دانلود کتاب تاریخ تحلیلی مغرب


خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

برای دانلود قانونی کتاب تاریخ تحلیلی مغرب و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب تاریخ تحلیلی مغرب

کتاب تاریخ تحلیلی مغرب، نوشته دکتر محمدرضا شهیدی پاک، از پیدایش مغرب بزرگ عربی پدیده جغرافیایی و تاریخی، که مربوط به پایان قرن نخست هجری، سخن می‌گوید. سرانجام این پیدایش موجب شده مرزهای امپراطوری روم به بخشی از اروپا محدود ساخته شود.

این تحول سیاسی، نظامی، اجتماعی و فرهنگی، چهره قرون وسطی را تغییر داده و در پی آن دوره جدیدی از روابط اقتصادی و نظامی بین مسلمانان و مسیحیان آغاز گردید. ده‌ها مرکز جدید جمعیت شهری شکل گرفت و در نخستین شهر اسلامی مغرب یعنی «قیروان»، دومین مرکز انتقال فرهنگ و تمدن ایرانی- اسلامی (بیت‌الحکمه) تاسیس شد که موجی عظیم از علوم و معارف اسلامی را به غرب جهان اسلام منتقل نمود. طی قرن سوم تا دهم هجری نیز قدرت سیاسی اسلام در مغرب، بین بیست خانواده حکومتی استمرار پیدا کرد.

در کتاب تاریخ تحلیلی مغرب تاریخ فرهنگ و تمدن در عصر دولت‌هایی که از دوره «والیان» تا ورود «خلافت عثمانی» بر «مغرب» حکومت کردند، مورد بررسی تحلیلی قرار گرفته‌ است.

درباره واژه «مغرب» و محدوده جغرافیایی آن در جهان اسلام در متون اختلاف نظرهای زیادی وجود دارد. در این بین ابن‌خلدون که خود از نزدیک با شهرهای مغرب و حدود آن آشنا بوده و مسافرت‌های طولانی در این دیار داشته، تلاش نموده است تا وصف دقیقی از واژه مغرب ارائه دهد، ازاین‌رو گزارش‌های وی دراین‌موارد دقیق‌تر بوده و بر سایر بررسی‌ها مقدم است. در یک نگاه اجمالی، دو دیدگاه در مورد مغرب وجود دارد:

١. «مغرب» سرزمین وسیعی است که در اصطلاح جغرافی‌دانان مسلمان از آن با واژه «غرب اسلامی» یاد‌شده و مغرب و آندلس را دربر می‌گیرد، اکنون تصور بر این بوده است که فرانسوی‌ها واژه «غرب اسلامی» را ابداع کرده‌اند، اما چنان‌که خواهد آمد، واضع این واژه، جغرافی‌دانان مسلمان بوده‌اند.
۲. حد مغرب با مناقشاتی، از حدود برقه تا طنجه است که با این تعریف، سرزمین آندلس از آن خارج است.

کتاب تاریخ تحلیلی مغرب، نوشته‌شده توسط دکتر محمدرضا شهیدی پاک، در مرکز بین‌المللی ترجمه و نشر المصطفی (ص) به نشر رسیده است. 

 ۴۷۵ صفحه، ۳ مگابایت، زبان فارسی، EPUB، 
شابک: 978-964-195-177-3 

چاپ ۱۳۸۹: ۳۰۰۰ ت قیمت الکترونیکی: ۸۰۰۰ ت - 2.99€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

فهرست مطالب

سخن ناشر
مقدمه
مغرب
معرفی اجمالی شهرهای مغربی
خوارج
خوارج اباضیه
نگاه اجمالی به دولت اغلبی
فرهنگ و تمدن اسلامی در دوره اغلبی
نگاهی اجمالی به دولت ادریسی
فاطمیان در افریقیّه
دولت بنی‌زیری و بنی‌حماد
مرابطین
موحّدین (524 ـ 667ه‌/1130ـ 1269م)
دولت‌های مغرب پس از سقوط موحدین
ضمائم
تصاویر
فهرست منابع

راهنمای دانلود کتاب تاریخ تحلیلی مغرب

برای دانلود کتاب تاریخ تحلیلی مغرب و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  تاریخ تحلیلی مغرب
نسرین رهبری
۱۳۹۸/۴/۱۴
کتاب خوبیه ولی صفحه بندی‌ها در این اپلیکیشن مطابق با کتاب اصلی نیست.
مشاهد همه دیدگاه‌ها (۱)