معرفی و دانلود کتاب تولد دوباره زمان: از بحران در فیزیک تا آینده گیتی

عکس جلد کتاب تولد دوباره زمان: از بحران در فیزیک تا آینده گیتی
قیمت:
10000 تومان - 1.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی کتاب تولد دوباره زمان و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب تولد دوباره زمان و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب تولد دوباره زمان: از بحران در فیزیک تا آینده گیتی

لی اسمولین در کتاب تولد دوباره زمان در مورد ماهیت زمان در فیزیک نیوتنی، نسبیت، مکانیک کوانتوم و گرانش‌ کوانتومی حلقه صحبت می‌کند و به طرز حیرت‌انگیزی برهان‌هایی ژرف با بیانی بسیار ساده علیه موجودیت زمان در جهان ارائه کرده و در نهایت نظر خود را مطرح می‌نماید.

درباره کتاب تولد دوباره زمان:

زمان چیست؟ این پرسش فریبنده‌ی ساده هنگامی که به‌طور ژرف اصول گیتی را می‌کاوید در برابر علم سر برمی‌آورد. تمامی اسرار پیش‌روی فیزیک‌دانان و کیهان‌شناسان - از ازل تا آینده گیتی، از معماهای فیزیک‌ کوانتومی گرفته تا یکپارچه‌سازی نیروها و ذرات - به ماهیت زمان بازمی‌گردند. پیشرفت علم با کنار زدن توهمات مشخص می‌شود. ماده به نظر هموار می‌رسد اما از اتم‌ها ساخته‌ شده است. به نظر می‌رسد که اتم‌ها تقسیم‌ناپذیرند اما از پروتون‌ها، نوترون‌ها و الکترون‌ها ساخته شده‌اند که دو تای نخست، از ذرات بنیادی‌تری به نام کوارک تشکیل شده‌اند. به نظر می‌رسد خورشید به دور زمین می‌چرخد، اما برعکس است - هنگامی‌که بدین نتیجه رسیدید، مشخص می‌شود که همه چیز نسبت به همه چیز دیگر حرکت می‌کند.

زمان فراگیرترین جنبه‌ی تجربه روزمره ما است. هر آنچه که می‌اندیشید، احساس می‌کنید یا انجام می‌دهید، وجودش را به شما یادآوری می‌کند. شما جهان را چونان جریانی از لحظات که زندگی‌تان را تشکیل می‌دهند، درک می‌کنید. اما فیزیک‌دانان و فیلسوفان از مدت‌ها پیش یادآور شده‌اند (و بسیاری چنین فکر می‌کنند) که زمان توهم نهایی است.

بخش بیشتر کتاب تولد دوباره زمان (Time reborn) بحث علمی در راستای باور به واقعیت زمان است. اگر شما یکی از بسیارانی هستید که بر این باورید زمان توهمی بیش نیست، هدف لی اسمولین تغییر ذهنیت‌ شماست. اگر پیش از این باور داشتید که زمان واقعی است، نویسنده دلایل بهتری برای این باورتان ارائه می‌کند.

اثر پیش رو کتابی برای همه است، زیرا هیچ‌کس نیست که اندیشه‌اش درباره‌ی گیتی با چگونگی نگرش او به زمان شکل نگرفته باشد. حتی اگر هرگز به آن فکر نکرده باشید، اندیشه شما - زبانی که اندیشه‌های خود را با آن بیان می‌کنید- با ایده‌های متافیزیکی باستان درباره زمان درآمیخته است. هنگامی که این دیدگاه انقلابی را که زمان واقعی است، بپذیرید؛ آنگاه نحوه‌ی اندیشیدن شما درباره‌ی هر چیز دیگری تغییر خواهد کرد. به ویژه، تمایل خواهید داشت که آینده را به گونه‌ای جدید ببینید، که هم فرصت‌ها و هم تهدیدات پیش روی گونه‌ی بشر را مشخص می‌نماید.

