معرفی و دانلود کتاب قلب سگی

عکس جلد کتاب قلب سگی
قیمت:
24000 تومان - 2.99€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی کتاب قلب سگی و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب قلب سگی و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب قلب سگی

اثر کلاسیک دیگری از خالق مرشد و مارگاریتا درباره تبدیل شدن یک حیوان به آدمیزاد! کتاب قلب سگی رمانی کوتاه و تمثیلی به قلم پزشک و نویسنده شهیر روسی میخائیل بولگاکف است و ماجرای یک آزمایش پزشکی عجیب بر روی یک سگ ولگرد خیابانی را به تصویر می‌کشد. این رمان جنجالی یکی از شاخص‌ترین و برترین آثار منتشر شده در ادبیات روسیه قرن بیستم به شمار می رود.

درباره کتاب قلب سگی:

یکی از نمایندگان شهیر ادبیات روسیه میخائیل بولگاکف است که با خلق شاهکار بزرگش، مرشد و مارگاریتا، به نامی ماندگار در ادبیات جهان بدل شد. این اثر همانطور که یکی از آثار مهم قرن اخیر است، به عنوان درخشان‌ترین اثر بولگاکف هم شناخته می‌شود. درست است که در کارنامه ادبی این نویسنده بزرگ آثار مهم دیگری نیز به چشم می‌خورند اما آن طور که باید و شاید مورد توجه و ستایش قرار نگرفته‌اند و به نوعی زیر سایه کتاب مرشد و مارگاریتا هستند.

کتاب قلب سگی (Heart of a Dog) یکی از همین دسته آثار است. نویسنده در این رمان کوتاه و در قالب روایتی تمثیلی، حمله‌ای تمام‌عیار به انقلاب روسیه کرده است. شخصیت مرکزی این اثر پزشکی به نام فیلیپ فیلیپوویچ است که طی یک عمل جراحی عجیب و پرجزئیات، سگی ولگرد به نام شاریک را به موجودی شبیه انسان بدل می‌سازد.

با وجود آن که به نظر می‌رسید عواقب و نتایج این جراحی قابل پیش‌‌بینی و کنترل باشد اما درنهایت به فاجعه‌ای تمام عیار منتهی می‌شود. چراکه شاریک علی‌رغم ظاهر انسان گونه‌اش، نمی‌تواند از سیرتِ او برخوردار شود. به عبارتی، او پس از عمل جراحی نیز سگ باقی می‌ماند. منتها سگی برخوردار از هوش و قوه‌ی تکلم؛ سگی آدم‌نما!

اگر از دیدگاهی نمادین به این رمان بنگریم، فیلیپ فیلیپوویچ را می‌توان نماد انقلابیون سرخ دانست که در سال 1917 با پایین کشیدن حکومت تزار بر روسیه‌ی پهناور مسلط شدند. در این اثر، سگ نمادی از روسیه است. و عمل جراحی که بر رویش انجام شد، بیانگر عمل انقلاب است. انقلابی که نه بر قلب سگی، که تنها بر چهره‌ و اندام سگی تاثیر گذاشت و چهره‌ای به ظاهر انسانی را جایگزین آن ساخت. غافل از اینکه آنچه زیر سینه‌ی این انسان نوظهور (یا همان جامعه و حکومتِ برآمده از انقلاب) می‌تپید، همچنان قلب سگ بود!

اقتباس‌های سینمایی و نمایشی از کتاب قلب سگی:

این رمان کوتاه توجه سینماگران و کارگردانان بسیاری را به خود جلب نموده است به گونه‌ای که در سال 1976 یک فیلم سینمایی محصول مشترک دو کشور آلمان و ایتالیا ساخته شد. علاوه بر این در سال 1988 ولادیمیر بورتکا کارگردان روسی، فیلمی تلویزیونی بر اساس این کتاب ساخت. در کشور ایران هم این اثر دستمایه یک تئاتر نسبتا موفق به کارگردانی آیلین کیخانی شد که در شهریور سال 1397 به روی صحنه رفت.

