معرفی و دانلود کتاب فرهنگ لغت علوی فارسی - کردی (جلد 1، آ - ب)

عکس جلد کتاب فرهنگ لغت علوی فارسی - کردی (جلد 1، آ - ب)
قیمت:
۱۹۰۰۰ تومان - 3.99€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50

برای دانلود قانونی کتاب فرهنگ لغت علوی فارسی - کردی (جلد 1، آ - ب) و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب فرهنگ لغت علوی فارسی - کردی (جلد 1، آ - ب) و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب فرهنگ لغت علوی فارسی - کردی (جلد 1، آ - ب)

کتاب فرهنگ لغت علوی فارسی - کردی (جلد 1، آ - ب) اثر سید فاخر علوی شامل صد هزار واژه و اصطلاح فارسی و معادل‌های کردی آن است که می‌تواند راهگشای برقراری ارتباط میان مردمان فارس زبان و کرد زبان کشورهای مختلف باشد.

درباره کتاب فرهنگ لغت علوی فارسی - کردی (جلد 1، آ - ب):

فرهنگ‌نویسی بخشی از حوزه علم زبان‌شناسی است که در آن به بررسی معانی، املای صحیح و کاربرد هر واژه پرداخته می‌شود تا به راحتی در دسترس مردم قرار گیرد و بتوانند با جست و جوی کلمات مورد نظرشان اطلاعات لازم درباره آن‌ها را به دست آورند. دامنه فرهنگ‌نویسی مانند زبان بسیار وسیع است و این تلاش و جست و جویی بلاانقطاع است که هرچه در آن پیش بروید باز هم راه‌های جدیدی پیدا می‌شوند و بایستی در آن‌ها قدم بگذارید.

فرهنگ‌نویسی و ثبت کلمات از ضروریات بسیار مهم برای توسعه فرهنگی و پیشرفت تمدن انسان و جامعه است. تالیف فرهنگ‌های گوناگون از آن جهت مهم و لازم است که اگر واژه‌ها یادداشت نشوند، امر فهماندن و فهمیدن در طول زمان دچار مسائل و مشکلات می‌شود و این امر سبب تضعیف فرهنگ شده و آسیب جدی به زبان و ادبیات وارد خواهد آمد. فرهنگ‌نویسی به شیوه‌های نو سابقه طولانی و وسیعی ندارد و تنوع در این زمینه اندک است.

امروزه به سبب ارتباط جوامع مختلف زبان‌ها با یکدیگر مختلط می‌شوند و نوعی تکثرگرایی در زبان به وجود آمده است و این تکثرگرایی زبانی به علت ترقی علم و ارتباطات به یک ضرورت انکارناپذیر تبدیل شده است و فرهنگ‌نویس نیز بایستی این وضعیت را مورد توجه قرار دهد. اکنون زبان‌های کُردی و فارسی اختلاطی از چند زبان است و پاک کردن و غربال نمودن آن‌ها امری محال است. در این کتاب سعی شده است ضمن حفظ امانت‌داری واژه‌هایی که میان مردم و در فرهنگ عامه رایج است درج شود و معادل‌های آن به زبان کردی در مقابل آن‌ها آورد شود.

سید فاخر علوی در تهیه مجموعه چهار جلدی فرهنگ لغت علوی فارسی – کردی (Alavi Dictionary Persian Kurdish) در حدود صد هزار لغت و اصطلاحات گوناگون کردی را از پدر و مادر، دوستان، کتاب‌های مختلف و... گردآوری کرده است و با الهام گرفتن از یک فرهنگ فارسی – انگلیسی کوچک، دست به تهیه این مجموعه زده است که می‌تواند راهی برای ارتباط فارسی‌زبانان و فارسی‌دانان با زبان کردی و مردم کردستان در ایران و همچنین کشورهای ترکیه، عراق، سوریه، ارمنستان و... باشد.

کتاب فرهنگ لغت علوی فارسی - کردی (جلد 1، آ - ب) برای چه کسانی مناسب است؟

استفاده از این کتاب برای پژوهشگران حوزه زبان‌شناسی به ویژه زبان کردی و علاقه‌مندان به مطالعه و یادگیری پیرامون این زبان شیرین، مفید و کاربردی است.

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب فرهنگ لغت علوی فارسی - کردی (جلد 1، آ - ب)
نویسنده
ناشر چاپیانتشارات حسینی اصل
سال انتشار۱۳۹۷
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات۶۹۴
زبانفارسی
شابک978-600-249-126-8
موضوع کتابفرهنگ لغت
قیمت نسخه الکترونیک
۱۹۰۰۰ ت - 3.99 یورو
خرید کتاب الکترونیک

نقد، بررسی و نظرات کتاب فرهنگ لغت علوی فارسی - کردی (جلد 1، آ - ب)

Hemmat .N
۱۴۰۰/۱۱/۱۳
زبان کُردی یکی از دهها زبان بازمانده از گذشته‌ی باستانی ایران و زبان مردم و اقوام «کُرد» ایران و خارج از جغرافیای ایران است که وجه مشترک این مردمان علیرغم پراکندگی‌های جغرافیایی، تکلم به زبان کُردی است.
این زبان از دسته‌ی زبان‌های هند و ایرانی شاخه‌ی غربی است که بعضی آنرا زبان مردمان قوم ماد
در
می‌دانند. ایران و جهان بیش از ۵۰ میلیون نفر به زبان کُردی صحبت کرده که بیشتر این افراد به ترتیب در در کشورهای:
_ ترکیه
_ ایران
_ عراق
_ سوریه
_ جمهوری آذربایجان، آسیای میانه، لبنان، کشورهای اروپایی بویژه آلمان زندگی می‌کنند.
کتاب «فرهنگ کُردی علوی» کتاب مفصل و مبسوطی است که در ۴ مجلد تهیه و تنظیم شده است و دارای اهمیت خاصی در واژه شناسی زبان کُردی است اما با تمام تفصیل دارای ایراداتی محتوایی است:
الف) فرهنگ یاد شده فاقد اطلاعات تاریخی در باره زبان کُردی است.
ب) مؤلف محترم می‌بایستی الفبای کردی، نویسه‌ی خاص این زبان، حروف اصلی و خاص معمول در زبان کُردی را مانند: (ڤ، ێ، ڵ، ۊ ڕ) همراه با تلفظ انگلیسی آن‌ها درج میکردند تا خواننده غیر کُرد، چگونگی تلفظ و ادای کلمات را تشخیص می‌دادند!
ج) شایسته است که مؤلف محترم یک فرهنگ فشرده‌ی یک جلدی از این کتاب تهیه و عرضه می‌ کرد که بیشتر مورد استفاده است چون بسیاری از واژگان این فرهنگ چندان کاربردی در محاورات زبان کُردی نداشته و صرفا دارای ارزش مرجع شناسی است!
د) با این حال ارزش کار و تلاش ارزشمند مؤلف محترم را نمیتوان نادیده گرفت و مساعی ایشان همواره جای شکر وافی و شافی دارد.
با پوزش و احترام
همت نوری
مشاهده همه نظرات ۱

راهنمای مطالعه کتاب فرهنگ لغت علوی فارسی - کردی (جلد 1، آ - ب)

برای دریافت کتاب فرهنگ لغت علوی فارسی - کردی (جلد 1، آ - ب) و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.