معرفی و دانلود کتاب یخ زده

عکس جلد کتاب یخ زده
قیمت:
۱۱۰۰۰ تومان - 2.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50

برای دانلود قانونی کتاب یخ زده و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب یخ زده و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب یخ زده

یکی از چهل نمایشنامه‌ی برتر دنیا! کتاب یخ زده اثر بریانی لاوری، داستان ناپدید شدن رونا شرلی، دختری ده ساله را به صورت مونولوگ‌هایی مجزا از زبان شخصیت‌های دور یا نزدیک ولی مرتبط به شخصیت اصلی روایت می‌کند؛ روایت‌هایی موازی که در انتها به ‌هم مرتبط می‌شوند و هزارتویی پیچیده از عمق سرشت انسان و روابط انسانی می‌سازد. این اثر برنده جایزه بهترین نمایشنامه از جوایز تئاتر بریتانیا نیز شده است.

درباره‌ی کتاب یخ زده:

داستان این نمایشنامه با گم شدن رونای 10 ساله آغاز می‌شود؛ مادر رونا با امیدواری در پی خبری از اوست. در طرفی دیگر یک روانشناس، قاتلی زنجیره‌ای را مورد مطالعه و تحقیق قرار می‌دهد تا دریابد که آیا قتل‌هایی که این قاتل مرتکب می‌شود اعمال شیطانی خود اوست یا اینکه کارهایش تحت کنترلش نیست. این سه مادر رونا، روانشناس و قاتل با شرایط وحشتناک کنار هم قرار می‌گیرند و سفری طولانی و رازآلود را آغاز می‌کنند که به کشف انسانیتی مشترک ختم می‌شود.

فرم و شیوه‌ی پرداخت نمایشنامه‌ی یخ زده کم‌نظیر و تازه است؛ لاوری با به تصویر کشیدن داستانی درگیر کننده، اثری جذاب و گیرا خلق کرده به لحاظ شیوه‌ی روایتش بر بسیاری از آثار از این دست تقدم زمانی دارد.

پیرامون نمایشنامه‌ی یخ زده (Frozen) یک نکتۀ مهم وجود دارد. در سپتامبر 2004، نشریه‌های مهمی چون ایندیپندنت، نیویورکر، آبزرور و آسوشیتدپرس گزارشی منتشر کردند که بر اساس آن، اصالت یخ زده مورد تردید قرار گرفت. این گزارش ادعا کرده بود که این نمایشنامه، بخش‌های زیادی از یک مقالۀ (حدود 675 کلمه) مجلۀ نیویورکر را در خود دارد؛ مقاله‌ای به قلم مالکوم گلدول در مورد روانپزشکی به نام دوروتی لوئیس و لاوری متهم به سرقت شد.

لوئیس ادعا داشت که یخ زده بر اساس بخش مهمی از زندگی او نوشته شده است. بریانی لاوری در مصاحبه‌ای ضمن اذعان به وام‌داری متن مسئلۀ سرقت را انکار کرد و گلدول نیز مقالۀ دومی نوشت و طی آن اذعان داشت که لاوری مجوز وام‌‌گیری از مقاله او را داشته است. با این‌حال لاوری بر این نکته پافشاری می‌کند که شخصیت‌های مهم نمایش‌نامۀ او از منابع دیگری الهام گرفته شده‌اند. او گفت که شخصیت رالف را از روی کتابی با نام «قتل کودکی» اثر ری وایر و تیم تیت برداشته و شخصیت نانسی را از مقاله‌ای در گاردین نوشتۀ مارین پارتینگتون الهام گرفته است که خواهرش به دست دو قاتل سریالی کشته شده بود.

جوایز و افتخارات کتاب یخ زده:

- نامزد دریافت جایزه تونی
- برنده جایزه بهترین نمایشنامه از جوایز تئاتر بریتانیا UK theater awards
- قرار گرفتن در لیست چهل نمایشنامه‌ی برتر دنیا در رده‌بندی ایندیپندنت (سال 2019)

نکوداشت‌های کتاب یخ زده:

- یک نمایشنامه‌ی مهم، هیجان‌انگیز و انسانی. (تایمز لندن)
- نمایشنامه‌ای شجاعانه و دلسوزانه درباره‌ی غم، انتقام و بخشش. (گاردین)

کتاب یخ زده مناسب چه کسانی است؟

علاقه‌مندان به دنیای ادبیات نمایشی را به خواندن این نمایشنامه جذاب دعوت می‌کنیم.

