیر و کمی هم خوشی تعطیلی جمعه. اواخر پاییز بود. اتاق هنوز نم داشت. یک هفته پیش سیل آمده بود. بابام زیر کرسی خوابیده بود. آفتاب روی دیوار کاهگلی حیاط رنگ می‌باخت؛ دلم می‌خواست آفتاب نرود. هیچ وقت نرود و مشق‌هایم خود به خود نوشته بشوند و بابام از خواب بیدار نشود: هر وقت بلند می‌شد، بهانه می‌گرفت و کتکمان می‌زد. دلهرهٔ شنبه در دلم بود. آن همه مشق و جدول ضرب و معلم نامهربان و صدای ماست فروش دوره‌گرد در کوچه. چرا هیچ‌کس نبود که دوستمان داشته باشد؟ ولی بود. بچه گربه‌هایی بودند که شبها، دزدکی توی جامان می‌بردیم. دست‌هامان را می‌لیسیدند و برایمان خُرخُر می‌کردند؛ اما تا غافل می‌شدیم، می‌رفتند و پای بابا را گاز می‌گرفتند و می‌لیسیدند و بابام پرتشان می‌کرد تو حیاط...

فهرست مطالب کتاب

خانه‌ى ما
دو ماهى در نقلدان
بیالون
ماهى‌ها و غازها
باغچه‌ى کوچک
بى
ننه جان چه شده؟
عمو بزرگه
بیمارى
حمام
صلح
آب پاش

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب آبشوران: داستان‌های کوتاه
نویسنده
ناشر چاپینشر چشمه
سال انتشار۱۳۹۹
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات۱۲۸
زبانفارسی
شابک978-964-362-254-1
موضوع کتابکتاب‌های داستان و رمان ایرانی
قیمت نسخه الکترونیک
۱۵۰۰۰ ت - 3.49 یورو
خرید کتاب الکترونیک

