معرفی و دانلود کتاب رابطه بین مکان با جرم

عکس جلد کتاب رابطه بین مکان با جرم
قیمت:
18000 تومان - 2.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی کتاب رابطه بین مکان با جرم و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب رابطه بین مکان با جرم و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب رابطه بین مکان با جرم

در کتاب رابطه بین مکان با جرم نوشتۀ علی رزمان، جنبه‌های مختلف اثرگذاری مکان در حقوق کیفری عمومی، اختصاصی و مباحث آیین دادرسی کیفری، تجزیه و تحلیل می‌شود.

اصولاً در حقوق کیفری صرف عمل مجرمانه برای مجازات کافی نیست یعنی اینطور نیست که ملاک مقنن، مثلاً در سرقت یا تخریب، صرف بردن مال یا خراب کردن عمدی باشد، بلکه همیشه عوامل جانبی نیز در نظر یک مقنن برای جرم‌انگاری و تعیین مجازات مورد توجه قرار می‌گیرد. مثلاً مقنن گاهی مواقع سمت مرتکب را از عوامل مشدده در برخی از جرائم می‌داند.

و در نظرش ارتکاب کلاهبرداری توسط یک کارمند دولت نسبت به یک مجرم عادی مستحق مجازات بیشتری می‌باشد و یا ارتکاب جرم در برخی زمان‌های خاص را سبب تشدید مجازات می‌داند اما گاهی مواقع مقنن نگاهی خاص به برخی مکان‌ها دارد و بعضی مکان‌ها را شرط تحقق جرم خاصی می‌داند و یا ارتکاب جرم در برخی مکان‌ها را مشمول کیفیات مشدده می‌داند.

در این قسمت لازم است اشاره‌ای داشته باشیم به اینکه برخی مکان‌ها در دید مقنن دارای یک حرمت و تقدس شرعی است که ارتکاب جرم در آن مکان‌ها بخاطر تقدس شرعی آن مکان مشمول تشدید قرار گرفته، مثلاً از نظر اسلام مسجد یا کعبه دارای تقدس و حرمت بالایی است و طبعاً اگر برخی افراد با ارتکاب جرم این تقدس را لگدمال کنند مجازات آن‌ها با جرمی که خارج از این اماکن ارتکاب می‌یابد فرق می‌کند. و یا برخی مکان‌ها به لحاظ تقدس عرفی که دارند مورد توجه مقنن هستند مثلاً سرقت از منزل، به دلیل شکستن حریم خانه از کیفیات مشدده برای جرم محسوب می‌شود و یا سوگند دروغ در دادگاه خود موجب مجازات سوگند دروغ، می‌شود و یا مکان‌های نظامی بخاطر ضرورت‌های حفاظتی و امنیتی مورد توجه خاص قانونگذار هستند و یا برخی مکان‌ها بخاطر سهولت ارتکاب جرم در آن مکان‌ها مورد توجه مقنن بوده تا با حمایت هرچه بیشتر از آن مکان‌ها ارتکاب جرم را به حداقل برساند مثلاً وفق ماده 658ق. م. ا سرقت از مناطق خاصی از قبیل: مناطق زلزله زده، جنگ زده، سیل زده، آتش سوزی و محل تصادف رانندگی را موجب تشدید مجازات نسبت به ماده: 661 ق. م. 1 دانسته که تبعاً تشدید مجازات بخاطر دفاع کمتر بزه دیده و سهولت ارتکاب جرم در این مکان‌ها بوده.

برای اینکه بتوانیم به هدف خود در کتاب رابطه بین مکان با جرم، نائل شویم لازم است یک تقسیم‌بندی کلی از مکان داشته باشیم و اگر بخواهیم با توجه به وصف مکان‌ها تقسیم‌بندی کلی ارائه دهیم باید چنین بگوییم که: گاه ضرورت حفظ تقدس شرعی و مذهبی یک مکان و گاه ضرورت حفظ آرامش و امن بودن مکان و گاه ضرورت حفاظتی و امنیتی از مکان‌های نظامی و یا اهمیت مالی یک مکان و یا واجد شرایط بحرانی بودن یا اهمیت فرهنگی و یا تاریخی مکان، دلیل توجه خاص قانون‌گذار به آن مکان بوده: و در چنین وضعیتی می‌توان مکان‌های مورد نظر مقنن را به مکان‌های مذهبی - مکان‌های امن - مکان‌های واجد شرایط بحرانی یا خاص - مکان‌های فرهنگی و تاریخی - مکان‌های نظامی و مکان‌های مالی و مکان‌های متفرقه تقسیم‌بندی کنیم.

فهرست مطالب کتاب

مقدمه
فصل اول: کلیات
فصل دوم: مبانی نظری و ادبیات این اثر علمی
فصل سوم: اثر محدود بودن مکان‌ها و ارتکاب جرم
پیوست در قالب پرسشنامه
منابع و مآخذ

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب رابطه بین مکان با جرم
نویسنده
ناشر چاپیانتشارات قانون یار
سال انتشار۱۳۹۵
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات112
زبانفارسی
شابک978-600-8077-50-3
موضوع کتابکتاب‌های حقوقی جزا و جرم شناسی
قیمت نسخه الکترونیک
18000 ت - 2.49 یورو
خرید کتاب الکترونیک

نقد، بررسی و نظرات کتاب رابطه بین مکان با جرم

هیچ نظری برای این کتاب ثبت نشده است.

راهنمای مطالعه کتاب رابطه بین مکان با جرم

برای دریافت کتاب رابطه بین مکان با جرم و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.