معرفی و دانلود PDF کتاب روان شناختی اطلاعات

عکس جلد کتاب روان شناختی اطلاعات
قیمت:
10000 تومان - 2.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی کتاب روان شناختی اطلاعات و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب روان شناختی اطلاعات و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب روان شناختی اطلاعات

کتاب روان شناختی اطلاعات نوشته‌ی جی. ریچارد، نشان می‌دهد افراد چگونه براساس اطلاعات ناقص و مبهم قضاوت می‌کنند همچنین ابزارها و مفاهیم ساده‌ای را برای ارتقای مهارت‌های تحلیلی ارائه می‌دهد.

هدف کتاب حاضر این است که تحلیل‌گران اطلاعات را در دست­یابی به سطح بهتری از عملکرد یاری کنند. بی‌تردید فرآیندهای ذهنی از مسائل مهم و دشواری هستند که موانعی را بر سر راه تحلیل درست اطلاعات پدید می‌آورند. تحلیل اطلاعات نوعی فرآیند ذهنی است، اما ناآگاهی ذهن ما از آنچه انجام می‌دهد، مانع درک آن می‌شود.

یکی از یافته‌های اساسی روان‌شناسی شناخت این است که افراد قادر نیستند بخش زیادی از آنچه را که در ذهنشان رخ می‌دهد، آگاهانه تجربه کنند. بسیاری از فعالیت‌های مرتبط با ادراک، حافظه و پردازش اطلاعات، پیش از هدایت آگاهانه و مستقل از آن، صورت می‌پذیرند. آنچه ناخواسته در خودآگاه شخص ظاهر می‌شود، نتیجه تفکر است، نه فرایند تفکر.

با انجام آزمایش‌های دقیق و حساب‌ شده می‌توان وجود ضعف و خطا در فرآیندهای فکری انسان را اثبات کرد و با به‌ کارگیری آگاهانه ابزارها و تکنیک‌هایی که باید در جعبه ابزار مهارت‌های تحلیلی هر تحلیل‌گر اطلاعاتی یافت شوند آن‌ها را کاهش داد.

وقتی از بهسازی ذهن صحبت می‌شود، معمولاً به کسب اطلاعات یا دانش یا نوع تفکراتی اشاره دارد که هر فرد باید داشته باشد، نه عملکرد واقعی ذهن. همچنین شما وقت زیادی را صرف نظارت بر شیوه تفکر خود و مقایسه آن با آرمان متعالی‌تر نمی‌کنید. منظور از بهسازی تحلیل اطلاعات نیز کیفیت نگارش، انواع فرآورده‌های تحلیلی، روابط میان تحلیل‌گران اطلاعات و مصرف‌کنندگان آن و سازماندهی فرایند تحلیل است و توجه چندانی به بهسازی شیوه تفکر تحلیل‌گران ندارد.

در بخشی از کتاب روان شناختی اطلاعات می‌خوانیم:

شناخت ماهیت ادراک، تأثیر مهمی بر شناخت محدودیت‌های تحلیل اطلاعات دارد. شرایطی که در آن، ادراک صحیح بیشترین دشواری را دارد دقیقاً همان شرایطی است که معمولاً بر امر تحلیل اطلاعات حاکم است؛ یعنی برخورد با وضعیت‌های بسیار مبهم، براساس اطلاعاتی که در قالب اجزای جداگانه و تحت فشار برای قضاوت ابتدایی پردازش شده است. چنین شرایطی زمینه ادراک نادرست را فراهم می‌آورد.

تحلیل اطلاعات، راهی برای توضیح ناشناخته‌هاست و طبق تعریف می‌توان گفت که فرایند تحلیل اطلاعات تقریباً با وضعیت‌های به‌ شدت مبهم سر و کار دارد. همان‌گونه که اشاره شد، هر چه ابهام محرک‌ها بیشتر باشد، میزان تأثیر انتظارات و تصاویر از پیش موجود بر نحوه ادراک آن محرک‌ها بیشتر خواهد بود. به همین دلیل با وجود حداکثر تلاش برای بی‌طرف‌ ماندن، احتمالاً میزان تأثیری که پیش‌پندارهای خود تحلیل‌گران اطلاعاتی بر فرآورده تحلیلی می‌گذارند در این حوزه خاص بیش از سایر حوزه‌هاست؛ چرا که در حوزه‌های دیگر، اطلاعات تحلیل‌گر ابهام و ناهم‌خوانی کمتری دارد.

فهرست مطالب کتاب

بخش اول: نظام فکری ما
فصل اول: تفکر درباره تفکر
فصل دوم: ادراک اطلاعاتی
فصل سوم: حافظه اطلاعاتی
بخش دوم: ابزارهای تفکر
فصل چهارم: راهبردهای قضاوت تحلیلی عبور از مرز اطلاعات ناقص
فصل پنجم: آیا واقعاً به اطلاعات بیشتری نیاز دارید؟
 فصل ششم: ذهن خلاق و بدیع.
فصل هفتم: ساختارمندی تحلیل اطلاعات
بخش سوم: سوگیری‌های روانی - اطلاعاتی
فصل هشتم: سوگیری اطلاعاتی چیست؟
فصل نهم: سوگیری‌های رایج در ارزیابی شواهد
فصل دهم: سوگیری‌های رایج در ادراک و روابط علت‌ و معلولی

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب روان شناختی اطلاعات
نویسنده
مترجممحمد حیدری
ناشر چاپیانتشارات دانشگاه عالی دفاع ملی تهران
سال انتشار۱۳۹۸
فرمت کتابPDF
تعداد صفحات192
زبانفارسی
شابک978-622-248-067-7
موضوع کتابکتاب‌های روانشناسی بزرگسالان، کتاب‌های علوم اجتماعی
قیمت نسخه الکترونیک
10000 ت - 2.49 یورو
خرید کتاب الکترونیک

نقد، بررسی و نظرات کتاب روان شناختی اطلاعات

Younes Porki
۱۳۹۹/۳/۶
واقعا جدا از اینکه نذاشتین فقط کلمه عالی رو بنویسم میخوام بگم در کل خوب بود راحت و آسان همه چی در دسترس بود
مشاهده همه نظرات 1

راهنمای مطالعه کتاب روان شناختی اطلاعات

برای دریافت کتاب روان شناختی اطلاعات و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.