معرفی و دانلود PDF کتاب آموزش شطرنج (مقدماتی تا پیشرفته)

عکس جلد کتاب آموزش شطرنج (مقدماتی تا پیشرفته)
قیمت:
40000 تومان - 4.99€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی کتاب آموزش شطرنج (مقدماتی تا پیشرفته) و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب آموزش شطرنج (مقدماتی تا پیشرفته) و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب آموزش شطرنج (مقدماتی تا پیشرفته)

کتاب آموزش شطرنج (مقدماتی تا پیشرفته)، برای نوآموزان و مبتدیان شطرنج نوشته شده است که بلحاظ ارائه مجموعه ای از اصول و قوانین مشتمل بر 550 دیاگرام و شرح مبانی اساسی شطرنج از جمله: فضا، زمان و نیرو و درج بسیاری از بازی‌های کلاسیک و توضیح و شرح بازی‌های تخصصی برای اغلب شطرنج بازان و علاقمندان این بازی فکری به ویژه برای مدرسین شطرنج قابل استفاده است.

زمانی که بشر بر مشکلات بقاء خود فائق آمد و اوقات فراغتی به دست آورد، به هنر و فعالیت‌های دیگر روی آورد. قطعاً در همین دوره ی تاریخی شطرنج با اقتباس از صف آرایی ارتش آن زمان ابداع گردید. بدون تردید ایرانیان از اولین ملت‌هایی بودند که در تدوین و گسترش شطرنج نقش اساسی داشتند.

بعد از حملات قبایل بیگانه و سلطه اقوام غیر متمدن به این سرزمین و عقب ماندگی ایرانیان از قافله ی تمدن، بازی شطرنج مقبولیت عام خود را از دست داد و همانگونه که در تاریخچۀ شطرنج آمده است، موطن خود را در اروپا یافت.
خوشبختانه در چند دهۀ گذشته، علی رغم محدودیت‌های ایجاد شده، بار دیگر بازی شطرنج جای خود را در میان مردم باز کرد. در سال گذشته تعدادی از، نشریات، در حد توان خود برای طرح و بسط این بازی شگفت انگیز فکری، تلاش کرده‌اند، و اخیراً کتاب‌های متعددی نیز در این زمینه انتشار یافته است که به نظر می‌رسد به علت عدم ارائۀ مجموعه ای از قوانین، اصول و مراحل بازی، کمتر جنبه آموزشی داشته و قابل استفاده ی انبوه مشتاقان مبتدی شطرنج نبود. امید است که با توجه به تشکیل فدراسیون شطرنج، صاحب نظران ما به تألیف، ترجمه و نشر کتب ارزنده، در این زمینه، روی آورند، و این باور را قوت بخشند که شطرنج صرفاً یک سرگرمی بیهوده نیست، بلکه بازی اندیشمندانه ای است که تفکر و خلاقیت را، که لازمة حیات آدمی است، در بازیکن ایجاد و تقویت می‌کند.

اگر بگوییم که زندگی همانند یک بازی شطرنج است شاید اغراق نگفته باشیم. پیش بینی آینده نگری، برنامه‌ریزی، بررسی همه جانبه، احتیاط و بالاخره شهامت و مبارزه را در بازی شطرنج می‌آموزیم. توفیق در زندگی و در بازی شطرنج مستلزم ایجاد و تقویت چنین صفاتی است.

(این کتاب دارای حجم بالایی است. لطفا جهت اطمینان از نمایش در نسخه اندروید، قبل از خرید نسخه نمونه را دریافت نمایید.)

