معرفی و دانلود کتاب درآمدی بر اندیشه‌های هانس بلومنبرگ

عکس جلد کتاب درآمدی بر اندیشه‌های هانس بلومنبرگ
قیمت:
۱۷۵۰۰ تومان - 3.99€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50

برای دانلود قانونی کتاب درآمدی بر اندیشه‌های هانس بلومنبرگ و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب درآمدی بر اندیشه‌های هانس بلومنبرگ و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب درآمدی بر اندیشه‌های هانس بلومنبرگ

فرانتس یوزف وتس در کتاب درآمدی بر اندیشه‌های هانس بلومنبرگ سعی کرده تا گذری بر زندگی و اندیشه‌‌ی فیلسوف ژرف‌اندیش و برجستهٔ دوران پس از جنگ جهانی دوم در آلمان داشته باشد.

فرانتس یوزف وتس (Franz Josef Wetz) در کتاب درآمدی بر اندیشه‌های هانس بلومنبرگ (Hans Blumenberg zur Einfuhrung) توانسته با بیانی قابل فهم و ساده به خوبی شما را در فهم افکار عمیق بلومنبرگ شریک سازد و تشویق به خواندن آثار اصلی بلومنبرگ کند.

فرانتس یوزف وتس، استاد فلسفه در دانشگاه گیسن می‌باشد، او در کتاب حاضر علاوه بر پرداختن به زندگی بلومنبرگ، به افکار اساسی و آثار این فیلسوف برجسته‌ی آلمانی پرداخته و به بررسی عقاید او در موضوعاتی همچون هستی‌شناسی و مفاهیمی مانند طبیعت، واقعیت، مذهب، انسان و زمان می‌پردازد.

بلومنبرگ بیشتر از آن‌ که به انسان‌ها عشق بورزد، کتاب‌ها‌ را دوست داشت، کتاب‌هایی که درباره‌ی آن‌ها دوباره از نو کتاب می‌نوشت. او مانند بازدید‌کنندگان آگاه و مطلع از نمایشگاه‌های مربوط به آثار جهان که زندگی سده‌های طولانی از فرهنگ‌های قدیم و جدید را به نمایش می‌گذارد، در تاریخ اندیشه‌ی مغرب‌زمین در رفت‌ و‌ شد است.

استعاره‌ی «روحِ کاونده» که بلومنبرگ آن را از یاکوب بورکهارت قرض گرفته بود، برای خود او مناسب است: «روح، هر جا که بخواهد [چون باد] نمی‌وزد، هرگز نمی‌وزد، می‌کاود، زیر‌ و‌ رو می‌کند؛ وزیدن در هواست و کاویدن در زمین. طُرفه آنکه در زمین سراغ ریشه می‌روند. کاویدنِ زمین باعث می‌شود که زیر آن سست شود و هر گونه اطمینان به ایستادن و رفتن بر روی زمین را مشکوک می‌سازد.»

هانس بلومنبرگ جزء آن دسته از فیلسوفانی بود که با توجه به اینکه در فضایی کاملا کاتولیک بزرگ شده بود، اما قانون نژادی نورنبرگ آن‌ها را متهم به نیمه یهودی بودن کرد. او که قلبا خود را یهودی نمی‌دانست به خاطر این اتهام چند سال از بهترین سال‌های عمر خود را از دست داد. در تمام عمرش به خاطر این سال‌های از دست رفته احساس ضرر می‌کرد. به همین دلیل پس از اتمام جنگ، وقت خود را به طور کامل، صرف نگارش و مطالعه کرد.

