معرفی و دانلود کتاب هنگامی که نیچه گریست

عکس جلد کتاب هنگامی که نیچه گریست
قیمت:
59000 تومان - 6.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی کتاب هنگامی که نیچه گریست و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب هنگامی که نیچه گریست و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب هنگامی که نیچه گریست

کتاب هنگامی که نیچه گریست رمانی فلسفی، هیجان انگیز، معمایی و سرشار از گفت‌و‌گو‌های بی‌نظیر است که اروین د. یالوم به شرح داستانی خیالی از روزهای جوانی و بیماری فریدریش نیچه می‌پردازد. بر اساس این داستان دکتر بروئر باید به نیچه از نظر جسمی و روحی کمک کند تا فکر خودکشی از سرش دور شود.

در وین سده نوزدهم، داستانی از عشق، سرنوشت و اراده در میان خرد گرایانی شکل می‌گیرد که تصویری از آن دوران ارائه می‌دهد. یوزف بروئر، یکی از بنیانگذاران مکتب تحلیل روانی، در اوج دوران زندگی به سر می‌برد. فریدریش نیچه، یکی از بزرگترین فیلسوفان اروپا در آستانه خودکشی ناشی از افسردگی قرار دارد و قادر به درمان سردردهای شدید و سایر بیماری‌هایش، نیست.

یالوم در رمان وقتی نیچه گریست (When Nietzsche Wept)، «واقعیت و تخیل» و «محیط و تطبیق» را در هم می آمیزد تا ماجرایی ماندگار را در مورد نیروی رهایی بخش رفاقت، آشکار سازد. این رمان پر از ظرافت‌های ادبی و فلسفی است چنان‌که شاید بتوان گفت کمتر رمانی توانسته است تا این اندازه مضامین فلسفی در لابلای داستان به‌گونه‌ای بگنجاند که جذابیت داستان تحت تأثیر دشواری عبارات فلسفی قرار نگیرد.

اروین دی یالوم (Irvin D. Yalom) صاحب مشهوترین آثار در زمینه روانشناسی است که آثار او به زبان‌های متعددی ترجمه شده و منبع بسیاری از تحقیقات و پژوهش‌های روانشناسی قرار گرفته است. آثار او با این‌که اصولی، علمی و تخصصی هستند، اما او برای انتقال این مفاهیم از زبانی همه فهم و گیرا استفاده کرده است.

در رمان هنگامی که نیچه گریست، سالومه، یک دختر جوان و زیبای روسی با زیبایی غیر معمول: پیشانی برجسته، چانه‌ی محکم و خوش تراش، چشمان آبی، گیسوانی روشن، زیبایی همراه با جذابیت های زنانه و جسارت‌های مردانه توجه دکتر برویر را به خودش جلب میکند. دکتر برویر یکی از بهترین دکترها، پزشک خصوصی دانشمندان، هنرمندان و فلاسفه بزرگی در ایتالیا است که برای استراحت چند روزی با همسرش به ونیز سفر کرده. دکتر یوزف بروئر پزشک معروف و مشهور وینی است که نامه ای از طرف لو سالومه دریافت می کند که در آن نوشته شده است آینده فلسفه آلمان در خطر است. سالومه با قرار ملاقاتی غیر منتظره از دکتر بروئر درخواست کمک می‌کند. کمکی غیرمستقیم برای فردی عجیب به نام «نیچه» و از اینجاست که کم کم داستان اصلی شروع می‌شود...‌

هنگامی که بروئر می‌پذیرد نیچه را با کاربرد تجربی «گفتگو درمانی» زیر نظر بگیرد، هرگز انتظار ندارد که بیمار نیز در نشست‌های برگزار شده به دنبال آرامش باشد.

