معرفی و دانلود کتاب عصرهای کریسکان

عکس جلد کتاب عصرهای کریسکان
قیمت:
۲۹۲۵۰ تومان - 5.99€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50

برای دانلود قانونی کتاب عصرهای کریسکان و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب عصرهای کریسکان و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب عصرهای کریسکان

کتاب عصرهای کریسکان به قلم کیانوش گلزار راغب، خاطرات امیر سعیدزاده از رزمندگان جنگ ایران و عراق را به تصویر می‌کشد. در این اثر با سرنوشت غمناک و حزن‌آلود او همراه شوید تا به عمق فجایع ضد انقلاب دموکرات و کومله پی ببرید.

درباره کتاب عصرهای کریسکان:

راوی این کتاب یکی از خاص‌ترین رزمندگان نیروهای دفاع مقدس، امیر سعیدزاده است؛ زیرا در هیچ سازمانی عضویت ندارد. نیرویی آزاد محسوب می‌شود، با این حال در مأموریت‌های اطلاعاتی و عملیاتی حضور پیدا می‌کند و همچنین به مأموریت‌های خارج از کشور برای شناسایی نیز می‌رود. بعد از آن وراد سپاه می‌شود.

سعیدزاده قبل از انقلاب، توسط ساواک، مورد مواخذه قرار گرفته و فرار می‌کند. اسیر کومله می‌شود و از آنجا نیز می‌گریزد. 4 سال بعد از جنگ، او به وسیلۀ حزب دموکرات کردستان عراق به اسارت درمی‌آید. این دوران از روزهای آغازین انقلاب تا سال 74، یعنی یک دوره 15 ساله به درازا می‌کشد.

راوی در این اثر با یک سبک جدید، خاطرات چند روایی را طراحی کرده است. او وارد یک تنش و ناآرامی می‌شود. در یک فصل واکنش خانواده‌اش نسبت به این موضوع نشان داده می‌شود و از زبان همسرش همان خاطرات کامل می‌گردد، حوادثی که پیرامون خانواده روی می‌دهد یعنی راوی اصلی خود اطلاع ندارد، اما خانواده کاملاً به تمامی جنبه‌ها تسلط دارند. در یک بخش همسر او وارد روایت می‌شود و نقاط ابهام‌آمیز را کامل می‌کند.

مجدداً در فصلی دیگر راوی اصلی به بیان ماجرا می‌پردازد و همسر راوی وارد قصه می‌شود و ادامۀ خاطرات را شرح می‌دهد. راوی دوم رویداد‌های جانبی که برای خانواده اتفاق می‌افتد همچون شهادت دیگر برادران، اسارت پدر، بمباران‌هایی که در شهر رخ می‌دهد را بازگو می‌کند. به عبارتی وظیفۀ راوی دوم تکمیل روایت‌های اصلی است.

کریسکان نام محدوده‌ای در کوه سنجاق در کردستان عراق است که پایگاه اصلی حزب دموکرات ایران به شمار می‌رفت. امیر سعیدزاده بالغ بر شش سال در زندان‌های گروه کومله و دموکرات مورد شکنجه قرار گرفت. او تقریباً تنها نجات‌یافته از زندان هولناک کریسکان است و دیگر هم‌بندی‌های وی همگی بدون محاکمه اعدام شده‌اند. به این دلیل که اغلب رخدادها در آن منطقه روی داده، این نام برای این کتاب انتخاب شده است.

کتاب عصرهای کریسکان برای چه کسانی مناسب است؟

اگر به خواندن خاطرات دوران انقلاب و جنگ علاقه‌مند هستید، این کتاب را بخوانید تا با ابعاد و گروه‌های مختلف آن دوران بیشتر آشنا شوید.