نکوداشت‌های کتاب قلب سگی:

- حمله‌ای به سبک زندگی مرسوم در اتحاد جماهیر شوروی. (The Times)
- یکی از بزرگ‌ترین آثار در ادبیات مدرن روسیه؛ شاید هم بزرگ‌ترین! (Independent)
- دارای نشاطی غریب و درخشان. (Irish Times)

کتاب قلب سگی را به چه کسانی توصیه می‌کنیم؟

علاقه‌مندان به آثار تمثیلی بی‌شک شیفته‌ی این اثر خواهند شد. همچنین، دوست‌داران داستان‌هایی با درونمایه‌های سیاسی - اجتماعی، بی‌شک از مطالعه شاهکار کم‌حجم لذتی فراوان خواهند برد.

با میخائیل بولگاکف بیشتر آشنا شویم:

این نویسنده‌ی بزرگ و جنجالی روس در سال 1891 دیده به جهان گشود. بهترین دوره‌ی نویسندگی‌ میخائیل بولگاکف (Mikhail Bulgakov) همزمان با اوج خفقانِ استالینی در اتحاد جماهیر شوروی بود. سرگذشت شاهکار او، مرشد و مارگریتا، خود می‌تواند موضوع ده‌ها کتاب باشد. بولگاکف این رمان درخشان را که به نوعی ادعانامه‌ای علیه سبک حکومت‌داری حزب کمونیست شوروی است، در سال 1928 آغاز کرد و کار را به میزان قابل توجهی پیش برد. اما حدود دو سال بعد، طی دوران دست و پنجه نرم کردن‌اش با بحرانی روحی، تمام دست‌نوشته‌های خود را آتش زد.

با این حال چند سال بعد مجدداً کار نگارش این اثر را آغاز نمود و این بار تا واپسین روزهای عمر به اصلاح و بازنویسی آن پرداخت. کتاب پس از مرگ بولگاکف، به همت همسرش به اتمام رسید. با این حال به علت محتوای سیاسی گزنده‌اش، سال‌ها اجازه‌ی انتشار نیافت، تا اینکه سرانجام حدود سه دهه پس از مرگ نویسنده به صورت سانسورشده به چاپ رسید، و پس از اندک زمانی آوازه‌اش جهان را درنوردید.

این کتاب و سایر آثار بولگاکف، که از جمله‌ی آنها می‌توان به یادداشت‌های روزانه یک پزشک جوان و دل سگ اشاره کرد، گواهی‌اند بر پیروزی همواره تکرارشونده‌ی ادبیات بر استبداد. چه، امروز آثار بولگاکف که زمانی اجازه‌ی انتشار نداشتند، بارها و در نسخه‌های گوناگون به چاپ می‌رسد، حال آنکه حاکمیت جبارانه‌ی استالین مدت‌هاست به پایان رسیده و از او و اخلافش جز نامی قرینِ خون و جنایت باقی نمانده است.

در بخشی از کتاب قلب سگی می‌خوانیم:

معلوم نبود فیلیپ فیلیپوویچ تصمیم به انجام چه‌کارى گرفته بود. در طول هفته‌ى بعد دست به هیچ اقدام خاصى نزد و شاید به خاطر همین عدم فعالیتِ او جریانِ زندگى در آپارتمان پر از رویدادهاى گوناگون شد.

شش روزى بعد از ماجراى آب و گربه، مرد جوانى که معلوم شده بود زن است، از هیئت‌مدیره‌ى ساختمان به‌سراغ شاریکوف آمد و مدارکى به او تحویل داد که شاریکوف بى‌درنگ آن‌ها را در جیب کتش گذاشت و پس از آن بدون معطلى دکتر بورمنتال را صدا زد: «بورمنتال!»

بورمنتال که حالت چهره‌اش داشت تغییر مى‌کرد، پاسخ داد: «نه، لطفا مرا با اسم و اسم پدر صدا کنید!»

باید متذکر شد که در طول این شش روز، جراح بزرگ موفق شده بود هشت بار با دست‌پرورده‌اش دعوا کند و به همین دلیل حال و هواى متشنج و گرفته‌اى بر آپارتمان حکمفرما بود. شاریکوف هم در کمال حق‌به‌جانبى گفت: «خب، پس شما هم باید مرا با اسم و اسم پدر صدا بزنید.»

