معرفی و دانلود کتاب اتاق فکر در یک گام

عکس جلد کتاب اتاق فکر در یک گام
قیمت:
19500 تومان - 3.99€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی کتاب اتاق فکر در یک گام و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب اتاق فکر در یک گام و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب اتاق فکر در یک گام

کتاب اتاق فکر در یک گام نوشته‌ی علیرضا میری، قصد دارد به شما بگوید که چگونه فکر کنید، ابزار و مهارت تفکر چیست و چه کسی باید فکر کردن را به شما بیاموزد.

در اتاق فکر افرادی که دارای خلاقیت و پتانسیل علمی بالایی هستند با ایده‌ها و تفکرات خود مدیران اجرایی را در راستای گرفتن بهترین تصمیم یاری می‌دهند. همچنین می‌توانند برای گروه‌هایی با هدف و ایده‌های نو مناسب باشند.

واژه اتاق فکر معمولاً به سازمان‌هایی داده شده تا برای مسائل کلان و تحلیل‌ها از طریق نظریه پردازان دستورالعمل‌هایی برای سیاست‌گذاری فراهم کنند. اتاق فکر یک سازمان متشکل از گروهی از افراد صاحب فکر و اندیشه و نوآور است که براساس روش‌های جمع‌اندیشی و بهره‌گیری حداکثری از خرد جمعی و شبکه مشاوران تخصصی به ارائه راه‌حل‌های خلاقانه برای حل ریشه‌ای مشکلات موجود و تدوین سیاست‌ها و برنامه‌های کلان می‌پردازند.

امروزه، فرآیند سیاست‌گذاری و تصمیم‌گیری در سطوح مختلف به برنامه‌ریزی و سازمان‌دهی ویژه‌ای نیاز دارد. تغییرات سریع جهانی و توسعه از عواملی هستند که ضرورت تدوین سریع سیاست‌ها و الگوهای تصمیم‌گیری را مشخص می‌کنند و این اتفاق بدون استفاده از ایده‌های نو و افراد خلاق امکان پذیر نیست.

اتاق فکر محلی برای اندیشیدن به یک مسئله یا موضوع بدون حضور عواملی که مانع آزاد اندیشی و یا محدودیت می‌شوند، است. کارش شبیه تیم فوتبالی است که بایستی گل بزنند اما به جای توپ، بایستی با ایده‌ها بازی کنند با هم پاس‌کاری (دریبل) و در نهایت گل بزنند (در حقیقت به‌ صورت تیمی تفکر انجام دهند).

در بخشی از کتاب اتاق فکر در یک گام می‌خوانیم:

دردنیای امروز، فرآیند سیاست‌گذاری و تصمیم‌گیری در سطوح مختلف به سازماندهی ویژه‌ای نیاز دارد. تحولات سریع جهانی و ابعاد روزافزون توسعه از عواملی هستند که ضرورت تدوین سریع سیاست‌ها و الگوهای تصمیم‌گیری را به ویژه در کشورهای در حال توسعه مشخص می‌کنند، امری که بدون استفاده وسیع از ایده‌های نو و مستندسازی و جمع‌بندی تجارب و نظرات خبرگان و افراد خلاق میسر نیست.

سیاست‌گذاری به زبان ساده از سه بخش: شناسایی وضع موجود، شناسایی آینده‌های ممکن و مطلوب و در نهایت مشخص کردن راه‌ها و رسیدن از وضع موجود به آینده ممکن و مطلوب تشکیل شده است. بنابراین تعریف مشخص می‌شود که سیاست گذاری امری بسیار پیچیده و حساس است.

کانون فکر، نوعی سازمان ویژه برای تفکر و پژوهش در زمینه سیاست‌سازی و تصمیم‌سازی است که بر اصل جمع‌اندیشی یا ایده‌پردازی جمعی استوار است.

کانون‌های تفکر با انجام مطالعات بین رشته‌ای و با بکارگیری کارشناسان متعدد، خوراک فکری لازم را در حوزه‌های مختلف برای مدیران و سیاست‌گذاران جامعه تامین می‌کنند.

