معرفی و دانلود کتاب آخرین سفر شاه: سرنوشت یک متحد آمریکا

عکس جلد کتاب آخرین سفر شاه: سرنوشت یک متحد آمریکا
قیمت:
۶۰,۰۰۰ تومان
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی کتاب آخرین سفر شاه: سرنوشت یک متحد آمریکا و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب آخرین سفر شاه: سرنوشت یک متحد آمریکا و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب آخرین سفر شاه: سرنوشت یک متحد آمریکا

ویلیام شوکراس در کتاب آخرین سفر شاه: سرنوشت یک متحد آمریکا، با بیانی شیوا سرگذشت شاه سابق و سپس جریان سقوط رژیم شاهنشاهی و استقرار جمهوری اسلامی را به تصویر می‌کشد. این کتاب که در سال 1387 عنوان اثر برگزیده را به خود اختصاص داد، سرگذشتی از یک سفر تاریخی است؛ سفری که در آن با دوران قبل از انقلاب اسلامی آشنا خواهید شد و می‌توانید قضاوتی صحیح در مورد تاریخ پهلوی و زمان حال داشته باشید.

این کتاب ماجراى آخرین سفر شاه به سمت تبعید و مرگ است؛ ویلیام شوکراس او را در این سفر قدم به قدم تعقیب می‌کند، از ناتوانایی‌هایش در سقوط رژیم شاهنشاهی گرفته تا مرگ او در اثر بیماری سرطان را شرح می‌دهد.

ویلیام شوکراس به توصیف بحران گروگان‌گیری و مراحل مختلف سفر شاه در مصر، باهاما، آمریکا، مکزیک و مراکش می‌پردازد. همچنین در لابه‌لای این داستان‌های دردناک، نشست شاه به تخت طاووس، فساد کارکنانش در دربار را که همگی چابلوس بودند، غرور و دیکتاتوری او را در سال‌هاى انقلاب سفید، زیاده‌روی‌هایش را در سال‌هاى شکوفایى بازار نفت و حکومت خونین ساواک شرح می‌دهد.

کتاب آخرین سفر شاه: سرنوشت یک متحد آمریکا (The Shah's last Ride The Fate of an Ally) یکى از بهترین و مستندترین آثاری است که تا به الان درباره مسائل سال‌هاى آخر رژیم شاه، اتفاقات دوره انقلاب اسلامى، چگونگی زندگى شاه در دوران تبعید، اتفاقات بیماری او، جنجال معالجه‌اش توسط پزشکان گوناگون و چگونگى مرگ وى به نگارش درآمده است.

شوکراس با زبانی طنز اما تلخ اقدامات و فعالیت‌های شاه و درباریان را به تصویر می‌کشد. او با نشان دادن فضای جامعه ایران در سال‌های قبل از انقلاب عواملی مانند افزایش بهای نفت تا بشکه‌ای 12 دلار، روابط فسادانگیز وابستگان دربار با دلالان شرکت‌های خارجی، رشوه‌خواری‌ها و... را نقش اساسی در هدایت کردن شاه به سمت شکست می‌داند. با اینکه شاه در زمانیکه از ایران فرار می‌کرد با مجموعه‌ای از تعریف‌ها و تمجیدهای توخالی مواجه شد اما هیچ یک از دوستان انگلیسی، سوئیسی، آلمانی و اتریشی او حاضر به پذیرفتن او در خاکشان نشدند.

کتاب آخرین سفر شاه که در سال 1387 برگزیده شد، سرگذشت یک سفر تاریخی است؛ سفری که در آن با دوران قبل از انقلاب اسلامی آشنا خواهید شد و می‌توانید قضاوتی صحیح درمورد تاریخ پهلوی و الان داشته باشید.

ویلیام شوکراس را بیشتر بشناسیم:

او در سال 1946 در کشور بریتانیا به دنیا آمده است. مقالات و گزارشات ویلیام شوکراس (William Shawcross) در هفته‌نامه‌هاى آبزرو، نیو استیتسمن، اسپکتیتور، نشریه نقد کتاب نیویورک و روزنامه واشینگتن منتشر شده‌اند و تاکنون بعضی از آثار وی موفق به کسب جوایزی شده‌اند؛ مانند کتاب وضعیت بیرحم که در سال 1984 برنده جایزه پیکار شد.