تمامی گفتگوهایی که بین نیچه و دکتر بروئر انجام می‌شود غیر واقعی است. گفته می‌شود که نیچه به‌خاطر تسلطی که خواهر و مادرش بر او داشتند و در عین حال عشق و تنفری که او نسبت به آن‌ها داشت، باعث شده تا در عشق و رابطه‌اش با زن‌ها پیوسته دچار شکست شود و نسبت به زن نگاهی کج و معوج داشته باشد. دکتر برویر در رمان یالوم موفق می‌شود نیچه را در این مورد وادار به اعتراف کند. یعنی به عجز و ناتوانی‌اش در عشق را اعتراف کند. گویا همین جاست که "نیچه گریه می کند". البته دیالوگ‌های نیچه در کتاب همگی از سخنان نیچه در کتاب‌هاش است که توسط نویسنده کتاب اروین یالوم گردآوری شده تا در گفتگوی تخیلی نیچه با یکی از شخصیت‌های اصلی کتاب یعنی دکتر بروئو استفاده شود.

ریتم داستان تا زمانی که برویر به عنوان درمانگر نیچه سعی در نزدیک شدن به افکار بیمار را دارد به کندی صورت می‌گیرد و برای مواجه شدن با واقعیات، کنجکاو خواهید شد، اما هنگامی که نیچه درمانگر برویر می‌شود سرعت داستان تند می‌شود و داستان در جاده ای سراشیبی، خاطرات فراموش شده نیجه و برویر را بازگو می‌کند.

جملات برگزیده کتاب هنگامی که نیچه گریست:
- باید طوری زندگی کنیم که انگار آزادیم.
- آخرین پاداش مرده، این است که دیگر نمی میرد.
- انسان دوستانش را سخت تر از دشمنانش می بخشد.
- شاید یک مرد، تنها با مرد بودن می تواند زنانگی وجود یک زن را آزاد کند.
- انتخابی را تحسین می‌کنم که انسان را به بیشتر از آنچه باید باشد، تبدیل کند.
- در برابر هر زن زیبا، مرد بدبختی هم حضور دارد که از حضور در کنار او خسته شده!
- ازدواج نباید زندان باشد، بلکه باید باغی باشد که چیزی برتر در آن کشت می شود.
- ارسال این همه اطلاعات به مغز، آن هم از روزنه سه میلیمتری وسط عنبیه، چه رنج بی پایانی!
- قله یعنی نقطه اوج در صعود زندگی. ولی اشکال قله ها این است که انسان را به سراشیبی نزدیک می کند.
- گرچه نمی توانیم از سرنوشت بگریزیم. ولی باید با آن درگیر شویم. باید پیشامد سرنوشت مان را اراده کنیم. باید به تقدیرمان عشق بورزیم.
- هر انسانی، مالک مرگ خود است و می‌تواند به روش دلخواه عمل کند. شاید… و تنها شاید… بتوان حق زندگی کردن را از هر انسانی گرفت، ولی حق مردن را در هیچ شرایطی نمی‌توان سلب کرد.

شخصیت های واقعی کتاب هنگامی که نیچه گریست:
فریدریش ویلهلم نیچه، فیلسوف بزرگ آلمانی
یوزف بروئر، از جمله بهترین پزشکان اتریش که با کمک فروید روش روانکاوی با صحبت را توسعه داد.
زیگموند فروید، عصب‌شناس اتریشی است که پدر علم روانکاوی شناخته می‌شود.
لو آندرئاس سالومه، دختر یک ژنرال روس بود که بیشتر به دلیل عشق نیچه به او شناخته می شود.
برتا پاپنهایم، یکی از افراد پیشگام در مددکاری اجتماعی

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب هنگامی که نیچه گریست
نویسنده
مترجمکیومرث پارسای
ناشر چاپیانتشارات جامی
سال انتشار۱۳۸۲
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات424
زبانفارسی
شابک978-600-176-095-2
موضوع کتابکتاب‌های داستان و رمان خارجی
قیمت نسخه الکترونیک
59000 ت - 6.49 یورو
خرید کتاب الکترونیک

