معرفی و دانلود کتاب شبه عرفان‌های سرخ‌پوستی

عکس جلد کتاب شبه عرفان‌های سرخ‌پوستی
قیمت:
۱۲۰۰۰ تومان - 2.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50

برای دانلود قانونی کتاب شبه عرفان‌های سرخ‌پوستی و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب شبه عرفان‌های سرخ‌پوستی و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب شبه عرفان‌های سرخ‌پوستی

کتاب شبه عرفان‌های سرخ‌پوستی، تالیف حسین بابازاده مقدم، به عرفان سرخ‌پوستی که از نوع عرفان‌های طبیعت‌گراست، پرداخته است.

علاقه به شبه‌عرفان‌های شرقی در غرب سال‌هاست که رشد پیدا کرده‌است. طالع‌بینی و کف‌بینی و کارهای جادویی و سحرآمیز و رازوری که مدت‌ها از مد افتاده بود، دوباره مشتریان خودش را پیدا کرد. روان‌کاوی و هیپنوتیزم و پدیده‌های مزاحمی که حالات بی‌خودی و خودتهی‌پنداری را در انسان‌ها ایجاد می‌کردند، از هر گوشه سر برآوردند. حال دیگر همه قبول کرده بودند که مفهوم معنویت با نام مستعار «متافیزیک» به میان آن‌ها برگشته است؛ اما این بار نقابی به چهره زده بود و در تکثر آراء و تصوراتِ (گاهی هم توهمات) انسان‌ها به دام افتاده بود. به‌طوری که مشخص نبود کدام چهره‌اش واقعی است؟

از زمان پیدایش مدرنیته مفهومی به‌دنبال آن زاده شد که نامش را «عقل نقاد خودبنیاد» نهادند. عقلی که به‌هیچ چیز دیگری محتاج نبود، حتی آموزه‌های آسمانی؛ این‌گونه تعقل اولین دستاوردی که برای بشریت به همراه آورد، تغییر شکل در نوع تفکر بود. انسان‌ها فکر کردند چرا به‌جای این‌که خود را با جهان هماهنگ کنند جهان را زیر سیطره و حاکمیت خود قرار ندهند؟ این بود که علوم تجربی را برای به‌دست آوردن ابزارهای کنترل جهان و طبیعت رونق دادند. 

به قول زیست‌شناس فرانسوی سلول یک ماشین است؛ حیوان یک ماشین است، انسان یک ماشین است؛ پس حالا که همه چیز ماشین است، چه چیز دیگری جز علوم تجربی می‌خواهیم؟ هیچ! بنابراین انسان هم یک مکانیسم بیوشیمیایی پیچیده تلقی شد با یک سیستم احتراقی که به رایانه‌هایی انرژی می‌دهد. رایانه‌هایی که تسهیلات ذخیره‌ایبرای نگه‌داری اطلاعات دارند. 

ویژگی اکثر این عرفان‌ها و آیین‌ها، که در کتاب شبه عرفان‌های سرخ‌پوستی نیز ذکر شده، رفتار شخصی و غیر اجتماعی و مسئولیت‌پذیر نبودن آن‌هاست. همین نوع رفتار خاص منجر به این شد که مسئله‌ جهانی عدالت برای بسیاری از آن‌ها بی‌اهمیت باشد. آن‌چه در عمل از این گروه‌ها می‌بینیم بی‌اعتنایی به بی‌عدالتی و ماندن در فردیت و رسیدن به مدارج بالای به‌اصطلاح عرفان است. این نکته فقط در مورد عرفان‌های جدید مطرح نمی‌شود. گروه‌هایی از عرفان اسلامی هم هستند که به مسائل اجتماعی بی‌اعتنا هستند و تنها فردیت پیروان خود را مورد توجه قرار می‌دهند. 

وجه اشتراک همه این گروه‌ها، برخوردارى از ایدئولوژى نهیلیستى است. همه این گروه‌ها پوچ‌گرا هستند؛ یعنى موضوعاتی که در باب هدف آفرینش، کمال انسان، قرب به خدا و غیره مطرح است را کنار گذاشته‌اند و معتقدند هیچ هدفى در این عالم نیست و یک دنیاى بى‌معنایى انسان را احاطه کرده که ارزش زیستن هم ندارد. دیگر اینکه باورهای معاند و مخالف با دین دارند؛ زیرا مهم‌ترین مانع برای بسط تفکر نهیلیستی را دین می‌دانند. 