فیلیپ فیلیپوویچ در آستانه‌ى در به غرش درآمد: «نه! من اجازه نمى‌دهم در آپارتمانم کسى شما را با این اسم صدا کند. اگر نمى‌خواهید شما را خودمانى " شاریکوف" بنامند، هم من و هم دکتر بورمنتال به شما مى‌گوییم " آقاى شاریکوف".»

شاریکوف در پاسخ گفت: «من " آقا" نیستم. " آقایان" همه رفته‌اند پاریس!»

فیلیپ فیلیپوویچ فریاد کشید: «کار اشووندر است! خب، باشد، خدمت این پست‌فطرت مى‌رسم! تا وقتى من توى این آپارتمان هستم، غیر از " آقایان" کسى این‌جا نخواهد بود! در غیر این صورت یا من از این‌جا مى‌روم یا شما، و به احتمال قوى شما هستید که باید بروید! شک نکنید که امروز توى روزنامه آگهى مى‌دهم و اتاقى برایتان پیدا مى‌کنم!»

شاریکوف شمرده‌ شمرده پاسخ داد: «بله، من هم این‌قدر احمقم که از این‌جا بروم!»

فیلیپ فیلیپوویچ پرسید: «چطور؟» و چهره‌اش چنان دگرگون شد که بورمنتال مانند برق به‌سویش شتافت و با دلواپسى و ملاطفت آستینش را گرفت. سپس صدایش را بالا برد: «مى‌دانید مسیو شاریکوف، پررویى نکنید!»

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب قلب سگی
نویسنده
مترجمآبتین گلکار
ناشر چاپینشر ماهی
سال انتشار۱۴۰۰
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات192
زبانفارسی
شابک978-964-209-097-6
موضوع کتابکتاب‌های داستان و رمان خارجی
قیمت نسخه الکترونیک
24000 ت - 2.99 یورو
خرید کتاب الکترونیک

