معرفی و دانلود کتاب صوتی رباعی‌های خیام

عکس جلد کتاب صوتی رباعی‌های خیام
قیمت:
15000 تومان - 3.49€
خرید کتاب صوتی
۴۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی کتاب صوتی رباعی‌های خیام و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب صوتی رباعی‌های خیام و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب صوتی رباعی‌های خیام

کتاب صوتی رباعی‌های خیام مجموعه‌ای از سروده‌های درخشانِ حکیم، فیلسوف و ریاضی‌دان بلندآوازه‌ی ایرانی، عمر خیام نیشابوری است. تعداد این رباعی‌ها البته پرشمار نیست، اما غنای آنها چنان مسحورکننده و کم‌نظیر است که صاحب‌نظران را مجاب کرده تا خیامِ شاعر را به لحاظ ارج و عظمت، همپایه‌ی خیامِ دانشمند بدانند. گفتنی‌ست که راوی اثر حاضر بازیگر فقید کشورمان، مرحوم سعید کنگرانی بوده است.

درباره کتاب صوتی رباعی‌های خیام:

بزرگ‌ترین سوال درباره‌ی شعرِ عمر خیام (Omar Khayyam)، احتمالاً این است: چگونه در سرزمینی که مهد بزرگ‌ترین شعرای جهان بوده است، شاعری توانسته با تعداد انگشت‌شماری رباعی، نام خویش را به عنوان یکی از بزرگ‌ترین ادبا جاودانه سازد؟ راستی که جادوی خیامِ شاعر چیست و در کجاست؟

برای پاسخ به پرسش مطرح‌شده بسیار تحقیقات انجام گرفته و صدالبته انجام خواهد گرفت. با این حال، در نهایت بهترین کار این است که هر فارسی زبانی، خود به تنهایی در رباعیات خیام غرق شود و پاسخِ شخصی خویش به این سوال را بجوید. شعر خیام برخوردار از ویژگی‌های خاصی است که تفسیر و برداشت از آن را در نظر هر مخاطبی، متفاوت از دیگری می‌سازد؛ این امر بیشتر از همه ناشی از مضامین پربسامد در رباعیات خیام است؛ مضامینی چون مرگ و فناپذیری، پرسش از معنای آفرینش، لزوم لذت‌جویی و زندگی کردن در لحظه و ... که همگی اگرچه موضوعاتی جهان‌شمول و مربوط به تمام افراد بشرند، با این حال در ذهن و زندگی هر فرد به شیوه‌ای خاص و متفاوت مطرح می‌شوند.

به همین خاطر است که برخی رباعیات خیام را نومیدانه می‌دانند، و برخی دیگر سرشار از شور و اشتیاق به زندگی؛ بعضی خیام را مومنی با ذهنی پرسشگر می‌پندارند، و بعضی دیگر، رندی که ابایی از کفر گفتن نیز نداشته است. شما نیز این فرصت را دارید تا در کتاب صوتی رباعی‌های خیام که با صدای مرحوم سعید کنگرانی قرائت گشته، به اشعار این مرد بزرگ و همچنان ناشناخته، این یگانه فیلسوف/شاعرِ تاریخ ادب پارسی گوش بسپارید و تصویری خاص خود از وی در ذهن بسازید.

کتاب صوتی رباعی‌های خیام مناسب چه کسانی است؟

تمام دوست‌داران ادبیات کلاسیک فارسی می‌توانند مخاطب این کتاب صوتی باشند.

با عمر خیام نیشابوری بیشتر آشنا شویم:

این حکیم بزرگ به سال 439 هجری در نیشابور دیده به جهان گشود. خیام نابغه‌ای بود که در عرصه‌های علمی و فکری مختلفی فعالیت کرد و رساله نوشت. او ریاضیدان، شاعر، فیلسوف، و منجم بود؛ دستاورد بزرگش در هندسه‌ی اقلیدسی (حل معادلات درجه سوم) و همچنین تنظیم یکی از دقیق‌ترین تقویم‌ها (تقویم جلالی)، نام او را به عنوان عالمی بزرگ در سرتاسر جهان مشهور گردانیده است.

درباره‌ی اشعار خیام همواره اختلاف‌نظرها و دشواری‌های فراوانی وجود داشته است. اما واقعیت این است که عمده‌ی رباعیاتی که به نام خیام به ما رسیده، در حقیقت متعلق به شاعرانی غیر از او بوده‌اند. با این حال مصححان و ادیبان برجسته‌ای چون محمدعلی فروغی و صادق هدایت، تعداد قابل توجهی از رباعی‌هایی را که می‌توان با اطمینانی نسبی از خیام دانست، تشخیص داده و در آثار تحقیقی خود معرفی نموده‌اند.

