معرفی و دانلود کتاب صوتی سرگذشت حاجی بابای اصفهانی

عکس جلد کتاب صوتی سرگذشت حاجی بابای اصفهانی
قیمت:
98000 تومان - 10.49€
خرید کتاب صوتی
۳۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی کتاب صوتی سرگذشت حاجی بابای اصفهانی و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب صوتی سرگذشت حاجی بابای اصفهانی و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب صوتی سرگذشت حاجی بابای اصفهانی

کتاب صوتی سرگذشت حاجی بابای اصفهانی اثری داستانی از جیمز موریه، سیاستمدار فقید اهل بریتانیاست. وقایع این کتاب حول محور زندگی پرماجرای جوانی اصفهانی می‌گردد. اینجا لازم است به این نکته نیز اشاره کنیم که ترجمه‌ی میرزا حبیب اصفهانی از متنِ موریه، به گمان اغلب صاحب‌نظران، از نخستین شاهکارهای نثر معاصر فارسی محسوب می‌شود.

درباره کتاب صوتی سرگذشت حاجی بابای اصفهانی

اندک آشنایی با تاریخ معاصر ایران کافی است تا بدانیم که این سرزمین کهن در دوران حکمرانی شاهان سلسله‌ی قاجار، اسیر سلسله‌ای از بلاها و دشواری‌ها بوده است. درست در زمانی که ملل غربی با خیزی بلند به سوی قله‌های پیشرفت اقتصادی و توسعه‌ی سیاسی گام برمی‌داشتند، فرهنگ و تمدن ایرانی، به سرعت در سراشیبی تباهی روان بود. البته در این میان بارقه‌هایی از امید نیز وجود داشت. هر از گاه مردان و زنانی فاضل و روشن‌اندیش یافت می‌شدند و با نقد مناسبات حاکم بر جامعه‌ی ایران آوای تجددخواهی سر می‌دادند. با این حال، چشم‌انداز کلی ایران، همچون بسیاری از همسایگانش، نویدبخش نمی‌نمود.

امروزه، با نگاه به گذشته‌ی خود، ناگزیر از فهم عللی هستیم که ما را از مسیر پیشرفت و ترقی بازداشتند. در همین راستا، نخستین گام شناخت تحولات جامعه‌ی ایرانی در طول زمان است. در این میان، مطالعه‌ی متون به‌جامانده از گذشته می‌تواند ثمربخش و راهگشا باشد. به همین بهانه، مایلیم از شما دعوت کنیم تا شنونده‌ی نسخه‌ی صوتی کتابی نام‌آشنا باشید: سرگذشت حاجی بابای اصفهانی (The Adventures Of Hajji Baba Of Ispahan)، نوشته‌ی جیمز موریه.

اثر نامبرده را با کمی اغماض می‌توان یک رمان نامید؛ چرا که حوادث روایت‌شده در آن بیش از هر چیز برگرفته از تخیل نویسنده‌اند. با این حال، با آغاز مطالعه‌ی کتاب، به سرعت درخواهیم یافت که هم داستان و هم شخصیت‌های آن، از واقعیات جاری در ایرانِ زمان قاجار اقتباس شده‌اند.

در کتاب سرگذشت حاجی بابای اصفهانی به داستان مردی جوان از طبقه‌ی عوامِ اصفهان گوش خواهید سپرد که بر اثر حوادثی اجتناب‌ناپذیر، به خدمت تاجری ترک درمی‌آید و اندک زمانی پس از آن، به یاری قضا و قدر، به دربار شاه قاجار راه پیدا می‌کند و این‌چنین، خود را در معرض انواع خدعه‌ها و دسیسه‌ها می‌بیند. قدر و اهمیت کتاب سرگذشت حاجی بابای اصفهانی، نخست در گزارش انتقادی‌‌اش از وضعیت سیاسی - اجتماعی ایران در عهد قاجار، و دوم، در اهمیت ترجمه‌ی آن بر تحولات نثر معاصر فارسی است.

