معرفی و دانلود کتاب روش تحقیق تخصصی در طراحی شهری

عکس جلد کتاب روش تحقیق تخصصی در طراحی شهری
قیمت:
۳۰۰۰۰ تومان - 6.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50

برای دانلود قانونی کتاب روش تحقیق تخصصی در طراحی شهری و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب روش تحقیق تخصصی در طراحی شهری و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب روش تحقیق تخصصی در طراحی شهری

کتاب روش تحقیق تخصصی در طراحی شهری نوشته‌ی محمدرضا مفیدی و سحر مفیدی، به مهم‌ترین مولفه‌های تحقیق در طراحی شهری در سطح دانشگاهی اشاره می‌کند، که شامل: تدوین طرح پیشنهادی یا پروپوزال، مبانی برنامه طراحی شهری، فرایند روش‌های تحقیق عمومی و تخصصی مرتبط با حوزه‌ی شهری، شیوه‌های استناددهی و آشنایی با پایگاه‌های داده‌های علمی تخصصی است.

درباره‌ی کتاب روش تحقیق تخصصی در طراحی شهری:

تحقیق، مجموعه فعالیت‌هایی است که با هدف حل یک یا چند مسئله، یا جواب دادن به یک یا چند پرسش انجام می‌شود. بر همین اساس، جان دیوئی الگویی را در قالب چهارچوب روش علمی در حل سؤالات پژوهشی ارائه کرده، از جمله: «شناخت و بیان مسئله، ساختن فرضیه، جمع‌آوری اطلاعات، تجزیه و تحلیل داده‌ها، استنتاج برای تأیید یا رد فرضیه» که در عصر کنونی به عنوان یکی از شیوه‌های شناخته شده‌ی پژوهش به کار برده می‌شود.

با این وجود، به صورت قاعده‌مند مراحل تحقیق شامل: انتخاب - تحلیل و تبیین مسئله، گزینش - طراحی و تشریح شیوه‌های کار، جمع‌آوری اطلاعات و داده‌ها، طبقه‌بندی - تجزیه و تحلیل و تفسیر داده‌ها و تدوین گزارش تحقیق است. البته از حیث انواع مدل‌های تحقیقاتی اصلی در رشته‌ی طراحی شهری، نوعاً مولفه‌های نظری- کاربردی به عنوان مرتبط‌ترین شرح وظیفه‌ی تحقیقی توسط پژوهشگران شهری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

طراحی شهری از ابتدای پیدایش تاکنون همواره اهمیت فراوانی داشته است. منابع متعدد در این زمینه نشان‌دهنده‌ی این است که همچنان طراحی شهری تعریف واضحی نداشته و اتفاق نظر در مورد آن وجود ندارد. از این رو اگرچه طراحی شهری امروزه اهمیت و ضرورت بالایی به خصوص در شهرهای مدرن دارد اما ارائه‌ی تعریفی جامع و کامل برای این حرفه همچنان دشوار است.

با وجود پیشرفت‌های چند دهه اخیر، طراحی شهری امروزه وضعیت ثابتی ندارد. این رشته که تلفیقی از عمران، شهرسازی و معماری منظر است تعریف مشخصی ندارد و لذا درک درست آن نیز دشوار است. شاید به همین جهت است که طراحی شهری در چند سال اخیر اشتباهات گذشته را همچنان تکرار می‌کند.

کتاب روش تحقیق تخصصی در طراحی شهری (Specialized research methods in urban design) نکات و تکنیک‌هایی کاربردی و موثر را به شما می‌آموزد و به شما کمک می‌کند تا مراحل نگارش یک پروپوزال، پایان‌نامه، مقاله و متن دفاعیه را با سرعت و به بهترین شکل طی کنید.

کتاب روش تحقیق تخصصی در طراحی شهری مناسب چه کسانی است؟

این اثر، به عنوان یک منبع علمی اختصاصی منحصر به رشته‌ی طراحی شهری برای دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی، دکتری و اساتید این حوزه و پژوهشگران حوزه‌ی برنامه‌ریزی شهری مناسب است.

در بخشی از کتاب روش تحقیق تخصصی در طراحی شهری می‌خوانیم:

با افزایش تعداد و تنوع سوانح طبیعی در جوامع انسانی، چالش در روند تحقق توسعه‌ی پایدار در حیات جوامع بشری ایجاد شده است. به منظور تحقق توسعه پایدار، رویکرد رایج از تاکید بر مقوله‌ی کاهش آسیب پذیری و مقاوم سازی کالبدی شهرها، به تاب آوری در مقابل سوانح تغییر یافته است. تاب آوری سازگاری و انعطاف پذیری جامعه‌ی محلی در مقابل تغییرات حاصل از بروز سوانح، همراه با کاهش آسیب پذیری و برای ارتقای کیفیت زندگی تعریف می‌شود. این رویکرد با وارد شدن به مباحث شهرسازی و طراحی شهری، در مواجهه با سانحه در دو مدل تعادلی و غیر تعادلی مطرح شده است. امروزه شهر و محیط انسان ساخت که بستر زندگی و فعالیت انسان است، نقش مهمی در افزایش تاب آوری جامعه‌ی محلی در برابر سوانح دارد. طراحی شهری، رشته‌ای با امکان مداخله مستقیم بر محیط انسان ساخت، قابلیت بسیاری در بهبود ابعاد کیفی محیط زندگی (بعد ماهوی) و امکان تحقق این ابعاد کیفی (بعد رویه ای) و در نهایت افزایش تاب آوری جامعه‌ی محلی را دارد.

شناخت اصول طراحی شهری تاب آور، بدون شناخت مفهوم و ابعاد طراحی شهری، امکان پذیر نیست. بنابراین ابتدا تعریف طراحی شهری و ابعاد آن که پیش زمینه‌ی تعریف طراحی شهری تاب آور است پرداخته می‌شود.

امروزه برای طراحی شهری تعاریف زیادی کرده‌اند که در هر کدام از آن‌ها طیفی از ملاحظات و فعالیت‌ها لحاظ و سبب شده که هر کدام از این تعاریف از لحاظ اهداف، محصولات و سایر جنبه‌ها متمایز باشند.

فهرست مطالب کتاب

مقدمه
فصل اول: مبانی طراحی شهری
فصل دوم: چارچوب پژوهش «شیوه تدوین پروپوزال»
فصل سوم: فرایند روش تحقیق
فصل چهارم: مولفه‌های تحقیق در طراحی شهری
فصل پنجم: شیوه استناد دهی به منابع
منابع

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب روش تحقیق تخصصی در طراحی شهری
نویسنده،
ناشر چاپیانتشارات بانژ
سال انتشار۱۴۰۰
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات۲۶۰
زبانفارسی
شابک978-622-96601-5-7
موضوع کتابنگارش، کتاب‌های دانشگاهی
قیمت نسخه الکترونیک
۳۰۰۰۰ ت - 6.49 یورو
خرید کتاب الکترونیک

نقد، بررسی و نظرات کتاب روش تحقیق تخصصی در طراحی شهری

هیچ نظری برای این کتاب ثبت نشده است.

راهنمای مطالعه کتاب روش تحقیق تخصصی در طراحی شهری

برای دریافت کتاب روش تحقیق تخصصی در طراحی شهری و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.