فهرست مطالب کتاب

مقدمه
تاریخچه شطرنج
فصل اول صفحه و مهره‌های شطرنج
مهره‌ها
نحوه چیدن مهره‌ها در صفحه شطرنج
حرکت مهره‌ها و نحوۀ گرفتن آن‌ها
کیش دادن به شاه
گرفتن پیاده در حال عبور
قلعه رفتن
فصل دوم ثبت بازی
کوتاه نویسی در شطرنج
نامگذاری خانه‌ها و نحوۀ ثبت بازی
علائم اختصاری و ابهامات
ثبت حرکات به زبان انگلیسی
فصل سوم اصول مقدماتی شطرنج
مقدمه
مراحل بازی شطرنج
استراتژی و تاکتیک
گسترش پیاده‌ها و سوارها
مرکز قدرت
تحرک
اصول عام گشایش (شروع بازی)
فصل چهارم تاکتیک‌های ابتدایی
اسلحه اساسی شطرنج
آچمز
آچمز نسبی
رفع آچمز
حمله‌ی دوبل یا جناقی
سیخ یا مانع
مدافعان پرکار
حمایت کاذب
حمله‌ی برخاستی (حمله باز)
کیش دوبل
فصل پنجم آخر بازی
مقدمه
شروع آخر بازی
زمان بحرانی
مات با وزیر
مات با رخ
مات با فیل و اسب
مات با سایر سوارها
رخ و فیل در برابر رخ
رخ در مقابل فیل
وزیر در برابر رخ
پیروزی با پیاده‌ها
پیاده با سوارهای سبک
آخر بازی با رخ و پیاده
بازی با پیاده
پایان بازی‌های مختلط
پات
فصل ششم وسط بازی
هیچ دژی تسخیر ناپذیر نیست
نیرو
فضا
زمان
قانون نسبیّت
بازی پیاده‌ها
ستون‌های باز
امنیت شاه
مات مختنق
مات در عرض هشتم
مات با رخ و فیل
قربانی برای پیروزی
خطاهای متداول و چگونگی بهره برداری از آن‌ها
در بین مشتاقان پیاده ربایی
ترکیب‌های برنده
فصل هفتم شروع بازی
ساختار
فرضیه‌ی تنش
گشایش‌های پیاده‌ی شاه
بازی ایتالیایی
حمله‌ی ماکس لانژ
روی لوپز
دفاع پطروف
دفاع آلخین
دفاع سیسیلی
گشایش‌های پیادۀ وزیر
گامبی وزیر
گامبی وزیر رد شده (پذیرفته نشده)
سیستم کول و دیوار سنگی
سیستم‌های هندی
گامبی‌ها
گامبی ایوانس
گامبی بلک مار
فصل هشتم بازی های تفسیر شده
اول – پیکار اشتباهات
دوم – پیکار استعدادها
سوم – پیکار مغزها
فصل نهم ضمائم
شاهکار استادان
پاسخ به سئوالات
بازی های تخصصی
بازیهای نمونه
بزرگان و قهرمانان شطرنج جهان
بزرگان و قهرمانان ایران
قوانین بازی شطرنج
واژگان
منابع

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب آموزش شطرنج (مقدماتی تا پیشرفته)
نویسنده،
ناشر چاپیانتشارات تندیس
سال انتشار۱۳۸۸
فرمت کتابPDF
تعداد صفحات600
زبانفارسی
شابک978-600-5445-05-3
موضوع کتابکتاب‌های ورزشی
قیمت نسخه الکترونیک
40000 ت - 4.99 یورو
خرید کتاب الکترونیک

نقد، بررسی و نظرات کتاب آموزش شطرنج (مقدماتی تا پیشرفته)

امیر حسین عباسی
۱۳۹۹/۱۱/۱۶
این کتاب به چند دلیل خیلی خوبه: 1_ جذاب بودن مطالبش. 2_ روان بودن مطالبش. 3_ واقعا از مبتدی شروع کردن این کتاب. و....
من چند سالی هست که با دوستان و اقوام شطرنج بازی می‌کنم و برای بهتر شدن بازیم سراغ کتاب تئوری بنیادی شطرنج مایزلیس که خیلی کتاب معروفیه در زمینه شطرنج رفتم و شروع به مطالعه کردم. و