بریانی لاوری را بیشتر بشناسیم:

او در سال 1947 در انگلستان متولد شد. لاوری فعالیت در تئاتر را با بازیگری در نقش‌های کم‌رنگ آغاز کرد. به عقیده‌ی خودش به همین دلیل بود که نوشتن را شروع کرد تا نقش‌های بهتر و محوری‌تری برای بازیگران زن بنویسد. او تاکنون بیش از 20 نمایشنامه را به رشته تحریر درآورده که 5 عدد از آن‌ها در نیویورکر به چاپ رسیده‌اند. آثار لاوری با حال و هوای فمنیستی همراه هستند از این رو بیشتر شخصیت‌های نمایشنامه‌ی او زن هستند. یخ‌زده مطرح‌ترین نمایشنامه‌ی وی است که جوایزی معتبر و جهانی را برنده یا نامزد شده است.

در بخشی از کتاب یخ زده می‌خوانیم:

صدای جیک‌جیک ملایم پرندگان، صدای زمزمه و همهمۀ یک باغ انگلیسی‌.. ‌. خانۀ نانسی، باغ پشت خانه‌اش‌. عصر است و نانسی، از سر تفنن، سرشاخه‌ها را کوتاه ‌می‌کند‌.

نانسی: من باید با این قیچی‌های باغبونی دور باغ بچرخم‌. من و مادر هیچ‌وقت در مورد بوته‌زار با هم موافق نبودیم‌. روش من کوتاه کردن سرشاخه‌هاست اما اون زمین رو واسه کاشت زیرورو ‌می‌کنه‌. اون به گیاه عشقه‌ش اجازه می‌ده همین‌طوری برای خودش رشد کنه اما من ‌می‌گم اون گیاه دوست داره ساقه‌ش تو سایه باشه و سرش تو آفتاب‌. مامان اون رو سمت جنوب و توی خاک شنی ‌خوابونده و حالا اونم رشد کرده رفته روی گیاهای آلپاین خونۀ بغلی‌. بهش پیشنهاد دادم فردا خودم برم و براش یه تیکه از اون رو ببُرم ولی می‌گه‌: «فردا می‌رم بریجنورث» ... همیشه همۀ کارا رو ‌می‌ذاره دقیقۀ آخر بعدشم مجبور می‌شه تو آخرین لحظات با عجلۀ زیاد انجامشون بده‌.

من پرسیدم که کی حاضره بره پیش مادربزرگ؟ اما مثه این بود که از یکی بخوای زیر برگۀ سربازی رو امضا کنه‌...
باب سرگرم تمرین بدن‌سازی بود...
این چه کاریه واقعاً؟
هواپیمایی از بالای سر پرواز ‌می‌کند‌. نانسی به‌آرامی ‌آهی ‌می‌کشد‌.

فهرست مطالب کتاب

سخن مترجم
شخصیت‌ها
1: وداع با نیویورک
2: زندگی خانوادگی
3: روزگار سخت
4: میز طبیعت
5: ترک کردن
6: پرواز امشب
7: سازمان فِلِیم
8: خال‌کوبی
9: چوب کارهای گذشته را خوردن
10: خونِ دل خوردن
11: نزدیک
12: خوشحال از اینجا بودن
13: تحمل کردن
14: چهار چراگاه چرت
15: مطلقا هیچ چیز
16: مغز متفکر
17: بند رخت‌آویز
18: سخنرانی نهایی من
19: روشن شدن جزئیات
20: تماس تلفنی به خانه
صحنۀ 2
21: دو زن مهربان با یکدیگر دیدار ‌می‌کنند
22: کودکی من
23: هنر مقدس فنگ‌شویی
24: سخنرانی نهایی من
25: ملاقات
26: نامه‌نگاری
27: چیزی وحشتناک
28: آهسته و خاموش
29: چطور این کارو ‌می‌کنه، چرا این کارو ‌می‌کنه‌؟
30: قبرستان

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب یخ زده
نویسنده
مترجمرکسانا طالبی
ناشر چاپینشر مهرگان خرد
سال انتشار۱۴۰۰
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات۱۲۴
زبانفارسی
شابک978-600-8067-47-4
موضوع کتابنمایشنامه
قیمت نسخه الکترونیک
۱۱۰۰۰ ت - 2.49 یورو
خرید کتاب الکترونیک

نقد، بررسی و نظرات کتاب یخ زده

هیچ نظری برای این کتاب ثبت نشده است.

راهنمای مطالعه کتاب یخ زده

برای دریافت کتاب یخ زده و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.