دانلود کتاب تئوری اقتصاد خرد


خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

برای دانلود قانونی کتاب تئوری اقتصاد خرد و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب تئوری اقتصاد خرد

کتاب تئوری اقتصاد خرد به قلم یوسف فرجی، جدیدترین نظریات موجود در زمینه اقتصاد خرد، نظیر تئوری رفتار مصرف کننده، تئوری رفتار تولید کننده، تئوری‌های بازار و غیره را مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌دهد.

در عصر کنونی، اقتصاد خرد نقش مهمی در تصمیم‌گیری‌های تجاری، مدیریتی و در کل اینکه چگونه اقتصاد جدید وظایف خود را انجام می‌دهد، دارد. در حقیقت هدف اصلی از نگارش این کتاب بسط ساده مطالب از طریق ابزارها و اصولی است که برای درک و تجزیه و تحلیل مسائل و موضوعات اقتصاد خرد ضروری است.

با توجه به گستردگی استفاده از مباحث اقتصاد خرد در رشته‌های مختلف علوم انسانی نظیر اقتصاد، مدیریت، حسابداری و... سعی شده مطالب آنچنان ارائه گردد که برای کلیه دانشجویان و با کمترین اطلاعات ریاضی قابل درک باشد. برای این منظور نه تنها شکل غالب تجزیه و تحلیل موضوعات را توصیفی و هندسی تشکیل می‌دهند، بلکه پس از ارائه هر موضوعی حتی‌الامکان یک مثال نیز آورده شده است.

کتاب تئوری اقتصاد خرد (Microeconomic Theory) مشتمل بر 14 فصل است که در انتهای هر فصل علاوه بر خلاصه مطالب گفته شده در فصل، چند پرسش نیز برای بحث و تجزیه و تحلیل آورده شده است. در فصل اول ابتدا ضمن بیان چند مسئله اقتصادی، تعریفی از اقتصاد آورده شده و سپس در رابطه با نیازهای انسان و منابع اقتصادی مطالبی ارائه شده است.

در این بخش مشاهده می‌شود که انسان برای ادامه حیات، خواسته‌هایی دارد که این خواسته‌ها از فردی به فرد دیگر و از زمانی به زمان دیگر متفاوت است. از طرف دیگر منابع اقتصادی که امکان تولید خواسته‌ها را فراهم می‌سازد، حداقل به طور بالفعل محدود است اقتصاد در حقیقت امکان پاسخگویی به حداکثر خواسته‌ها را با امکانات محدود فراهم می‌سازد.

گستره حضور اقتصاد خرد از امرار معاش فرد تا بررسی منابع و امکانات تولید و همچنین تقاضای مصرف کنندگان و نیز مکانیزم قیمت‌ها و شرایط مختلف رقابت در بازار و... را در برمی‌گیرد.

در بخشی از کتاب تئوری اقتصاد خرد می‌خوانیم:

این که منبعی اقتصادی و یا آزاد باشد بستگی به قیمت آن‌ها دارد. چنانچه یک منبع دارای قیمت صفر باشد (رایگان باشد)، در این صورت آن منبع آزاد است، در حالی که اگر منبعی دارای قیمت مثبت باشد، یک منبع اقتصادی تلقی می‌شود. در دنیایی که همه منابع آزاد و رایگان می‌باشند، به لحاظ آن که همه خواسته‌های انسان تامین می‌شود، مسائل و مشکلات اقتصادی نیز وجود نخواهد داشت.

منابع اقتصادی دارای مصارف متنوعی می‌باشند؛ به عنوان مثال، از نیروی کار می‌توان در تولید اتومبیل، تراکتور، آهن، فولاد، پارچه و... استفاده کرد. نکته حائز اهمیت این که هر قدر منابع تخصصی‌تر باشند، کاربرد آن در مصارف گوناگون کمتر است. مثلا وقتی در نیروی هوایی یک همافر را آموزش می‌دهند، استفاده از این تخصص در دیگر بخش‌های اقتصادی کمتر است. بر عکس، یک نفر اپراتور کامپیوتر کاربرد متنوع تری در بخش‌های مختلف اقتصادی دارد.

اقتصاددانان، منابع اقتصادی (عوامل تولید را به چهار دسته تقسیم کرده‌اند که عبارت‌اند از: کار، سرمایه، زمین و مدیریت. برای تولید هر کالایی می‌بایستی عوامل تولید با یکدیگر ترکیب شوند، به عنوان مثال، برای تولید گندم، کار کشاورز، زمین، آب، ابزار آلات کشاورزی مثل تراکتور و کمباین و نظارت یک مدیر، ضروری به نظر می‌رشد همین طور برای تولید اتومبیل در کارخانه‌های اتومبیل‌سازی، کارگران، مهندسین و طراحان، ابزار و ادوات و کالاهای واسطه‌ای مثل لاستیک و یک نفر مدیر جهت اداره شرکت و پذیرش ریسک ضروری می‌باشد. این در ادامه بحث هر یک از منابع اقتصادی (عوامل تولید) مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌گیرد.

 ۴۷۳ صفحه، ۱۲ مگابایت، زبان فارسی، PDF، 
شابک: 978-964-468-038-0 

چاپ ۱۳۹۲، قیمت الکترونیکی: ۱۷۰۰۰ ت - 5.99€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

فهرست مطالب

مقدمه
فصل اول: مقدمه
فصل دوم: بازار، تقاضا، عرضه و قیمت تعادلی
فصل سوم: کشش‌ها
فصل چهارم: تئوری رفتار مصرف کننده
فصل پنجم: تئوری رفتار تولید کننده
فصل ششم: تئوری هزینه
فصل هفتم: تعیین قیمت در بازار رقابت کامل
فصل هشتم: انحصار کامل فروش
فصل نهم: رقابت انحصاری و انحصار چند جانبه فروش
فصل دهم: تئوری بازی‌ها
فصل یازدهم: بازار عوامل تولید (بازار کار)
فصل دوازدهم: بازار عوامل تولید (بازار سرمایه)
فصل سیزدهم: تعادل عمومی
فصل چهاردهم: اقتصاد رفاه
منابع و مراجع

راهنمای دانلود کتاب تئوری اقتصاد خرد

برای دانلود کتاب تئوری اقتصاد خرد و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  تئوری اقتصاد خرد
Mohammadreza Nasiri
۱۳۹۹/۲/۲۹
از نظر توضیحی کامل توضیح داده
مشاهد همه دیدگاه‌ها (۱)