در بخشی از کتاب عصرهای کریسکان می‌خوانیم:

با پررویی وارد خانه شد. کلت سعید را گذاشته بودم لای متکای بچه. همین که وارد خانه شد متکا را از پنجره اتاق انداختم توی حیاط پدرشوهرم و او متوجه نشد. تمام اثاثیه منزل را بهم ریخت و آلبوم عکس شوهرم را ورق زد. عکس سعید و بچه‌ها‌ی سپاه را درآورد و خواست با خودش ببرد که جلویش را گرفتم و نگذاشتم. گفتم: «‌اگه تو نظامی‌ هستی چطور بدون مجوز وارد منزل من شدی؟ لعنت به اون دولت و نظامی ‌که مأمورانش بدون مجوز وارد خونه مردم بشن. الان زنگ می‌زنم سپاه تا ببینم با چه مجوزی وارد خونه یه زن نامحرم شدی.»

کلی به نظام و سپاه و ارتش و مملکت بد و بیراه گفتم. باورش شد طرفدار نظام نیستم. خنده‌اش گرفت و گفت: «‌بابا شما که از خودمانین. ضد انقلابین!»

در این موقع سفره پهن بود و مختصر نان و ماستی داشتیم. سقف خانه چکه می‌کرد و سطل و کاسه و بشقاب روی فرش‌ها‌ چیده بودم تا آب‌ها‌ جمع شود. شُرشُر روی فرش‌ها‌ آب می‌چکید. همین که اوضاع آشفته ما را دید، خندید و گفت: «‌بابا شما اگه طرفدار دولت بودین که این وضعتان نبود.»

پشیمان شد و رفت. از طرف حزب دموکرات آمده بود وضع ما را بررسی کند و ببیند چه امکاناتی داریم و آیا عکس مسئولین نظام را به دیوار خانه‌مان نصب کرده‌ایم یا اسلحه و وسایل دولتی در خانه‌مان پیدا می‌شود، وابسته به نظام هستیم یا نه. چون سعید در طول اسارت زیر بار نرفته بود که طرفدار نظام جمهوری اسلامی‌ بوده و با سپاه همکاری داشته است، دائم جاسوسان دور و برمان می‌پلکیدند. چند بار کمیته امداد خواسته بود خانه‌مان را تعمیر کند ولی نگذاشته بودم. چون می‌ترسیدم گزارش تعمیرات به دموکرات برسد و برای سعید گران تمام شود.

بعد از رفتن الیاسی به سپاه زنگ زدم و گفتم: «‌شما مأمور فرستادین خونۀ ما.»

گفتند: «‌شما که خودت یک پا چریکی. مگه نمی‌دونی ما هیچ‌ وقت مأمور تک‌نفره به خونه کسی نمی‌فرستیم، باید همان موقع جلوش رو می‌گرفتی و نمی‌ذاشتی بره.»

گفتم: «می‌تونستم جلوش رو بگیرم و به غلط کردن بندازمش. چون اسلحه داشتم ولی ترسیدم برای سعید گران تموم بشه.»

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب عصرهای کریسکان
نویسنده
ناشر چاپیانتشارات سوره مهر
سال انتشار۱۳۹۹
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات۲۷۲
زبانفارسی
شابک978-600-03-0123-1
موضوع کتابکتاب‌های انقلاب و دفاع مقدس
قیمت نسخه الکترونیک
۲۹۲۵۰ ت - 5.99 یورو
خرید کتاب الکترونیک