نقد، بررسی و نظرات کتاب قلب سگی

پونه
۱۴۰۰/۱۰/۲۶
فوق العاده، یکباره خوندمش، نتونستم بذارمش کنار، اوایلش انگار از اون رمان‌های شیرینی بود که دنبالش می‌گشتم و حسابی خوشحال بودم، اما بعدش حیرت‌زده وبا ناباوری تمام تا اخر خوندمش، نویسنده قدریه واقعا، نمیشه فهمید مشکل از کجاست که هر چی کتاب بی‌نظیره در زمان خود نویسنده نه بهش توجه میشه، نه چاپ میشه، و هیچی به هیچی
توی مقدمه یه چیزایی درباره انقلاب روسیه این چیزا بود و گفته بود به این کتاب به چشم سیاسی نگا می‌کنن!
اما برای من جز شهامت عجیب نویسنده در به کاغذ اوردن ایده خطرناک تبدیل سگ به ادم... می‌دونید... توی مقدمه هم گفته بود خیلی جسور بوده وبا شهامت زیادی نامه نوشته به سران انقلاب یا سران حکومت... اصلا حیرت انگیزه!!!
شخصیت شاریک اون اوایل منو یاده کارتون دالتون‌ها و سگ‌شون انداخت، برای همین خیلی خوشم اومد، ولی... با اینکه قبلش درباره کتاب خونده بودم سگ تبدیل به ادم میشه و بعدشم اتفاقاتی می‌افته، ولی باورم نمیشد، اینقد واقعی رو کاغذ توصیفش کرده، قشنگ تموم صحنه‌ها تو ذهنم مجسم میشد، شخصیت‌پردازیش عالی بود، حسابی کیفور شدم
هر چند با تردید شروع به خوندن کردم و فک می‌کردم میذارمش کنار وتا اخر نمی‌خونمش
معمایی، ترسناک، نگران کننده، هیجان‌انگیز، یه جاهایی هم نتونستم جلو خودم بگیرم و کلی خندیدم!
پایانش رو خیلی دوست داشتم، قشنگ وعالی، هم دلم خنک شد هم خیالم راحت!
فقط نگرانم نکنه پروفسوره دوباره کار دست خودش بده، اخه تو صفحه اخرم دست از مطالعه بر نداشته بود! 😁😁😂
محمد نوری
۱۴۰۱/۲/۷
بررسی روند انقلاب کمونیستی از ابتدا بسیار مهم و مورد توجه قرار داشته این امر در برخی مجامع مورد نقد قرار می‌گیرد چرا که به اعتقاد ایشان کمونیسم تنها راه نجات بشریست و هیچ راهی برای انسان جز سرنهادن به دستورات و هنجارهای این جامعه راه به نجات ندارد و تحقیق و بازنگری در آن را جرم و گناهی نابخشودنی در می‌دانستند. آن میان افرادی بودند که نسبت به راه‌کارهای تربیتی و توسعه و مدیریت جامعه نگاهی مطلق نداشتند و اعتقاد داشتند با رصد کردن روند اجرای احکام هر نظام می‌توان به ضعف‌ها و قوت‌های آن پی برد و برای بهبود هر چه بهتری آن راه‌کارهایی تنظیم کرد.
دراین رمان یادداشت‌های پزشک جراح از روند حرکت و رشد سگ بعد از پیوند بیانگر نگاه نظارتی بر شکل و سامانه‌ی هدایت یک جامعه است. البته باید به این نکته توجه داشت که بسیاری حتی بعد از اعلام تحقیقات و بررسی‌های بوجود آمده توسط کارشناسان اجتماعی و اقتصادی نسبت به ضعف و کاستی‌های طرح مدیریتی کمونیست؛ همچنان متعصبانه از آن دفاع می‌کردند و می‌کنند و هرکه را در برابر خود می‌دیدند از بین می‌بردند. در حالی‌که در رمان دل سگ–پزشک جراح بعد از تحقیقات و یادداشت‌برداری‌های متعددی که از پیوند بدست آمده از سگ مشاهده می‌کند درمی‌یابد که روند اجرای نظریه او خطا بوده و شرایط از آن‌که قبل‌تر بود هم بدتر شده. او با حقیقت مواجه می‌شود آنرا می‌پذیرد و تصمیم می‌گیرد تغییری را که بوجود آورده است به حالت اول خود برگرداند. این نگاه بولگاکف مورد نقد بسیاری از انقلابیون قرار گرفت تا جایی‌که 40 سال اجازه چاپ نداشت.
شکوفه عصاره
۱۴۰۱/۵/۲۱
زمانی که این کتاب رو شروع کردم، هیچ چیزی دربارش نمیدونستم ولی از ابتدا، من رو میخکوب کرد. 😐
فصل‌های اولش دردناک و آزاردهنده بود ولی از شروع و نقطه عطف عداستان، دیگه نتونستم چشم از متن بردارم.
