معرفی و دانلود کتاب پایان عصر قاجار

عکس جلد کتاب پایان عصر قاجار
قیمت:
16900 تومان - 3.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی کتاب پایان عصر قاجار و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب پایان عصر قاجار و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب پایان عصر قاجار

‌‫کتاب پایان عصر قاجار نوشته سید مرتضی میرحسینی، به تاریخ دوره قاجار در روزهای پایانی دوران این سلسله، انقلاب مشروطه و به قدرت رسیدن رضاخان میرپنج می‌پردازد.

پایان عصر قاجار به مرور سال‌های پایانی سلطنت قاجاری می‌پردازد. سال‌هایی که با انقلاب مشروطه و نخستین جنگ جهانی شناخته می‌شود و با دست گرفتن قدرت توسط رضاخان میرپنج به پایان می‌رسد. این کتاب جنگ داخلی بین طرفداران شاه و آزادی‌خواهان و بی‌ثباتی‌های سیاسی و ناآرامی‌های اجتماعی در این دوره را نیز به تصویر می‌کشد. روایتی از جنگ و انقلاب که تجربه‌های جامعه ایران در آخرین روزهای قاجار را بازخوانی می‌کند. روایتی که از کلیشه‌های رایج عبور می‌کند و تصویر متفاوتی از آن سالیان تلخ و پرحادثه ارائه می‌دهد.

تاریخ دوره قاجار؛ از هنگامی که آقامحمدخان پادشاهی سلسله زند را از میان برداشت تا زمانی که اغلب نمایندگان مجلس شورای ملی نسبت به برکناری احمدشاه از سلطنت قاجار به توافق رسیدند همواره مورد توجه و علاقه بسیاری از افراد بوده است. دورانی که تقریباً 130 سال بعد از دوره طولانی جنگ‌های داخلی و ثبات نداشتن سیاست شروع می‌شود و تحولات و رویدادهای کوچک و بزرگ بسیاری را در خود جای می‌دهد. با این حال این کتاب همان‌طور که از نامش مشخص است فقط به سال‌های آخر سلسله قاجار می‌پردازد و بر دهه‌ای که به انقلاب مشروطه ختم می‌شود و همین‌طور سال‌های بعد از آن توجه بیشتری می‌کند.

خواندن کتاب پایان عصر قاجار به چه کسانی پیشنهاد می‌شود؟

اگر به تاریخ معاصر به خصوص تاریخ عصر مشروطه علاقه‌مند هستید، این کتاب به شما کمک می‌کند تا شناخت بیشتری از این دوران به دست آورید.

در بخشی از کتاب پایان عصر قاجار می‌خوانیم:

ملکم‌خان هم مانند مستشارالدوله یکی از مردان پادشاهی قاجار بود و سال‌های طولانی، همچون دیگر مردان طبقۀ حاکم از مزایا و منافع قدرت سهم برمی‌داشت، اما به دلایلی دیگر و در شرایطی بسیار متفاوت با او از دولت و دربار برید و به یکی از مخالفان استبداد و نویسندگان منتقد تبدیل شد. در سال‌های کودکی و نوجوانی نزدیک به یک دهه در فرانسه زندگی و تحصیل کرد و بعد در شروع نوجوانی، در نخستین ماه‌های سلطنت ناصرالدین‌شاه و دوران صدارت امیرکبیر به ایران برگشت و به کارهای دولتی و تدریس و ترجمه در دارالفنون مشغول شد. در آن سال‌ها چندبار خشم و عصبانیت شاه و حسادت و نفرت و نزدیکان او را برانگیخت و حتی به تحریک رقبای درباری‌اش مدتی به بغداد تبعید شد؛ و البته پس از فرازونشیب‌های بسیار و با میانجیگری شماری از بزرگان کشور موردِ عفو قرار گرفت. در آن روزهای قهر و آشتی، مدتی هم در استانبول اقامت و برای عثمانی‌ها کار کرد، اما به کشور برگشت و یکی از مردان مؤثر دوران صدارت مشیرالدوله شد.

سرانجام به‌ نوان سفیر پادشاهی ایران به انگلیس رفت و در لندن مقیم شد. دنیای عصر را خوب می‌شناخت و با پیچیدگی‌ها و ادبیات جهان سیاست آشنا بود و چند مأموریت مهم - مانند شرکت در کنگرۀ برلین و مذاکره با بیسمارک - را با موفقیت و سربلندی به پایان رساند. دوران سفارت و اقامت او در لندن نزدیک به پانزده سال طول کشید و سرانجام پس از ناکامی در فریب شاه و صدر اعظم برای عقد قرارداد بخت‌آزمایی، بار دیگر منفور و مطرود و از شغل و مقام خود کنار گذاشته شد. هرچند ماجرای قرارداد بخت‌آزمایی در میان صدها زدوبند آلودۀ آن دوران ماجرای ویژه و نادری نبود، تلاش ملکم برای کاهش سهم شاه و درباریان از این قرارداد و افزایش سود خود، برایش مشکل‌ساز شد و به عزل او انجامید. در دشمنی با شاه و دولت، سکوت خود را شکست و با چاپ و نشر روزنامه‌ای به نام «قانون» و نوشته‌هایی تند و انتقادی به استبداد و جهل و بی‌لیاقتی حاکم بر ایران حمله کرد. تا پایان حیات و سلطنت ناصرالدین‌شاه مطرود و مغضوب و منتقد بود و بیشتر مردان دولت و دربار جز با وهن و دشنام از او یاد نمی‌کردند، اما در دوران مظفرالدین‌شاه - و کاهش نفوذ دشمنانش در دربار - بار دیگر به وزارت خارجه پیوست و سال‌های آخر عمر خود را در ایتالیا و سوئیس سپری کرد.

فهرست مطالب کتاب

پیش‌گفتار
فصل یک: شورش و انقلاب
فصل دوم: مشروطیت و استبداد
فصل سوم: کنون وقت نبرد است
فصل چهارم: مشکلات بی‌پایان
فصل پنجم: ایران در جنگ بزرگ
فصل ششم: موج سوم انقلاب
فصل هفتم: شب کودتا و فردای آن
برای مطالعۀ بیشتر
نمایه

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب پایان عصر قاجار
نویسنده
ناشر چاپیانتشارات کتاب کوله پشتی
سال انتشار۱۳۹۷
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات264
زبانفارسی
شابک978-600-461-000-1
موضوع کتابکتاب‌های تاریخ ایران
قیمت نسخه الکترونیک
16900 ت - 3.49 یورو
خرید کتاب الکترونیک

نقد، بررسی و نظرات کتاب پایان عصر قاجار

KIOMARS Hatamvand
۱۳۹۹/۸/۱۲
نویسنده کتاب یک محقق نیست و وقایع تاریخی به دلخواه و بدون دلیل و مدرک تاریخی تحلیل می‌کند و ظلمی را که همیشه در باره شهید شیخ فضل‌الله نوری شده است تکرار می‌کند و باید گفت نویسنده آدم باسوادی نیست
سعید میانه
۱۳۹۹/۸/۲۸
سلام من این کتابو خریدم، روش زده صوتی هست، پس چرا نمیتونم صوتی گوش کنم
مشاهده همه نظرات 2

راهنمای مطالعه کتاب پایان عصر قاجار

برای دریافت کتاب پایان عصر قاجار و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.