معرفی و دانلود PDF کتاب ارحام صدر (درآمدی بر زیست آسیب شناسی زنان)

عکس جلد کتاب ارحام صدر (درآمدی بر زیست آسیب شناسی زنان)
قیمت:
۳۳۰۰۰ تومان - 6.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50

برای دانلود قانونی کتاب ارحام صدر (درآمدی بر زیست آسیب شناسی زنان) و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب ارحام صدر (درآمدی بر زیست آسیب شناسی زنان) و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب ارحام صدر (درآمدی بر زیست آسیب شناسی زنان)

کتاب ارحام صدر (درآمدی بر زیست آسیب شناسی زنان) نوشته‌ی عباس محمدی اصل، به بررسی مباحث زیست‌شناسی و تاثیرات منفی که این شاخه از علم بر زنان دارد، می‌پردازد.

زیست‌شناسی مذکر درصدد است مبانی زیستی مسائلی چون تقسیم کار نابرابر جنسی را توضیح دهد. برای زیست‌شناسی فرق نمی‌کند که با تأکید بر نسبت کوچکی حجم مغز و بهره هوشی، فرودستی نژادی رنگین پوست را در مقایسه با نژاد سفید مبرهن دارد یا از این طریق بر ماهیت و توانمندی تفاوت زنان و مردان انگشت نهد و مصداق فرودستی زنان گردد.

کاربردی شدن زیست‌شناسی در عرصه طب و مراقبت‌ها و خدمات درمانی در حیطه نهادهای تخصصی نظیر بیمارستان و درمانگاه هم به اعمال تبعیض جنسیتی از این رهگذر معطوف شده و وای بر حال زنانی که علاوه بر جنسیت از فرودستی نژادی و قومی و طبقاتی و نظایر آن هم بهره داشته باشند. زیست‌شناسی در این پرتو موانع برابری جنس - جنسیتی را پاس می‌دارد و ستیز با آن‌ها را برمی‌انگیزد.

در این کتاب کوشش می‌شود آسیب‌شناسی زیستی که از این رهگذر متوجه زنان می‌گردد، برجسته شده و معلوم گردد مفاهیمی چون عینیت، صدق و حقیقت نمی‌تواند بر این سیاق در عرصه علم زیست‌شناسی مبین وضعیت واقعی ارحام صدری باشد که به ابتای بشر، شرف حیات بخشیده‌اند و موجبات تکامل تمدن را فراهم آورده‌اند.

در بخشی از کتاب ارحام صدر (درآمدی بر زیست آسیب شناسی زنان) می‌خوانیم:

مرور انتقادی تاریخ سیاست‌های فیزیولوژیک برای فهم ربط ارزشی زیست شناسی با پارادایم مذکر ضرورت دارد؛ چنانکه در این بازنگری مشخص خواهد شد چگونه مطالعات حیوانی و رفتاری و اجتماعی دست در دست هم به تولید و باز تولید سلطه چونان خواست نابرابر سالاری این پارادایم می‌پردازند. این علوم آینه تمام نمای منویات جنس – جنسیتی حاکم بر پارادایم مذکرند و واقعیتی را بازتاب می‌دهند که چون تحت الشعاع نابرابری ثروت و قدرت و منزلت و معرفت میان زنان و مردان قرار می‌گیرد، تصویری باژگونه و کژدیسه از زندگی زیستی - اجتماعی عرضه می‌دارند.

در این پرتو است که علوم مزبور مبدل به ابزار باز تولید جهان مبتنی بر نابرابر سالاری شده و با عرضه ایدئولوژی‌های مشروعیت بخش به این نابرابری، قدرت مادی آن را تقویت کرده و تداوم و استمرار می‌بخشند.

نظریه‌ها و روش‌های تجربی زیست شناسی در جستجوی مبانی مزاجی - رفتاری زنان و مردان از این زاویه چنان متوجه ژنتیک و هورمون و مغز می‌شوند که توجیه کننده روابط اجتماعی مبتنی بر فرهنگ نابرابر سالار جنس جنسیتی باشند. فرض چنین تبعیضی در عرصه زیست شناسی آن است که رفتارهای آدمیان و صور سازمان‌های اجتماعی نظیر آمریت سلسله مراتبی و سلطه فرادستان بر فرودستان حاکم بر فرهنگ امروزین بشر همواره وجود داشته و گویا از طبیعت وی جدایی ناپذیر است.

از این رو بود که تا این اواخر تطور گرایی در پاسخ به چگونگی تکامل تاریخ آدمی تاکنون و نیز چرایی رفتارهای فعلی وی بر فرض تنازع بقا و انتخاب اصلح و بقای انسب پای می‌فشرد و از این رهگذر سلطه سلسله مراتبی را مبرهن می‌داشت و لاجرم تا توجیه خصائص و رفتارهای متمایز زنان و مردان پیش می‌آمد و فرهنگ نابرابر سالار جنس – جنسیتی را ذاتی و طبیعی جلوه می‌داد.

فهرست مطالب کتاب

سخنی با خواننده
مقدمه
کلیات
جنسیت و زیست شناسی
جنسیت و زیست شناسی اجتماعی
جنسیت و مغز
جنسیت و هورمون
جنسیت و مرد شکارچی
جنسیت و زن مطیع
جنسیت و آناتومی خشونت
جنسیت و سکسوالیته
جنسیت و شبیه سازی
جنسیت و بازنگری در زیست شناسی
کتاب‌نما

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب ارحام صدر (درآمدی بر زیست آسیب شناسی زنان)
نویسنده
ناشر چاپیانتشارات آرمان رشد
سال انتشار۱۳۹۷
فرمت کتابPDF
تعداد صفحات۲۵۱
زبانفارسی
شابک978-600-9870-54-7
موضوع کتابکتاب‌های علوم اجتماعی، کتاب‌های روانشناسی بزرگسالان
قیمت نسخه الکترونیک
۳۳۰۰۰ ت - 6.49 یورو
خرید کتاب الکترونیک

راهنمای مطالعه کتاب ارحام صدر (درآمدی بر زیست آسیب شناسی زنان)

برای دریافت کتاب ارحام صدر (درآمدی بر زیست آسیب شناسی زنان) و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.