نقد، بررسی و نظرات کتاب عصرهای کریسکان

saeed seraj
۱۳۹۹/۱۲/۲۲
فکرش رو میکنم و میگم اگه من جای این عزیز سرافراز واسوه مردانگی، بودم آیا میتونستم یک روزش رو تحمل کنم؟!! خیلی سخته.. چه زحمتها که برای حفظ آب وخاکمون، شرفمون، دینمون،.. کشیده نشده؟؟ چه خون دلها که خورده نشده؟ وچه استقامتها که معنی نشده؟ آفرین به مردمان باغیرت سرزمینم ایران
هادی همراهی
۱۴۰۰/۳/۱۸
دیدگاهم نسبت به هم میهمان کرد خیلی تغییر کرد. راستش همیشه چاشنی بدبینی داشتم اما با خواندن این کتاب دگرگون شد و به اشتباهم پی بردم. واقعا کارهایی که اینا برا حفظ انقلاب کردن قابل بیان نیست. جای حساس کتاب اونجایی بود که برا بار دوم دستگیر شد.
حجت الماسی
۱۳۹۹/۱۲/۲۱
فقط حیرت می‌کنم از این همه شجاعت، دلاوری و ایثار، دورد بر مردان مرد کرد ایران اسلامی، با همه وجود خودم را مدیون ایثار و حماسه‌های آقای سردشتی می‌دانم، دوست ارم ایشان از نزدیک زیارت کنم
سیدعلی اصغر موسوی طیبی
۱۴۰۰/۱۲/۶
روایت یک عمر دفاع از شرف و خاک وطن بانثری بسیار روان و جذاب اثری مانگار را به ارمغان آورده. از نویسنده محترم بسیار سپاسگذارم. به شرف و غیرت و ایستادگی سرداران چون سعید زاده غبطه می‌خورم وآرزوی سلامتی و سعادت براشون دارم.
Ali Mohseni
۱۴۰۰/۹/۲۶
بنظرم اطلاعات مفیدی از درگیری‌های کومله و نظام جمهوری اسلامی به تصویر کشیده شده بود جذاب و خواندنی بود نگاهم و دیدگاهم به مردم غیور کرد تغییر کرد
Mr Jehad
۱۴۰۰/۴/۱۵
عالی بود
ایکاش می‌شد جزییات بیشتر از روزهای اسارت در کریسکان را شرح می‌داد.
بعضی جزییات تصویرگر حال و هوای آن روزهای کردستان ایران و تازگی داره.
عطیه حسینی
۱۴۰۰/۱/۴
فوق العاده زیبا....
کتابی که باید به احترام راوی و همسرش ایستاد و کف زد... افرین بر مردان و زنان غیور کردکه جانانه مدافع وطن بوده و هستند
یزدانپناه کشاورز
۱۴۰۱/۸/۲۶
با مطالعه کتاب عصرهای گریسگان بیشتربه شعارهای دروغ و توخالی مدعیان دلسوزی برای هموطنان کرد زبان ایرانی پی میبریم
مائده عباس زاده
۱۴۰۰/۱۱/۱۳
کسانی که روحیه حساسی دارند اصلا نخونن هرچند کتاب خوبیه، اما از شکنجه‌های دوره انقلاب زیاد گفته که خیلی دردناکه
مهدی مرادی
۱۴۰۰/۱۲/۱۴
خوب بود... ولی به جرییات کمترپرداخته بود.. یه نوع گنگی خاصی تونگارش بود... ولی روی هم بدنبود.....
سعید جعفرپور
۱۴۰۰/۷/۶
ممنونم بسیار زیبا بود بسیار صبور بودند.. خداوند انشالله با حسین علیه السلام مشهور بگرداند
KaReN Mh
۱۴۰۰/۵/۲۵
سلام.
کتاب خوبی بود. ممنون از نویسنده محترم وکتابراه که کتاب‌هایی به این زیبایی رو انتشار میدن.
Farhad Keynezhad
۱۴۰۱/۳/۵
بیشترین تشریح از وضع فجایع دموکرات و ایستادگی انقلابیون را دارد
Amirhosein Taghvaei
۱۴۰۰/۶/۱۶
این کتاب خیلی قشنگه و ماشاءالله به آقای امیر سعید زاده دلاور و رفقای بزرگوارشان
مهدی یحیی زاده
۱۴۰۰/۹/۲۴
هنوز تازه شروع کردم به خوندش
تا ببینم چی میشه
مشاهده همه نظرات ۲۱

راهنمای مطالعه کتاب عصرهای کریسکان

برای دریافت کتاب عصرهای کریسکان و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.