نقد، بررسی و نظرات کتاب هنگامی که نیچه گریست

حمید میرباقری
۱۴۰۲/۷/۱۸
با وجود اینکه این سبک کتاب‌های فلسفی سلیقه بنده نیست اما نکات مثبت بسیاری در ان وجود داشت شخصا علاقمندم که در قالب یک داستان یک فلسفه و یا یک موضوع فلسفی گنجانده بشه نه اینکه در قالب یک سری مسئله فلسفی کلی یک قصه هم قرار بگیره اما نکته مثبت اصلی این بود که نویسنده برخلاف کتاب دیگرش یعنی درمان قصد و شوپنهاور نداشت که حتما تفکر خودش رو به خواننده القا کنه که اتفاقا نتیجه بهتری هم دربرداشت به نظرم موضوع گروه درمانی در این کتاب اتفاقا بهتر دیده میشد اهمیت این کتاب در یک بیوگرافی تاریخی از نوع خیالی هستش که با یک داستان که گویا به طور کامل واقعیت ندارد اما تا حد زیادی خواننده رو با اندیشه‌های نیچه اشنا میکند شخصا علاقمند بودم با توجه به ورود فروید به روند داستان این حضور پررنگ تر میبود تا با اندیشه او هم تاحدی اشنا شویم چون به نظرم انقدر حضورش در کتاب کمرنگ بود که میشد یک اسم خیالی رو براش در نظر گرفت مباحث کتاب بسیار به نظرم سنگین و قابل تامل هستش و تک جمله‌های کتاب در گفتگوهای دونفره هر کدوم میتونن یک سبک زندگی باشن به عنوان نمونه سرنوشت خودت را دوست بدار یا اینکه سرنوشت خودت را انتخاب کن و تقدیر خودت را دوست بدار هرکدوم دو سبک زندگی متفاوت هستن فصل اخر کتاب بینظیر هستش ولی اگر نقطه عطف کتاب به جای فصل اخر در میانه کتاب میبود کشش کتاب رو بیشتر میکرد
حسن میرباقری
۱۴۰۲/۳/۱۳
از همراهانی که تنهایی مرا از من میگیرند ولی درون مرا تنها رها میکنند متنفرم شاید این تفکر از جهتی خودخواهانه باشه و از جهتی در مورد نوع بشر صدق کنه چون کمتر میشود خود را به طور کامل نادیده گرفت و به درون دیگری پی برد و پی بردن به درون یا همون همدلی خواسته‌ای است که از اغلب انسانها برآورده نمیشود و آقای یالوم توی کتابهاش مثل این کتاب فاخر همچنین درمان شوپنهاور میخواد القا کنه که این همدلی با صداقت توسط شخص دیگری امکان پذیره ولی شخصا موافق تنها بودن نوع بشر از درون هستم و اینکه آزادی شجاعت میخواهد ولی چه کسی شجاعت داشتن آزادی کامل رو داره به نظرم همه ما با ایجاد مسئولیت برای خودمون این آزادی رو از خود سلب میکنیم و با وقف کردن خودمون برای دیگران هم اونها رو زیر دین میبریم و آزادی اونها رو هم میگیریم و این قصه افسار زدن انسانها به هم تا ابد ادامه خواهد داشت مگر کسانی که معتقدن من از آن روز که در بند توام آزادم.... نهایتا به خودم برای مطالعه این کتاب افتخار میکنم
کاربر sahar
۱۳۹۹/۶/۱۱
کتاب بسیار جالبی است این کتاب نوشته روانشناس ماهر و قصه گو اروین یالوم هست که داستانی در مورد نیچه و یک پزشک اتریشی بنام یوزف برویر رو مطرح میکنه تمامی شخصیتها واقعی هستند اما خود داستان تا حدودی البته نه کاملا زاییده ذهن نویسنده هست، در این داستان نیچه که بخاطر یک عشق نافرجام دچار افسردگی شدید شده بطور غیر مستقیم توسط معشوقه‌اش لو سالومه به سمت دکتر برویر جهت درمان و جلوگیری از خودکشی نیچه هدایت میشه، جالب اینجاست که دکتر اول سعی در درمان داره اما بتدربج متوجه میشه خودش برای درمان بیشتر به کمک نیچه احتیاج داره، او هم مثل نیچه یک عشق نافرجام داشته در نهایت در این داستان هر دو به درمان هم کمک میکنن و میتونن خودشونو از وسواس فکری که درگیرش شدن نجات بدن، این کتاب واقعا یک شاهکار بود.
