دانلود کتاب اسلام و ایران

  • از: مرتضی مطهری
  • ناشر: انتشارات صدرا
  • ۵ رای
  • برای دانلود قانونی کتاب اسلام و ایران و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.


خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

برای دانلود قانونی کتاب اسلام و ایران و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب اسلام و ایران

کتاب اسلام و ایران، در واقع گزیده‌ای از کتاب «خدمات متقابل اسلام و ایران» است که مشتمل بر سه بخش: اسلام و مسأله ملیت، خدمات اسلام به ایران، خدمات ایران به اسلام است.

ما مسلمانان ایرانى به اسلام به حکم اینکه مذهب ماست ایمان و اعتقاد داریم و به ایران به حکم اینکه میهن ماست مهر مى‌ورزیم. از این رو سخت علاقه‌مندیم که مسائلى را که از یک طرف با آنچه به آن ایمان و اعتقاد داریم و از طرف دیگر با آنچه به آن مهر مى‌ورزیم پیوند دارد، روشن درک کنیم و تکلیف خود را در آن مسائل بدانیم. عمده این مسائل در سه پرسش ذیل خلاصه مى‌شود:

1. ما، هم احساسات مذهبى اسلامى داریم و هم احساسات میهنى ایرانى؛ آیا داراى دو نوع احساس متضاد مى‌باشیم، یا هیچ‌گونه تضاد و تناقضى میان احساسات مذهبى ما و احساسات ملى ما وجود ندارد؟

2. دین ما اسلام آنگاه که در چهارده قرن پیش به میهن ما ایران وارد شد، چه تحولات و دگرگونیها در میهن ما به وجود آورد؟ آن دگرگونی‌ها در چه جهت بود؟ از ایران چه گرفت و به ایران چه داد؟ آیا ورود اسلام به ایران براى ایران موهبت بود یا فاجعه؟

3. ملل بسیارى به اسلام گرویدند و در خدمت این دین درآمدند و در راه نشر و بسط تعالیم آن کوشیدند و با تشریک مساعى با یکدیگر تمدنى عظیم و باشکوه به نام «تمدن اسلامى» به وجود آوردند. سهم ما ایرانیان در این خدمات چه بوده است؟ ایران چه مقامى از این جهت دارد؟ آیا مقام اول را حیازت کرده است یا خیر؟ بعلاوه، انگیزه ایرانى در این خدمات چه بوده است؟

نظر به اینکه غالبا کسانى که در مسائل مشترک اسلام و ایران قلم فرسایى کرده‌اند یا اطلاع کافى نداشته‌اند یا انگیزه‌اى غیر از تحقیق محرک آن‌ها بوده است، این مسائل با همه زمینه روشنى که دارد درست طرح نشده است. ما هر چه بیشتر در این زمینه مطالعه کردیم بیشتر به این نکته برخوردیم که مسائل مشترک اسلام و ایران، هم براى اسلام افتخارآمیز است، هم براى ایران؛ براى اسلام به عنوان یک دین که به حکم محتواى غنى خود ملتى باهوش و متمدن و صاحب‌ فرهنگ را شیفته خویش ساخته است، و براى ایران به عنوان یک ملت که به حکم روح حقیقت‌خواه و بى‌تعصب و فرهنگ‌ دوست خود بیش از هر ملت دیگر در برابر حقیقت خضوع کرده و در راهش فداکارى نموده است.

در کتاب اسلام و ایران، مشاهده می‌کنید که چه جریاناتى رخ داده است. برخى از آن جریانات، دستاویزى براى بعضى از مستشرقین و غیر آنان شده است که آن‌ها را به عنوان یک «مقاومت» و عکس‌العمل مخالف روح ایرانى در برابر اسلام معرفى کنند، از قبیل نهضت‌هاى شعوبى، زبان فارسى، تصوف و حتى تشیع، همچنان که برخى شخصیت‌ها به عنوان مظهرى از این مقاومت معرفى شده و مى‌شوند، از قبیل حکیم ابوالقاسم فردوسى، حماسه سراى عظیم ایران و فیلسوف بزرگ شیخ شهاب‌الدین سهروردى، معروف به شیخ اشراق.

 ۹۴ صفحه، ۷۸۸ کیلوبایت، زبان فارسی، EPUB، 
شابک: 978-964-7299-78-7 

چاپ ۱۳۹۰، قیمت الکترونیکی: ۱۰۰۰۰ ت - 3.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

فهرست مطالب

مقدمه ناشر
مقدمه
اسلام از نظر ملیت ایرانى
ما و اسلام
ملیت‌پرستى در عصر حاضر
تعصبات ملى
ناسیونالیسم
انترناسیونالیسم اسلامى
داعیه جهانى اسلام
مقیاس‌هاى اسلامى
اسلام ایرانیان
آغاز اسلام ایرانیان
شکست ایرانیان از مسلمانان
ناراضى بودن مردم
نفوذ آرام و تدریجى
زبان فارسى
مذهب تشیع
تشیع ایرانیان
اهانت در شکل حمایت
خدمات اسلام به ایران
نظام فکرى و اعتقادى
ادیان و مذاهب
کارنامه اسلام در ایران
خدمات ایران به اسلام
تمدن ایران
صمیمیت و اخلاص
عکس‌العمل‌ها
سربازى و فداکارى
علم و فرهنگ
قرائت و تفسیر
ادبیات
فلسفه و حکمت
ذوق و صنعت
فهرست‌ها
فهرست آیات قرآن کریم
فهرست احادیث
فهرست اشعار عربى
فهرست اشعار فارسى
فهرست اسامى اشخاص
فهرست اسامى کتب، مقالات و نشریات

راهنمای دانلود کتاب اسلام و ایران

برای دانلود کتاب اسلام و ایران و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  اسلام و ایران

نظرات کتاب اسلام و ایران

Hemmat .N
۱۳۹۶/۸/۲۱
عرض ادب و احترام
بطور کلی کتاب حاضر که همان کتاب «خدمات متقابل اسلام و ایران» بوده و ویرایشی در آن صورت گرفته است، یکی از آثار ارزشمند استاد شهید بوده که با نگاهی عمیق به بعضی از مسائل و مباحث تاریخ ایران و «تعامل» با اسلام پرداخته است.
استاد شهید در این کتاب که تا اندازه‌ای نیز مبتنی بر علمی و و
دیدگاه‌های بنیان‌های «فلسفه‌ی تاریخ» است به مسئله‌ی ورود اسلام به ایران دلایل اساسی پذیرش اسلام و تشیع توسط ایرانیان پرداخته و عوامل
«جبر تاریخی» را تا اندازه‌ای رد نموده و به عوامل ماهوی دین اسلام و بنیان‌های توحیدی دین زرتشت
در این پذیرش پرداخته است.
در بخش پایانی کتاب استاد شهید به نقش و تأثیر ایرانیان در گسترش فرهنگ و اندیشه‌ی اسلامی پرداخته و طبقات مختلف دانشمندان ایرانی را که متأثر از فرهنگ اسلامی بوده‌اند را بر شمرده است.
نارگل گلی
۱۳۹۹/۶/۱۱
نظراتتونو بگید تا بدونیم کتاب خوندنش چه قدر سودمند هست
ALI MOZAFFARIN
۱۳۹۹/۹/۴
برای چی گزیدش رو گذاشتید آخه
مشاهد همه نظرات (۴)