نقد، بررسی و نظرات کتاب آبشوران

شراره تاجمیرریاحی
۱۴۰۱/۲/۸
این اثر یکی از بهترین آثاری ست که در زندگی‌ام خوانده‌ام و به جرئت می‌توانم بگویم که یکی از شاید ده کتابی ست که به زعم من باید پیش از مرگ خواند. این کتاب احساسات لطیف و بی نظیر یک راوی که گذشته‌ی سختی را داشته است به تصویر می‌کشد. تصویر فقر و درس و مذهب و همه‌ی آن چه یک کودک بنا بر شرایطش آن‌ها را و تجربه می‌کند به تصویر می‌کشد. این کتاب تجاربی ناب در اختیار ما قرار می‌دهد به نحوی که با خواندن آن تک تک اتفاقات داستان‌ها را به صورت فیلم در ذهن می‌سازیم. قلمی شیوا روان و استفاده‌ی به جا و مناسب از کلمات و لحن مناسب راوی، این کتاب را به یکی از شاهکارهای ادبیات داستانی فارسی مبدل ساخته است‌. شیوه‌ی روایت این کتاب خاطره نویسی ست اما خاطره‌ها بدون هیچ تردیدی تبدیل به داستان شده‌اند. شروع و پایان مناسب داستان‌ها به غنای آن‌ها افزوده است. تعلیق و کشش زیبای داستان‌ها مخاطب را درگیر می‌سازد و حتی صحنه‌های این کتاب تا مدت‌ها در ذهن زنده می‌مانند. به طور کلی این اثر شاهکاری بی نظیر است که تعریف آن وافی و کافی نیست و باید آن را بخوانید تا متوجه این شاهکار شوید و از آن لذت ببرید
ALI REZAEI
۱۴۰۱/۷/۲
نقد کتاب
فراتر از یک رمان
این رمان گیرا و پرکشش میتواند همه جوره انتظارات شمارا از یک رمان جذاب و عالی بر آورده کند
رمان ابتدا با فضایی وهم آلودی برجسته سازی میشود و همینطور که پیش میرود اتفاقات و به همراه آن شخصیت‌های متفاوتی را دوره هم می‌اورد.
در اواسط رمان نویسنده مشغول دورخیز میشود تا و
در فواصل پایانی شمارا به طور کل ماتو مبهوت خودش کند.
اواخر کتاب آنچنان رمان جذاب میشود که کنار گذاشتن آن کار آسانی برایتان تلقی نمیشود.
یکی از نقاط قوت این داستان زیبا، خط سیر داستانی بسیار جذابش است همینطور شخصیت‌های شرور و قهرمان که به خوبی در کنار هم تعاملاتی بر قرار میکنند.
نقاط قوت
نگارش عالی داستان
فضا سازی عالی و وهم انگیز
شخصیت پردازی معرکه
نقاط ضعف
شاید میتوان گفت که بعضا دچار تناقض میشدیم اما به ندرت پیش می‌امد
پری پارسا
۱۴۰۱/۵/۱۳
داستانهای کتاب آبشوران رو مثل قصه‌های شب، در لابلای کتابهای دیگه خوندم.
بیان ساده و گاها لهجه کردی که تو قصه‌ها استفاده شده بود، ناخودآگاه تو رو وامیداشت تک تک اتفاقات رو با پوست و استخون حس کنی.
من تو این کتاب با غم و اشک بچه‌ها اشک ریختم، برای تمام حسرتاشون آه کشیدم، حتی درداشون، بعد از کتک و
خوردن از پدر نیشگون مادر، رو حس کردم!
با حس پشیمونی یه مادر زحمتکش و مستاصل بعد از نفرین و دعوا با بچه هاش، ناشی از درماندگی و خستگی، همراه شدم.
حتی عرق شرم پدر، با همه بدخلقی‌ها و عصبانیتها، رو روی پوستم احساس کردم!
این کتاب سرگذشت واقعی وتلخ مردمان سرزمینم بود و چه بسا کسانی که هنوز هم با چنین دردها، رنجها و مشکلات روزگار سپری میکنن.
امیدوارم باران آسودگی و آرامش هر چه زودتر بر سر مردمان صبور سرزمینم ببارد.
Aylar Bahrami
۱۴۰۱/۳/۱۲