mitra.mh. 46
۱۴۰۱/۹/۲۵
نقدی برکتاب هنگامی که نیچه گریست، در قسمتی از کتاب نوشته بروئر در هنگام فوت مادرش سه ساله بود و در جای دیگر نوشته آدولف برادرش در هنگام فوت مادرش متولد شده است. یعنی هشت سال پیش از آشنایی نیچه و بروئر درگذشته است با این تفاسیر بروئر در هنگام فوت مادرش میبایست سی و دو ساله باشد نه سه ساله، در صفحه‌ی دیگر کتاب نوشته بروئر پشت صندلی بروئر ایستاد که در واقع باید مینوشت بروئر پشت صندلی نیچه ایستاد. در قسمتی دیگر از کتاب که مربوط به تمرکز بروئر و اندیشیدن به برتا است که باید طبق دستور نیچه انجام بدهد، نوشته به خانم برتا بگو برای نوشتن گزارش، کسی نباید مزاحم تو شود، در حالی که منشی بروئر نامش برتا نبود. در کل این کتاب بیشتر برای دانش آموختگان رشته‌ی روانکاوی مناسبتر است تا برای عموم مردم، با تشکر از کتابراه
آمنه فتح اللهی
۱۳۹۷/۱/۳۱
یکی از لذت بخش‌ترین کتاب‌هایی که خوندم. تلفیق خیره کننده فلسفه و روانشناسی... حس حضور به عنوان یه تماشاچی و ناظر، کنار یک فیلسوف بزرگ و انسانی تکرار نشدنی، اونقدر تاثیرگذاره که ذهن و روح و حتی عواطف آدم رو درگیر میکنه. جز تحسین برای این همه نبوغ و دانش نویسنده، چیز دیگه‌ای نمیشه گفت. کتابی که باید بارها خوند و خوند و یاد گرفت...
Mint chocolate
۱۴۰۱/۹/۷
این کتاب بد نیست. شاید من نتونستم با نحوه قلم نویسنده ارتباط برقرار کنم و یا شایدم ترجمه مشکل داشت. بعضی از قسمتای کتاب واقعا برای خود من درکش سخت بود و این باعث می‌شد برخی جاها برام مبهم بمونه. شخصیت نیچه به نوعی قسمتی از شخصیت همه ماست. همه ما تجربه‌های تلخی داشتیم تو زندگی و این باعث میشه اعتماد کردن به آدما سخت بشه و ممکنه روابط قبلیمون به روی روابط تازه‌ی ما تاثیر منفی بذارن و باعث بشن به همه با دید شک و دودلی نگاه کنیم و به نوعی قضاوت کنیم. اگه به فلسفه و روان شناسی علاقه دارین پیشنهاد میکنم که مطالعه کنین.
علی فردیسی
۱۴۰۰/۱/۶
کتاب فوق العاده‌ای بود و تاثیر زیادی روی من گذاشت و خواندنش رو توصیه میکنم. البته اولین کتاب روانشناسی بود که خواندم. انتقال مفاهیم فلسفی در حین داستان بدون اینکه حس جدایی یا اضافی بودنی رو حس کنید، فوق العاده صورت گرفته بود.
البته نظری در مورد صحت یا دقت این مفاهیم ندارم چون تنها آشنایی من با و
نیچه به همین کتاب محدود میشه.
بیان مفهوم خودکاوی عمیق ریشه یابی نیاتمون در کارها یا تفکراتمون به نوبه خود منو به فکر فرو برد و به نحو احسن در این کتاب آورده شده بود.
حسین محله ای
۱۳۹۹/۶/۹
خواندن این کتاب برای ما ایرانیها که بیشتر عمر خودمون را صرف توهم عشق میکنیم بسیار آموزنده هست. متن روان و ساده به ما اجازه میده تا خیلی از مسایل فلسفی در مورد چرایی عاشق شدن، احساس تنهایی در اوج موفقیت، دلیل لذت نبردن از زندگی و خیلی چیزهای دیگر را درک کنیم.
این کتاب به ما آموزش میده با هم حرف در
