معرفی و دانلود PDF کتاب بهره وری دانش

برای دانلود قانونی کتاب بهره وری دانش و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب بهره وری دانش و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب بهره وری دانش

کتاب بهره وری دانش نوشته سیدمهدی الوانی، محبوبه حبیبی بدرآبادی و یوسف محمدی‌مقدم، به ارزیابی و تحلیل مدیریت دانش و سرمایه فکری در سازمان‌ها می‌پردازد و نقش و اهمیت دانشگران را در این عرصه مورد بررسی قرار می‌دهد.

درباره کتاب بهره وری دانش:

در سطح ملی و سازمانی، بهره‌وری، کلید موفقیت در رقابت‌های تجاری و کسب موفقیت‌های پایدار اقتصادی است. به همین دلیل از دهه هفتاد میلادی تاکنون مفهوم بهره‌وری همواره مورد توجه اندیشمندان و نظریه‌پردازان بوده و تحقیقات و مطالعات علمی گسترده‌ای در این رابطه انجام گرفته است. بر پایه این مطالعات، از سویی تکنیک‌ها، روش‌ها و راهکارهای متعدد و متنوعی برای ارتقاء بهره‌وری و مدیریت اثربخش آن، طراحی و ارائه شده و از سوی دیگر مفهوم بهره‌وری توسعه یافته و از تأکید و توجه صرف بر کارآیی به سمت ارتقاء کیفیت، حرکت کرده است.

پیشرفت‌های حاصل در حوزه مطالعات بهره‌وری موجب ورود مفاهیمی جدید چون تعالی سازمانی، حاکمیت شرکتی، مدیریت سبز و ... به این حوزه شده؛ به علاوه نگرش مدیران از بهره‌وری سنتی متکی به عوامل فیزیکی به سوی توجه به بهره‌وریِ دارایی‌های نامشهود تغییر یافته است. این تغییر نگرش به ظهور شاخه‌های جدیدی از بهره‌وری منجر شده است که بهره‌وری سرمایه‌های اجتماعی و بهره‌وری دانشی از این جمله به شمار می‌آید.

کتاب بهره وری (Knowledge productivity‬) دانش به طور خاص به بررسی بهره‌وری دانشی می‌پردازد. در فصل اول برخی از مفاهیم مهم و اصلی مربوط به موضوع کتاب تببین و تعریف می‌شوند. فصل دوم به طور خاص به مباحث پایه‌ای درباره دانش و جایگاه آن در سازمان‌ها اختصاص دارد. در فصل سوم مفهوم و فرآیند خلق دانش به عنوان یک فرآیند دانشی کلیدی، مورد توجه قرار گرفته است.

در فصل چهارم ضمن اشاره به برخی از مدل‌های موجود در زمینه نحوه تأثیرگذاری عوامل سازمانی بر موفقیت فرآیندهای دانشی، تأثیرات ویژگی‌های ساختاری، فرآیندی، فرهنگی، فناورانه و مدیریتی سازمان بر فرآیندهای مذکور، به تفصیل بررسی شده است.

در فصل پنجم از میزان تأثیرگذاری و نقش دانشکاران و جایگاه آنان در دست یافتن به بهره‌وری دانش سخن گفته می‌شود و کیفیت و خصوصیات منابع انسانی دانشی ارزیابی می‌گردد. در فصل ششم انواع سرمایه‌های فکری و نحوه ارزیابی آن مورد بررسی قرار گرفته است.

در فصل هفتم مفهوم بهره‌وری دانش به عنوان فرآیند ظهور نوآوری تحلیل و ارزیابی و در پایان چارچوبی برای اندازه‌گیری بهره‌وری دانش بر مبنای نوآوری‌های بنیادین مطرح شده و در فصل هشتم شیوه‌ای خاص جهت دست یافتن سازمان‌ها به بهره‌وری دانش ارائه شده است.

کتاب بهره وری دانش به چه کسانی پیشنهاد می‌شود؟

افرادی که در زمینه مدیریت دانش فعالیت می‌کنند، از این کتاب سودمند بسیار بهره خواهند برد.

در بخشی از کتاب بهره وری دانش می‌خوانیم:

در فرآیندهای دانشی، ورودی (دانش) و خروجی (دارایی‌های ناملموس) ماهیتی غیرمادی و نامشهود دارند. به همین دلیل سنجش میزان بهره‌وری دانشی سازمان، نیازمند به‌کارگیری روش‌ها و ابزاری است که فراتر از شیوه‌های سنتی عمل کرده و اثربخشی واقعی فرآیندهای دانشی را آشکار سازد. دستیابی به حسگرهای سازمانی در قالب‌های دانشی (حسگری مبتنی بر دانش) مدیران را در این مسیر یاری می‌دهد و درک ابعاد بهره‌وری دانشی را برای آنان امکان‌پذیر می‌سازد. مباحث موجود در زمینه بهره‌وری دانشی دو دیدگاه اصلی را در این خصوص در بر می‌گیرند. دیدگاه نخست، دانش را به عنوان نقطه آغاز تفسیرهای خود مطرح می‌سازد حال آنکه در دیدگاه دوم، بهره‌وری را به عنوان نقطه شروع در نظر می‌گیرد و بر نتایج دانشی حاصل شده تمرکز دارد.

فهرست مطالب کتاب

پیشگفتار
فصل اول: مروری بر مفهوم بهره‌وری در سازمان‌ها
فصل دوم: دانش در سازمان
فصل سوم: مدیریت دانش
فصل چهارم: عناصر سازمانی و مدیریت دانش
فصل پنجم: دانشگران
فصل ششم: سرمایه فکری
فصل هفتم: چارچوب بهره‌وری دانش
فصل هشتم: تدوین برنامه عملیاتی بهره‌وری دانش
پیوست‌ها
پرسش‌نامه موقعیت سازمان
واژه‌نامه تخصصی

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب بهره وری دانش
نویسنده، ،
ناشر چاپیانتشارات شرکت چاپ و نشر بازرگانی
سال انتشار۱۳۹۸
فرمت کتابPDF
تعداد صفحات۲۲۹
زبانفارسی
شابک978-964-468-715-0
موضوع کتابکتاب‌های مدیریت و رهبری
قیمت نسخه الکترونیک
۱۷۵۰۰ ت - 3.99 یورو
خرید کتاب الکترونیک

نقد، بررسی و نظرات کتاب بهره وری دانش

روح الله عابدی
۱۴۰۰/۵/۲
کتاب خوبی است و کاربردی
مشاهده همه نظرات ۱

راهنمای مطالعه کتاب بهره وری دانش

برای دریافت کتاب بهره وری دانش و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.