داستان درباره یه سگ ولگرده که یک دانشمند عجیب به نام «پروفسور فیلیپ فیلیپوویچ پری آبراژنسکی»، اون رو به
خونه‌اش میاره مداوا میکنه و غذا میده و ازش مراقبت میکنه‌. بعد از چندماه که سگ (شاریک) انرژیش رو به دست میاره، توی یک آزمایش جراحی خاص، دکتر مغز یک انسان تازه فوت شده رو برای بررسی چند فرضیه، به مغز سگ پیوند میزنه و درحالی که انتظار نمیرفت سگ چندساعت بیشتر بعد از آزمایش زنده بمونه، کم کم تغییراتی توش به وجود میاد و شباهت زیادی به انسان پیدا میکنه.
سیدمهدی حسینی
۱۴۰۰/۱۲/۲۵
سلام یک ستاره کم کردم چون داستان یه مسئله داره...
نقد: ببینید داستان در فضای اجتماعی و سیاسی زمان شوروی منتشر شده و روند داستان، داستان فانتزی گونه است و نویسنده داستان که پزشک هم بوده در کنار گفتن مسائل اجتماعی و سیاسی، اشاره‌ای به پیشرفت‌های علمی بشر در آینده میخواسته داشته باشه منتهی از یجایی
به بعد داستان دیگه غیر واقعی میشه ازاونجایی که با پیوند مغز انسان به سگ، سگ شکل وشمایل یک انسان رو پیدا میکنه و این از جذابیت داستان کم میکنه چون یک سگ با تفکر انسانی به طور بالقوه دارای حس بویایی بیشتر از انسان و قدرت آرواره‌های بیشتریست و داستان میتونست روایت جذاب و گیرایی بیشتری داشته باشه و اتفاقات هیجان انگیز واقعی رو روایت کند.
دنیا رهبری
۱۴۰۱/۷/۱۳
من آثار بولگاکف به‌خصوص یادداشت‌های یک پزشک جوان رو خیلی دوست دارم، اما با وجود اینکه مسائل سیاسی آن دوران در این کتاب به نحو جالبی بیان شده و ایده اصلی هم متفاوت و جذاب است، فکر می‌کنم بهتر بود برخی ویژگی‌های خوب انسان یا سگ در موجود خلق شده ادامه می‌یافت مثل وفاداری و... با این‌حال فقط ویژگی‌های پست هرکدام تلفیق شد و موجود کریهی به وجود آمد. هرچند که داستان در کلیات و یا جزییات براساس منطق و علم رایج پیش نرود ولی شاید رعایت چنین نکته‌ای کمی فضای داستان را مهیج‌تر می‌کرد و خواننده را درمورد سرنوشتی که شایسته این موجود باشد، دچار سردرگمی و هیجان بیش‌تری می‌نمود.
کوثر
۱۴۰۱/۱۲/۷
خوب بود یه داستان تخیلی که با‌ ظاهری به ظاهر علمی نوشته بود و می‌خواست این مطلب رو برسونه که ذات آدم هر چی که باشه هر چقدر هم که تلاش کنن به ظاهر سازی تغییرش بدن بازم قابل تغییر نیست و یا اینکه سختی و آزار اطرافیان می‌تونه رو شخص تاثیر بزاره و شخصیت اونو بدتر کنه مثل اینکه اون سگ تحت تاثیر شرایط بد زندگیش خیلی آسیب‌ها خورده بود ولی من یه نقدی داشتم اینکه نویسنده به این مطلب اشاره نکرد و که حتی ذات خود آدم‌ها هم قابل تغییره و اگه خودش بخواد میتونه آدم بهتری باشه فقط به این شرط که خودش بخواد ولی انگار نویسنده به این مطلب هیچ اشاره‌ای نداشت
آنیتا ارزانی
۱۴۰۰/۱۰/۲۸
خودمم از پر گویی حوصلم سر میره
فقط پیشنهاد میکنم، مطالبی که درباره کتاب از دیدگاه کتابراه هست رو، اول بخونید.
بعد نظرات رو از دست ندید، بعضی از اونا بسیار کمک کننده هستن.
منم بشخصه، بنا به سلیقه خودم، واقعا لذت بردم.
از اون سورئال‌های بود که مرز واقعیت و خیال مثل ابرهای چند رنگ غروبای با هم
تابستان قاطی میشن و دست نوازش ب چشاتون میکشند تا کیفور شین و ازشون نپرسین کل روز کجا بودن که خورشید آتیش میسوزوند؟
فضا سازی چنان فوق‌العاده است که محاله تا اسم بولگاکف بیاد، این اثرش صف اول واینایسته.
Mary Sdm
۱۴۰۰/۱۰/۲۷