درمورد نقاط قوت این کتاب به نظرم دوستان حق مطلبو ادا کرده باشن. اما یکسری نقاط ضعف رو توی بعضی نظرات گفتن مثلا اینکه امید به زندگی کم مطرح شده یا خیلی از مشکلات و بدی‌ها گفته شده. که من با این نظرات مخالفم و بنظرم خانواده‌ی 5نفره‌ای که روزی دو وعده فقط نون میخورن، توان لباس نو خریدن ندارن، از به که ناچاری خلاف کشیده میشن و... طبیعیه امید به زندگیی در خاطراتشون نباشه و همچنین اینکه در یک خانواده‌ی فقیر طبیعی هست که خدا رو ترسناک ببینن و اسلام رو مثل یوغ به گردن بندازن چون با بدترین شرایط روبه رو هستن و دلیل عادلانه‌ای هم برای گرفتاری هاشون وجود نداره و به نظر من نویسنده به خوبی حق مطلب رو ادا کرده
الف ش
۱۴۰۱/۲/۱۳
باسلام، این کتاب در مورد مشکلات، سختی‌ها و رنج‌های طبقه‌ی پایین جامعه صحبت می‌کند که در کنار این سختی‌ها، شاهد شادی‌های کوچک هم بودیم که اگر این موارد بیشتر می‌شد خیلی بهتر می‌شد و می‌توانست نشان دهد که با وجود همه‌ی مشکلات می‌توان شادی‌های کوچک بوجود آورد و امید به زندگی را بیشتر کند.
در ضمن در
چند مورد مثلا در اوایل کتاب، از اینکه مادر خانواده برای اینکه خضوع خود را نسبت به خدا نشان دهد، خود را شبیه سگ می‌کند و صدای سگ می‌دهد، خیلی ناراحت کننده هست. بهتر است این بدعت‌های زشت که مخالف دستور اسلام و کرامت انسانی است، در نوشته‌ها حذف شود و در عوض به جایگاه بلند انسان در جهان هستی اشاره شود.
م ک
۱۴۰۱/۲/۸
سلام
این کتاب رو سال‌های دور، اولین بار وقتی ۱۲_۱۳ سالم بود تو مدرسه فرزانگان شهرمون که بخشی از آبشوران پشتش در جریان بود خوندم و دیگه نداشتمش تا زمانی که کتابراه عزیزم اون رو به رایگان گذاشت. الان که بیشتر دوستان یا ایران نیستن یا کرمانشاه و در آستانه ورود به میانسالی هستم، خوندن کتابای استاد با
درویشیان قطعا احساسات مختلف همراه خواهد بود و علیرغم خوشحالی زیاد از داشتن دوباره کتاب، از خوندنش و احساساتی که بعد از آن تا مدتها در برابر آن بی دفاع خواهم بود، بیم دارم (حس دلتنگی واسه اون زمانا و اون شهر عزیز)
با تشکر و احترام فراوان برای کتابراه🌹
رقیه مختاری
۱۴۰۱/۲/۸
سلام، در مورد کتاب/تغییرات اقلیمی/نوشته‌ی خ سمیه کرمی، میخواستم نظرموبگم. منطق ما میگه که اقتصادهم درنظرما ازاهمیت خاص خودش برخورداره، هم اینکه عجولانه تصمیم نگرفتن وهمه چیزو فدای اقتصادنکردن. چرافکرمیکنیدکه همه چیوفقط خودتون میفهمید! چرافکرمیکنیدمنطق شمافقط عالیه! کی گفته که تطبیق نکردنِ خود باعثِ باهمسایه عقب ماندگی میشه! باچه دلایلی وطبق کدام منطق به این نتیجه رسیدید! این درست مغایربافرهنگ ونظامِ حکومتی ِماست. ازکی به این فکرافتادیدکه اقتصادبراتون مهمه! باکدوم منطق عجولانه وزلزله راه انداختید! درمورداین مناطقِ پرفیض شما میتونم یه مقاله بنویسم، اما نمیدانم چرا وبرای کی بنویسم!...
مستانه بهمنی
۱۴۰۱/۴/۱۶
سلام. کتاب سرگرم کننده‌ای است.. بسیاری از مردم همین بدبختی‌ها را کشیده‌اند و نثر خوب و زیبایی داشت... اگر انسان قرآن را بخواند و تسلیم اوامر خداوند بدون چون و چرا شود خداوند قسم یاد کرده که او را در دو جهان سعادتمند می‌کند.. بنظر این بنده حقیر از ابتدا مشکل از دعای پدر بود که می‌گفت خدایا غضبت را و از ما دور کن که بسیار بار منفی دارد بهتر بود که میگفت خدایا رحمتت را شامل حال ما بفرما یا ارحم الراحمین... تلاش برای کسب ایمان و دعاهاو جملات مثبت زندگی را متحول می‌کنند.. والسلام موفق و موید باشید.
حمیرا کریمی راده
۱۴۰۱/۳/۱۰
