معرفی و دانلود کتاب آنارشیسم: درآمدی کوتاه

عکس جلد کتاب آنارشیسم: درآمدی کوتاه
قیمت:
30000 تومان - 3.99€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی کتاب آنارشیسم: درآمدی کوتاه و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب آنارشیسم: درآمدی کوتاه و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب آنارشیسم: درآمدی کوتاه

روح آنارشیسم در هر لحظه‌ای از تاریخ با ظاهری نو سر بر می‌آورد و آرمان‌های شکست خورده‌اش را به مردمان یادآوری می‌کند. اما به راستی آنارشیسم چه معنایی دارد؟ کتاب آنارشیسم: درآمدی کوتاه نوشته‌ی کالین وارد، آشنایی مختصر و کارآمدی از این ایده‌ی سیاسی به شما می‌دهد.

درباره‌ی کتاب آنارشیسم: درآمدی کوتاه:

«اشتباه چه بود؟»

این پرسشی بود که انقلابیون فرانسوی در سال‌های حکمرانی ناپلئون می‌پرسیدند. انقلاب باشکوه آن‌ها پیامدهایی به بارآورده بود که فکرش را هم نمی‌کردند. ظهور طبقه‌ی ثروتمند جدید برای حکمرانی بر مردم و حکومت وحشت، شکاف عمیقی میان مردم فرودست و ثروتمندان ایجاد کرده بود. نابه‌سامانی‌های سیاسی و اجتماعی در اروپا تا جایی پیش رفت که در اواسط قرن هجدهم زمزمه‌های مخالفت شدید مبارزان با هر نوع حکومت و قانونی به گوش می‌رسید، تا اینکه پی‌یر ژوزف پرودن نام ایدئولوژی سیاسی خود را آنارشیسم گذاشت و خودش را به عنوان اولین آنارشیست سیاسی تاریخ معرفی کرد.

ریشه‌ی وا‌ژه‌ی آنارشیسم به کلمه‌ای در زبان یونانی می‌رسد به نام آنارکیا. یونانی‌ها از این کلمه به معنای مخالف با قدرت استفاده می‌کردند. این واژه تا پیش از قرن هجدهم که در صحنه‌ی مبارزات سیاسی ظهور کرد، جنبه‌ای تحقیرآمیز داشت. از قرن هجده به بعد آنارشیسم تبدیل به یک مفهوم سیاسی شد که در برابر حاکمیت تمام ثروتمندان و حکمرانان قرار می‌گرفت.

از نظر آنارشیست‌ها دولت و قانون بزرگترین دشمن توده‌ی مردم‌اند. در باور آن‌ها هر سیستمی که خودش را دولت معرفی می‌کند و قانون‌های خود را وضع می‌کند، تنها هدفش سیطره بر اختیارات توده است. بنابراین برای حفظ این قدرت، از خشونت، حکومت وحشت، نیروی پلیس مخفی و صدها تمهید امنیتی دیگر استفاده می‌کند. از نظر آنارشیست‌ها یک جامعه نیازی به مفهومی به نام دولت ندارد که در برابر شهروندانش بایستاد. بلکه یک جامعه به صورت درون‌زا می‌تواند قوانین و شرایطی را که باعث پیشرفت، امنیت و حفظ مردم می‌شود به وجود بیاورد. تنها در این صورت می‌توان تمام امکانات را به طور برابر میان مردم جامعه تقسیم کرد.

کتاب آنارشیسم: درآمدی کوتاه (Anarchism:A Very Short Introduction) نوشته‌ی کالین وارد (Colin Ward) که اولین شماره از مجموعه‌ی درآمدی کوتاه نشر افکار است، آشنایی کوتاه و بسیار مفیدی از این مفهوم سیاسی، چهره‌های برجسته‌ در شکل‌گیری آن و رخدادهای تاریخی به خواننده می‌دهد.

کتاب آنارشیسم: درآمدی کوتاه برای چه کسانی مناسب است؟

دانشجویان، علاقه‌مندان به علوم سیاسی و طرفداران تاریخ سیاسی از خواندن این کتاب لذت فراوانی خواهند برد.