کتاب مایزلیس کتابیه که خشک خسته کنندست و برای من مبتدی مثال‌هایی که آورده سخت و گیج کننده است که مثال‌ها نشون میده سطح بالاتری از میتدی رو تدریس میکنه اما کتاب شطرنج مقدماتی تا پیشرفته خیلی مطالب بصورت ساده و جذاب و کاربردی با مثال‌ها‌ی ساده بیان شده ودرک شما رو از بازی شطرنج خیلی خیلی خیلی بالاتر می‌بره.
اگه به شطرنج علاقه دارید حتما پیشنهاد میکنم بهتون
fatemeh hoseini
۱۴۰۰/۵/۳۱
سلام دوستان!
امروز من این کتاب با حال رو تموم کردم و باید بگم اگر هنوز دست به خریدن اون نزدید حتما بخریدش...
این کتاب به خوبی مفاهیم مربوط به بازی زیبای شطرنج رو شرح داده و به خواننده‌ی کتاب این شانس را می‌دهد که مهارت خود را در رابطه با این بازی تقویت کند...
بنابراین اگر اصلا شطرنج بلد نیستید هیچ نگران نباشید. این کتاب مهارت خوبی از شطرنج را به شما یاد می‌دهد...
– موفق باشید!
Mahdi Hooshmand
۱۴۰۰/۱/۱۷
کتاب خوبیه ولی در برخی تمرینا که ثبت بازیم همراشه اشتباه نوشته من ۴۶ دقیقه روش فکر کردم و فهمیدم من اشتباه نمیکنم کتاب اشتباه نوشته. کتاب خوبیه؛ مفهومش سادس ولی بعضی جاها سوتی داده. طبق معمول مردم بدون اینکه بخونن نظر دادن. غیر از اینکه علت دیگه‌ای جز خوب بودن کتاب پیدا کنن نظر مثبت دادن و دلیل دیگه‌ای براش نیاوردن. ممکنه یه جا اشتباه باشه و اون مشکل رو در نظرات ثبت کنن
Seyed Ashkan
۱۴۰۱/۴/۹
واقعا اعصاب خورد کن بود، یدفه از مقدماتی و رفت برای آخر بازی و توضیح تجربه‌های مختلف آخر بازی... اصلا نمی‌فهمیدم چی داره میگه، خوب چرا اصلا ۲۰ حرکت انجام شده میرسه به مات یا تسلیم حریف, منی که از استراتژی‌ها سر در نمیارم چرا باید ۲۰ حرکت رو دنبال کنم وقتی اصلا نمی‌فهمم چی داره میگه مخصوصا وقتی که فقط قراره باشه قربانی کردن و ببینم....
آرین صداقت فر
۱۴۰۲/۳/۳۱
برای کسی که میخواد شطرنج رو تازه شروع کنه کتاب خیلی خوبیه و مباحث مبتدی رو خیلی خوب توضیح داده، اما وقتی وارد بحث‌های حرفه‌ای تر میشه مثل استراتژی‌ها یخورده پیچیده توضیح داده و کسی که میخواد استراتژی‌های شروع بازی رو یادبگیره باید کتاب‌های مخصوص هر استراتژی رو مطالعه کنه
Ramin
۱۴۰۱/۱۰/۲۲
هر کی به شطرنج علاقمنده و دوست داره که حریف هاشو طوری ببره که احساس حماقت کنن😂 حتما این کتاب را بخره و قشنگ با حوصله از اول تا آخرش رو بخونه. خدا وکیلی با توجه به قیمت ناچیز کتاب، هر علاقه مندی به شطرنج این کتابو نخره ضرر کرده.
شهرام میرزاییان
۱۴۰۱/۶/۲۱
به نظر من این کتاب برای آموزش مبتدی‌ها جز بهترین کتاب‌ها می‌تونه باشه. در بیان نمایش حرکات خواننده مبتدی باید با شطرنج واقعی شبیه سازی و پیاده سازی کنه تا بتونه مفاهیم رو کاملا بگیره. در کل برای رده مبتدی تا متوسط عالیه ممنون.
Khosro Jalalmanesh
۱۴۰۰/۲/۲۹
در زمینه آموزش شطرنج هم چنین در توضیح مفاهیم وتجربیات، سبک خوبی داشت. ومی تواند مورد استفاده شطرنج دوستان در هر رده‌ای باشد. برای ناشر ومترجم موفقیت آرزو میکنم. البته علاقمندان باید از سایر کتاب‌های این رشته نیز استفاده کنند.
Mamad Pasyar
۱۴۰۰/۷/۲۴
برای مبتدی‌ها خوبه و این که شروع بازی‌ها رو کامل یاد نمیده من برای این که شروع بازی سیسیلی رو یاد بگیرم گرفتمش ولی نصف صفحه هم دربارش توزی نداد 😐💔در کل بارای کسایی که میخان شطرنجو تازه شروع کنن خوبه 👍
Higher Phoenix
۱۳۹۷/۹/۵
واقعا همان طور که از عنوان کتاب برمیاد بسیار خوب مبانی و مباحث ابتدایی و پیشرفته را تونسته بصورت جامع توضیح بده. در کل برای علاقه مندان به یادگیری شطرنج، کتاب بسیارمفیدیه
علیرضا م
۱۳۹۵/۷/۱۶
کسانی که علاقه به یادگیری شطرنج دارند حتما این کتاب رو دانلود کنند که تمام ابزاری که احتیاج دارند همین کتابه. توضیح تدریجی و پر جزییات قوانین و تکنیکهای شطرنج با مثال و تصور و بیانی روان.
محمد خواستار
۱۳۹۹/۲/۱۲
این کتاب برای همه افراد با هر سنی مناسب هست و پیشنهاد میکنم مطالعه شود چون تقریبا به اصول اولیه شطرنج به کامل پرداخته
Jordan Babanazari
۱۴۰۱/۴/۴
بنظرم بهتر کتاب که برای یک شطرنج باز باید باشه هست تمام نکات خوبی که توی یک شطرنج باز می‌تواند توی دو یا سه پیدا کن البته به تنهای توی این کتاب هست خیلی ممنون از نویسنده این کتاب
فاطمه مالمیر
۱۴۰۰/۱۱/۳۰
عالی خیلی کتاب لذت بخشی بود وقتی میخونمش حس میکنم دارم مسابقه میدم اصلا حوصله سر بر نیست. مرسی از کتابراه که چنین کتاب‌های زیبا و با ارزشی رو اراعه میدن با قیمتی خوب و عالی⁦❤️⁩🌻
Mahdi Baratloo
۱۴۰۰/۲/۳۱
کتاب خوبیه من خودم تعجب کردم چون اصلا نمی‌دونستم شطرنج اینقدر جالب. اینقدر خوب و روان توضیح داده که تو خوندن به مشکل بر نخواهید خورد و شطرنج رو اصولی یاد میگیرید. من لذت بردم.
مشاهده همه نظرات 117

راهنمای مطالعه کتاب آموزش شطرنج (مقدماتی تا پیشرفته)

برای دریافت کتاب آموزش شطرنج (مقدماتی تا پیشرفته) و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.