بزنیم. کاریکه اصلا فرهنگ ما وجود نداره و همگی فقط به فکر تزیین ویترین زندگیمون هستیم و از نشان دادن درونمون حتی به نزدیکترین کس زندگیمون وحشت داریم.
رضا قهرمانی
۱۳۹۶/۶/۱۷
کتابیست واقعا حیرت برانگیز این کتاب رو باید بارها و بارها خوند با خودم فکر میکنم اگه نیچه زنده بود و این کتاب رو میخوند از نویسنده‌اش تشکر می‌کرد یانه!
رویا بابازاده
۱۳۹۷/۵/۱۴
در مورد محتوای کتاب باید از نویسنده و مترجم تشکر کرد اما از کتابراه به خاطر فونت کتاب اینکه غلط املایی ندارد و به خاطر قیمت باید خیلی خیلی خیلی تشکر کرد
از اون عزیزی که این اپلیکیشن رو طراحی قدرداتی میکنم
شکوفه احمدی
۱۳۹۹/۶/۵
واقعا جزو کتابای بی نظیره با اینکه هدف دکتر یالوم تدریس به گونه‌ای تمثیلی بوده اما واقعا یک جاهایی با خودتون میگید انگار این داستان اتفاق افتاده. جمله‌های ناب و تامل برانگیز داشت که دید من رو خیلی تغییر داد و تلنگری برای کاوش در زندگی شخصیم بود. کتاب باید خواننده رو با خودش همراه کنه و با لذت خونده بشه من اونقدر شیفته کتاب شدم که دو روز کاملا حواسم معطوف به خوندن کتاب بود. عالی👍🏻👍🏻👍🏻👍🏻👍🏻👍🏻👍🏻👍🏻
Fatemeh Molaiy
۱۳۹۹/۱/۳
کتابی جالب و عجیب در سبک خودش بود... نویسنده ب نظر من میتوانست با پیچیدگی‌های کمتری محتوا رو ب نمایش بزاره ولی در همین حد هم برای گروه سنی بیست و چهار به بالا پیشنهاد میشه... در ضمن صبر و حوصله زیادی میطلبه و یکبار خواندن در درک مطالب کفایت نمیکنه در کل مناسبه آدم‌های درونگراست.... داستان در هاله‌ای از ابهام واقعیت داشتن و یا نداشتن هست و هنرمندی بسیاری در چیدمان و ارائه طرز فکر و خودشناسی داشت.
Sara Falahati
۱۴۰۲/۶/۸
این کتاب تلفیقی از فلسفه و روانشناسی هست. ثابت میکنه انسان حتی در مقام راهنما، ناصح و درمانگر هم شکننده و آسیب پذیره. انسان‌های مغرور یا بهتره بگیم به ظاهر مغرور، تودار و منطقی مثل شخصیت نیچه، فروپاشی درونی خودشون رو دارن حتی اگر دم از منطق و پذیرش حقایق زندگی بزنن. و باز هم درگیری در عشق… به قول مولانا عشق روزی به سراغ همه خواهد رفت حتی آنان که از آن دوری می‌کنند…
Samira Farhadi
۱۴۰۱/۱۱/۲۷
بدون شک بهترین کتابی که تا به امروز خوندم. تلفیق فلسفه و روانشناسی بسیار تأثیرگذار و تحسین برانگیز بود. فکرمیکنم این کتاب برای کسی که تجربه طردشدگی داشته خیلی تکان‌دهنده و آموزنده است.
در جواب دوستانی که کتاب رو درک نکردند و پیچیده تصور می‌کنند، باید بگم اگر آشنایی مختصری با شخصیت‌های اصلی کتاب داشته باشند قطعا از داستان نهایت لذت را میبرند.
مهسا شکرنژاد
۱۴۰۰/۲/۳۰
کتاب قشنگی بود، اعجاب برانگیزه که اکثر شخصیتهای داستان واقعی بودن و نویسنده چقدر زیبا روابطی تخیلی بین اونها برقرار کرد، ادغام واقعیت و داستان!! حتما نیازه چند بار خونده شه، چون من به درستی روش درمانی که نیچه بکار برد رو درست نفهمیدم. از جمله کتابهاییه که پیش زمینه‌ای درباره روانشناسی و روانپزشکی و فروید و حتی یونگ باید داشته باشی تا بتونی درکش کنی!
مشاهده همه نظرات 290

راهنمای مطالعه کتاب هنگامی که نیچه گریست

برای دریافت کتاب هنگامی که نیچه گریست و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.