من این کتاب روخوندم وبه جرات میتونم بگم یکی از بهترین کتاب‌هایی هست که در تمام عمرم خوندم نویسنده این کتاب به خوبی تونسته یک زندگی رو دراین کتاب به تصویر بکشه، من وقتی این کتاب رو خوندم اصلا احساس کردم که دارم زندگی واقعی خودم یا پدر ومادرم رو میخونم. نویسنده دراین کتاب یک داستان از یک زندگی ساده روبه خوبی به برای مابه تصویر کشیده داستانی که لحظه به لحظه‌اش مثل یک فیلم جلوی صورتم میادفیلمی که اکثر ماها باهاش زندگی کردیم وبزرگ شدیم من واقعا این کتاب رو دوست داشتم وبه شما هم پیشتهاد میکنم بخونید
Jasmine Mallahi
۱۴۰۱/۲/۹
خیلی داستان توصیفی جالبی داره و طنز تلخ یک روستای کوچک و عقب مانده رو توضیح میده و قشنگ وارد دنیای داستان میشی و همه چی رو لمس میکنی. اینکه هی پدر و مادر به بچه‌ها فحش میدادن و بی دلیل کتک میزدن خیلی ناراحت کننده بود ولی خب این داستانا حقیقت دارن و قدیما تو ده‌ها واقعا بخاطر عقده خانواده‌ها اینطوری متاسفانه باهم رفتار میکردند. خیلی جالب بود که هر بخش کتاب یک روز عجیب غریب اون خونواده رو به تصویر میکشه.
آنیتا ارزانی
۱۴۰۱/۲/۱۱
درود
خاطراتی که داستان راساخته اند، رئال هستند. تعلیق و کشش در همه فصلها وجود دارد. لحن در نوشتار رعایت شده است. خواننده‌ای که با این فرهنگ و گویش مردمان آن آشنا نیست، کم کم به آن ورود پیدا میکند. تصویر سازی‌ها چنان گویا و واضح پرداخته شده که درد کشید‌ه‌ها تمام صحنه‌هارا به پرده چشم هاشان خواهند و
کشید. کتاب با ارزشی است به بلندی دماوند فریاد میزند که توزیع ثروت ملی عادلانه نیست‌ و کوله بار فقر سنگین است و........
مرضیه دردشتی
۱۴۰۱/۶/۸
کتاب آبشوران شاید نوشته‌های دردآوری داشته باشد ولی دردورنج مردمان راخبر می‌دهد. البته در داستان اشاره‌ای به زمان وقوع آن نشده که فکرمیکنم یکی از معایب کتاب باشد ولی شاید مربوط به سال‌های قبل از انقلاب اسلامی باشد. در این کتاب زندگی فلاکت بار واریز فقر مردم به تصویر کشیده شده است، شاید بهتر بود کمی جلوتر میرفت و به سرنوشت گوینده داستان ویا دوران پس از آن نیز اشاره‌ای میشد.
کاربر sha
۱۴۰۱/۲/۸
قصه هاش خوب بود اما با درد و رنج همراه بود ضمن اینکه
آخرش مشخص نشد که به کجا رسید و زندگیشان چه وضعی پیدا کرد متاسفانه همین الان هم در گوشه گوشه کشورعزیزمان مردم غیور و غیرتمند با نداری و بی شغلی دست وپنجه نرم میکنند
فوق العاده غمگین و ناراحت کننده بیان شده بود بخصوص که همیشه اعضا خانواده مورد ضرب و شتم و کتک کاری پدر قرار میگرفتند
saeede moradkhani
۱۴۰۱/۳/۱۴
مجموعه داستان‌های کوتاه به هم پیوسته که جداگانه نیز مستقلند. محورشان فقر، خرافات، دین زدگی، مردسالاری و بدبختی زنانه است، که تأثیر گذارند. با اینکه راوی اول شخص است اما به آینده خود اشاره نکرده بود که باید می‌کرد. مثل اشاره‌ای که به سرنوشت بقیه کرد. نیمی از داستان‌ها را خیلی خوشم آمد.
ایدین ابریشمی
۱۴۰۱/۲/۱۰
فصاسازی بسیار عالی و حرفه‌ای است و فصای داستان کاملا با فرهنگ بومی ولحظات تلخ و شیرین و شرایط زندگی شخصیت‌ها هماهنگ است و همین کمک زیادی به حس همذات پنداری درمخاطب میکند..... شخصیت پردازی‌ها کامل و اثرات فقر و تنگدستی و بی سوادی و ناآگاهی بر زندگی و فرهنگ جوامع ‌به خوبی بیان شده است
مشاهده همه نظرات ۱۰۸

راهنمای مطالعه کتاب آبشوران

برای دریافت کتاب آبشوران و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.