در بخشی از کتاب درآمدی بر اندیشه‌های هانس بلومنبرگ می‌خوانیم:

فرایندهای علمی عصر جدید با کنجکاوی نظری به حرکت درمی‌آید. بلومنبرگ دقت بسیاری در ردیابی تحولات تاریخی کنجکاوی از یونان باستان تا عصر جدید اروپا به خرج می‌دهد. هر چند در این‌جا مجال آن نیست تا مواقِفِ‌های مختلف این تاریخ مملو از تغییر را نشان دهم، اما ذکر این نکته لازم است که مطابق نظر ارسطو، از آن‌جا که کنجکاوی نظری به طبیعتِ ماهوی انسان تعلق دارد، پس همه‌ی انسان‌ها به اقتضای طبیعت‌شان به دنبال شناخت‌اند. به زعم بلومنبرگ اشتیاق به شناخت بخش مثبتِ استعدادِ بنیادین انسان است. این اشتیاق را باید مثبت تلقی کرد، چرا که مایه‌ی سعادت است. بدین‌سان ارسطو ادعا کرد که صاحب دانش ‌بودن با سعادتمند ‌بودن یکی است.

آوگوستین یکی از آبای کلیسا ارزیابی کاملاً متفاوتی از کنجکاوی نظری ارائه داد. او کنجکاوی نظری را ذیل «فهرست رذایل» (LN, 358) درج کرد؛ این اقدام وی، «تحقیرِ» (LN, 276) این محرک اصلی ذهنی را به دنبال داشت که برای سده‌های مدیدی به قوت خود باقی ماند. در قرون‌ وسطا، کنجکاوی به‌ منزله‌ی «دغدغه‌ی زایدی که از مرزهای امکان و ضرورت انسانی فراتر می‌رفت» (LN, 296) تنزل مرتبه یافت. این تنزل مرتبه همراه با این دغدغه و ترسِ آوگوستین توجیه می‌شد که نظاره‌ی از سر کنجکاوی به آسمان پرستاره و تحقیق در آن‌، برای انسان‌ها خطر نسیان خود و خدا را به ‌دنبال دارد. نزد آوگوستین، شناخت عالم از سر کنجکاوی به معنای درافتادنی وسوسه‌آمیز و بیهوده با عالم است که سد راه جست‌وجوی انسان برای رستگاری‌اش می‌شود. شناختِ عالم و دغدغه‌ی رستگاری به دو مفهوم متضاد مبدل شدند. آوگوستین راه درست به جانب شناخت را نه در توجه از سر کنجکاوی نسبت به عالم، بلکه در رجوع از سر خشوعِ انسان به خویشتن و صعودی به جانب خدا می‌دید که در این رجوع حاصل می‌شود؛ انسانی که در اندیشه‌ی رستگاری خویش است، شایسته نیست که از بنای عالم و چگونگی آسمان بپرسد.

فهرست مطالب کتاب

سخن مترجمان
در مسیری نامستقیم به جانب عزلت‌گاه
وقوف نسبت به زندگی و عالم
تلاش انسان برای اثبات خویش
وداع
کیهان [به‌مثابه‌ی] یک کابوس
اندیشه‌ی بنیادین
واقعیت به منزله‌ی حاکم مطلق‌العنان
کتاب طبیعت
رنج بردن از زمان
میان آسمان و غار
هنر، لطایف و مخاطره‌ جویی
سوژه‌ی مطلق صرفاً انسانی محتاج
انسان همان ناممکن است
پیشروی در سکوت ابدی
اهل کتابی با شَمی برای از دست رفتن معنا
پی‌نوشت‌های مؤلف
اختصارات
زندگی‌نامه
در باب نویسنده

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب درآمدی بر اندیشه‌های هانس بلومنبرگ
نویسنده
مترجمفریده فرنودفر، امیر نصری
ناشر چاپینشر چشمه
سال انتشار۱۳۹۳
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات۲۴۵
زبانفارسی
شابک978-600-229-486-9
موضوع کتابکتاب‌های زندگی نامه، کتاب‌های فلسفه و منطق
قیمت نسخه الکترونیک
۱۷۵۰۰ ت - 3.99 یورو
خرید کتاب الکترونیک

راهنمای مطالعه کتاب درآمدی بر اندیشه‌های هانس بلومنبرگ

برای دریافت کتاب درآمدی بر اندیشه‌های هانس بلومنبرگ و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.