در بخشی از کتاب آخرین سفر شاه: سرنوشت یک متحد آمریکا می‌خوانیم:

در اکتبر 1971 محمدرضا پهلوى ضیافتى ترتیب داد که از همه مهمانی‌ها برتر بود. او از تمام رهبران جهان دعوت کرد. البته همه نیامدند و بسیارى از کسانى که شرکت کردند بیشتر نمادهاى قدرت بودند تا واقعیت آن.

ضیافت در خرابه‌هاى تخت‌جمشید برگذار شد که ساخته داریوش و سوخته اسکندر کبیر است. قرار بر این بود که این جشن نشانه دو هزار و پانصدمین سالگرد شاهنشاهى ایران باشد که در قرن ششم پیش از میلاد بدست کورش کبیر تأسیس شده بود. با گذشت زمان مى‌توان گفت که جشن مزبور نشانه آغاز پایان کار دودمان پهلوى بود که درست پنجاه سال پیش از آن تاریخ، پدر شاه تأسیس کرده بود.

همچنین، شاه در 1971 سى‌امین سال سلطنت خود و دهمین سال برنامه اصلاحاتش را نیز که انقلاب سفید مى‌نامید جشن مى‌گرفت. بنا بود انقلاب سفید شامل اصلاحات ارضى و گسترش سوادآموزى و آزادى زنان، مدرنیزه کردن صنایع و زیربناى اقتصادى و توزیع مجدد دست کم بخشى از ثروت‌ها و کاهش قدرت روحانیون شیعه یعنى ملایان باشد. ناگزیر این «انقلاب» روحانیون را دچار خشم ساخت.

سال 1971 همچنین آغاز سر بلند کردن ایران به عنوان یک قدرت منطقه‌اى بود. در روز عید سنت والنتاین آن سال (14 فوریه) کارتل تولیدکنندگان نفت، یعنى اوپک، به نخستین موفقیت عمده خود در افزایش بهاى نفت نایل شد. شاه نقش رهبرى را در این کار برعهده داشت. شاید مهم‌تر از همه این‌ها این بود که دولت بریتانیا قصد خود را به خروج نیروهایش از «شرق سوئز» به مرحله اجرا درمى‌آورد و همراه با امریکاییان شاه را محرمانه تشویق مى‌کرد که نقش بریتانیا را به عنوان «ژاندارم خلیج‌فارس» برعهده بگیرد.

فهرست مطالب کتاب

درباره کتاب و نویسنده آن
سخنى با خواننده
پیشگفتار
فصل اول: پایان کار
فصل دوم: ضیافت
فصل سوم: پرواز به مصر
فصل چهارم: میزبان
فصل پنجم: ملکه
فصل ششم: رهبر روحانى
فصل هفتم: خداحافظى شاهانه
فصل هشتم: نیزه‌دار
فصل نهم: سوداگران خواب و خیال
فصل دهم: ماده شریف
فصل یازدهم: تمدن بزرگ
فصل دوازدهم: سپر بلا
فصل سیزدهم: سفیر
فصل چهاردهم: بیمار خصوصى
فصل پانزدهم: عمل جراحى
فصل شانزدهم: سفارت
فصل هفدهم: پناهگاه
فصل هجدهم: ژنرال
فصل نوزدهم: جزیره
فصل بیستم: قمار
فصل بیست و یکم: کشمکش
فصل بیست و دوم: مسئله غامض جراحان
فصل بیست و سوم: دومین پرواز به مصر
فصل بیست و چهارم: پایان
سخن آخر
فهرست نام‌ها

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب آخرین سفر شاه: سرنوشت یک متحد آمریکا
نویسنده
مترجمعبدالرضا مهدوی
ناشر چاپیانتشارات ذهن آویز
سال انتشار۱۳۹۲
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات583
زبانفارسی
شابک978-964-7390-87-3
موضوع کتابکتاب‌های تاریخ ایران
قیمت نسخه الکترونیک

راهنمای مطالعه کتاب آخرین سفر شاه: سرنوشت یک متحد آمریکا

برای دریافت کتاب آخرین سفر شاه: سرنوشت یک متحد آمریکا و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.