رباعیات خیام عمدتا مضمونی فلسفی داشته و زبان آن‌ها ساده و خالی از تکلف است. لازم به ذکر است که ترجمه‌ی انگلیسی اشعار او که سال‌ها پیش توسط فیتزجرالد صورت گرفته، نقش به‌سزایی در شناخت بیشتر زندگی این شاعر بزرگ در غرب داشت.

سعید کنگرانی که بود؟

او از بازیگران مطرح عرصه‌ی سینما و تلویزیون ایران بود. نخستین نقش‌آفرینی جدی‌اش، پیش از انقلاب در فیلم رضا موتوری صورت گرفت. پس از آن همکاری‌هایی ماندگار با سینماگران موج نو سینمای ایران، از جمله داریوش مهرجویی (در فیلم دایره مینا) داشت. به یادماندنی‌ترین بازی‌اش اما به گمان بیشتر مخاطبین، در مجموعه تلویزیونی دایی جان ناپلئون صورت گرفته است.

به طور کلی باید گفت که کنگرانی فیگوری در سینمای ایران بود. او از آن دسته بازیگرانی بود که همواره بخشی از شخصیت خود را در کالبد نقشی که ایفا می‌کنند، می‌دمند. از دیگر آثار سینمایی او می‌توان به عناوین پیش رو اشاره کرد: «فصل خون، سرایدار، در امتداد شب، پرواز در قفس.»

در بخشی از کتاب صوتی رباعی‌های خیام می‌شنویم:

ماییم و می و مطرب و این کنج خراب - جان و دل و جام و جامه پر درد شراب
فارغ ز امید رحمت و بیم عذاب - آزاد ز خاک و باد و از آتش و آب

نیکی و بدی که در نهاد بشر است - شادی و غمی که در قضا و قدر است
با چرخ مکن حواله کاندر ره عقل - چرخ از تو هزار بار بیچاره‌تر است

ای بس که نباشیم و جهان خواهد بود - نی نام ز ما و نی‌ نشان خواهد بود
زین پیش نبودیم و نبد هیچ خلل - زین پس چو نباشیم همان خواهد بود

فهرست مطالب کتاب صوتی

نمونه
2 دقیقه
قسمت اول
3 دقیقه
قسمت دوم
5 دقیقه
قسمت سوم
2 دقیقه
قسمت چهارم
2 دقیقه
قسمت پنجم
8 دقیقه
قسمت ششم
7 دقیقه
قسمت هفتم
3 دقیقه
قسمت هشتم
4 دقیقه
قسمت نهم
7 دقیقه
قسمت دهم
6 دقیقه
قسمت یازدهم
6 دقیقه
قسمت دوازدهم
6 دقیقه
قسمت سیزدهم

مشخصات کتاب صوتی

نام کتابکتاب صوتی رباعی‌های خیام
نویسنده
گویندهسعید کنگرانی
ناشر چاپیانتشارات سپاس
ناشر صوتیانتشارات جیحون
سال انتشار۱۴۰۰
فرمت کتابMP3
مدت۱ ساعت
زبانفارسی
موضوع کتابکتاب صوتی شعر، ادبیات و زندگینامه، کتاب‌های شعر پارسی
قیمت نسخه صوتی
15000 ت - 3.49 یورو
خرید کتاب صوتی