سخن را به درازا نکشانیم: اگر می‌پندارید که امروزه خواندن متونی چون سرگذشت حاجی بابای اصفهانی عاری از جذابیت به نظر می‌رسد، یقین داشته باشید که در اشتباه هستید!

کتاب صوتی سرگذشت حاجی بابای اصفهانی مناسب چه کسانی است؟

کتاب سرگذشت حاجی بابای اصفهانی را به دو گروه از مخاطبین پیشنهاد می‌کنیم: نخست، دوست‌داران داستان‌های برخوردار از تم اجتماعی، و دوم، علاقه‌مندان به آشنایی بیشتر با سیر تحول نثر معاصر فارسی.

با جیمز موریه بیشتر آشنا شویم

جیمز موریه (James Justinian Morier) سیاستمدار و نویسنده‌ی اهل بریتانیا بود که در قرن نوزدهم می‌زیست. او در دوران حکومت فتحعلی‌شاه از سوی دولت انگلستان مسئول امور سیاسی این کشور در ایران شد. موریه پس از بازگشت به وطن، شناخت خود از جامعه‌ی ایرانی را در قالب نوشته‌هایی داستان‌گونه، به مخاطبین انگلیسی‌زبان عرضه داشت. مهم‌ترینِ این نوشته‌ها کتابی است موسوم به «سرگذشت حاجی بابای اصفهانی».

در بخشی از کتاب صوتی سرگذشت حاجی بابای اصفهانی می‌شنویم

تقسیم اسرا از یک جهت به خیر ما واقع شد، که من و عثمان آقا با هم به حصه‌ی ترکمانی دیوپیکر افتادیم که ذکر خیرش رفت. اسم این مرد ارسلان سلطان و سردار اولین قبیله بود که در فرود آمدن از کوه بدان رسیدیم. چادرهای آن قبیله در سایه‌ی دره‌ی عمیق، بر کنار آب روان، از کوه‌های اطراف، آب‌ها بدان‌جا ریزان، سراپا چراگاه از گاو و گوسفند مالامال بود. ما در آنجا ماندیم و سایر هم‌دردان و همراهان را دوردست‌تر از ما در میان قبایل پراکنده ساختند. چون چشم خیمگیان قبیله از دور به افتاد، با آوازهای بلند شادی و خرمی به خیرباد قدم اسیرآوران و تماشای اسیران از خیمه‌ها بیرون تاختند و سگان پرپشم و پیله از دیدن ما بیگانگان به پارس و هجوم پرداختند. چنان‌که کم مانده بود ما را پاره‌پاره سازند...

فهرست مطالب کتاب صوتی

نمونه
16 دقیقه
قسمت اول
23 دقیقه
قسمت دوم
28 دقیقه
قسمت سوم
19 دقیقه
قسمت چهارم
31 دقیقه
قسمت پنجم
29 دقیقه
قسمت ششم
21 دقیقه
قسمت هفتم
32 دقیقه
قسمت هشتم
23 دقیقه
قسمت نهم
31 دقیقه
قسمت دهم
31 دقیقه
قسمت یازدهم
23 دقیقه
قسمت دوازدهم
34 دقیقه
قسمت سیزدهم
31 دقیقه
قسمت چهاردهم
28 دقیقه
قسمت پانزدهم
27 دقیقه
قسمت شانزدهم
31 دقیقه
قسمت هفدهم
30 دقیقه
قسمت هجدهم
24 دقیقه
قسمت نوزدهم
23 دقیقه
قسمت بیستم
21 دقیقه
قسمت بیست و یکم
19 دقیقه
قسمت بیست و دوم
30 دقیقه
قسمت بیست و سوم
22 دقیقه
قسمت بیست و چهارم
19 دقیقه
قسمت بیست و پنجم
36 دقیقه
قسمت بیست و ششم
27 دقیقه
قسمت بیست و هفتم
33 دقیقه
قسمت بیست و هشتم
24 دقیقه
قسمت بیست و نهم
24 دقیقه
قسمت سی‌ام
36 دقیقه
قسمت سی و یکم
27 دقیقه
قسمت سی و دوم
25 دقیقه
قسمت سی و سوم
26 دقیقه
قسمت سی و چهارم
27 دقیقه
قسمت سی و پنجم
29 دقیقه
قسمت سی و ششم
30 دقیقه
قسمت سی و هفتم
31 دقیقه
قسمت سی و هشتم
23 دقیقه
قسمت سی و نهم