فکر کردن در اصلاح فکر نوعی پیش داوری و گردن نهادن به عقلانیت پایه است و اتاق فکر، انقلابی برای فکرسازی در حوزه انسانی است که این انقلاب نشانه‌ای برای باشگاه فکرسازی است که هم در سطح فراگیر معنا دارد هم در زندگی روزمره مایه می‌گستراند. بنابراین اتاق فکر، مغزی برای اندیشیدن، ذهنی برای پرواز کردن و فکری برای گشودن است تئوری اتاق فکر برای کسانی است که دغدغه تفکر دارند و درصدند راهی برای ورود به اندیشه و خردمندی پیدا کنند.

فکر، پویشی روش‌مند و بی‌پایان است و در اثر تعامل ذهن و مغز پدیدار می‌شود و فلسفه راهی عقلانی و استدلالی برای ورود به عرصه فکر است فلسفه فکر، سفری از سطح به عمق است.

فهرست مطالب کتاب

اتاق فکر چیست؟
تعریف دیگر از اتاق فکر
وظایف اتاق فکر
ویژگی‌های عمده اتاق فکر
ویژگی‌های عمده اعضای اتاق فکر
الزامات اتاق فکر
موانع اتاق فکر
اتاق فکر و جایگاه آن در سازمان
شناخت ماهیت و منشاء اتاق‌های فکر
تعاریف وتعابیر اتاق فکر
تاریخچه و ریشه شناسی
اهمیت اتاق‌های فکر
اتاق فکر در ایران
انواع اتاق فکر
منتقدان اتاق‌های فکر
اتاق فکر از فلسفه تا ضرورت
وظائف نهادهای مولد اندیشه
ویژگی‌های کانون تفکر
تشکیل اتاق‌های فکر راهبردی چندمنظوره
ضرورت اتاق فکر حکومتی
مفهوم سازی و مفهوم ستانی
شناسایی
مفاهیم بنیادین
ادبیات اتاق فکر
به تناسب موضوع
سیستمی بودن
وضع بشری
مرکز استراتژیست‌ها
مفاهمه
نقد گفتمان وضعیت
پایگاه فکرسازی حکومتی
اتاق فکر و اعتمادآفرینی مخاطب
ضرورت اتاق فکر در یک حوزه‌ی خبری
اتاق‌های فکر دنیا را بشناسیم
اتاق فکر کره
اتاق فکر روسیه
اتاق فکر هندوستان
اتاق فکر سنگاپور
تحلیل اتاق فکر یا اندیشه در ایران
مقدمه‌ای بر اتاق فکر در ایران
پیشینه اتاق‌های فکر نوین
پیشینه اتاق‌های فکر ایران
دولت‌های نهم و دهم
دولت یازدهم
پسابرجام و اتاق‌های فکر
استان کهگیلویه و بویراحمد
از اتاق فکرتا نظام سیاست‌گذاری
کارکردها
انواع
رسانه و اتاق فکر
دوم انتشارات
سوم سایت‌ها
چهارم رسانه‌
اتاق‌های فکر در ایران
منشاء ایجاد اتاق‌های فکر
جمع بندی و نتیجه گیری
منابع

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب اتاق فکر در یک گام
نویسنده
ناشر چاپیانتشارات نظری
سال انتشار۱۳۹۸
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات88
زبانفارسی
شابک978-622-209-281-8
موضوع کتابکتاب موفقیت و خودسازی
قیمت نسخه الکترونیک
19500 ت - 3.99 یورو
خرید کتاب الکترونیک

نقد، بررسی و نظرات کتاب اتاق فکر در یک گام

مهدی رفیع زاده
۱۴۰۱/۴/۱۹
از نظر کلی، پراکندگی بیان بسیار داشته و از نظر داخلی به هیچ یک از اتفاقات داخلی ایران به درستی نپرداخته بود.
پیمان یوسفی
۱۳۹۸/۷/۱۴
کتاب فوق العلاده مفید
مشاهده همه نظرات 2

راهنمای مطالعه کتاب اتاق فکر در یک گام

برای دریافت کتاب اتاق فکر در یک گام و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.