نقد، بررسی و نظرات کتاب صوتی رباعی‌های خیام

مهدیه قائمی
۱۴۰۱/۱۰/۷
خیلی عالی.. کتاب فوق العاده.. بسیار آموزنده.. و بسیار بسیار شیرین.. آنچنان به جسم و جان آدم می‌نشیند که انگار از وجود خودت بیرون اومده.. اشعار بسیار لطیف.. چقد خوبه که همچین شعرایی منصوب به کشورمون داریم.. ‌ای کاش ازین دست کتاب‌های صوتی در مسیر شعر و ادبیات کشورمون بیشتر و بیشتر تولید میشد... درک و مفهوم ابیاتی که مثل حلوای قند بر دلت می‌نشیند... من کیف کردم لذت بردم مخصوصا از صدای متفاوت خواننده کتاب.. اگر چه قبل از شروع کتاب نظریات جالبی ندیدم ولی از آن جا که سلیقه‌ای هست با سلیقه‌ی من خیلی جور بود صدای رگه دار خواننده خیلی هم با اشعار هماهنگ هست.. خیلی جالب که خواننده خیلی هم با حس حال میخونه... ممنون از همه و همه... مخصوصا کتابراه عزیز....
افشین آیتی
۱۴۰۱/۱۰/۱۵
ضمن تشکر از کتابراه جهت ارائه این اثر زیبا در وصف حکیم بزرگوار عمرخیام عالیقدر زبان حقیراست ایشان ضمن نصایح عالی و گرانمایه برای نسل‌های قبل و حال و آینده مدام در اشعارش به خود و دیگران متذکر میشوند که زندگی جز سفری کوتاه و توشه معنوی جمع کردن برای جهان آخرت و جاودان چیز دیگری ندارد حال و اینکه از نباید مردم برای گذشتن امورات خود استفاده کنید رجایی از اشعار خود به اینکه انسان پخته و کامل نیازی به مال اندوزی ندارد و همیشه سعی میکند سبک بال و شاد زندگی کن متاسفانه اکثریت جامعه به این اندرزها توجهی ندارند و فکر میکنند این عمر همیشگیست. صدای آقای کنگرانی هم شیوا و جذاب بود موسیقی هم برعکس خیلی از اشعارکه نیاز به آلات سنتی دارد بسیار به قلب اجرا نشسته بود با تشکر.
ali V
۱۴۰۱/۹/۲۹
با تشکر از کتابراه بابت هدیه
اما گویندگی اصلا دلنشین نیست.
دوستان اگه به خیام علاقه دارید کتاب گرداوری شده به دست صادق هدایت به اسم ترانه‌های خیام رو از دست ندید. تمامی رباعی‌های منتسب رو حذف کرده و نسبت به فلسفه و طرز فکری که در رباعیات 13 گانه هست حدود 140 رباعی (دقیق نمیدونم اما همین حدود رو
هاست) انتخاب کرده که بیشترین نزدیکی به طرز فکر خیام داره و اشعار تفکیک موضوعی هست. و یک مقدمه بسیار کامل و خواندنی هم داره که حیف نخونید. تو گوگل هم سرچ کنید مقدمه‌اش هست
ن د ا ز ر ن د ی
۱۴۰۱/۱۰/۹
رباعیات خیام یه جا اینجوری با موسیقی گوشنواز، گوش نداده بودم. لذت بردم. صدای آقای سعید کنگرانی بار اول برای صوت کتاب می‌شنیدم و برای من تازگی داشت. برای اولین بار شنیدن زود است بگم موافقم یا نه! حکیم خیام نیشابوری در رشته‌های متنوعی دانشمند هستند و اشعار رباعیات ایشان، دلنشین و قابل تفکر هستند. و و برخی هاشون برام تکرار شدند، برخی هاشون برام جدید جالب بودند بعضی هاشون رو دوباره شنیدم. سپاس کتابراه و با این کتابهای صوتی هفته یلدا، یلدای شما هم مبارک.
مهدی صابریان
۱۴۰۱/۱۲/۱۷
مگر می‌شود ایرانی بود یا نه فارسی بلد بود و عاشق خیام نشد
شعر خیام چنان به روز است که سخت است باور این که مردی چندین قرن پیش چنین روشن بینی شگرفی داشته است
فلسفه‌ی خیام فلسفه‌ی زندگی است نمیر پیش از آنکه مرگت فرا رسد زندگی کن و متعصب نباش روی هیچ چیزی تعصب نداشته باش چرا که هیچ چیزی قطعی نیست است
تنها زندگی کردن که واقعیت دارد زندگی کردن به آن شیوه که گمان میکنی درست است نه آن گونه که دیگران می‌گویند
صدای زیبای سعید کنگرانی هم شنیدنی است
Mohammad Mohajer
۱۴۰۱/۱/۳
یزدان چو گل وجود ما می‌آراست