مشخصات کتاب صوتی

نام کتابکتاب صوتی سرگذشت حاجی بابای اصفهانی
نویسنده
مترجممیرزا حبیب اصفهانی
گویندهامید تقوی
ناشر چاپیانتشارات نگاه
ناشر صوتی آوانامه
سال انتشار۱۴۰۱
فرمت کتابMP3
مدت۱۷ ساعت و ۲۵ دقیقه
زبانفارسی
موضوع کتابکتاب صوتی داستان و رمان خارجی، کتاب‌های داستان و رمان خارجی
قیمت نسخه صوتی
98000 ت - 10.49 یورو
خرید کتاب صوتی

نقد، بررسی و نظرات کتاب صوتی سرگذشت حاجی بابای اصفهانی

فاطمه رحیمی
۱۴۰۲/۱/۱۱
درست است که افراد اندیشمند وبرجسته در تاریخ کشورمان فراوان داشتیم ولی فرهنگ عمومی ضعیف بوده این را می‌شود در کتاب‌های دیگر تاریخی نیز فهمید وبدیهی است مردمی که دائما تحت تحقیر وتوهین وتنبیه بدنی حتی برای افراد سرشناسش باشند به حقوق خود آشنا نباشند در فقر مطلق بسر ببرند وپادشاهان بی خرد بر آن‌ها از حاکم باشدبهتر این نمی‌شوند در دهه‌های اخیر فرهنگ عمومی خیلی بهتر شده ولی اصلا کافی نیست مسائل اقتصادی وسیاست‌های مالی خیلی تاثیر بر شیوه زندگی گذاشته واز طرفی فرهنگ عمومی امری است مربوط به جریان زندگی وتدریجی و گاه زیر پوستی وتحکم را برنمی تابد اگرچه آسیب شناسی کارشناسان همیشه لازم است کتاب را دوست داشتم انشای مترجم خیلی جالب توجه بود ولازم است دامنه لغات فارسی خواننده پر بار باشد همچنین نثر آهنگین گاه همراه با نظم و گویندگی مسلط از زیبایی این کتاب است
مادرم فاطمه دِل سَبُک
۱۴۰۲/۷/۲۵
کتاب نشان داد وقتی جامعه‌ای فقیر باشد یا به سمت فقر حرکت کند اخلاق نیز در همه اقشار و طبقات نیز به سمت قهقهرا می‌رود همانگونه که هم اکنون نیز شاهدِ آن هستیم! درباره جنگ ایران و روس شاید چیزی شبیه به طنز بود, خدمات و رشادت‌های عباس میرزا ولیعهد در تاریخ ثبت شده است. در پایان باید توجه داشت که از نه بدشانسی فتحعلی شاه, روسیه تزاری بسیار قدرتمند بود. تنها ایران بلکه ارتش ۵۰۰ هزار نفری فرانسه به رهبری ناپلئون بناپارت نیز شکست خورد و بیش از ۴۲۰ هزار سرباز فرانسوی توسط سرما و نیروهای روسی قتل عام شدند.
مریم اسماعیلی
۱۴۰۱/۵/۲۷
کتابی شیرین و جذاب است که به لایه‌های زیرین تفکری جامعه ایران در حدود ۲۰۰ سال پیش پرداخته‌ است.
درست و غلط بسیاری از وقایع که راوی بیان می‌کند مشخص نیست ولی کلیت موضوعات مطرح شده قابل تامل است.
کاش هر ایرانی این کتاب را بخواند یا بشنود.
چرا که دانستن نگاه و تفکر دیگران در مورد باورها، عقاید و زندگی ما می‌تواند راه‌گشای ما برای بهتر زیستن باشد.
انسیه عرفان