با کالین وارد بیشتر آشنا شویم:

کالین وارد نویسنده و فعال سیاسی اجتماعی بریتانیایی است. او در سال 1924 به دنیا می‌آید. کالین پایه‌گذار و سردبیر ماهنامه‌ی آنارشی بود و برای مدتی هم سردبیر روزنامه‌ی فریدم بود. «آنارشی در عمل»، «کودکان در شهر» و «مسکن: یک رویکرد آنارشیستی» از مهم‌ترین آثار نوشتاری او هستند.

در بخشی از کتاب آنارشیسم: درآمدی کوتاه می‌خوانیم:

از زمان سقوط باستیل در 1789، که در واقع فقط منجر به آزادی هفت زندانی شد، تا مرگ استالین در 1953، که به تدریج میلیون‌ها نفر را آزاد ساخت، آنارشیست‌ها با تجربه‌ی شخصی خویش آثار چشم‌گیری درباره‌ی عیب‌های نظام جزایی منتشر کردند. این کتاب کروپتکین بود که برای اولین‌بار از عبارت «زندان‌ها دانشگاه جرم و جنایت‌اند.» استفاده کرد. اظهار نظر او درست است؛ به این علت که اولین زندان هر مجرمی، همانند سایر هم‌سلولی‌هایش، تضمینی است بر اینکه او در زندان تعداد بیشتری از شیوه‌های بزهکاری را می‌آموزد که از دله‌دزدی‌ای که بابت آن زندانی شده، پیشرفته‌تر است. کروپتکین در 1886 می‌گفت که جامعه‌ای که حول همکاری و نه رقابت، بنا شده باشد، به همین علت از اقدامات خلاف اجتماع کمتر زیان می‌بیند. او معتقد بود که:

«خلق‌های بدون سازمان سیاسی و بنابراین کمتر تباه‌شده، کاملاً درک کرده‌اند که انسانی که «مجرم» نامیده می‌شود، صرفاً آدم بداقبالی است؛ و اینکه چاره‌ی تازیانه زدن به او به زنجیر کشیدن، یا کشتن او در سکوی اعدام یا درون زندان نیست، بلکه یاری رساندن به او با مراقبتی برادرانه، رفتاری بر پایه‌ی برابری، ایجاد شور زندگی در میان انسان‌های شرافتمند است.»

شاید بتوان ادعا کرد که بهترین خدمتی که دولت‌های بریتانیا در دو جنگ جهانی قرن بیستم به اصلاحات جزایی کردند، زندانی کردن مخالفان جنگ بود.

فهرست مطالب کتاب

درباره‌ی نویسنده
پیش‌گفتار نویسنده
فصل یکم: تعاریف و بنیان‌گذاران
فصل دوم: دوران انقلاب
فصل سوم: حکومت، جامعه و سقوط سوسیالیسم
فصل چهارم: در رقابت با ناسیونالیسم و بنیادگرایی
فصل پنجم: جلوگیری از نابهنجاری و آزادسازی کار
فصل ششم: آزادی در آموزش
فصل هفتم: پاسخ فردگرایانه
فصل هشتم: انقلاب‌های آرام
فصل نهم: برنامه‌ی فدرالیستی
فصل دهم: آرمان‌های سبز و آینده‌ی آنارشیسم
‌کتاب‌نامه
برای مطالعه‌ی بیشتر
پیوست‌ها
زندگی‌نامه‌ی ژوزف پی‌یر پرودون
زندگی‌نامه‌ی میخائیل آلکساندرویچ باکونین
زندگی‌نامه‌ی پیتر آلکسیویچ کروپتکین
زندگی‌نامه‌ی اِما گلدمن
گاه‌شمار آنارشیسم
تصاویر
واژه‌نامه‌ی انگلیسی به فارسی

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب آنارشیسم: درآمدی کوتاه
نویسنده
مترجممحمودرضا عبداللهی
ناشر چاپینشر افکار
سال انتشار۱۴۰۱
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات185
زبانفارسی
شابک978-622-7542-76-9
موضوع کتابکتاب‌های فلسفه و منطق، کتاب‌های علوم سیاسی
قیمت نسخه الکترونیک
30000 ت - 3.99 یورو
خرید کتاب الکترونیک

نقد، بررسی و نظرات کتاب آنارشیسم: درآمدی کوتاه

هیچ نظری برای این کتاب ثبت نشده است.

راهنمای مطالعه کتاب آنارشیسم: درآمدی کوتاه

برای دریافت کتاب آنارشیسم: درآمدی کوتاه و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.