دانست ز فعل ما چه بر خواهد خاست
بی حکمش نیست هر گناهی که مراست
پس سوختن قیامت از بهر چه خواست؟
اشعاری زیبا با صدای زنده یاد سعید کنگرانی و همه چیز عالی.
خیلی خوشحالم که با وجود اینکه در کامنت‌ها انتقادها از صدای گوینده خونده بودم، این کتاب صوتی رو دانلود کردم. به نظرم لحن صدای گوینده کاملا مناسب این نوع اشعار بود.
Muzzammil Abbasi
۱۴۰۱/۹/۲۹
خیلی زیاد شنیدیم حکیم عمر خیام
کسی که اوازه رباعیات‌اش به هر گوشه‌ی دنیا رسیده
اما متاسفانه ما فارسی‌زبانان با اندیشه و افکار این مرد بزرگ زیاد آشنا نیستیم.
این کتاب صوتی یک گزینه عالی برای لذت بردن از رباعیات خیام و آشنایی با اندیشه و افکار حکیم عالی‌قدر است.
به جای گوش دادن به آهنگهای بی‌معنی که خیلی بین جوونا مد شده کمی برای شنیدن ادبیات کلاسیک خود هم وقت بگذاریم.
محمد پوران دوست
۱۴۰۱/۱۲/۱
با سلام بسیار سپاس گزارم بابت این اثر. شعر‌های حکیم عمر خیام نیشابوری فوق العاده هستند و من به عنوان یک نیشابوری به داشتن چنین حکیمی در شهر خودم افتخار میکنم و از تمام کسانی که این متن رو میبینن در خواست میکنم برای دیدن آرمگاه این دانشمند بزرگ به شهر نیشابور بیان. از کتاب راهم سپاس گزارم ولی صدای گوینده یکم خش دار بود.
یوسف رمضانی
۱۴۰۱/۱۰/۱۵
اشعار استاد خیام بسیار زیباست، جهان بینی خیام ستودنی ست آن جا که می‌گوید: "ای آنکه نتیجه‌ی چهار و هفتی/ وز هفت و چهار دایم اندر تفتی /می خور که هزار بار بیشت گفتم/باز امدنت نیست چو رفتی رفتی
به نظر من خیام دانشمند بزرگی بوده که هنوز نتوانسته اییم درکش کنیم،
تشکر بسیار از آقای کنگرانی
kazem fayazi
۱۴۰۰/۸/۲۱
عالی بود. فکر می‌کردم نیچه اولین خرد مند شجاع بوده ولی با گوش کردن این کتاب دیدم خیام خودمون اون زمان چنین جهان‌بینی داشته. خیام باعث شدبه ایرانی بودنم افتخار کنم
Iman
۱۴۰۱/۹/۲۹
عالی بود
بشنوید و لذت ببرید
موسیقی میان ستاره‌ای اثر هانس زیمر با صدای دلنشین سعید کنگرانی و رباعیات این پیر ستاره شناس و منجم که ترکیبش با این صدا و موسیقی شمارو اوج کهکشان میبره و دنیارو به شوخی خواهید گرفت، عالی بود ممنونم کتابراه سخاوتمند
شیما معزی
۱۴۰۱/۱۰/۲۱
در بی نظیر بودن کتاب که حرفی نیست: جناب حکیم خیام بزرگتر از آنست که در وصف ما بگنجد...
صوت کتاب اصلا واضح یا دلنشین نیست. صِرف معروف بودن یک شخص دلیلی بر قرائت مناسب او نیست. حیف از زمان و هزینه‌ای که برای تهیه فایلها گذاشته شده!
S K
۱۴۰۱/۱۰/۹
رباعیات خیام بسیار امید بخش است با صدای گوینده به خوبی ارتباط نگرفتم. صدایشان خوب است. من صدای آقای باقری و آقای گرگین را بیشتر ترجیح میدهم. اما اینقدر این اشعار زیباست که چندین بار گوش دادم و حس امیدبخشی به من داد. سپاس کتابراه عزیز
سمیه عزیزی
۱۴۰۱/۱۰/۱۳
بسیار عالی مفهموم ومعنای خیلی زیادی در هرقسمت این کتاب پراز معنا و تفکر است خیلی خیلی خوبه من اولین بار بجز دوران تحصیل رباعی خیام گوش میدم بسیار به دلم نشست مخصوصا با صدای زیبا وآرامش بخش آقای سعید کنگرانی🌹
فائقه
۱۴۰۱/۹/۳۰
رباعی‌های دلنشین خیام که یاد دوران دانش آموزی خواهد انداخت
یزدان چو گل وجود ما می‌آراست
دانست ز فعل ما چه بر خواهد خواست
بی حکمش نیست هر گناهی که مراست
پس سوختن قیامت از بهر چه خواست؟
مشاهده همه نظرات 98

راهنمای مطالعه کتاب صوتی رباعی‌های خیام

برای دریافت کتاب صوتی رباعی‌های خیام و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.