معرفی و دانلود PDF کتاب محیط زیست و سازمان سبز

عکس جلد کتاب محیط زیست و سازمان سبز
قیمت:
۸۰۰۰ تومان - 1.99€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50

برای دانلود قانونی کتاب محیط زیست و سازمان سبز و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب محیط زیست و سازمان سبز و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب محیط زیست و سازمان سبز

کتاب محیط زیست و سازمان سبز نوشته‌ی صدیقه افروز به بررسی مواردی از جمله آلودگی‌های محیط زیست، نگرش انسان و محیط زیست، سبک‌های مدیریت محیط زیستی و... می‌پردازد.

جهان به سوی دوره‌ای گام بر‌می‌دارد که در آن پیامدهای مدرنیته ریشه‌ای‌تر و جهانی‌‌تر از پیش شده است. ما امروزه در نظمی جهانی زندگی می‌کنیم که امنیت و سلامت ما با مخاطره‌هایی روبه‌رو است، مخاطره‌هایی که هیچ یک از نسل‌های پیشین آن‌ها را تجربه نکرده است. یکی از این مخاطرات، مسائل مربوط به محیط زیست است. مسائل محیط زیستی به عنوان یکی از تهدیدهای عمده برای بشر در قرن بیست و یکم شناخته شده است. از دهه‌های آغازین سده بیستم فشار توسعه صنعتی و کشاورزی، محیط زیست را به طور نمایانی تهدید می‌کرد، اما تشخیص وخامت اوضاع به این گستردگی نبود.

زمین‌های کشاورزی و بسیاری از جنگل‌ها در سطح جهان، به مناطق مسکونی تبدیل شدند، آب‌ها آلوده گردید و رابطه جانداران با محیط‌شان در بسیاری از مناطق برای همیشه دگرگون شد. در میانه سده بیستم بود که پیامدهای نگران‌ کننده آلودگی‌ها، توجه بیشتری را به خود جلب کرد.

محیط زیست در عصر کنونی، در سطح جهانی و ملی در معرض تهدیدهای جدی قرار گرفته است. گرم شدن اقلیم زمین، از بین رفتن تنوع زیستی، کمبود منابع طبیعی و انواع آلودگی‌ها، موضوع بحرانی در اکثر جوامع می‌باشد. مشکلات محیط زیستی را نمی‌توان صرفا مشکلات محلی یا منطقه‌ای دانست، بلکه این مشکلات جزئی از شرایط جهانی می‌باشد، با افزایش شدت و شمار تهدیدها و مخاطرات زیست محیطی، طی سه دهه اخیر، نگرانی‌های زیست محیطی تا جایی شدت گرفته است که بحران‌های زیست محیطی تجسم عینی یافته‌اند.

اهمیت محیط زیست چه در ابعاد منطقه‌ای و ملی و چه در بعد بین‌المللی ضرورت توجه علمی به عوامل مختلف در تخریب یا حفظ محیط زیست را به همراه داشته است؛ و از طرفی دیگر ارتقای دانش عمومی در زمینه محیط زیست و مسائل آن ضروری می‌نماید تا در پرتوی دانش حاصله بتوان فرهنگ زیست محیطی جامعه را تقویت نموده زیرا این یک دغدغه جهانی است.

امروزه محققان بر این باورند که افزایش آگاهی عمومی محیط زیست می‌تواند مسائل و مشکلات زیست محیطی را کاهش دهد و منجر به رفتارهای مسئولانه در برابر محیط زیست شود. یک رفتار مخرب زیست محیطی در مکان و زمانی معین می‌تواند تأثیرات ناخواسته فراوانی در سایر مکان‌ها و زمان‌ها داشته باشد و صدمات جبران‌ناپذیری بر اکوسیستم‌های آینده و بر زندگی نسل‌های فردا وارد آورد. در چنین شرایطی دستیابی به توسعه پایدار ناممکن به نظر می‌رسد، چراکه رابطه بین توسعه پایدار و محیط زیست رابطه‌ای دو سویه است و غفلت از محیط زیست مانع از دستیابی به اهداف توسعه می‌شود.

