دانلود کتاب تخمین و تحلیل تجارت مکملی ایران با کشورهای واقع در آسیای جنوب غربی


خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

برای دانلود قانونی کتاب تخمین و تحلیل تجارت مکملی ایران با کشورهای واقع در آسیای جنوب غربی و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب تخمین و تحلیل تجارت مکملی ایران با کشورهای واقع در آسیای جنوب غربی

کتاب تخمین و تحلیل تجارت مکملی ایران با کشورهای واقع در آسیای جنوب غربی با تکیه بر نظریات مبتنی بر یکپارچگی منطقه‌ای، زمینه‌های صدور کالا به بازار منطقه را مورد بررسی قرار می‌دهد.

تحولات شگرف چند سال اخیر در عرصه تجارت بین‌الملل از جمله نقش‌های تاثیرگذار همکاری‌های منطقه‌ای در عبور از بحران‌های اقتصادی جهانی سبب شده تا روابط و همکاری کشورها در جهت تحصیل منافع در قالب همکاری‌های منطقه‌ای در دستور کار بسیاری از کشورهای در حال توسعه بویژه جمهوری اسلامی ایران قرار گیرد. تعامل با کشورهای منطقه از جمله کشورهای واقع در منطقه مورد بررسی می‌تواند زمینه را برای تاثیرگذاری کشورمان در معادلات آینده جهانی، تا حدود زیادی فراهم نماید.

این در حالی است که محدودیت‌های ایران در مقوله‌هایی همچون سرمایه، مدیریت و فناوری در کنار مسائلی همچون سهولت دستیابی به اهداف اقتصادی با مساعدت جمعی کشورهای منطقه، لزوم اتخاذ سیاست‌های جمعی برای مقابله با سیاست‌های انحصارطلبانه کشورهای بزرگ، تأمین امنیت اقتصادی، سیاسی و فرهنگی کشورمان از طریق اتخاذ سیاست‌های هماهنگ جهانی و منطقه‌ای، رفع مشکلات زیست محیطی و اجرای سیاست‌های هماهنگی جهت پیشگیری از بحران‌های زیست محیطی با کمک دیگر کشورهای همسایه منطقه، ضرورت همکاری و همگرایی منطقه‌ای را بیش از پیش آشکار می‌نماید.

سیاست‌گذاران اقتصادی ایران با درک اهمیت این موضوع و به منظور تداوم تجارت و شکوفایی اقتصاد، فعالیت در عرصه همکاری‌های منطقه‌ای و حضور مستمر در بازارهای منطقه را سر لوحه برنامه‌های توسعه اقتصادی خود قرار داده‌اند. به طوری که تقویت مناسبات خارجی از طریق گسترش روابط دو جانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی در برنامه پنج ساله پنجم توسعه و نیز در سند چشم‌انداز 20 ساله مورد تأکید قرار گرفته است.

منطقه آسیای جنوب غربی بر خلاف مفهوم خاورمیانه، یک سرزمین جغرافیایی به نام ناحیه است که دارای وحدت جغرافیایی مشخصی می‌باشد که به جهت برخورداری از موقعیت ژئوپلتیک، ژئو استراتژیک، ژئواکونومیک (شامل برخورداری از نفت، گاز و به طور کلی انرژی، بازار و تجارت، خطوط مواصلات بین المللی و احیای جاده ابریشم که محل تلاقی و راه ارتباطی اروپا به جنوب و جنوب شرق آسیا است) و نیز ژئو کالجرال (منطقه فرهنگی کانون توجه ایران در برنامه پنجم توسعه قرار گرفته است. این منطقه شامل آسیای میانه، قفقاز، خاورمیانه، خلیج فارس، افغانستان و پاکستان می‌باشد.

نتایج مطالعات کتاب تخمین و تحلیل تجارت مکملی ایران با کشورهای واقع در آسیای جنوب غربی (Estimation and analysis of trade complementarity of iran with south- west asian countries) شما را در ارائه چشم‌اندازها و دورنماها از توسعه همکاری‌های تجاری با کشورهای مورد مطالعه راهنمایی می‌نماید.

در بخشی از کتاب تخمین و تحلیل تجارت مکملی ایران با کشورهای واقع در آسیای جنوب غربی می‌خوانیم:

بدیهی است که بازارهای گسترده و متنوع برای محصولات صادراتی هر کشور می‌تواند یکی از مولفه‌های مهم و موثر برای حضور پایدار و مستمر در آن بازارها به شمار روند. با عنایت به این که فاصله جغرافیایی و وجود اشتراکات فرهنگی از عوامل مؤثر در بازاریابی و توسعه فعالیت بنگاه‌ها در سطح بازارهای بین‌المللی است، حفظ جایگاه و موقعیت محصولات در این بازارها، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

همان‌طور که اشاره گردید اقتصاد ایران بر اساس فراصل جغرافیایی و مشترکات فرهنگی، اجتماعی و زبانی با کشورهای واقع در آسیای جنوب غربی از یک بازار طبیعی وسیع تجارت غیر نفتی برخوردار است.

ایران در میان کشورهای مورد مطالعه دارای موقعیت ژئوپلتیکی منحصر به فردی است که به واسطه آن با 15 کشور منطقه مذکور در چهار جهت جغرافیایی همسایه و هم‌مرز می‌باشد، علاوه بر این که به جهت قرار گرفتن در حد فاصل دو منطقه مهم دریای خزر و خلیج فارس، به عنوان چهارراه مواصلاتی غرب به شرق و شمال به جنوب و مسیر طبیعی تجارت بین شرق و غرب (جاده ابریشم) شناخته شده است.

در کنار مزیت‌های مذکور، سرمایه گذاری‌های کلان انجام شده در طول سال‌های اخیر در زمینه ایجاد تاسیسات و تجهیزات دریایی و بندری، شبکه‌های فرودگاهی، توسعه خطوط راه آهن و شبکه‌های مواصلاتی با برخی کشورهای مورد مطالعه، منجر به آن شد که ایران از پتانسیل بسیار خوبی برای توسعه همکاری‌های تجاری با کشورهای واقع در آسیای جنوب غربی برخوردار گردد.

 ۱۶۱ صفحه، ۴ مگابایت، زبان فارسی، PDF، 
شابک: 978-964-469-297-0 

چاپ ۱۳۸۹: ۴۵۰۰۰ ت قیمت الکترونیکی: ۲۵۰۰۰ ت - 7.99€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

فهرست مطالب

فصل اول: کشورهای واقع در آسیای جنوب غربی و تراز تجاری ایران
فصل دوم: بررسی جنبه‌های نظری و تجربی موضوع
فصل سوم: اندازه‌گیری و تحلیل تجارت مکملی ایران در تجارت کالا‌های غیرنفتی
فصل چهارم: اندازه گیری و تحلیل تجارت مکملی ایران بر حسب بخش‌های 21 گانه
فصل پنجم: نتیجه‌گیری و پیشنهادات
ضمیمه 1
ضمیمه 2

راهنمای دانلود کتاب تخمین و تحلیل تجارت مکملی ایران با کشورهای واقع در آسیای جنوب غربی

برای دانلود کتاب تخمین و تحلیل تجارت مکملی ایران با کشورهای واقع در آسیای جنوب غربی و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  تخمین و تحلیل تجارت مکملی ایران با کشورهای واقع در آسیای جنوب غربی