نکوداشت‌های کتاب تولد دوباره زمان:

- کتاب اسمولین، ترکیبی از علوم، فلسفه و داستان‌های علمی، در یک لحظه سرگرم‌کننده، قابل تأمل، افسانه جاه‌طلبانه و افسانه‌ای گمانه‌زنی است. (New York Times)
- بهترین تحلیل در مورد ماهیت زمان از نظر فیزیک در یک کتاب علوم عامیانه است که تاکنون دیده‌ام. (Popular Science)
- یک مورد پرانرژی برای تغییر الگو که می‌تواند تغییرات خسته‌کننده‌ای در نحوه تجربه جهان ما ایجاد کند. (Publishers Weekly)
- بحث‌برانگیز، اصیل و مغشوش‌کننده است. (The New York Review of Books)
- ارزیابی مجدد متفکرانه و پیچیده از نقش زمان در جهان... سیل ایده‌هایی از یک متفکر پرتخیل! (Kirkus)
- با جسارت کمیاب مفهومی، اسمولین چشم‌انداز جدیدی برای نظریه کیهان‌شناسی مطرح می‌کند... (Booklist)

کتاب تولد دوباره زمان برای چه کسانی مناسب است؟

نویسنده در این کتاب به شکل استادانه‌ای شما را با پیچ ‌وخم‌های نظریه‌های فیزیک آشنا می‌نماید. نگاه عمیق و زیبای او به فیزیک، دیدگاه نوینی را پیش روی نه تنها مخاطب غیرمتخصص بلکه دانشجویان و اساتید فیزیک می‌گشاید.

با لی اسمولین بیشتر آشنا شویم:

لی اسمولین (Lee Smolin) فیزیکدان نظری آمریکایی در ششم ژوئن سال 1955 متولد شد. او یکی از اعضای هیئت علمی مؤسسه‌ای در رابطه با فیزیک نظری و همچنین عضو هیئت علمی فارغ‌التحصیل گروه فلسفه دانشگاه تورنتوست. وی در دانشگاه واترلو به تدریس فیزیک می‌پردازد.

اسمولین در کتابش با نام مشکل فیزیک نظریه رشته را به عنوان یک تئوری علمی سودمند مورد انتقاد قرار داد. اسمولین در تئوری گرانش کوانتومی، به‌خصوص رویکردی که با نام گرانش کوانتومی خوانده می‌شود همکاری کرده است. او به تحقیق و پژوهش در زمینه کیهان‌شناسی، نظریه ذرات ابتدایی، مبانی مکانیک کوانتومی و زیست‌شناسی نظری علاقه بسیاری دارد.

در بخشی از کتاب تولد دوباره زمان می‌خوانیم:

شاید تعجب کنید که یک کشف ریاضی چه ربطی به کشفی در گرانش دارد. در اینجا خارج شدن از موضوع ضروری است، چراکه ریاضیات به همان اندازه گرانش در مرکز رمز و راز زمان است و نیاز داریم که در یک مورد ساده، مانند اجسام در حال سقوط در امتداد منحنی‌ها، چگونگی ارتباط ریاضیات با طبیعت را مشخص نماییم. در غیر این صورت، هنگامی که پا به عصر حاضر می‌گذاریم و با عباراتی نظیر این روبه‌رو می‌شویم که «گیتی یک خمینه‌ی فضایی چهار بعدی است»، آشفته خواهیم شد. بدون داشتن معیارهایی، طعمه‌های آسانی برای عوام‌فریبانی خواهیم بود که می‌خواهند تخیلات متافیزیکی افراطی را در قالب علم به ما بفروشند.

گرچه در طبیعت هرگز دایره‌ها و سهمی‌های کاملی یافت نمی‌شوند، اما آن‌ها یک ویژگی را با اشیاء طبیعی به اشتراک می‌گذارند: مقاومت در برابر دستکاری‌ شدن توسط توهم و خواست ما. عدد پی - نسبت محیط دایره به قطر آن - یک ایده است. اما به محض ابداع این مفهوم، مقدار آن به ویژگی عینی تبدیل گشت، چیزی که باید با استدلال بیشتری کشف شود. تلاش‌هایی صورت‌ گرفته که برای مقدار پی، قانونی وضع شود که سوءتفاهم ژرفی را آشکار ساخته‌اند. با هیچ میزان آرزویی نمی‌توان مقدار پی را تغییر داد. این مطلب در مورد سایر خواص منحنی‌ها و اشیاء دیگر ریاضیات نیز صادق است؛ این اشیاء همانی می‌باشند که هستند، و در مورد خواص آن‌ها می‌توانیم پنداری درست یا نادرست داشته باشیم اما نمی‌توانیم آن‌ها را تغییر دهیم.