عرفان سرخ‌پوستی در دهه‌های اخیر به‌صورت غیر تئوریک و کاملاً کاربردی در جهان رواج پیدا کرده است. بسیاری آن را حاصل توهمات و خرافاتی می‌دانند که مروجان اولیه آن مستوجب گسترش آن شده‌اند. اما تعالیم و روح مسلط بر این عرفان با عقل بشر امروز سازگار نیست و همین امر به شکل مدون و امروزی آن اجازه‌ طرح داد و از آن به‌عنوان یک تفکر جدید در مقابل عقل و دین دفاع کرد. 

در کتاب شبه عرفان‌های سرخ‌پوستی می‌خوانیم که به‌طور کلی شبه‌عرفان‌های آمریکایی به سه دسته تقسیم می‌شوند: عرفان سرخ‌پوستی، عرفان اکنکار و عرفان پائولو کوئیلو؛ آنچه که در این نوشتار مورد توجه قرار می‌گیرد عرفان سرخ‌پوستی است که جزء عرفان‌های سکولاریستی به حساب می‌آید. این عرفان‌ها به‌طور عمده در آمریکای جنوبی، به‌ویژه مکزیک پدیدار شده‌اند. 

فهرست مطالب کتاب

مقدمه
الف) مبانی دانشی عرفان‌سرخ‌پوستی
سخنى درباره دون‌ خوان
ریشه‌هاى تاریخى
مکتب دون‌ خوان را چه بنامیم؟
اثرگذارى کتاب‌هاى کاستاندا در ایران
ب) مباحث معرفتى
ادراک چیست؟
آگاهى سوى راست و چپ بدن
پیوندگاه
«عقاب» سرآغاز و فرجام آگاهى
ویژگی‌هاى سالک براى کسب آگاهى
1. جنگجویى
2. سالک به‌مثابه یک شکارچى
3. بى‌نیازى
4. عقل‌ستیزى
5. فقط راه دل
6. ناگوال
7. بایستگى نیرنگ در آموزش
ج) شناخت جهان و انسان
واقعیت و پندار
حقیقت انسان
انسان بى‌شکل
مرگ
د) فنون و دستورالعمل‌ها
1. فنون براى کسب اقتدار
1.1. دویدن در تاریکى
1.2. خوددارى از آمیزش جنسى
1.3. هر عمل، آخرین نبرد
1.4. تغییر نوع تصور از خود
1.5. انتخاب مکان قدرت
2. خاموش ساختن گفت‌وگوى درونى
2.1. ترک عادت
2.2. به‌کارگیرى دومین قدرت
2.3. عمل بدون چشم‌داشت فایده
2.4. حماقت اختیارى
2.5. نفى گذشته شخصى
2.6. بى‌عملى
2.7. درست راه رفتن
2.8. خیره شدن
2.9. حرکت‌هاى تنسگریتى
3. دگرگونى (نقطه تجمع) و معرفت شهودى: هنر رؤیابینى
پیوست‌ها
1. گیاهان روانگردان
هدف از استفاده از گیاهان
نظر دانشمندان
دود (قارچ)
پیوت
تاتوره
2. چپق مقدس
واکان تان کا
گوزن سیاه
3. قانون عقاب
4. کریستال‌ها
منابع

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب شبه عرفان‌های سرخ‌پوستی
نویسنده
ناشر چاپیموسسه فرهنگی هنری سیب سرخ نیکان
سال انتشار۱۳۹۵
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات۹۸
زبانفارسی
شابک978--600-7790-23-6
موضوع کتابکتاب‌های عرفان و تصوف، کتاب‌های ادیان
قیمت نسخه الکترونیک
۱۲۰۰۰ ت - 2.49 یورو
خرید کتاب الکترونیک

نقد، بررسی و نظرات کتاب شبه عرفان‌های سرخ‌پوستی

هیچ نظری برای این کتاب ثبت نشده است.

راهنمای مطالعه کتاب شبه عرفان‌های سرخ‌پوستی

برای دریافت کتاب شبه عرفان‌های سرخ‌پوستی و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.