۱۴۰۲/۲/۸
تنها چیزی که باعث شد تا آخر کتاب رو گوش بدم، علاقه من به زبان نسبتاً ادبی در متن این کتاب بود، وگرنه خود داستان چندان چنگی به دل نمی‌زنه، ضمن اینکه خالی از غرض‌ورزی هم نیست و دیدگاهی مغرضانه‌ و بی‌وجه برای تحقیر شرقی‌ها، مخصوصاً ایرانی‌ها، و تعظیم غربی‌ها داره.
"Shahram "
۱۴۰۲/۴/۱۲
بسیار جذاب و با زمینه جالب طنزگونه هست، اوضاع مملک در ان روزگار رو از نگاه نویسنده سرگذشت توضیح میده، واقعا در زمره بهترین سرگذشت نوشته‌های ایران هست. یه جاهایی بنظر میاد دخل و تصرف در زمان چندبار ترجمه صورت گرفته اما بصورت کلی قابل تامل و مقبول شنیدن هست
Monir Naghikhani
۱۴۰۱/۵/۲۶
بسیار بسیار کتاب جالبی بود، واقعا که جهل چیز بدیست، میتوانم بگویم واقعا دنیا بخصوص ایران خیلی پیشرفت کرده، گوینده عالی موزیک عالی، کمی غصه خوردم که تمام شد، نمیدانم جلد دوم هم دارد یا خیر، به هرحال بسیار سپاسگزارم از شما دوستان عزیز، خسته نباشید.
دیانا دیانتی
۱۴۰۱/۸/۲۴
کتاب با زبان دوره گذشته است و برخلاف انتظاری که از معرفی کتاب داشتم از آب در آمد. بیشتر انتظار می‌رفت در مورد فرهنگ مردمان گذشته ایران صحبت کند، البته اشاره‌ای کرده بود ولی بیشتر به حاشیه رفته بود.
خوشم نیامد.
غزال ایلخانی‌زاده
۱۴۰۱/۱۰/۲۵
این کتاب بینظیر بود... کتابخوان هم عاااالی.
جیمز موریه (کلا انگلیسی‌ها) چنان ایرانی‌ها رو خوب شناخته بوده که فکر میکنم ۷ پشت ایرانی بوده... 👌🏼
زینب زمانی
۱۴۰۲/۵/۷
زیبا و دلنشین و جذاب بود…مهمتر اینکه چقدر سیاستهای رفتاری ما ایرانیان تغییر نکرده و همانی هستیم که بوده ایم!
منا سعیدپور
۱۴۰۱/۱۲/۶
این کتاب عالی ست، چه از لحاظ موضوع چه از لحاظ گویندگی... از نظر من آوانامه همیشه قابل تحسین هست.
علی موسوس
۱۴۰۱/۱۰/۱۰
کتاب جذابی بود. فکر کنم به عمد بعضی از وقایع و حرکات اشخاص توسط انگلیسی‌ها اضافه شده است.
شادی حبیب
۱۴۰۱/۱۰/۱
بسیار کتاب عالی و جذابی بود که با خوانش فوق العاده راوی زیباتر هم شده بود
مریم حاجی مهدی
۱۴۰۱/۶/۳
بسیار دلنشین بود از تمام لایه‌های جامعه به زبان شیوا گفته شده
آرش شاهکار
۱۴۰۱/۵/۴
با سلام
کتاب فوق العاده زیبا و عالی است.
سید محمود قماشی
۱۴۰۱/۱۲/۲۳
کتاب خوبی بود ولی‌ی جاهایی به نظرم از واقعیت دور بود
مشاهده همه نظرات 16

راهنمای مطالعه کتاب صوتی سرگذشت حاجی بابای اصفهانی

برای دریافت کتاب صوتی سرگذشت حاجی بابای اصفهانی و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.