کسب آگاهی زیست محیطی نخستین گام در راه پایداری است و اساسا شرط بقای آینده بشریت آگاهی زیست محیطی، توانایی فهم اصول شناخت محیط زیست و زندگی کردن بر پایه آن‌هاست.

در بخشی از کتاب محیط زیست و سازمان سبز می‌خوانیم:

امروزه مشترکات جهان یعنی اقیانوس‌ها، جو زمین و جنگل‌های گرمسیری در خطر هستند. برخی معضلات زیست محیطی به بهره‌جویی از منابع مشترک جهانی باز می‌گردند، یعنی به منابعی چون اقیانوس‌ها، بستر دریاهای عمیق، جو و فضای بیرونی جو که متعلق به تمامی افراد و ساکنان جامع بین‌المللی است. بد نیست بدانید بسیاری بر این عقیده‌اند که منابع ژنتیک دنیا نیز در این زمره جای دارد و از این رو باید مورد محافظت قرار گیرند. بسیاری از معضلات زیست محیطی ذاتا منطقه‌ای هستند یعنی از مرز یک کشور فراتر می‌روند و ممکن است در کشورهای مجاور نیز تأثیر گذارند.

به عنوان نمونه، گاز دی اکسید سولفور تولید شده در یک کشور ممکن است با باد به کشورهای مجاور انتقال یابد و باعث ریزش باران‌های اسیدی گردد. همچنین دفع مواد زاید و زباله به وسیله یکی از کشورهای حوزه یک دریاچه یا یک دریای تقریبا بسته بر محیط زیست تمامی کشورهای آن حوزه تأثیر می‌گذارد این قبیل معضلات منطقه‌ای در سرتاسر دنیا به چشم می‌خورد بنابراین عواقبی جهانی دارد. علاوه بر این کشورها و دیگر عوامل محدودتر از کشورها خارج از منطقه می‌توانند در ایجاد معضلات و یا در تلاش برای مقابله با آن‌ها تأثیر‌گذار باشند.

برخی معضلات زیست محیطی دارای گستره‌ای تقریبا محدود و کشوری هستند، اما تعداد کشورهایی که در آن‌ها فرایند بهره‌جویی بی‌رویه از محیط زیست صورت می‌گیرد، چنان زیاد است که اینگونه معضلات نیز خود به خود گسترهای جهانی می‌یابند. این معضلات عبارتند از: فعالیت‌های کشاورزی ناپایدار، فرسایش و تخریب خاک، جنگل‌زدایی، آلودگی رودخانه‌ها و بسیاری دیگر از معضلات ناشی از رشد شهرنشینی و فعالیت‌های صنعتی و غیره.

فهرست مطالب کتاب

پیشگفتار
بخش اول: محیط زیست و مسئله اجتماعی
بخش دوم: محیط زیست و جامعه‌شناسی
بخش سوم: نگرش انسان و محیط زیست
بخش چهارم: مدیریت و سازمان سبز
بخش پنجم: توسعه پایدار و محیط زیست
بخش ششم: آلودگی‌های محیط زیست
بخش هفتم: اخلاق و محیط زیست
نتیجه‌گیری
منابع

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب محیط زیست و سازمان سبز
نویسنده
ناشر چاپینشر عطران
سال انتشار۱۳۹۷
فرمت کتابPDF
تعداد صفحات۲۰۱
زبانفارسی
شابک978-622-6201-12-4
موضوع کتابکتاب‌های زیست شناسی
قیمت نسخه الکترونیک
۸۰۰۰ ت - 1.99 یورو
خرید کتاب الکترونیک

نقد، بررسی و نظرات کتاب محیط زیست و سازمان سبز

Homayoun
۱۴۰۱/۳/۹
اطلاعات خوبی در اختیار مخاطب قرار میدهد
مشاهده همه نظرات ۱

راهنمای مطالعه کتاب محیط زیست و سازمان سبز

برای دریافت کتاب محیط زیست و سازمان سبز و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.