بیشتر ما با ناتوانی خود در پرواز کنار آمده‌ایم. در نهایت پذیرفته‌ایم که بر بسیاری از جنبه‌های طبیعت تأثیری نداریم. اما کمی شگفت‌آور نیست ‌که مفاهیمی فقط در ذهن ما وجود داشته باشند که خواص آن‌ها به همان اندازه چیزهایی که در طبیعت هستند، عینی و مصون از اراده ما باشند؟ ما منحنی‌ها و اعداد ریاضی را ابداع می‌کنیم، اما به محض ابداع، دیگر نمی‌توانیم آن‌ها را تغییر دهیم.

فهرست مطالب کتاب

مقدمه مترجم
پیشگفتار
مقدمه
بخش اول: وزن کردن: طرد زمان
فصل اول: سقوط
فصل دوم: ناپدید شدن زمان
فصل سوم: بازی پرت کن و بگیر
فصل چهارم: فیزیک در جعبه
فصل پنجم: طرد نوآوری و شگفتی
فصل ششم: نسبیت و جاودانگی
فصل هفتم: کیهان‌شناسی کوانتومی و پایان زمان
بخش دوم: نور: تولد دوباره زمان
میان پرده: نارضایتی اینشتین
فصل هشتم: مغالطه کیهان‌شناختی
فصل نهم: چالش کیهان‌شناختی
فصل دهم: اصولی برای یک کیهان‌شناسی نوین
فصل یازدهم: فرگشت قوانین
فصل دوازدهم: مکانیک کوانتوم و آزادی اتم
فصل سیزدهم: نبرد میان نسبیت و کوانتوم
فصل چهاردهم: تولد دوباره زمان از نسبیت
فصل پانزدهم: برآمدن زمان
فصل شانزدهم: حیات و مرگ گیتی
فصل هفدهم: تولد دوباره زمان از گرما و نور
فصل هجدهم: فضای نامتناهی یا زمان نامتناهی؟
فصل نوزدهم: آینده زمان
کلام پایانی: اندیشیدن درباره‌ی زمان
پی‌نوشت‌ها
کتاب‌شناسی
سپاسگزاری‌ها
واژه‌نامه انگلیسی به فارسی
درباره‌ی نویسنده

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب تولد دوباره زمان: از بحران در فیزیک تا آینده گیتی
نویسنده
مترجمداود مجیدی
ناشر چاپیانتشارات صالحیان
سال انتشار۱۳۹۹
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات452
زبانفارسی
شابک978-622-214-652-8
موضوع کتابکتاب‌های فیزیک
قیمت نسخه الکترونیک
10000 ت - 1.49 یورو
خرید کتاب الکترونیک

نقد، بررسی و نظرات کتاب تولد دوباره زمان

Abbas jamshidi
۱۴۰۲/۱/۱۷
زمان را برخی بزرگترین راز هستی گفته‌اند و موضوعی مشترک و میان رشته‌ای برای رشته‌های فیزیک، فلسفه، متافیزیک، روانشناسی و... میباشد.
نویسنده بطور اتفاقی جنبه‌ای خاص از زمان را در میابد_یا بقول خودش کشف می‌کند.
و از آن پل عبوری میسازد بداخل دژ زمان.
همینکه نویسنده نظری مشابه نظرات بورس و رایج دیگر کتابها عرضه نمی‌کند این کتاب را خاص مینماید.
حمیدرضا میرزاصادقی
۱۴۰۲/۵/۱۴
کتابهای مربوط به فیزیک و زمان و فضا در کل جالب توجه هستند و تا فصل اول هنوز مطلب خیلی شگفت‌آوری بیان نشده، پاورقی شماره ۴۸ نیز speriment نوشته شده که غلط است و experiment باید باشد. در ادامه ببینم چه مطالبی می‌آید...
Sadaf Gazan
۱۴۰۲/۳/۲۹
درکل کتاب خوب و جامع‌ای هستش و راجب زمان خیلی خوب توضیح می‌ده و باعث میشه که درک راحت تر و بهتری از توصیف زمان و چگونگی پیدایشش پیدا کنی
mohammadreza khalvandi
۱۴۰۱/۹/۲۶
خودم فیزیک خوندم لذتبخش بود
Ali heydari
۱۴۰۱/۶/۱۴
کتاب تولد دوباره زمان خیلی عالیه
مشاهده همه نظرات 5

راهنمای مطالعه کتاب تولد دوباره زمان

برای دریافت کتاب تولد دوباره زمان و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.