این کتاب نوشته میخائیل بولگاکف نویسنده روسی است. کتاب در مورد سگی بی پناه و بی خانمان به نام شاریک است که روزی پروفسوری با نام فیلیپ فیلیپوویچ او را به خانه خودش میبرد. سگ بیچاره بدون اطلاع از اینکه چه اتفاقی برای او خواهد افتاد، شادمانه به خانه پروفسور میرود ولی پروفسور قسمتی از مغز انسان را طی به عمل جراحی او پیوند میزند. پس از عمل، سگ از درک و عقل انسانی برخوردار شده و اتفاقاتی غیرعادی برای او رخ میدهد. یکی از کتابهای جذاب و درجه یک که تا حالا خوندم.
جابر معظمی
۱۴۰۰/۱۰/۲۶
در اینکه اثر محشری بود شکی نیست، منو انداخت یاد مسافرهای توی تاکسی خودمون، و گاهی هم یاد خودم، که خیلی جاها دم از حق و حقوق میزنیم ولی بیشتر مواقعه در حال پایمال کردن حقوق دیگرانیم، متاسفانه گاهی هم قانون دستمونو در گرفتن حقی که لایقش نیستیم باز میذاره، به نظرم داستان میخواد برسونه که جامعه باید و خودش پیشرفت کنه وارد بلوغ بشه و نمیشه به زبان عامیانه روی چروتکه ویندوز نصب کرد. دقیقا اتفاقی که تجربه تاریخی مملکت خودمون نشون میده.......
Naghmeh P
۱۴۰۱/۱/۲۳
فانتزی بسیار جالبی بود. مسایل زیادی را به چالش کشیده بود. ابتدا انقلاب کمونیستی شوروی که محور قضایا بود. دوم علاقه به کشف رازهای خلقت تا حد دست بردن در خلقت الهی. که همین کار در نهایت موجب بروز فجایع فراوان در جامعه خواهد شد. و بر عکس نظر بعضی از دوستان معتقدم خواسته بود بگه حتی اگر حیوان بی آزار و باشی زمانی که به انسان تبدیل شدی جامعه تو را به سمت پست‌ترین خصوصیات برای تامین منافع شخصیت سوق میدهد. همان بهتر که حیوان باشیم بی آزار.
حسین .
۱۴۰۰/۱۱/۱۳
داستان انسجام و تصویر سازی بسیار خوب و جذابی داری
درون مایه داستان سیاسی و به نوعی مذمت طبقه عوام و فرودست هست (که البته با عقاید من مخالفه)
شاید بشه دکتر فلیپویچ را نماد طبقه نخبه و فرادست که وجودشان همواره برای جامعه مفید و لایق هر ثروتی هستند و لطفشان شامل عوام هم میشود و شاریک یا سگ انسان را
نما نماد عوام غرغرو که مدام توسط دیگران تحریک میشوند و به جای کار و تلاش در پی انتقام از فرادستان هستند
P M
۱۴۰۰/۱۰/۲۳
کتاب از زبان سگی خیابانی است که توسط انسان‌ها آزار بسیاری دیده است و همه چیز از آنجایی آغاز میشود که سگ با مردی همراه شده و به محل اقامت او به میرود. پس از مدتی سگ متوجه می‌شود که مرد هدفی بجز نگهداری از او دارد و.... کتاب نشان دهنده عقاید ضد کمونیستی نویسنده (بولگاکف) است.
علیرضا چپریان
۱۴۰۱/۱/۷
همیشه نویسنده‌های روسی آدم و شگفت زده میکنن..
چقدر زیبا انقلاب روسیه رو زیر سوال برده و چقدر زیبا استعاره‌ای به کار برده که اگر چه سگ به انسان تبدیل بشه آخرش خوی حیوانی خودش رو داره...
و واقعا خوندنش لذت بخش بود درسته تو سه بار خوندمش ولی اگر تو شرایط بهتری خونده بودم حتما از اول تا آخرشو یکباره میخوندم...
Maryam Kashani
۱۴۰۱/۲/۱۵
نویسنده در این کتاب کشور روسیه رودر نماد قلب سگی توصیف کرده ولی من در حین خوندن اعمال بسیاری از افراد که به شکل شاریک بود به نظرم در میومد، در قسمتی از کتاب میگه اگر انسان تصمیم بگیره هر وظیفه‌ای رو که داره به نحو احسن انجام بده و اینقد به اصلاح وظایف دیگران نپردازه دیگر نیازی به انقلاب نیست.
mahde zahabr
۱۴۰۰/۱۰/۲۳
داستانهای اموزنده وسرگرم کننده مثل این عالیه مردم حوصله نصیحت شنیدن و به راهکار گرفتنای 21 روش الکی و کشکی که هیچ ربطی به فرهنگ و شرایط مملکت ماندارن رو نمیپسندند اونا برا جامعه ایی با شرایط ایده ال و مهیا بودن حقوق حقیقی شهروندی خوبن
مشاهده همه نظرات 189

راهنمای مطالعه کتاب قلب سگی

برای دریافت کتاب قلب سگی و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.